همه چیز درباره آزمون آلس

همه چیز در مورد آزمون ALES

آزمون ALES چیه ؟؟

آزمون ALES که مخفف AKad emik pusonal vd Liansütü Eyitim snawi است. تحت عنوان آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی در دانشگاههای ترکیه در مقاطع ( فوق لیسانس ودکتری ) میباشد. امتیازبدست آمده در این آزمون جهت ورود به دانشگاههای معتبر کشور ترکیه ذکرشده و موارد مشابه از قبیل دوره های تخصصی و پذیرش مربی در دانشگاه ها…..در ترکیه مورد استفاده قرار میگیرد. آزمون آلس یک آزمون جامع می باشد اما نتایج آزمون توسط دانشگاه ها ارائه می شود و دانشجو در هنگام ثبت نام برای آزمون باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب نماید.
این آزمون یک امتحان استعداد سنجی شامل ۴ بخش که ۲ (رقمی Quantn ta tive) ریاضی،هوش می باشد و ۲ بخش آن ( کلامی Sözel )زبان ترکی است .
هر بخش این آزمون دربر دارنده ۵۰ سوال تستی۵ گزینه ای میباشد .که ۲۰۰ سوال و زمان استاندارپاسخگویی بر آن ۸۰ دقیقه است.
هدف از آزمون ALES سنجش توانایی متقاضیان در زمینه های کلامی ،تفکر ومنطق ومیباشد که بر میزان موفقیت آنان در طول تحصیلات تکمیلی میتواند تاثیرگذار باشد. بدین ترتیب محتوی این امتحان در راستای سنجش میزان معلومات افراد در رشته ی تحصیلی تخصصی آنها نمیباشد. سوالات طوری طراحی میگردند که فارغ التحصیلان رشته های مختلف دانشگاهی قادر به پاسخگویی به آنها باشند.

نحوه ارزیابی نمره آزمون ALES

نحوه ارزیابی نمره آزمون ALES

نمره آزمون ALES از ۱۰۰ میباشد ،دانشگاه های ترکیه حداقل نمره قبولی را بر اساس آیین نامه داخلی خودشان تعیین میکنند. نمره پایه ( حداقل نمره برای پذیرش ) در آزمون ALES،۴۰ میباشد. پایین تر از آن مردود اعلام میگردد .
حداقل امتیاز برای قبولی در آزمون ALES برای رشته های فنی و مهندسی فقط از بخش ریاضی و هوش نمره ۵۵ میباشد.برای رشته های غیر مهندسی ، به غیر از بخشهای ریاضی و هوش باید به بخش کلامی نیز پاسخ داده شود که در مجموع نمره حداقل میبایست ۵۵ باشد. البته شایان ذکر است نمرات قبولی بالاتر احتمال قبولی بیشتری دارند.
اشخاص که فارغ التحصیل رشته های علوم فنی هستند میبایست به پاسخگویی سوالات ریاضی و هوش خود توجه بیشتری کنند و از آن بخش نمره بیشتری بیاورند. شایان ذکر است بدست آوردن نمره خاص مطرح نبوده وهر رشته ای برای خود امتیازی را می طلبد که دانشگاهها هنگام ثبت نام در سایت آنها را اعلام میکند.
ضریب سوالات بخش ریاضی ،هوش برای رشته های فنی و مهندسی و ضریب سوالات ترکی برای رشته های علوم انسانی بیشترین حایز اهمیت است . بطور مثال رشته های عمران و معماری و دیگر شاخه های مهندسی بدست آوردن نمره ۶۰ به بالا در بخش ریاضی در دانشگاههای مختلف شرط بوده ودر دانشگاه خاورمیانه این نمره به ۷۵ نیز میرسد. ناگفته نماند که دررشته های تربیت بدنی ، هنر علاوه برآزمون اصلی (ALES ) امتحان عملی نیز در حیطه تخصصی وجود دارد.
تبصره: هنگام رقابت جهت اخذ پذیرش ما بین خارجی ها نمره های بالاتر شانس بیشتری نسبت به بقیه دارند.
به طور مثال اگر در دانشگاه X ،۲ نفر ظرفیت برای رشته Y اعلام کند و شرکت کنندگان در این رشته و مقطع ۶ نفر باشد.
۲ نفر با نمره بالتر شانس پذیرش بیشتری دارند. البته ناگفته نماند که معدل ، روزمه ،مقاله مدارک زبان امتیازات مثبت و مازاد به حساب می آیند.

اطلاعات بیشتر درباره ALES !!

آزمون ALES یک آزمون تماما زبان ترکی استانبولی است و سوالات این آزمون نیز تماما ترکی استانبولی است. زبان تدریس در دوره های دانشگاهی فوق لیسانس یا دکتری زبان ترکی استانبولی یا انگلیسی می باشد. افرادی که تسلطی به زبان ترکی استانبولی ندارند می توانند به جای امتحان آلس در آزمون GRE در بخش جنرال شرکت نمایند و نمره لازمه را بیاورند.
نکته :اشخاصی که بر سوالات زبان ترکی آزمون ALES پاسخ نداد باشند می توانند با کسب و داشتن مدرک تومر این کمبود را جبران نمایند.
آزمون ALES یک آزمون تماما زبان ترکی استانبولی است و سوالات این آزمون نیز تماما ترکی استانبولی است.
زبان تدریس در دوره های دانشگاهی فوق لیسانس یا دکتری زبان ترکی استانبولی یا انگلیسی می باشد.
افرادی که تسلطی به زبان ترکی استانبولی ندارند می توانند به جای امتحان آلس در آزمون GRE در بخش جنرال شرکت نمایند و نمره لازمه را بیاورند.
نکته :اشخاصی که بر سوالات زبان ترکی آزمون ALES پاسخ نداد باشند می توانند با کسب و داشتن مدرک تومر این کمبود را جبران نمایند.

زمان ثبت نام وبرگزاری آزمون ALES ،۱۹ آوریل ۲۰۱۹

زمان ثبت نام وبرگزاری آزمون

آزمون ALES، سالانه در ۲ نوبت توسط سازمان آموزش عالی ترکیه موسوم به (YOK ) برای ترم های اول و دوم سال تحصیلی در ماه (May اواخر اردیبهشت ) و (December ، اواسط آذر )در ۸۱ شهر ترکیه برگزار میشود. زمان ثبت نام این آزمون در هر مرحله ۲ ماه قبل از برگزار میشود. زمان ثبت نام این آزمون در هر مرحله ۲ ماه قبل از برگزاری آن میباشد یعنی برای امتحان ترم اول از اسفند ماه و زمان ثبت نام امتحان ترم دوم از مهر ماه شروع میشود. همچنین نتایج این آزمون بین ۲ الی ۴ هفته بصورت آنلاین در اختیار شرکت کنندگان قرا میگیرد.

در آزمون Ales نمره قبولی چقدر است؟

نمره آزمون آلس از ۱۰۰ حساب می شود و دانشجویان متقاضی بین المللی برای تحصیلات تکمیلی باید تلاش کنند بیشترین نمره ممکن را کسب نمایند. کمترین نمره قبولی برای تحصیل در دانشگاه های مطرح کشور ترکیه ۵۰ الی ۶۰ می باشد و بدیهی است که باید در رشته های پرمتقاضی تر امتیاز بیشتری کسب شود. همچنین رشته هایی که ظرفیت کمتری برای پذیرش افراد دارند نیز امتیاز بالایی را می طلبد. البته توجه داشته باشید که داشتن رزومه علمی مناسب تاثیر زیادی در پذیرش شما خواهد گذاشت.

نتایج آزمون آلس چه زمانی اعلام می شود؟

آزمون آلس به صورت جامع برگزار می شود اما نتایج آن جداگانه و توسط دانشگاهی که متقاضی انتخاب کرده است اعلام می شود. زمان دقیقی برای اعلام نتایج نمی توان اعلام کرد اما حدود ۲ الی ۴ هفته طول می کشد تا نتیجه آزمون اعلام شود. برای اطلاع از نتیجه آزمون ALES خود می توانید به وبسایت دانشگاهی که انتخاب کرده اید مراجعه نمایید.

البته به این موضوع دقت نمایید که زمان گفته شده تقریبی می باشد و شما باید به جدول زمانبندی که هنگام ثبت نام به شما داده می شود دقت نمایید.

خدمات مجموعه بورس تاپ در مقطع فوق لیسانس و دکتری ALES

لازم به ذکر است مجموعه بورس تاپ تمامی مراحل مشاوره ،برگزاری دوره های آلس ، ثبت نام به آزمون ،تورهای دانشجویی ،پذیرش از دانشگاههای معتبر دولتی ترکیه را با دارا بودن نمایند گی های ایران و ترکیه انجام میدهد. لذ در صورت علاقه مندی می توانید از راهنمایی مشاوران واساتید متخصص ما در این زمینه و دیگر خدمات مجموعه بورس تاپ نهایت استفاده را ببرید

خدمات مجموعه بورس تاپ

 •  مشاوره صفر و تا صد مراحل آزمون ALES
 • برگزاری کلاسها و دوره های آمادگی آزمون ALES
 •  برگزاری آزمون های آزمایش (مبحثی ،جامع ) آزمون ALES
 •  ارایه منابع آزمون SAT ( کتب ، جزوات ، DVD مورد نیاز )
 •  انجام مراحل ثبت نام و اخذ کارت ورود به جلسه
 •  برگزاری تورهای شرکت در آزمون دانشگاهها
 •  مشاوره دوره های sözeı (بخش زبان ترکی آزمون ALES )
 • مشاوره نکات تستی و کلیدی آزمون ALES

All Comments:

 1. M

  ۱۸/۰۷/۱۳۹۸

  با سلام من میخواستم در این ازمون alesشرکت کنم ولی اصلا هیچ اطلاعی ندارم که از کجا شروع کنم میشه راهنمایی کنین؟

  • fathi97

   ۱۲/۰۸/۱۳۹۸

   لطفا با شماره هایی که قرار داده ایم تماس حاصل فرمایید .

 2. سعید

  ۲۳/۰۷/۱۳۹۸

  خیلی متن کاملی بود ممنونم .

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

همه چیز درباره تحصیل پزشکی بدون کنکور

۰۹

فروردین
مطالب پذیرش بدون آزمون

پزشکی بدون کنکور | پذیرش قطعی

رشته پزشکی را می توان به جرئت پرمتقاضی ترین رشته در ایران و تقریبا در کل جهان دانست. از این رو متقاضیان رشته پزشکی روز به روز بیشتر از قبل می شود، ظرفیت های موجود پر شده و قبولی در این رشته سخت تر از قبل می شود. از این رو برخی از متقاضیان به دنبال قبولی […]

پذیرش بدون کنکور در دانشگاه های ترکیه

۰۳

فروردین
مطالب پذیرش بدون آزمون

پذیرش بدون کنکور در ترکیه

آیا می دانید برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه از چه راه هایی می توان اقدام کرد؟ شما می توانید از ۳ طریق آزمون YOS ، آزمون SAT و پذیرش بدون کنکور در دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور ترکیه تحصیل نمایید. در این مقاله سعی خواهیم کرد راه سوم تحصیل در کشور ترکیه یعنی پذیرش بدون[…]