آزمون ales

آزمون آلس

ترکیه به عنوان کشوری که هم پیشرفت‌ها و تکنولوژی روز اروپا را دارد و هم از نظر فرهنگی و بعد مکانی به کشور ما نزدیک است، سال‌هاست مقصد بسیاری از جوانانی است که به دنبال تجربه تحصیلی لذت‌بخش در کنار سطح بالای دانشگاه هستند. مسیر ورود به دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیلات تکمیلی و تحصیل لذت‌بخش و بی‌دغدغه و موفق در این دانشگاه‌ها، از طریق پذیرش در آزمون آلس است. در این مقاله سعی می‌کنیم شما را با این آزمون، اهمیت آن و نحوه ثبت‌نام و شرکت در آزمون آلس آشنا کنیم.

همه می‌دانیم سال‌ها و زمان‌هایی که برای رفتن به دانشگاه و تحصیل صرف می‌کنیم، به جرأت می‌توانند بهترین سال‌ها و اوقات زندگی ما باشند؛ چرا که همه دوستی‌ها، خاطرات خوش و تجربیات جدید در طی این سال‌ها رقم می‌خورند. در کنار همه این خوشی‌ها اگر دانشگاهی که می‌رویم، رشته‌ای که می‌خوانیم و محیطی که از همان اول انتخاب می‌کنیم، موفقیت ما را تضمین کرده و یک آینده روشن شغلی برایمان ایجاد کند، برای همیشه از سال‌های تحصیل خود راضی خواهیم بود. ادامه تحصیل موفق در مقطع فوق لیسانس و دکتری کاملاً به امکانات دانشگاه و قبولی در آزمون آلس وابسته است. برای نوشتن یک پایان‌نامه و پروژه به‌روز که کارایی کافی داشته باشد، واقعاً مهم است که آزمایشگاه مجهز، برای انجام آزمایش‌های روز دنیا در اختیار ما باشد. کارگاهی که استفاده می‌کنیم، بزرگ و پر نور و با امکانات مناسب باشد. مواد اولیه آزمایشگاهی و کارگاهی به راحتی در اختیار دانشجویان قرار گیرد تا پروژه‌ها و آزمایشات خود را بی‌دغدغه عملی کنند. مشکلاتی که در دانشگاه‌های کشور خودمان متأسفانه بسیار قابل لمس هستند.

آزمون آلس چیست

اگر خواستار تحصیلات تکمیلی در ترکیه و بهره‌مندی از امکانات دانشگاه‌های این کشور هستید، می‌بایست در آزمون آلس شرکت کنید. آلس (Ales) نام اختصاری برای آزمون Akademik personel ve Lisansüstü Eğitim Sınav به معنی آزمون پرسنل دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی است. مرکز سنجش و انتخاب دانش جویان ترکیه (OSYM) این آزمون را برگزار می‌کند. به غیر از دانشجویان خارجی که برای ورود به سیستم تحصیلات تکمیلی (فوق لیسانس و دکترا) می‌بایست در آزمون آلس شرکت کنند، برای چند دسته دیگر هم این آزمون اهمیت دارد:

 • برای تمام افراد بومی و غیر بومی که به دنبال استخدام یا کسب ترفیع در دانشگاه‌های ترکیه مثلاً به عنوان مدرس، مربی، دستیار پژوهشی، مترجم و برنامه‌ریز تحصیلی هستند.
 • اگر یک دانشجوی بومی ترکیه، بخواهد در مؤسسات خارجی که مورد تأیید نظام آموزشی ترکیه است، به‌صورت بورسیه ادامه تحصیل دهد.

یک پیشنهاد خوب! برای دانستن همه چیز در مورد آزمون اس ای تی، حتماً به این صفحه سر بزنید و سر فرصت مطالعه کنید. این آزمون به معنی استعداد تحصیلی و یک آزمون استاندارد است که به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. پیش‌نیازی است برای گرفتن پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌های کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا، نروژ. پس مطالعه این صفحه را از دست ندهید.

اهمیت آزمون ales

حتی اگر می‌خواهید در ترکیه زندگی کنید و برای داشتن یک رزومه شغلی خوب، نمره قبولی آزمون Ales یک امتیاز محسوب می‌شود، زیرا قبولی در این آزمون در نظر مردم ترکیه به این معنی است که شما با زبان ترکیه‌ای آشنایی کافی دارید؛ بنابراین با موفقیت در آن شانس‌های شغلی بهترین خواهید داشت. آزمون آلس از چند جهت دارای اهمیت است:

 1. این آزمون ales تقریباً معادل با کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در ایران و معادل تقریبی GMAT و GRE به‌صورت جهانی است.
 2. اگر نمره قبولی در این آزمون بیاورید، به راحتی در مقطع فوق لیسانس و دکتری می‌توانید ادامه تحصیل بدهید.
 3. هر چه نمره بهتری در این آزمون کسب کنید، امکان کمتر شدن شهریه نیز وجود دارد.
 4. وزن نمره آلس برای هر دانشگاهی از نمره دیپلم و نمره مصاحبه (اگر دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل دارید، مصاحبه دارد) اهمیت بیشتری دارد. پس اگر معدل عالی برای دیپلم ندارید، کسب نمره آلس بالا به شما برای تحصیل در رشته مورد نظرتان بسیار کمک خواهد کرد.

به‌طور کلی آزمون آلس در دو بخش مهارت‌های ریاضی و محاسباتی با عنوان sayısal و بخش مربوط به مهارت‌های کلامی و زبان ترکیه‌ای sözel برگزار می‌شود. هر بخش نیز شامل دو قسمت یک و دو می‌باشد؛ بنابراین در مجموع در ۴ بخش و برای هر بخش ۵۰ سؤال مطرح می‌شود. در طول آزمون ales هر ۴ پاسخ غلط، امتیاز یک پاسخ صحیح را از بین می‌برد. فرصت پاسخگویی به این ۲۰۰ سؤال، ۱۸۰ دقیقه یا ۳ ساعت است. در نهایت نتیجه‌ای که از این آزمون به دست می‌آید، برای ۳ سال معتبر است.

تعداد سوالاتآزمون
۵۰بخش ۱Sozel
۵۰بخش ۲
۵۰بخش ۱Sayisal
۵۰بخش ۲
۲۰۰مجموع سوالات

هر دانشگاهی نمره قبولی آلس مربوط به خود را دارد. حداقل این نمره برای فوق لیسانس ۵۵ نمره از ۱۰۰ است ولی ممکن است دانشگاهی با رتبه و گرید بالاتر، حداقل خود را ۶۰ یا ۶۵ قرار دهد. برای هیئت علمی و مربیان نمره قبولی آزمون آلس ۷۰ نمره از ۱۰۰ است. مسئله مهم دیگر این است که زمانی که دانشگاهی که برای قبولی در آن اپلای کرده‌اید، رزومه شما را بررسی می‌کند، به غیر از نمره کلی آزمون به نمره شما در بخش‌های مختلف آزمون نیز توجه می‌کند؛ مثلاً برای قبولی در رشته‌های مهندسی، نمره بخش مهارت‌های ریاضی یعنی Sayisal مهم‌تر از نمره بخش Sozel است. اگر برای تحصیل در رشته‌هایی مثل تاریخ یا حقوق اقدام کرده‌اید، نمره بخش مهارت زبانی یعنی sozel مهم‌تر از Sayisal خواهد بود. معمولاً برای رشته‌هایی مثل مدیریت، نمره هر دو بخش آزمون اهمیت یکسانی دارد و بنابراین نمره کل شما مهم است.

آزمون آلس در ایران

در ایران آزمون آلس برگزار نمی‌شود، اما امکان استفاده و مشاوره گام به گام تا زمان آزمون و همراهی شما توسط هولدینگ آرتان بورس تاپ فراهم است. تا بتوانید با خیال راحت در این آزمون شرکت کنید. آزمون آلس فقط به زبان ترکی برگزار می‌شود، اما امکان آن وجود دارد تا یک دانشجوی بین‌المللی در سایر کشورها، بسته به امکانات آن کشور و حوزه امتحانی، آزمون دهد؛ اما کیفیت آزمون‌ها در تمام کشورها به‌صورت استاندارد و یکسان می‌باشد.

هزینه آزمون آلس

هزینه آزمون آلس را باید در هنگام ثبت‌نام و از طریق سایت ثبت‌نام پرداخت کنید. هزینه پایه در حالت کلی برای آزمون آلس ۱۲۰ لیر ترکیه می‌باشد. البته بسته به اینکه موسسه و دانشگاهی که آن را برای آزمون انتخاب می‌کنید، کجا باشد و چه خدمات رفاهی را در زمان آزمون در اختیار شما قرار دهد، ممکن است کمی متفاوت باشد. برای برآورد هزینه‌های مالی خودتان می‌بایست هزینه‌های مربوط به صرافی را نیز لحاظ کنید. اگر قصد دارید در کشور ترکیه از یک راهنما استفاده کنید، آن را به هزینه‌های خود اضافه کنید. درصورتی‌که در پایان آزمون به سؤالات و یا نمره خود اعتراض داشتید، برای ثبت و رسیدگی به این اعتراض می‌بایست هزینه‌ای پرداخت کنید که سازمان گزینش دانشجوی ترکیه میزان آن و نحوه رسیدگی را مشخص می‌کند.

حتما بخوانید: هزینه آزمون یوس ۲۰۲۱

آزمون آلس 2021

زمان آزمون آلس ترکیه

موفقیت در هر آزمونی مستلزم برنامه‌ریزی و زمان‌بندی دقیق است. زمان آزمون آلس ترکیه همه ساله از طریق سایت ثبت‌نام به‌طور دقیق اعلام می‌شود. به عنوان مثال در سال ۲۰۲۰، اولین آزمون در ۶ مرداد برگزار شده و دومین آزمون در ۱۶ آذر برگزار می‌شود. این آزمون ۲ بار در سال به صورت کاغذی و ۲ بار به صورت اینترنتی برگزار می‌شود. مهلت آغاز و پایان ثبت‌نام این آزمون‌ها معمولاً در یک بازه ده روزه است. از زمانی که در سایت OYSM برای آزمون ثبت‌نام می‌کنید تا زمان برگزاری آزمون، معمولاً دو ماه زمان دارید. ثبت‌نام آزمون‌های کاغذی بهار در ماه مارس (۱۰ اسفند تا ۱۰ فروردین) و پاییز در ماه نوامبر (۱۰ آبان تا ۱۰ آذر) می‌باشد. ثبت‌نام آزمون آلس اینترنتی یا e-ales معمولاً در تیرماه و مهرماه انجام می‌شود. زمان ثبت‌نام در این آزمون‌ها تمدید نمی‌شود، لذا بسیار مهم است که با برنامه عمل کرد.

مراحل شرکت در آزمون آلس

دورنمای مراحل شرکت در آزمون آلس به برنامه‌ریزی و کسب بهترین نتیجه ممکن ازمون بسیار کمک خواهد کرد. این دورنما از زمانی که شما تصمیم به تحصیل کارشناسی ارشد یا دکترا در ترکیه می‌گیرید تا زمان دریافت نتایج، شامل مراحل هفت‌گانه زیر است:

 1. مطالعه دروس و آمادگی برای آزمون
 2. اسکن مدارک مورد نیاز مانند عکس، گذرنامه معتبر و مهر شده، مدرک لیسانس و ریز نمرات به همراه ترجمه معتبر آن‌ها
 3. ثبت‌نام اینترنتی در آزمون آلس
 4. ارسال هارد کپی (کپی کاغذی از طریق پست) تمام مدارک مورد نیاز پس از اتمام ثبت‌نام
 5. دریافت کارت شرکت در آزمون (۲ هفته قبل ازمون)
 6. حضور در محل آزمون و شرکت در آزمون
 7. دریافت نمرات آزمون در فاصله بین ۷ روز تا حداکثر یک ماه از زمان آزمون

ثبت‌نام آزمون آلس

ثبت‌نام در آزمون آلس شامل دو مرحله ثبت‌نام در سایت و ارسال هارد کپی مدارک می‌باشد. علاقه مندان به درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه و سایر علاقه مندان به تحصیل در ترکیه برای اولین گام می‌بایست در زمانی که قبلاً اعلام شده وارد سایت osym.gov.tr شده و دفترچه شرکت در آزمون را مطالعه کرد. در گام بعدی دانشگاه یا دانشگاه‌های هدف که قبلاً به خوبی بررسی کرده‌اید را انتخاب کنید. برای ثبت‌نام در سایت، مشخصات اولیه را وارد کنید و منتظر دریافت ایمیل تائید شوید. در ادامه مدارک مورد نیاز را آپلود کرده و هزینه آزمون را پرداخت کنید. نگهداری کد کاربری که در هنگام ثبت‌نام در سایت به دست می‌آید، برای گرفتن کارت جلسه و سایر مراحل الزامی است. در مرحله بعدی پس از ثبت‌نام در سایت، می‌بایست تمام مدارک ترجمه شده به صورت کپی کاغذی نیز ارسال شوند.

داشتن اطلاعات صحیح و بهره‌گیری از حمایت مجربین این بخش در تمام مراحل آزمون ales بسیار مفید و کارساز خواهد بود. امیدواریم با استفاده از اطلاعات صحیح و انجام انتخاب‌های درست، تمام مراحل شرکت و پذیرش در این آزمون را به خوبی طی کنید و امکان ادامه تحصیل و بهره‌گیری از امکانات تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه، برای شما فراهم شود تا هم از زمان تحصیل خود لذت ببرید و هم بعد از فارغ‌التحصیلی با تجربیات و رزومه عالی وارد بازار کار در رشته دلخواه خود شوید.

نتایج آزمون آلس

آزمون آلس به صورت جامع برگزار می‌شود اما نتایج آن جداگانه و توسط دانشگاهی که متقاضی انتخاب کرده است اعلام می‌شود. زمان دقیقی برای اعلام نتایج نمی‌توان اعلام کرد اما حدود ۲ الی ۴ هفته طول می‌کشد تا نتیجه آزمون اعلام شود. برای اطلاع از نتیجه آزمون ALES خود می‌توانید به وب‌سایت دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید مراجعه نمایید. البته به این موضوع دقت نمایید که زمان گفته شده تقریبی می‌باشد و شما باید به جدول زمان‌بندی که هنگام ثبت‌نام به شما داده می‌شود دقت نمایید.

نمره قبولی آزمون آلس

نمره آزمون آلس از ۱۰۰ حساب می‌شود و دانشجویان متقاضی بین‌المللی برای تحصیلات تکمیلی باید تلاش کنند بیشترین نمره ممکن را کسب نمایند. کمترین نمره قبولی برای تحصیل در دانشگاه‌های مطرح کشور ترکیه ۵۰ الی ۶۰ می‌باشد و بدیهی است که باید در رشته‌های پر متقاضی‌تر امتیاز بیشتری کسب شود. همچنین رشته‌هایی که ظرفیت کمتری برای پذیرش افراد دارند نیز امتیاز بالایی را می‌طلبد. البته توجه داشته باشید که داشتن رزومه علمی مناسب تأثیر زیادی در پذیرش شما خواهد گذاشت.

مشاوره آزمون ales بورس تاپ

لازم به ذکر است مجموعه بورس تاپ تمامی مراحل مشاوره، برگزاری دوره‌های آزمون ales، ثبت‌نام به آزمون، تورهای دانشجویی، پذیرش از دانشگاه‌های معتبر دولتی ترکیه را با دارا بودن نمایندگی‌های ایران و ترکیه انجام می‌دهد. لذا در صورت علاقه‌مندی می‌توانید از راهنمایی مشاوران و اساتید متخصص ما در این زمینه و دیگر خدمات مجموعه بورس تاپ نهایت استفاده را ببرید:

 • مشاوره صفر و تا صد مراحل آزمون ales
 • برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آمادگی آزمون ales
 • برگزاری آزمون‌های آزمایش (مبحثی، جامع) آزمون ales
 • ارائه منابع آزمون ales (کتب، جزوات، DVD مورد نیاز)
 • انجام مراحل ثبت‌نام و اخذ کارت ورود به جلسه
 • برگزاری تورهای شرکت در آزمون دانشگاه‌ها
 • مشاوره دوره‌های sözeı (بخش زبان ترکی آزمون ales)
 • مشاوره نکات تستی و کلیدی آزمون ales

بعد از پایان بحث داغ قبولی در آزمون آلس ترکیه، شاید بد نباشد لیست دانشگاههای بدون کنکور ترکیه را ببینید. در این مقاله سعی خواهیم کرد راه سوم تحصیل در کشور ترکیه یعنی پذیرش بدون آزمون را به طور مفصل بررسی کنیم. اغلب دانشگاه‌هایی که از این طریق دانشجو می‌پذیرند دارای رنکینگ و رتبه‌بندی‌های خوبی می‌باشند. پس این مقاله را از دست ندهید.

All Comments:

 1. M

  ۱۸/۰۷/۱۳۹۸

  با سلام من میخواستم در این ازمون alesشرکت کنم ولی اصلا هیچ اطلاعی ندارم که از کجا شروع کنم میشه راهنمایی کنین؟

  • fathi97

   ۱۲/۰۸/۱۳۹۸

   لطفا با شماره هایی که قرار داده ایم تماس حاصل فرمایید .

 2. سعید

  ۲۳/۰۷/۱۳۹۸

  خیلی متن کاملی بود ممنونم .

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

همه چیز درباره تحصیل پزشکی بدون کنکور

۰۹

فروردین
دانشگاه های ترکیه

پزشکی بدون کنکور ترکیه

رشته پزشکی را می توان به جرئت پرمتقاضی ترین رشته در ایران و تقریبا در کل جهان دانست. از این رو متقاضیان رشته پزشکی روز به روز بیشتر از قبل می شود، ظرفیت های موجود پر شده و قبولی در این رشته سخت تر از قبل می شود. از این رو برخی از متقاضیان به دنبال قبولی […]

پذیرش بدون کنکور در دانشگاه های ترکیه

۰۳

فروردین
دانشگاه های ترکیه

پذیرش بدون کنکور در ترکیه

آیا می دانید برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه از چه راه هایی می توان اقدام کرد؟ شما می توانید از ۳ طریق آزمون YOS ، آزمون SAT و پذیرش بدون آزمون ترکیه در دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور ترکیه تحصیل نمایید. در این مقاله سعی خواهیم کرد راه سوم تحصیل در کشور ترکیه یعنی پذیرش[…]