پذیرش بدون کنکور در دانشگاه های ترکیه

پذیرش بدون کنکور در ترکیه

آیا می دانید برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه از چه راه هایی می توان اقدام کرد؟ شما می توانید از ۳ طریق آزمون YOS ، آزمون SAT و پذیرش بدون آزمون ترکیه در دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور ترکیه تحصیل نمایید. در این مقاله سعی خواهیم کرد راه سوم تحصیل در کشور ترکیه یعنی پذیرش بدون آزمون را به طور مفصل بررسی کنیم. اغلب دانشگاه هایی که از این طریق دانشجو می پذیرند دارای رنکینگ و رتبه بندی های خوبی می باشند با ما همراه باشید تا تمامی عوامل پذیرش بدون کنکور در ترکیه را بررسی کنیم.

 
تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه بدون کنکور

یکی از دغدغه های برخی از دانشجویان امروزی پذیرش بدون کنکور می باشد تا با ساده ترین راه ممکن بتوانند در رشته مورد علاقه خود تحصیل نمایند. پرطرفدارترین رشته ها در این میان پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی می باشد. کاملا مشهود است که نمی توان رشته های ذکر شده را در ایران بدون شرکت در آزمون و کسب نمره بسیار بالا پذیرش گرفت. اما راه چاره این موضوع چیست؟

پذیرش بدون کنکور در ترکیه

از تمامی دانشگاه های ترکیه که با پذیرش بدون کنکور اقدام به جذب دانشجو می نمایند، اغلب خصوصی می باشند. در سال های گذشته برخی از دانشگاه ای دولتی نیز اقدام به پذیرش دانشجو بدون آزمون ورودی و با شهریه بالا می نمایند. دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه از امکانات پیشرفته و بسیار بالایی برخوردار می باشند و اغلب آنها در رتبه بندی های جهانی دارای رتبه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ می باشند.

برای قبولی در دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه نیازی به شرکت در آزمون یوس یا آزمون اس ای تی را ندارید. زبان تحصیل در دانشگاه های خصوصی اغلب انگلیسی و ترکی استانبولی میباشد اما در تعداد کمی از آن ها به زبان های آلمانی و فرانسه نیز تدریس می شود. دوره های تحصیل در این دانشگاه ها با دانشگاه های دیگر تفاوتی ندارد ( کارشناسی ۴ سال، دندانپزشکی و داروسازی ۵ سال، پزشکی ۶ الی ۷ سال ).

تحصیل چه رشته هایی در ترکیه بدون آزمون می باشد؟ 

دانشگاه های دولتی اغلب سعی می کنند تمامی رشته های موجود را به ترتیب اولویت ظرفیت بگیرند. اما دانشگاه های خصوصی اغلب رشته هایی را ارائه می دهند که متقاضیان بیشتر درخواست می کنند. لسیت زیر رشته هایی هستند که متقاضیان بسیاری در بین دانشجویان دارند.

پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، معماری، هنر، بیزینس، اقتصاد، آموزش و پرورش، مد، زبان، علوم زندگی، مدیریت بازاریابی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، گردشگری و مهمان داری، موسیقی و علوم پایه، هوافضا، مهندسی، فناوری اطلاعات و …. می باشد. اگر می خواهید دقیق بدانید چه دانشگاهی چه رشته هایی را ارئه می دهند می توانید به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه نمایید.

پذیرش رشته پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

پذیرش بدون کنکور پزشکی در ترکیه

پرطرفدارترین رشته ها برای تحصیل در ترکیه چه از طریق آزمون و چه بدون شرکت در آزمون رشته پزشکی و دندانپزشکی می باشد. خبر خوب این است که تقریبا تمامی دانشگاه های ترکیه که رشته پزشکی و دندان پزشکی را ارائه می دهند، از طریق پذیرش بدون آزمون نیز دانشجو می پذیرند. اما باید بدانید که ظرفیت دانشگاه های دولتی برای پذیرش در این دو رشته بسیار محدود تر از دانشگاه های خصوصی می باشد. به دلیل این که سیستم آموزشی در دانشگاه های ترکیه بر پایه دستورالعمل های آموزش پزشکی کشور های اروپایی و آمریکا می باشد، این رشته در بیشتر دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی تدریس می شود. شما می توانید با تحصیل پزشکی و یا دندانپزشکی در ترکیه در یک بازار انگلیسی زبان نیز مشغول به کار شوید. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که چون دانشجویان این رشته در حین تحصیل بیشتر با مردم سروکار دارند مجبور به یادگیری زبان ترکی نیز می شوند.

هزینه تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی متفاوت است و عموما دندانپزشکی کمی ارزان تر می باشد اما به طور تقریبی هزینه تحصیل در این دو رشته در دانشگاه های خصوصی ترکیه از ۱۰۰۰۰ دلار تا ۳۰۰۰۰ دلار متغیر می باشد. برای پذیرش بدون کنکور رشته های پزشکی و دندان باید معدل دیپلم دوره دبیرستان و معدل پیش دانشگاهی بالای ۱۶ باشد.

برای تحصیل این دو رشته باید سطح زبان شما در حد عالی باشد اگر مدرک زبان ( آیلتس و تافل ) داشته باشید و یا آنقدر آمادگی داشته باشید که در آزمون زبان دانشگاه شرکت کنید، بلافاصله تحصیلات خود را آغاز خواهید کرد. در غیر اینصورت باید پس از پذیرش توسط دانشگاه در کلاس های آمادگی زبان دانشگاه شرکت نمایید و پس پایان دوره ها خود تحصیلات خود را آغاز کنید.

حتما بخوانید: نحوه ثبت نام بورسیه ترکیه

پذیرش رشته های پیراپزشکی در ترکیه

پذیرش بدون کنکور داروسازی در ترکیه

پیراپزشکی رشته هایی مانند: داروسازی، پرستاری، بهداشت، رادیولوژی، هوشبری، علوم آزمایشگاهی، مامایی و …. را شامل می شود. بعد از پزشکی و دندان رشته های پیراپزشکی بیشترین متقاضی را برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه دارد. شما می توانید این رشته ها را بدون شرکت در آزمون در دانشگاه های ترکیه تحصیل نمایید. شهریه های سالانه برای این رشته ها در حدود ۲۰۰۰ دلار تا ۷۰۰۰ دلار می باشد (البته برای رشته داروسازی در برخی از دانشگاه ها کمی متفاوت است).

بیشترین تقاضا در بین رشته های پیراپزشکی برای داروسازی می باشد. حتی برای برخی از افراد این رشته هم تراز با پزشکی و دندان پزشکی می باشد. با اخذ مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد رشته داروسازی شما می توانید در داروخانه ها و یا آزمایشگاها مشغول به کار شوید. در سال های آخر این رشته دوره کارآموزی خواهید داشت. از زیر شاخه های رشته داروسازی می توان به: شیمی دارویی، داروسازی بالینی، داروشناسی، گیاهان دارویی، زیست فناوری و …. نام برد.

بیشتر بخوانید: آزمون یوس برای چه رشته هایی است

پذیرش رشته های مهندسی، علوم انسانی و هنر در ترکیه: 

پذیرش بدون کنکور مهندسی در ترکیه

رشته های مهندسی، علوم انسانی و هنر نیز مانند رشته های پیراپزشکی دارای دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می باشند. رشته هایی که برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه ارائه می شوند بسیار بیشتر و متنوع تر از دانشگاه های ایران می باشد. هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه عمدتا ارزان تر از کشورهای دیگر می باشد و دانشگاه های ترکیه از رنکینگ و رتبه بندی جهانی بسیار خوبی برخوردار هستند. به همین علت متقاضیان بسیاری از رشته ها خواستار تحصیل در کشور ترکیه می باشند. برخی از رشته های پرطرفدار در ترکیه می توان به : معماری، بیزینس، کامپیوتر، علوم سیاسی، روابط بین الملل، مهندس زیست محیطی، علوم اجتماعی و …. اشاره کرد. هزینه سالیانه تحصیل در دوره کارشناسی رشته های مهندسی، علوم انسانی و هنر در بیشتر دانشگاه ها بین ۲۰۰۰ دلار تا ۷۰۰۰ دلار می باشد. زبان آموزشی اغلب ترکی استانبولی می باشد اما در برخی از دانشگاه ها به زبان های انگلیسی، آلمانی و فرانسه نیز تدریس می شود.

نتیجه گیری :

کشور ترکیه با شرایط مساعد برای تحصیل و زندگی امروزه به اولین گزینه برای بسیاری از دانشجویان و متقاضیان ایرانی تبدیل شده است. برخی از این متقاضیان به دلیل شرایطی خاص خواستار پذیرش بدون آزمون در رشته مد نظر خود  می باشند. امکاناتی که دانشگاه های ترکیه مخصوصا دانشگاه های خصوصی آن در اختیار دانشجویان قرار می دهند به هیچ عنوان قابل مقایسه با دانشگاه های ایران نمی باشد.

جهت اطلاع از شرایط پذیرش بدون کنکور در ترکیه – هزینه تحصیل در این کشور و اطلاع از مراحل اقدام جهت پذیرش بدون کنکور در دانشگاه های کشور ترکیه با مرکز مشاوره تحصیلی دپارتمان بورس تاپ تماس بگیرید.

 شماره ۰۹۲۲۹۳۲۹۲۰۰ جهت مشاوره پذیرش بدون کنکور در ترکیه پاسخگویی از ۹ صبح الی ۸ شب حتی ایام تعطیل

All Comments:

 1. علی رادمنش

  ۰۵/۰۱/۱۳۹۹

  سلام
  آیا حداکثر قیمت رشته های مهندسی برای همه دانشگاه ها ۷۰۰۰ دلار می باشد یا استثنا هم دارد؟

  • fathi97

   ۰۵/۰۱/۱۳۹۹

   سلام و وقت بخیر
   احتمال دارد در دانشگاه های سطح یالایی مانند کوچ و مدیپول کمی متفاوت باشد اما در حالت کلی همینطور است.

 2. zand

  ۰۱/۰۲/۱۳۹۹

  سلام برای رشته فیزیوتراپی حداکثر و حداقل هزینه چقدره؟

  • fathi97

   ۰۴/۰۲/۱۳۹۹

   سلام حداقل هزینه در دانشگاه های دولتی می باشد که حدود قیمت های سالیانه کمتر از ۱۰۰۰ لیر است. و بیشترین قیمت برای دانشگاه های خصوصی مانند مدیپول است که حدود ۷۰۰۰ دلار سالیانه می باشد.

  • دنیز

   ۱۰/۰۸/۱۳۹۹

   سالی ۵۶ میلیون فک کنم

 3. K

  ۰۲/۰۲/۱۳۹۹

  دانشگاه های که آزمون ندارن مورد قبول ایران هستن؟ پزشکی و دارو سازیشون ؟

  • fathi97

   ۰۴/۰۲/۱۳۹۹

   برای پزشکی ۷ دانشگاه مورد تائید است. دانشگاه آنکارا ، آتاتورک ، اگه ازمیر ، حاجت تپه ، استانبول ، کوچ و قاضی
   برای رشته داروسازی دانشگاه های بسیاری مورد تائید هستند .

   • K

    ۰۵/۰۲/۱۳۹۹

    الان این دانشگاه های که گفتید بدون کنکور دانشجو میگیرن؟

 4. K

  ۰۵/۰۲/۱۳۹۹

  یعنی بدون آزمون yos va sat

 5. سلام

  ۱۲/۰۳/۱۳۹۹

  سلام

  هزینه تحصیل در رشته زبان و ادبیات ترکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه چقدر است؟

  • fathi97

   ۱۳/۰۳/۱۳۹۹

   با سلام، بسته به دانشگاه متفاوت است . اما میانگین میشه گفت ۳۰ الی ۶۰ میلیون تومان سالیانه است.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

همه چیز درباره تحصیل پزشکی بدون کنکور

۰۹

فروردین
دانشگاه های ترکیه

پزشکی بدون کنکور ترکیه

رشته پزشکی را می توان به جرئت پرمتقاضی ترین رشته در ایران و تقریبا در کل جهان دانست. از این رو متقاضیان رشته پزشکی روز به روز بیشتر از قبل می شود، ظرفیت های موجود پر شده و قبولی در این رشته سخت تر از قبل می شود. از این رو برخی از متقاضیان به دنبال قبولی […]

شرایط اخذ پذیرش تحصیلات تکمیلی در ترکیه

۱۶

بهمن
دانشگاه های ترکیه

کار شناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های ترکیه

کار شناسی ارشد ودکترا در دانشگاه های ترکیه مقاطع کار شناسی ارشد ودکتری در جهت تحصیل در دانشگاههای ترکیه جهت اخذ پذیرش از دانشگاههای ترکیه در مقاطع بالاتر از لیسانس هریک از دانشگاهها شرایطی متفاوت اعلام می نمایند و این تفاوتها حتی در رشته مختلف نیز بعضا اعمال میگردد. نهادی که مسولیت آموزش عالی را در درون[…]