دانشگاه مرسین

لوگو دانشگاه مرسین
نام دانشگاه

مرسین (Mersin University)

نوع دانشگاه

دولتی

شهر

استانبول

سال تاسیس

۱۹۹۲ میلادی

مورد تایید ایران:

مورد تایید نیست

مورد تایید اروپا و آمریکا

مورد تایید است

نحوه پذیرش

شرط معدل دیپلم یا آزمون‌های ملی و بین‌المللی

رتبه در ترکیه

۳۵

برنامه تبادل دانشجویی

اراسموس پلاس - فارابی

تعداد دانشکده

۱۹

زبان آموزشی

ترکی - انگلیسی

مقاطع تحصیلی

کارشناسی - کارشناسی ارشد - دکتری

پذیرش باز است

امروز می‌خواهیم دانشگاه مرسین را به شما معرفی کنیم. این دانشگاه دولتی، در شهر بندری مرسین، در جنوب ترکیه قرار دارد؛ بندر مرسین خواهرخواندۀ بندر بوشهر است. با اینکه فقط ۳۱ سال از تأسیس مهم‌ترین دانشگاه بندر مرسین می‌گذرد، دانشکده‌های متعدد و رتبۀ بالای آن، نشان می‌دهد که یکی از دانشگاه‌های خوب ترکیه است که مدام در حال پیشرفت و گسترش است. همین تنوع و گوناگونی در رشته‌ها و خاص بودن در کیفیت، این دانشگاه را به گزینه‌ای مناسب برای تحصیل تبدیل کرده است.

اگر به دنبال گزینه‌ای می‌گردید که هم دولتی باشد و هم دارای اعتبار علمی، با ما همراه شوید تا اطلاعات کاملی درباره شرایط پذیرش، رتبه و رنکینگ ملی و جهانی، شهریه لازم برای هر رشته و امکانات دانشگاه مرسین به دست آورید. برای سهولت دسترسی به بخش‌های مختلف به فهرستی که در ادامه آمده، مراجعه کنید.

آنچه در این مطلب خواهید خواند

معرفی تاریخچه دانشگاه مرسین ترکیه

دانشگاه مرسین (Mersin University)، که به اختصار MEU خوانده می‌شود، در سال ۱۹۹۲ تأسیس شد. شهر مرسین، به عنوان مرکز استان مرسین، در ناحیۀ مدیترانه (جنوب ترکیه) واقع شده است. استان مرسین در همسایگی آنتالیا، جزو سواحل جذاب و توریستی مدیترانه در ترکیه است. فستیوال بین‌المللی موسیقی که هر سال در اکتبر برگزار می‌شود، اپراها و باله‌های مشهور مرسین، بخش کوچکی از جذابیت‌های توریستی این بندر هستند.

مرسین با چهار دانشکده آغاز به کار کرد. حالا پس از ۳۱ سال تلاش بی‌وقفۀ علمی، دارای ۱۹ دانشگاه، ۵ مؤسسه تحصیلات تکمیلی، ۷ مدرسه عالی، ۱ هنرستان موسیقی دولتی، ۱۱ مدرسه حرفه‌ای و ۳۸ مرکز کاربردی و تحقیقاتی است.

مرسین، یک دانشگاه دولتی است که بر اساس شرط معدل و قبولی در آزمون دانشجو می‌پذیرد. زبان تحصیلی دانشگاه مرسین، انگلیسی و ترکی است. همچنین جزو برنامۀ تبادل دانشجویی اراسموس پلاس و فارابی است. در طرح فارابی تبادل دانشجو بین دانشگاه‌های داخل ترکیه انجام می‌شود؛ اما طرح اراسموس پلاس شامل تبادل دانشجو میان دانشگاه‌های کشورهای اروپایی و دیگر کشورهای عضو این طرح است.

دانشگاه مرسین در ترکیه، دارای رتبۀ ۳۵ است و مدرک آن در اروپا و آمریکا مورد تأیید است؛ اما در ایران، مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت نیست.

مزایای دانشگاه مرسین

مزایای تحصیل در دانشگاه مرسین

شاید ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین مزیت چنین دانشگاهی، قرار گرفتن در یک شهر بندری است. شهرهای بندری در طول تاریخ، به‌خاطر روابط تجاری با دنیای آزاد و وجود مشاغل فراوان، اهمیت ویژه‌ای داشتند. وجود دو دانشکده شیلات و دانشکده علوم دریایی نشان می‌دهد که دانشگاه، از قابلیت‌های این شهر بندری استفادۀ مطلوبی کرده است.

از دیگر مزیت‌های این دانشگاه، اعتبار و اهمیت دادن به دانشجویان است. در دانشگاه مرسین انواع انجمن‌های علمی و روان‌شناسی تاسیس شده است که بر رشد و توسعۀ شخصیت دانشجویان در همۀ جنبه‌ها تمرکز دارند. همچنین گواهینامه‌ها و نشان‌های معتبری که این دانشگاه دریافت کرده، نشان می‌دهد حرکت روبه‌رشدی در زمینۀ علمی دارد.

برخی از این افتخارات و مزیت‌ها عبارت‌اند از:

 • دانشگاه مرسین در سال ۲۰۰۷ گواهینامه EFQM Competency in Excellence 4 Stars را دریافت کرده است. این گواهینامه توسط بنیاد اروپایی مدیریت کیفیت ارائه می‎شود؛ در این زمینه نیز مرسین تنها دانشگاهی است که با اولین درخواست خود ۴ ستاره دریافت می‌کند.

نکات بیشتر نکته:
گواهینامه ۴ ستاره صلاحیت در تعالی که دومین مرحله از برنامۀ پنج مرحله‌ای سفر اروپایی به سوی تعالی (EFQM) است، به مؤسساتی اعطا می‌شود که با موفقیت مدیریت می‌شوند و به سمت تبدیل شدن به یک مؤسسه عالی حرکت می‌کنند.

 • دانشگاه مرسین در سال ۲۰۱۲ مشمول دریافت نشان ECTS و DS شد. تعداد کمی از دانشگاه‌های ترکیه توانسته‌اند نشان ECTS را دریافت کنند.
 • مرسین با تمرکز بر نیازهای دانشجو، آن‌ها را مهم‌ترین ذی‌نفعان دانشگاه می‌داند. بر همین اساس، اقدامات بسیاری در راستای علایق، خواسته‌ها و انتظارات دانشجویان انجام می‌دهد.
 • برنامه دوره مشترک انتخابی (OSD) برای دانشجویان سال دوم ایجاد شده است؛ تا از این طریق به علایق خارج از رشته و بخش خود بپردازند.
 • وجود مرکز مشاوره روان‌شناسی که به رشد فردی، اجتماعی، آموزشی و حرفه‌ای دانشجویان در سطوح بالا و از جهات مختلف کمک می‌کند.
 • ایجاد یک مرکز تحقیقاتی و کاربردی دانشجویی که با روش‌های کل‌نگر، پیشگیرانه و توسعه‌ای، راه‌حل‌هایی را برای مشکلات تحصیلی، حرفه‌ای، اجتماعی و شخصی دانشجویان، ارائه می‌دهد.
 • در دانشگاه مرسین انجمن‌هایی تأسیس شده که دانشجوها را تشویق می‌کند تا توانایی‌های شخصی خود را در ارتباط با رشته تحصیلی توسعه دهند.
 • دارای یک مرکز بهداشتی با ظرفیت کامل و مجهز به امکانات گسترده برای معاینه و درمان پیشرفته است.
 • ایجاد آموزش کارآفرینی برای دانشجویان، تا در صورت تمایل، از فرصت‌های شغلی در این شهر بندری استفاده کنند.
 • این دانشگاه بورسیه‌های غیر قابل استرداد برای کمک به روند تحصیلی دانشجویان نیازمند، ارائه می‌کند.

دانشگاه مرسین مورد تأیید ایران است؟

با اینکه دانشگاه مرسین مورد تأیید کشورهای اروپایی و آمریکاست، اما مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران نیست. این دانشگاه توانسته به‌خاطر کیفیت در آموزش، پژوهش و عمل، گواهینامۀ سیستم مدیریت کیفیت TS EN ISO 9001: 2008 را در دو واحد دانشگاهی و اداری خود دریافت کند. مرسین یکی از اولین دانشگاه‌های ترکیه است که این گواهی را دریافت کرده؛ و در حال حاضر نیز دارای گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001:2015 است.

این دانشگاه جزو برنامه اراسموس است. در قالب این برنامه، از سال ۲۰۰۴ تاکنون، حدود ۲۵۰ نفر از دانشجویان مرسین در دانشگاه‌های خارج از کشور تحصیل کرده‌اند. همچنین تعداد زیادی از دانشجویان دیگر کشورها نیز فرصت تحصیل در مرسین را پیدا کرده‌اند.

به جز برنامه اراسموس، دانشگاه مرسین ترکیه، در برنامه تبادل فارابی نیز قرار دارد. برنامه تبادل دانشجو و اعضای هیئت علمی بین مؤسسات آموزش عالی در ترکیه، به اختصار برنامه تبادل فارابی نامیده می‌شود. این برنامه مخصوص دانشگاه‌های کشور ترکیه است و تمام مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را پوشش می‌دهد. هدف برنامه تبادل فارابی این است که دانشجویان یا اعضای هیئت علمی بتوانند به مدت یک یا دو ترم تحصیلی، فعالیت‌های آموزشی خود را در یک مؤسسه آموزش عالی، خارج از مؤسسه خود، ادامه دهند.

نکات بیشتربیشتر بدانید:
“اعلامیه اراسموس” (که دانشگاه مرسین عضو آن است)، کنوانسیون آموزش عالی اتحادیه اروپا است. با برنامه آموزش اراسموس، دانشجویان می‌توانند در برنامه تبادل چند فرهنگی در کشور ترکیه یا خارج از کشور شرکت کنند. آن‌ها می‌توانند در یک دانشگاه شریک اروپایی تحصیل کنند؛ یا در یک پروژه بین‌المللی شرکت کنند.

اگر قصد دارید پس از پایان تحصیلات در ایران به کار مشغول شوید، حتماً به این نکته توجه کنید که رشته‌های پزشکی دانشگاه محل تحصیلتان، باید مورد تأیید وزارت بهداشت ایران و رشته‌های غیر پزشکی آن نیز مورد تأیید وزارت علوم ایران باشد. برای این‌که بتوانید دانشگاهی با ویژگی مورد نظرتان پیدا کنید، حتماً در ادامه به لیست زیر مراجعه کنید و دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت را ببینید.

دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران

دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم ایران

رتبه و رنکینگ دانشگاه مرسین

افتخارات، نشان‌های علمی و تعداد دانشکده‌های دانشگاه مرسین نشان می‌دهد که این دانشگاه به‌سرعت در حال پیشرفت است. اما به جز این موارد، رتبه و رنکینگ یک دانشگاه است که جایگاه آن را در سطح ملی و بین‌المللی به ما نشان می‌دهد. در نهایت نیز مهم‌ترین معیار ملموسی که همه به آن استناد می‌کنند، رتبه و رنکینگ است.

خوشبختانه مرسین همه این معیارها را دارد؛ یعنی علاوه بر نشان‌ها و تأییدیه‌های آموزشی و فرهنگی بین‌المللی، دارای رتبه‌ای قابل قبول نیز هست. طبق رتبه‌بندی سایت اجو رنک (edurank) رتبه دانشگاه مرسین در سطح ملی ۳۵ و در سطح بین‌المللی ۲۱۷۴ است.

سطح رتبه دهیرتبه
رتبه  جهانی۲۱۷۴
رتبه  داخل ترکیه۳۵

شرایط پذیرش دانشگاه مرسین

مجموعه ویژگی‌های دانشگاه مرسین، آن را جزو دانشگاه‌های خوب ترکیه قرار داده است؛ با توجه به موقعیت این دانشگاه (موقعیت جغرافیایی، امکانات کارآفرینی، سطح علمی و اعتبار ملی و بین‌المللی) برای متقاضیان تحصیل در ترکیه گزینه بسیار مناسبی است. دانشگاه دولتی مرسین شرایط سختی برای پذیرش ندارد. داشتن دیپلم متوسطه و قبولی در یکی از آزمون‌های لازم شرایط کلی پذیرش در این دانشگاه هستند.

شرایط پذیرش دانشگاه مرسین شامل موارد زیر است:

 • داشتن دیپلم متوسطه
 • ارائۀ نتایج آزمون یوس مرکزی سال‌های ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ و یا نتیجه آزمون بین‌المللی ACT با حداقل امتیاز مورد درخواست

مرسین، یکی از دانشگاه‌های خوب ترکیه است که بسیاری مشتاق تحصیل در آن هستند. اگر معدل شما خوب است، یا شرایط مناسب دیگری برای تحصیل در ترکیه دارید، با ما تماس بگیرید، تا برای پذیرش در این دانشگاه، یا دانشگاه‌های معتبر دیگری، مثل دانشگاه باهچه شهیر، شرایط شما را بررسی کنیم.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه مرسین

در این مقطع معمولاً آخرین مدرک تحصیلی و نمره قبولی در آزمون‌های تعیین شده را از شما می‌خواهند. برای تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی، به میزان امتیازهای لازم در هر آزمون دقت کنید. در دانشگاه مرسین، به دو زبان انگلیسی و ترکی آموزش داده می‌شود. به سطح مهارت لازم برای هرکدام از این دو زبان نیز توجه کنید.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه مرسین شامل موارد زیر است:

 • داشتن مدرک کارشناسی
 • نتایج آزمون آلس (ALES) با امتیاز بالای ۵۵
 • ارائه مدرک مهارت زبان ترکی (Tomer C1) و یا انگلیسی(Toefel) با امتیاز۶۶

شرایط پذیرش دکتری در دانشگاه مرسین

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع دکتری دارند، حتماً باید مدرک مقاطع پایین‌تر را داشته باشند و ارائه بدهند. متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری (با مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد) توضیحات بعد از شرایط پذیرش را با دقت مطالعه کنند. همچنین دانشجویانی که تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در کشور دیگری، غیر از ترکیه، به پایان رسانده‌اند، به نکته انتهای این بخش توجه کنند.

شرایط پذیرش دکتری در دانشگاه مرسین، شامل موارد زیر است:

 • مدرک مهارت زبان انگلیسی (YDIL) سازمان یوک با امتیاز بالای ۵۵ و یا تافل با امتیاز ۶۶
 • گواهی مهارت زبان ترکی C1 (در صورت عدم ارائه، ثبت‌نام دوره
 • برای دانشجویانی که ثبت‌نام نهایی را انجام داده‌اند، مسدود می‌شود تا بتواند آموزش زبان را دریافت کند.)
 • مدرک کارشناسی ارشد

نکات بیشتربیشتر بدانید:
لازم است متقاضیان مقطع دکتری، علاوه بر مدرک کارشناسی ارشد، گواهی فارغ‌التحصیلی با پایان‌نامه داشته باشند. به جز نمره آلس (ALES)، معدل فارغ‌التحصیلی و یا نتایج مصاحبه یا آزمون کتبی نیز به عنوان اساس در نظر گرفته می‌شوند. امتیاز آلس برای متقاضیان با مدرک کارشناسی ارشد ۵۵ است.

برای داوطلبانی که با مدرک کارشناسی، متقاضی پذیرش در دوره‌های دکتری در دانشگاه مرسین هستند، به جز نمره آلس (ALES) معدل کارشناسی و نتایج مصاحبه و یا آزمون کتبی نیز به عنوان اساس در نظر گرفته می‌شوند. امتیاز آلس برای متقاضیان با مدرک کارشناسی ۸۰ است.

نکات بیشتر  نکته:
داوطلبانی که در خارج از کشور تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد به پایان رسانده‌اند، باید از شورای آموزش عالی گواهی معادل دریافت کرده باشند.

مدارک ثبت‌نام دانشگاه مرسین

در مورد مدارک مورد نیاز برای ارائه به دانشگاه مرسین، به لیست مدارک دقت کنید. بعضی از مدارک باید به وسیله دارالترجمه‌های معتبر ترجمه شوند. در مورد ارائه نتایج آزمون‌ها نیز به سال آزمون دقت کنید. داوطلبان باید مدارک را در سامانه دانشگاه بارگذاری کنند.

مدارک لازم برای ثبت‌نام در دانشگاه مرسین شامل موارد زیر است:

۱_ سندی که ملیت شما را اثبات می‌کند:

 • گذرنامه؛ گذرنامه کشور شهروندی شما یا ترجمه آن

۲_ مدرک نشان‌دهنده نتیجه آزمون: داوطلب باید بسته به نوع نمره‌ای که برای آن درخواست می‌کند، نتیجه مربوط به آزمون‌های ذکر شده در زیر را بارگذاری کند.

 •  نتیجه یوس مرکزی ۲۰۲۱
 • نتایج یوس مرکزی ۲۰۲۲
 • ACT (تست کالج آمریکایی)

۳_ گواهی وضعیت تحصیلات متوسطه: دیپلم یا گواهی فارغ‌التحصیلی یا ریز نمرات یا مدرکی که نشان دهد سال آخر هستید. به همراه ترجمه این مدرک.

۴_ پرداخت حق‌الزحمه ارزیابی (آزمون)

نکات بیشتربیشتر بدانید:
 زبان ترکی داوطلبانی که تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان‌های ترکی زبان وابسته به وزارت آموزش ملی به پایان رسانده‌اند، کافی تلقی می‌شود. علاوه بر این، دانش‌آموزانی که در دپارتمان انگلیسی ۱۰۰% یا ۳۰% قرار گرفته‌اند، نمی‌توانند تحصیلات خود، از جمله کلاس مقدماتی را، بدون داشتن گواهی مهارت زبان ترکی آغاز کنند.

مهارت زبان ترکی دانشجویان، برای پذیرش در دانشگاه مرسین، بستگی به گواهی مهارت زبان ترکی ارائه شده توسط یکی از این سه مؤسسه دارد:

 • مؤسسه یونس امره
 • مدرک تحصیلی ترکی ارائه شده توسط سفارتخانه‌های جمهوری ترکیه
 • گواهی دریافتی از مراکز آموزشی زبان ترکی وابسته به دانشگاه‌های جمهوری ترکیه

به دانشجویان حداکثر ۲ سال فرصت داده می‌شود تا این مدرک را ارائه دهند.

نکات بیشتر نکته:
دانشجویانی که سطح زبان ترکی آن‌ها کافی است (C1 یا C2) می‌توانند بلافاصله تحصیل خود را در شروع کنند. دانشجویانی که می‌توانند سطح زبان ترکی خود را در مدت زمان کوتاهی به حد کافی برسانند (B2)، موظف‌اند آموزش خود را شروع کرده و دانش ترکی خود را در مدت دو سال به سطح لازم (C1 یا C2) برسانند. دانشجویانی که دانش کافی به زبان ترکی ندارند، اخراج می‌شوند.

آزمون‌های لازم برای پذیرش در دانشگاه مرسین

در ترکیه معمولاً همه دانشگاه‌های دولتی شرط آزمون ورودی را دارند و بدون آزمون دانشجو نمی‌پذیرند. آزمون‌هایی که برای پذیرش در دانشگاه مرسین لازم است، شامل آزمون‌های زبان و آزمون‌های عمومی دیگری است که مورد تأیید دانشگاه‌های ترکیه هستند.

در مورد هزینه آزمون‌ها توجه کنید: داوطلبانی که در آزمون MEÜYÖS 2022 شرکت می‌کنند، در موقع انتخاب نیازی به پرداخت هزینه ارزیابی آزمون ندارند. اما باید رسید هزینه ارزشیابی را که برای آزمون پرداخت کرده‌اند، بارگذاری کنند. سایر داوطلبان (از جمله کسانی که در آزمون MEÜYÖS شرکت می‌کنند) باید هزینه ارزیابی درخواست دانشجوی خارجی را در فرایند انتخاب پرداخت کنند.

آزمون‌های لازم برای پذیرش در دانشگاه مرسین شامل موارد زیر است:

 • آزمون یوس مرکزی(MYÖS2021-2022)
 • آزمون ACT (تست کالج آمریکایی)
 • آزمون مهارت زبان انگلیسی (YDIL) سازمان یوک یا تافل (برای دانشجویان مقطع دکتری)

نکات بیشتر  نکته:
دانشجویان در مورد آزمون به نکات زیر که مربوط به درخواست، ارزیابی و بارگذاری است، توجه کنند:

 1. برای متقاضیان، هیچ محدودیتی در دوره‌های اعتبار آزمون‌های معادل (ACT) در وضعیت وجود ندارد. اما مدت اعتبار آزمون‌های ورودی دانشگاه (MEÜYÖS, TQDK) دو سال است.
 2. داوطلبان می‌توانند فقط با یکی از امتیازاتی که از MEÜYÖS 2021، MEÜYÖS و ACT 2022 کسب کرده‌اند، درخواست دهند.

بورسیه دانشگاه مرسین

اگر به دنبال این هستید که بورسیه به شما تعلق بگیرد، موارد و توضیحات بورسیه‌های دانشگاه مرسین را خوب بخوانید. در این دانشگاه دولتی، بورسیه‌هایی برای وام و خوابگاه، تخفیف‌های شهریه دانشگاه و نیازهای ضروری به برخی دانشجویان تعلق می‌گیرد. متقاضیان در آغاز سال تحصیلی، می‌توانند با مراجعه به بخش‌های مربوط به بورسیه در سایت دانشگاه، اطلاعات جدید و تکمیلی را مطالعه کنند.

بورسیه‌هایی که توسط دانشگاه مرسین، به دانشجویان ارائه می‌دهد، شامل موارد زیر است:

 • بورسیه دولتی اداره وام و خوابگاه دانشجویی (KYK)
 • بورسیه سازمان‌های دولتی و خصوصی
 • بورسیه موفقیت
 • بورسیه نیاز ضروری

هزینه های تحصیل دانشگاه مرسین

شرایط بورسیه دانشگاه مرسین

تحصیل در خارج از کشور، هزینه‌های خاصی دارد. هزینه‌های دانشجویی فقط شامل شهریه و مخارج مربوط به دانشگاه نیست. بعضی از هزینه‌ها نیز غیر قابل پیش‌بینی است. به همین دلیل بورسیه یک دانشگاه، می‌تواند کمک زیادی به دانشجو کند. با توجه به قوانین و بودجه دانشگاه، هر بورسیه شرایط و مقدار خاصی دارد.

در ادامه، توضیح کوتاهی درباره شرایط هرکدام از بورسیه‌های دانشگاه مرسین آمده است:

 • بورسیه دولتی اداره وام و خوابگاه دانشجویی (KYK): برای اطلاع از شرایط این بورسیه، باید با مراجعه به سامانه سازمان وام و خوابگاه دانشجویی، در این سامانه ثبت‌نام کنید.
 • بورسیه سازمان‌های دولتی و خصوصی: در این مورد، چون شرایط و میزان بورسیه ثابت نیست، باید در سامانه شورای بورس دانشگاه و یا سامانه سازمان بورس دهنده ثبت‌نام کنید.
 • بورسیه موفقیت دانشگاه: این بورسیه به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که معدل نمرات آن‌ها در دو نیم سال بالای ۳٫۵ در سیستم ۴تایی باشد؛ شرایط بورسیه موفقیت به وسیله هیئت امنا تعیین می‌شود.
 • بورسیه نیاز ضروری: این بورسیه با بررسی و صلاحدید هیئت امنای دانشگاه، به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که نیاز مالی شدید دارند، یا از پرداخت شهریه خود ناتوان‌اند. مقدار بورسیه نیاز ضروری دانشگاه مرسین، به صورت تخفیف تا ۱۰۰% شهریه یا به صورت نقدی به دانشجوی نیازمند ارائه می‌شود.

شهریه دانشگاه مرسین

معمولاً بیش‌ترین دغدغه دانشجویان، مسائل مالی و هزینه‌هاست. بیش‌ترین هزینه‌ها نیز صرف شهریه دانشگاه می‌شود. دانشگاه‌های خصوصی شهریه‌های زیادی دارند و بسیاری از دانشجویان از عهده مخارج آن‌ها برنمی‌آیند. اما با وجود اهمیت هزینه‌های شهریه، در محاسبات خود، باید هزینه را در کنار ویژگی‌هایی مانند کیفیت آموزش، امکانات رفاهی و امکانات شغلی سنجید.

دانشگاه مرسین، یکی از دانشگاه‌های دولتی و باکیفیت ترکیه است. شهریه‌های مختلف این دانشگاه، با در نظر گرفتن کیفیت آموزش و امکاناتی که ارائه می‌دهد، بسیار مقرون به صرفه و مناسب است و قطعأ انتخاب دقیق و درستی است.

در ادامه، جدول شهریه سالانه رشته‌های مختلف دانشگاه مرسین آمده است.

پزشکی

پزشکی (Bachelor of Medicine)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸۷٫۵۰۰ لیر در سال
دندانپزشکی

دندانپزشکی (Bachelor of Dentistry )

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۵۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۵۶٫۰۰۰ لیر در سال
داروسازی

لیسانس داروسازی (Bachelor of Pharmacy)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۵۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۵۶٫۰۰۰ لیر در سال
پرستاری

لیسانس پرستاری (Bachelor of nursing)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۷۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۷۰۰ لیر در سال
طراحی صنعتی

لیسانس طراحی صنعتی (Bachelor of Industrial Design)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۲٫۲۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۲٫۲۰۰ لیر در سال
برنامه ریزی شهری و منطقه ای

لیسانس برنامه ریزی شهری و منطقه ای (Bachelors OFUrban and regional planning )

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۵٫۷۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۵٫۷۰۰ لیر در سال
مهندسی کامپیوتر

لیسانس مهندسی کامپیوتر(Bachelor of Computer Engineering )

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۵٫۷۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۵٫۷۰۰ لیر در سال
مهندسی الکترونیک برق

لیسانس مهندسی الکترونیک برق (Bachelor of Electrical electronics engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۵٫۷۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۵٫۷۰۰ لیر در سال
مهندسی برق و الکترونیک

لیسانس مهندسی برق و الکترونیک (Bachelor of Electrical and Electronics Engineering )

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۵٫۷۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۵٫۷۰۰ لیر در سال
مهندسی مهندسی صنایع

لیسانس مهندسی مهندسی صنایع (Bachelor of Industrial Engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۵٫۷۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۵٫۷۰۰ لیر در سال
متالورژی و مهندسی مواد

لیسانس متالورژی و مهندسی مواد (Bachelor of Metallurgy and materials engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۵٫۷۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۵٫۷۰۰ لیر در سال
مهندسی شیلات

لیسانس مهندسی شیلات (Bachelor of Fisheries Engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
مدیریت بازرگانی دریایی

لیسانس مدیریت بازرگانی دریایی (Bachelor of Maritime Business Management)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۲٫۲۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۲٫۲۰۰ لیر در سال
اقتصاد

لیسانس اقتصاد (Bachelor of Economy)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۷۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸۷٫۰۰ لیر در سال
روابط بین المللی

لیسانس روابط بین المللی (Bachelor of international relations)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۷۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸۷٫۰۰ لیر در سال
روانشناسی

لیسانس روانشناسی (Bachelor of Psychology)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۰۰۰ لیر در سال
غذا و هنر آشپزی

لیسانس غذا و هنر آشپزی (Bachelor of Gastronomy and culinary arts)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
مدیریت تفریح

لیسانس مدیریت تفریح (Bachelor of Recreation Management)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
مدیریت گردشگری

لیسانس مدیریت گردشگری (Bachelor of Tourism Management)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
راهنمای گردشگری

لیسانس راهنمای گردشگری (Bachelor of Tourism Guidance)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
روزنامه نگاری

لیسانس روزنامه نگاری (Bachelor of journalism)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۴۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۴۰۰ لیر در سال
رادیو، تلویزیون و سینما

لیسانس رادیو، تلویزیون و سینما (Bachelor of Radio, TV and cinema)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۴۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۴۰۰ لیر در سال
آهنگسازی و رهبری

لیسانس آهنگسازی و رهبری(Bachelor of Composing and Conducting)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۷٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲۷٫۰۰۰ لیر در سال
پیانو

لیسانس پیانو (Bachelor of Piano)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۷٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲۷٫۰۰۰ لیر در سال
آواز

لیسانس آواز (Bachelor of Singing)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۷٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲۷٫۰۰۰ لیر در سال
گرافیک

لیسانس گرافیک (Bachelor of Graphic Arts)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۲٫۲۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۲٫۲۰۰ لیر در سال
مجسمه

لیسانس مجسمه (Bachelor of Statue)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۲٫۲۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۲٫۲۰۰ لیر در سال
تصویر

لیسانس تصویر (Bachelor of Picture)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۲٫۲۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۲٫۲۰۰ لیر در سال
سرامیک

لیسانس سرامیک (Bachelor of Ceramic)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۲٫۲۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۲٫۲۰۰ لیر در سال

دانشکده های دانشگاه مرسین

دانشگاه مرسین ۱۹ دانشکده دارد. نکته جالب درباره این دانشگاه توجه هم‌زمان به کیفیت و کمیت در مسأله آموزش است. مرسین همچنان که سطح علمی خود را بهبود بخشیده، به گسترش فضای آموزشی نیز پرداخته است. این دستاورد کمی نیست و هیچ دانشگاهی به راحتی نمی‌تواند به آن دست پیدا کند.

از زمانی که دانشگاه تأسیس شده، دانشکده پزشکی از محبوب‌ترین و معتبرترین دانشکده‌های ترکیه است. این دانشگاه همچنین به‌خاطر قرار گرفتن در شهر بندری مرسین، دارای دو دانشکده علوم دریایی و دانشکده آبزی‌پروری است که دانشکده‌های خاصی محسوب می‌شوند.

دانشکده شیلات دانشگاه مرسین

دانشکده‌های دانشگاه مرسین عبارت‌اند از:

 1. دانشکده پزشکی
 2. دانشکده دندانپزشکی
 3. دانشکده داروسازی
 4. دانشکده پرستاری
 5. دانشکده علوم
 6. دانشکده آبزی‌پروری
 7. دانشکده معماری
 8. دانشکده ارتباطات
 9. دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 10. دانشگاه تعلیم و تربیت
 11. دانشکده مهندسی
 12. دانشکده هنرهای زیبا
 13. دانشکده علوم انسانی و اجتماعی
 14. دانشکده معارف اسلامی
 15. دانشکده دریانوردی
 16. دانشکده علوم و ادبیات
 17. دانشکده گردشگری
 18. دانشکده علوم ورزشی
 19. دانشکده آموزش فنی تارسوس

بد نیست بدانید که دانشکده هنر و علوم، دانشکده داروسازی، دانشکده مهندسی و دانشکده پزشکی، توسط نهادهای اعتباربخشی هر رشته مورد تأیید قرار گرفته‌اند؛ به‌طوری‌که برنامه آموزشی و کیفیت این دانشکده‌ها معادل برنامه‌های آموزشی در اروپا است.

رشته های دانشگاه مرسین

به‌خاطر تعداد زیاد دانشکده‌های دانشگاه مرسین، این دانشگاه رشته‌های بسیار زیادی را پوشش می‌دهد. در واقع شما هر سلیقه‌ای که دارید، احتمالأ رشته مورد علاقه خود را در این دانشگاه پیدا خواهید کرد.

رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، داروسازی و بازرگانی دریایی از مهم‌ترین رشته‌های دانشگاه مرسین هستند. رشته پزشکی و دندانپزشکی از زمان تأسیس دانشگاه، محبوبیت داشتند. اما علاوه بر این، رشته‌های مربوط به دریا و فنون آن (از جمله علوم دریایی و آبزیان) نیز در این دانشگاه آموزش داده می‌شود.

در ادامه برخی از مهم‌ترین رشته‌های دانشگاه را آورده‌ایم:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • داروسازی
 • مهندسی کامپیوتر
 • مدیریت بازرگانی دریایی
 • مهندسی الکترونیک برق
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی مکانیک
 • بیوتکنولوژی
 • متالورژی و مهندسی مواد
 • معماری
 • مهندسی شیلات
 • روابط بین‌المللی

نکات بیشتر  پیام مشاور:
رشته دندانپزشکی در ترکیه محبوبیت زیادی دارد. شرایط قبولی این رشته را در صفحه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه حتماً بخوانید.

امکانات رفاهی دانشگاه مرسین

تیم فوتبال دانشگاه مرسین

امکانات رفاهی هر دانشگاه، میزان توجه به دانشجویان را نشان می‌دهد. مرسین همیشه اعلام کرده که دانشگاهی است که توجه ویژه‌ای به نیازهای دانشجویان خود دارد و دانشجو محور است. همچنین شهر مرسین به‌خاطر موقعیت جغرافیایی خاص خود و قرار داشتن در نوار ساحلی مدیترانه، دارای امکانات خاص و بالقوه‌ای است. آب‌وهوای مدیترانه‌ای بخشی از جذابیت زندگی و تحصیل در شهر مرسین است و بعضی از پردیس‌های دانشگاه مرسین فاصله کمی تا ساحل دارند.

این دانشگاه دارای امکانات فرهنگی، تفریحی و ورزشی متنوعی است. برخی از امکانات رفاهی دانشگاه مرسین شامل موارد زیر است:

 • آمفی تئاتر
 • بانک
 • باربری
 • پارکینگ ماشین
 • حمل‌ونقل دانشگاه
 • امنیت
 • پردیس در دسترس
 • استخر
 • مرکز پزشکی
 • سالن غذاخوری
 • مرکز کپی
 • سالن اجتماعات
 • خوابگاه دانشجویی
 • استودیو رادیو
 • سالن ورزش
 • زمین تنیس
 • تالار رقص
 • کافه تریا
 • مهمان خانه
 • کتابخانه

خوابگاه دانشگاه مرسین

دانشگاه مرسین علاوه بر خوابگاه‌های دولتی مربوط به دانشگاه و مؤسسه اعتباری و خوابگاه‌ها، از طریق مؤسسات خصوصی مشکل اسکان دانشجویانش را تا حدود زیادی رفع کرده است. این دانشگاه خوابگاه‌هایی هم برای دختران و هم برای پسران در نظر گرفته.

به جز این موارد، معمولاً آپارتمان‌ها و اتاق‌هایی با قیمت مناسب و نزدیک ساختمان پردیس‌های دانشگاه، به دانشجویان ارائه می‌شود. خوابگاه‌های دانشگاه مرسین شامل این موارد است:

 • یک خوابگاه دانشجویی با ظرفیت ۶۵ تخت، در داخل ساختمان آموزشگاه حرفه‌ای گلنار، برای دانشجویان وجود دارد.
 • در کنار پردیس مرکزی، یک خوابگاه دخترانه و یک خوابگاه پسرانه قرار دارد.
 • در خوابگاه‌های دولتی، سرویس صبحانه و شام و ایاب‌وذهاب رایگان به پردیس‌های دانشگاه، ارائه می‌شود.
 • علاوه بر موارد بالا دانشجویان می‌توانند از طریق مشاوره با دانشگاه آپارتمان‌ها و اتاق‌هایی باکیفیت و ارزان‌قیمت اجاره کنند و بدون هزینه زیادی، در آن‌ها ساکن شوند.

آدرس دانشگاه مرسین

دانشگاه مرسین دارای سه پردیس است. بیش‌تر دانشکده‌ها و اکثر ساختمان‌های اداری در پردیس مرکزی قرار دارند. دریای مدیترانه به دانشگاه و ساختمان دانشکده‌ها جذابیت خاصی بخشیده است. در زیر هرکدام از پردیس‌های دانشگاه را با شرح مختصری معرفی می‌کنیم.

پردیس مرکزی (CIFTLIKKOY) در ۱۴ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد؛ در فضایی به مساحت تقریبی ۴ میلیون متر مربع ساخته شده است. نزدیک به ۲۰ هزار دانشجو در پردیس مرکزی دانشگاه مرسین تحصیل می‌کنند. اکثر دانشکده‌ها و واحدهای اداری در پردیس مرکزی قرار دارند.

پردیس ینی شهیر (Yenişehir ) در غرب مرکز شهر، در زمینی به مساحت ۳۴ هزار متر مربع قرار دارد. از چهار بلوک با مساحت ۱۹ هزار متر مربع تشکیل شده است. پردیس ینی شهیر با محیط آرام و فاصله نزدیکش از دریا توجهات را به خود جلب می‌کند.

پردیس تس (Tece) واقع در خط ساحلی جاده مرسین – آنتالیا، با قرار گرفتن در کنار دریا و در میان درختان نخل جذابیت خاصی دارد. علاوه بر دانشکده دریانوردی و آموزشگاه فنی حرفه‌ای دریانوردی، امکانات اجتماعی و خوابگاه نیز در این پردیس قرار دارد.

دسترسی به تمامی پردیس‌های دانشگاه تقریبأ در هر ساعتی از شبانه‌روز به راحتی امکان‌پذیر است. خدمات رفت‌وآمد به پردیس‌ها نیز با وسایل حمل‌ونقل عمومی مختلف و وسایل نقلیه دانشگاه صورت می‌گیرد.

خدمات رینگ، بین پردیس مرکزی و پردیس ینی‌شهیر به دانشجویان و کارکنان، خدمات حمل‌ونقل رایگان ارائه می‌دهد. اتوبوس‌های دانشگاه نیز در فواصل منظمی در طول روز، بین دو پردیس و داخل محوطه دانشگاه، سرویس می‌دهند.

آدرس دقیق دانشگاه: مرسین، یئنی شهیر ۳۳۱۱۰، دانشگاه مرسین، چیفتلیک کوی (پردیس مرکزی)

این شهر بندری، به جز مرسین، دارای دانشگاه‌های خوب و با کیفیتی دیگری هم هست. انتخاب این شهر با جذابیت‌های متنوعش، برای تحصیل، انتخاب هوشمندانه‌ای خواهد بود. ما قبلأ مزایای تحصیل در دانشگاه‌های مرسین را بررسی کردیم. برای آشنایی بیشتر با دانشگاه‌های این شهر، آن را بخوانید.

جمع‌بندی

تا اینجا سعی ما این بوده که شما دانشگاه مرسین ترکیه را به راحتی بشناسید و در موردش هیچ ابهامی نداشته باشید. از موقعیت جغرافیایی تا تعداد دانشکده‌ها و رشته‌ها، از بورسیه‌های مختلف و شرایط هرکدام تا شهریه و امکانات رفاهی آن، کوشیدیم هیچ مساله‌ای نگفته نماند. قطعأ شهر ساحلی مرسین گزینه خوبی برای تحصیل و زندگی دانشجویی است.

اگر قصد دارید در دانشگاه مرسین تحصیل کنید، در انتخاب خود شک نکنید. برای اطمینان خاطر می‌توانید با مشاوران ما در بورس‌تاپ تماس بگیرید و از همفکری و راهنمایی آن‌ها، درباره مرسین و بقیه دانشگاه‌های ترکیه، استفاده کنید

سوالات متداول کاربران درباره دانشگاه مرسین

به بخش شهریه‌های دانشگاه مرسین مراجعه کنید. در این بخش شهریه دقیق و به‌روز مهم‌ترین رشته‌های این دانشگاه آمده است. حتماً جدول شهریه‌ها را ببینید.

خیر. دانشگاه مرسین مورد تأیید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران نیست. درباره اهمیت و اعتبار مدرک این دانشگاه، در اروپا، آمریکا و دیگر کشورها به طور مفصل در بخش‌های مختلف توضیح داده‌ایم. حتماً بخش‌های مربوطه را بخوانید.

دانشگاه مرسین جزو دانشگاه‌های دولتی معتبر در ترکیه است. طبق رتبه‌بندی سایت “edurank” رتبه این دانشگاه در کشور ترکیه ۳۵ و در جهان ۲۱۷۴ است.

رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، داروسازی و بازرگانی دریایی از مهم‌ترین رشته‌های دانشگاه مرسین است. در بخش رشته‌های دانشگاه، لیست کامل‌تری از رشته‌های این دانشگاه را قرار داده‌ایم. حتماً به لیست رشته‌ها مراجعه کنید.

بله. دانشگاه مرسین هم خوابگاه دخترانه و هم پسرانه دارد. برخی از این خوابگاه‌ها به پردیس مرکزی نزدیک‌اند. برای خوابگاه‌هایی که از پردیس‌ها فاصلۀ زیادی دارند، سرویس رفت و برگشت ارائه می‌شود.

این دانشگاه در شهر مرسین،  (مرکز استان مرسین) قرار دارد. این استان در همسایگی استان آنتالیا (ناحیه مدیترانه) در جنوب ترکیه و ساحل دریای مدیترانه واقع شده است. (شهر مرسین. استان مرسین. ناحیۀ مدیترانه. جنوب ترکیه)

اگر می‌خواهید در دانشگاه مرسین تحصیل کنید؛ فرصت را از دست ندهید و بلافاصله، همین حالا، با مشاوران ما در بورس‌تاپ تماس بگیرید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

رای دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در
اطلاع از
guest
۰ نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ارتباط با مشاوران بورس تاپ

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

پیشنهاد می‌کنم مقالات زیر رو هم ببینید

لوگو دانشگاه مرسین
دانشگاه مرسین
پذیرش باز است

نام دانشگاه به زبان انگلیسی:
Mersin University

نوع دانشگاه:
دولتی

نحوه پذیرش:
شرط معدل دیپلم یا آزمون‌های ملی و بین‌المللی

برنامه تبادل دانشجویی:
اراسموس پلاس – فارابی

رتبه در میان دانشگاه های ترکیه:
۳۵

زبان آموزشی:
ترکی – انگلیسی

مورد تایید ایران:
مورد تایید نیست

مورد تایید اروپا و آمریکا:
است

تعداد دانشکده:
۱۹

مقالات به‌روز شده

راحت ترین راه برای پیدا کردن دانشگاه
راحت ترین راه برای اپلای دانشگاه

تماس با ما

تمامی حقوق برای دپارتمان بورس تاپ محفوظ است

طراحی و توسعه: تیم طراحی بورس تاپ