دانشگاه بیلکنت

در همین ابتدا دانشگاه بیلکنت را به چند دلیل به شما توصیه می‌کنیم. اول استانداردهای آموزشی بسیار بالای آن. دوم دپارتمان‌های مختلفی برای انتخاب وجود دارد و بسیاری از اساتید مدرک تحصیلات تکمیلی خود را از دانشگاه‌های معتبری مانند ییل یا کمبریج دریافت کرده‌اند. سوم پردیس آن بسیار دوست داشتنی و بزرگ است و شما با مشارکت در رویدادهای فرهنگی بین‌المللی، تجربه چند فرهنگی خوبی کسب می‌کنید. چهارم چون زبان اصلی این دانشگاه انگلیسی است، شما به راحتی با همه دانشجویان دانشکده‌های مختلف می‌توانید ارتباط برقرار کنید. در نهایت شما فرصت تجربه تحصیل در کشورهای اروپایی و آمریکا را به واسطه دانشگاه بیلکنت پیدا می‌کنید. با ما همراه باشید تا با خواندن این مقاله از شرایط پذیرش این دانشگاه اطلاع پیدا کرده و سپس خود را برای اپلای آماده کنید.

لوگو دانشگاه بیلکنت
نام دانشگاه

بیلکنت(Bilkent University)

نوع دانشگاه

خصوصی

شهر

آنکارا

سال تاسیس

۱۹۸۴ میلادی

مورد تایید ایران:

مورد تایید وزارت علوم

مورد تایید اروپا و آمریکا

مورد تایید است

نحوه پذیرش

شرط معدل دیپلم یا آزمون های ملی و بین المللی

رتبه در ترکیه

۷

برنامه تبادل دانشجویی

آراسموس پلاس

تعداد دانشکده

۱۰

زبان آموزشی

ترکی - انگلیسی

مقاطع تحصیلی

کارشناسی - کارشناسی ارشد - دکتری

پذیرش باز است

آنچه در این مطلب خواهید خواند

تاریخچه دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت که در سال ۱۹۸۴ در پایتخت ترکیه، آنکارا تأسیس شد. این دانشگاه توسط احسان دوغراماجی از مشاهیر ترکیه، به عنوان اولین دانشگاه خصوصی ترکیه، با تصمیمات بنیاد آموزشی احسان دوغراماجی، بنیاد بهداشت و درمان احسان دوغراماجی و بنیاد علمی و تحقیقاتی احسان دوغراماجی بنیان نهاده شد. دانشگاه بیلکنت هدف از تأسیس خود را «قرار گرفتن در بین دانشگاه‌های پیشرو جهان از نظر کیفیت آموزش، تحقیقات علمی و انتشارات و فعالیت‌های فرهنگی و هنری» اعلام کرده است. به همین منظور، نام دانشگاه بیلکنت، مخفف «شهر علم» نام‌گذاری شد.

دانشگاه بیلکنت با ۱۰ دانشکده، میزبان ۱۳٫۰۰۰ دانشجو در سال است که حدود ۸۹۵ دانشجوی بین‌المللی از ۶۳ کشور مختلف در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. این مؤسسه با سطح بالای تحقیقات علمی، فعالیت‌های فرهنگی و هنری و موفقیت دانشجویان و فارغ‌التحصیلان خود در زمره مؤسسات آموزش عالی پیشرو در جهان قرار گرفته است.

دانشگاه بیلکنت ترکیه دارای استانداردهای بین‌المللی است که مدرک آن در سراسر جهان شناخته شده به همین خاطر فارغ‌التحصیلان همراه با دیپلم خود، یک دیپلم انگلیسی مکمل حاوی اطلاعاتی در مورد برنامه‌های آموزشی و سطح دوره‌ها دریافت می‌کنند.

جالب است بدانید که زبان تدریس در دانشگاه بیلکنت انگلیسی است؛ تمامی دوره‌ها به جز زبان ترکی، تاریخ ترکیه و دروس زبان‌های خارجی به زبان انگلیسی، تدریس می‌شوند. دروس مربوط به حقوق در دانشکده حقوق به زبان ترکی تدریس می‌شوند و همچنین دروس زبان انتخابی و زبان‌های آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی، روسی، چینی و ژاپنی با حضور متخصصان این رشته برگزار می‌شوند. در هر رشته دانشجویان می‌توانند زبان دلخواه خود را به دانشگاه پیشنهاد دهند و برای تشکیل کلاس با زبان مربوطه، کافی است که تعداد افراد به حدنصاب برسد.

نکات بیشترنکته:
در پایان جا دارد که بگوییم ممکن است شما نام دانشگاه بیلکنت را با دانشگاه بیکنت در شهر استانبول اشتباه بگیرید. پس بهتر است اطلاعات دانشگاه بیکنت را هم مطالعه کنید تا متوجه تفاوت‌های این دو دانشگاه ممتاز شوید.

مزایای دانشگاه بیلکنت آنکارا

تصمیم‌گیری در مورد دانشگاه یا مؤسسه آموزشی که می‌خواهید در آن تحصیل کنید می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. تشخیص اینکه چه عواملی را باید قبل از تصمیم‌گیری نهایی در مورد مسیر آینده خود در نظر بگیرید از جمله ارزیابی عملکرد دانشگاهی، موقعیت بین‌المللی، امکانات فیزیکی، برنامه‌های آموزشی معتبر و… به شما کمک می‌کنند تا تصمیم معقولی بگیرید. اطلاعاتی به روز در مورد دانشگاه بیلکنت توسط ما جمع‌آوری شده است تا به شما در این مسیر راهنمایی کند. با ما همراه باشید.

دانشگاه بیلکنت دارای ۵ برنامه آموزشی با اعتبار بین‌المللی است؛ یعنی متد آموزشی و واحدهای درسی آن مطابق با استانداردهای دانشگاه‌های معتبر دنیا است. این برنامه‌ها عبارت‌اند از:

 • مهندسی رایانه
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی مکانیک
 • دپارتمان مدیریت بازرگانی

دانشجویان دانشگاه بیلکنت

فرصت های تحصیلی دانشگاه بیلکنت

از ویژگی‌های دانشگاه بیلکنت می‌توان به دانشجو محور بودن آن اشاره کرد به نحوی که شما به راحتی می‌توانید با اساتید ارتباط برقرار کنید و فاصله‌ای بین شما و اساتید دانشگاه احساس نخواهد شد. علاوه بر این، هر دانشجو دارای یک کادر آموزشی مشاور تحصیلی است. مشاوران تحصیلی، دانشجویان را در موضوعاتی مانند انتخاب رشته، کارآموزی، برنامه‌های تبادل دانشجویی و تحصیلات تکمیلی راهنمایی می‌کنند. در خصوص اعتبار و فرصت‌های تحصیلی دانشگاه بیلکنت به ۳ مورد ویژه آن می‌پردازیم؛

فرصت‌های خارج از کشور

دانشگاه خصوصی بیلکنت طی توافق‌نامه‌هایی آکادمیک، با دانشگاه‌های ۴۹ کشور دنیا همکاری می‌کند. دانشجویان موفق می‌توانند به واسطه این توافق‌نامه‌ها در یک برنامه تبادل دانشجویی برای یک ترم یا کل سال سوم خود، در یک دانشگاه طرف قرارداد خارج از کشور شرکت کنند. دانشجویانی که با برنامه اراسموس به دانشگاه‌های اروپا می‌روند می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند. جالب است که بدانید اتحادیه اروپا با بودجه اختصاصی از برنامه اراسموس حمایت می‌کند.

فرصت تحصیل در دو رشته به صورت هم زمان

فرصت تحصیل در دو رشته به دو صورت امکان‌پذیر است؛ یکی تحصیل در دو رشته اصلی (ماژور) و دیگری یک رشته فرعی (مینور) در کنار رشته اصلی. در خصوص تحصیل در دو رشته اصلی (ماژور) باید بگوییم که به دانشجویانی که دارای نمره SAY هستند و در پایان سال اول، معدلشان حداقل ۳٫۳۰ از ۴٫۰۰ باشد، فرصتی برای ادامه تحصیل در رشته دوم در گروه‌های فیزیک و ریاضیات دانشکده علوم ارائه می‌شود. دانشجویانی که مایل‌اند می‌توانند پس از اتمام سال اول در برنامه آموزشی خود، برای رشته دوم اقدام کنند. دانشجویان رشته دوم پس از تکمیل برنامه‌های هر دو رشته با ۲ مدرک فارغ‌التحصیل می‌شوند.

بسیاری از دپارتمان‌های دانشگاه بیلکنت رشته فرعی دارند و دانشجویان با معدل ۳٫۰۰ یا بالاتر، می‌توانند در پایان سال اول خود برای برنامه فرعی درخواست دهند. به دانشجویانی که برنامه درسی مینور را تکمیل می‌کنند، یک گواهی در رشته فرعی به همراه دیپلم اصلی داده می‌شود.

نکات بیشتربیشتر بدانید:
برنامه مینور یا رشته فرعی، برنامه‌ای است که در آن دانشجویان می‌توانند در کنار واحدهای درسی رشته اصلی خود، تعدادی واحد از رشته مرتبط بر رشته اصلی را دریافت کنند و پس از پاس کردن این واحدها یک گواهینامه هم دریافت کنند که برای استخدام، مزیت بزرگی محسوب می‌شود.

اعتبار دانشگاه بیلکنت در جهان

دانشگاه بیلکنت بر استانداردهای جهانی خود تأکید دارد به همین دلیل بر روی ارائه برنامه‌های آموزشی بین‌المللی و همچنین فراهم‌آوری امکانات و تجهیزات مدرن برای دانشجویان، حساسیت ویژه‌ای از خود نشان می‌دهد که در ادامه کلیتی از آن‌ها را شرح می‌دهیم؛

مرکز کامپیوتر دانشگاه بیلکنت (BCC) با ایجاد منابع گسترده در زمینه فناوری اطلاعات به دانشجویان، کارکنان دانشگاهی و اداری خدمات ارائه می‌دهد. BCC دارای آزمایشگاه‌هایی مجهز، در مجموع ۲۰۰۰ کامپیوتر متصل به شبکه BİLKNET است. این کامپیوترها در ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۳۶۵ روز سال در دسترس دانشجویان و پرسنل هستند.

بر اساس گزارش مؤسسات خصوصی آموزش عالی در سال ۲۰۱۹ که توسط شورای آموزش عالی (YÖK) تهیه شد، بیلکنت دانشگاهی است که با ۱۲ میلیون لیر، بیشترین بودجه را به هزینه‌های کتابخانه اختصاص می‌دهد. دانشجویان Bilkent اعضای طبیعی کتابخانه به حساب می‌آیند که برای استفاده از آن نیازمند مجوز خاصی نیستند. در کتابخانه، یک اتاق هنری با کتاب، مجلات و منابع مرجع در زمینه هنر، یک اتاق چندرسانه‌ای با منابع دیجیتال صوتی و تصویری، و یک اتاق مطالعه روزنامه و مجله با انتشارات به زبان‌های مختلف وجود دارد. تعداد کتاب‌های چاپ شده به ازای هر دانشجو در کتابخانه دانشگاه ۴۱٫۹۱ می‌باشد.

درباره سطح آموزشی ارائه شده توسط دانشگاه بیلکنت آنکارا باید گفت؛ اعضای هیئت علمی این دانشگاه از ۴۰ کشور دنیا هستند که بیشتر آن‌ها در دانشگاه‌های معتبر آمریکای شمالی و اروپا تحصیل و فعالیت کرده‌اند. دانشگاه بیلکنت به منظور غنی‌سازی برنامه‌های دانشگاهی و مواد تحقیقاتی در پروژه‌های مشترک و برنامه‌های تبادلی، با بسیاری از دانشگاه‌های بین‌المللی در کشورهای مختلف مانند آمریکا، استرالیا، ژاپن، ایتالیا، سوئد، سوئیس، انگلستان، کانادا و آمریکا شرکت کرده است.

در پایان هم اشاره‌ای کنیم به پشتیبانی دانشگاه بیلکنت از دانشجویان خود برای شغل یابی؛ دانشگاه دارای یک مرکز شغلی است که به دانشجویان کمک می‌کند تا مهارت‌های لازم را برای رقابت در بازار کار پس از فارغ‌التحصیلی کسب کنند.

اعتبار دانشگاه بیلکنت در جهان

رتبه و رنکینگ دانشگاه بیلکنت

به استناد سایت رسمی دانشگاه، بر اساس گزارش رنکینگ دانشگاه‌های آسیایی Times Higher Education، دانشگاه بیلکنت در رتبه ۵۴ و در میان سه دانشگاه برتر ترکیه در لیست قرار گرفته است. دانشگاه بیلکنت جز ده دانشگاه برتر ترکیه است که دیگر نیازی به تعریف ندارد. در جدول زیر رتبه این دانشگاه را براساس “webometrics.info” ارائه داده‌ایم؛

سطح رتبه دهیرتبه
رتبه  جهانی۸۷۹
رتبه  داخل ترکیه۷

می‌دانید که دانشگاه بیلکنت در آنکارا، پایتخت سیاسی ترکیه، از برترین دانشگاه‌های خصوصی این کشور است و یکی از رقبای سرسخت آن در شهر استانبول پایتخت اقتصادی – فرهنگی ترکیه قرار دارد. این دانشگاه خصوصی رتبه ۱۴ را به خود اختصاص داده است که توصیه می‌شود مقاله دانشگاه سابانجی ترکیه را بخوانید و با بیلکنت مقایسه کنید. چنانچه ویژگی‌های این دانشگاه نظرتان را جلب کرد با مجموعه بورس تاپ تماس گرفته تا هر اطلاعاتی که شما برای پذیرش دانشگاه سابانجی نیاز دارید را در اختیارتان بگذراند.

شرایط پذیرش دانشگاه بیلکنت آنکارا

شرایط عمومی برای پذیرش و ورود به دانشگاه بیلکنت عبارت است از:

 • معدل دیپلم.
 • معدل آزمون ورودی دانشگاه یا معدل امتحان بین‌المللی.

نکات بیشترنکته:
برای متقاضیان ایرانی باید میانگین امتحانات پایان دوره ۴ ساله دبیرستان و پیش دانشگاهی بالای ۱۷٫۵ از ۲۰ نمره باشد.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه بیلکنت

اگر برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه بیلکنت برنامه‌ریزی کرده‌اید، بهتر است تا به طور دقیق از شرایط پذیرش این دانشگاه مطلع شوید. در ادامه این شرایط را شرح می‌دهیم؛

 • داشتن مدرک کارشناسی مرتبط
 • همه متقاضیان ملزم به شرکت در آزمون ALES هستند که هر ساله توسط ÖSYM برگزار می‌شود.
 • تسلط به زبان انگلیسی نوشتاری و شفاهی.
 • متقاضیان بین‌المللی و متقاضیان ترک که از یک برنامه لیسانس BA یا BS در خارج از کشور فارغ‌التحصیل شده‌اند، می‌توانند پس از تأیید مؤسسه تحصیلات تکمیلی مربوطه، نتایج آزمون‌های (GRE)، (GMAT) یا هر نمره آزمون کتبی دیگری را به جای نمرات ALES ارائه دهند.

شرایط پذیرش دکتری در دانشگاه بیلکنت

برای تحصیل در دوره دکتری دانشگاه بیلکنت شما نیاز دارید تا شرایط اصلی آن را داشته باشید که ما در اینجا این شرایط را معرفی کرده‌ایم؛

 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد مرتبط.
 • همه متقاضیان ملزم به شرکت در آزمون ALES هستند که هر ساله توسط ÖSYM برگزار می‌شود.
 • تسلط به زبان انگلیسی نوشتاری و شفاهی.

داوطلبانی که برای دوره‌های دکتری و مهارت در هنر درخواست می‌دهند،  نیاز دارند حداقل نمره ۵۵ را از آزمون‌های بین‌المللی زبان خارجی که معادل آزمون‌های زبان خارجی مرکزی پذیرفته شده توسط شورای آموزش عالی (YÖK) را کسب نمایند و یا حداقل نمره معادل آزمون‌های بین‌المللی زبان خارجی که به عنوان معادل آزمون‌های زبان خارجی پذیرفته شده توسط OSYM (مرکز برگزاری آزمون و استقرار دانشجو) را دارا باشند.

سالن عذاخوری دانشگاه بیلکنت آنکارا

مدارک ثبت نام دانشگاه بیلکنت

پس از آنکه شما از پذیرش خود مطمئن شدید، نوبت به ثبت نام در دانشگاه می‌رسد که مدارک مشخصی را از دانشجو می‌خواهند. در ادامه به معرفی مدارکی که از سوی دانشگاه بیلکنت برای ثبت نام اعلام شده است می‌پردازیم؛

 • گواهی معادل دبیرستان
 • فتوکپی صفحات پاسپورت شامل؛ اطلاعات شناسایی، مهر آخرین تاریخ ورود به ترکیه و برای دانشجویان کشورهایی که از شرایط ویزا برای ورود به ترکیه معاف نیستند، ویزای صادر شده توسط کنسولگری ترکیه در کشور مبدأ.
 • دانشجویانی که در ترکیه زندگی می‌کنند باید فتوکپی مجوز اقامت خود را ارائه دهند.
 • ضروری است که دانشجویان بلافاصله پس از ثبت نام در دانشگاه بیلکنت برای مجوز اقامت تحصیلی درخواست اقدام کنند.
 • پنج عکس بیومتریک (گرفته شده در ۶ ماه گذشته، با پس زمینه سفید ساده)
 • اصل مدرک دیپلم و ریز نمرات باید دارای آپوستیل باشد.
 • ارائه و بارگذاری برگه‌های امتیاز آزمون‌های SAT، GCE Advanced Level، IB و غیره در طول درخواست الزامی است.
 • نمرات رسمی SAT باید قبل از ثبت نام مستقیماً از هیئت کالج به دانشگاه بیلکنت ارسال شود.
 • برگه‌های آزمون مهارت زبان انگلیسی (IELTS/TOEFL) باید قبل از ثبت نام، مستقیماً از مؤسسات مرتبط به دانشگاه بیلکنت ارسال شوند.
 • فتوکپی کارنامه نمره آزمون نیز در هنگام ثبت نام ارسال شود.
 • رسید پرداخت شهریه؛ دانشجویان باید قبل از ثبت نام، شهریه ترم پاییز خود را پرداخت کنند.
 • از «نامه رسمی پذیرش» که توسط دانشگاه برای شما ارسال شده است پرینت بگیرید.

نکات بیشتردانستنی‌ها:
آپوستیل (Apostille) یک معاهده بین‌المللی است که به موجب آن، مدارک صادره از یک کشور عضو معاهده، امکان تأیید در کشور دیگری که عضو است را دارد، بدون اینکه نیازی به تأیید کشور صادرکننده مدرک باشد. واژه آپوستیل فرانسوی است و به معنی «گواهینامه» می‌باشد.

آزمون های لازم برای پذیرش در بیلکنت

گرچه دانشگاه بیلکنت جز مؤسسات خصوصی ترکیه است؛ اما به سبب بالا بودن کیفیت و رقابت زیاد بر سر آن، برای پذیرش این دانشگاه نیاز به آزمون ورودی دارید که در جدول زیر این آزمون‌ها را معرفی کردیم؛

آزمونحداقل امتیاز
SAT

آزمون استدلال: ۹۰۰ از ۱۶۰۰

آزمون موضوعی: در ۲ موضوع مرتبط با موضوع درخواستی

حداقل ۵۰۰ از ۸۰۰

GCEحداقل امتیاز C  در سه سطح پیشرفته (A LEVEL) آزمون.
IBکسب امتیاز ۲۸ از ۴۵ مدرک لیسانس بین‌المللی.

اگر برای شما شرکت در آزمون ورودی کار دشواری است یا ترجیح می‌دهید برای دانشگاه‌هایی اقدام کنید که شرط آزمون ورودی ندارند، پس حتماً مقاله دانشگاه های خصوصی ترکیه را بخوانید. اطلاعات هر دانشگاه در آنجا آمده است و به راحتی می‌توانید دانشگاه مطلوب خود را انتخاب کنید.

دانشجویان بورس شده دانشگاه بیلکنت

بورسیه دانشگاه بیلکنت آنکارا

جالب است بدانید که ۶۴ درصد از دانشجویانی که در دانشگاه بیلکنت تحصیل می‌کنند دارای بورسیه هستند. برای دانشجویانی که در برنامه‌های کارشناسی ثبت نام کرده‌اند، نرخ بورسیه تحصیلی معادل ۴۳ درصد بورسیه کامل است. همچنین پیش از معرفی برنامه‌های بورسیه این دانشگاه بهتر است این نکات را هم در نظر داشته باشید:

 • کمک هزینه تحصیلی و تخفیف برای شهریه ترم تابستان نیز اعتبار دارد.
 • کلیه بورسیه‌ها و تخفیف‌های ارائه شده توسط دانشگاه بیلکنت رایگان (بلاعوض) است.
 • دریافت بورسیه تحصیلی از مؤسسه دیگری مانع از بهره‌مندی از بورسیه‌های دانشگاه بیلکنت نیست.

بورسیه استعدادهای درخشان

بورسیه استعدادهای درخشان به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در رشته‌های هنرهای زیبا، موسیقی و تئاتر، موفقیت چشمگیری در آزمون‌های مربوطه، از خود نشان دهند. تداوم این بورسیه‌ها به موفقیت تحصیلی دانشجو بستگی دارد. بورسیه استعدادهای درخشان تمام یا بخشی از شهریه سالانه را پوشش می‌دهد.

بورسیه دستاوردهای برجسته

در پایان هر سال تحصیلی، دانشجویان پولی که حداقل واحد پاس شده درسی تعیین شده در برنامه آموزشی را گذرانده‌اند و دارای معدل سالانه ۳٫۳۰ از ۴٫۰۰ یا بالاتر هستند و البته در بین دانشجویان پولی، در پنج درصد برتر قرار دارند، موفق به دریافت این بورسیه برای سال تحصیلی آینده می‌شوند.

بورسیه شایستگی تمام یا بخشی از شهریه را پوشش می‌دهد، بسته به اینکه دانشجو در چه صدکی در گروه خود قرار دارد. توجه داشته باشید که این بورس تحصیلی برای دانشجویان برنامه مقدماتی انگلیسی در دسترس نیست.

نکات بیشتر  پیشنهاد کارشناس:
اگر به دنبال بورسیه تحصیلی مناسبی هستید، در کنار دانشگاه بیلکنت، می‌خواهیم شما را با دانشگاه یدی تپه استانبول آشنا کنیم که هم کیفیت آموزشی – رفاهی آن بالاست و هم شرایط بورسیه خیلی خوبی دارد که حتماً جذبتان خواهد کرد، خواندن آن را از دست ندهید.

شهریه دانشگاه بیلکنت

شاید برای اکثر شما سؤال باشد که شهریه رشته‌های دانشگاه بیلکنت که یک دانشگاه خصوصی است چقدر است. به همین منظور، ما در جدول زیر مبالغ دقیق مهم‌ترین رشته‌های این دانشگاه را تهیه کردیم تا در اختیارتان قرار دهیم؛

معماری

لیسانس معماری (Bachelor of architecture)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
ارتباطات و طراحی

لیسانس ارتباطات و طراحی (Bachelor of Communications and Design)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
هنرهای زیبا

لیسانس هنرهای زیبا (Bachelor of Fine Arts)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
طراحی گرافیک

لیسانس طراحی گرافیک (Bachelor of Graphic Design)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
معماری داخلی و طراحی محیطی

لیسانس معماری داخلی و طراحی محیطی (Bachelor of Interior Architecture and Environmental Design)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
طراحی شهری و معماری منظر

لیسانس طراحی شهری و معماری منظر (Bachelor of Urban Design and Landscape Architecture)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
مدیریت

لیسانس مدیریت (Bachelor of Management)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
اقتصاد

لیسانس اقتصاد (Bachelor of Economics)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
تاریخ

لیسانس تاریخ (Bachelor of History)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
روابط بین المللی

لیسانس روابط بین المللی (Bachelor of International Relations)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
علوم سیاسی و مدیریت دولتی

لیسانس علوم سیاسی و مدیریت دولتی (Bachelor of Political Science and Public Administration)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
علوم سیاسی و مدیریت دولتی

لیسانس علوم سیاسی و مدیریت دولتی (Bachelor of Political Science and Public Administration)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
روانشناسی

لیسانس روانشناسی(Bachelor of Psychology)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
علوم تربیتی و تربیت معلم

لیسانس علوم تربیتی و تربیت معلم (Bachelor of Education Sciences and Teacher Education)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
مهندسی رایانه

لیسانس مهندسی رایانه (Bachelor of Computer Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
مهندسی برق و الکترونیک

لیسانس مهندسی برق و الکترونیک (Bachelor of Electrical and Electronics Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
مهندسی صنایع

لیسانس مهندسی صنایع (Bachelor of Industrial Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
مهندسی مکانیک

لیسانس مهندسی مکانیک (Bachelor of Mechanical Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
فرهنگ و ادبیات آمریکا

لیسانس فرهنگ و ادبیات آمریکا (Bachelor of American Culture and Literature)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
باستان شناسی

لیسانس باستان شناسی (Bachelor of Archaeology)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
ادبیات ترکی

لیسانس ادبیات ترکی (Bachelor of Turkish Literature)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
فلسفه

لیسانس فلسفه (Bachelor of Philosophy)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال
ترجمه و تفسیر

لیسانس ترجمه و تفسیر (Bachelor of Translation and Interpretation)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۵۰۰ دلار در سال

دانشکده های دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت با داشتن ۱۰ دانشکده، برنامه‌های آموزشی خود را به دانشجویان ارائه می‌دهد. در اینجا این دانشکده‌ها را معرفی می‌کنیم؛

 1. دانشکده آموزش
 2. دانشکده علوم
 3. دانشکده اقتصاد، علوم اداری و اجتماعی
 4. دانشکده هنرهای زیبا و طراحی
 5. دانشکده حقوق
 6. دانشکده مهندسی
 7. دانشکده علوم انسانی و ادبیات
 8. دانشکده مدیریت
 9. دانشکده موسیقی و هنرهای نمایشی
 10. دانشکده علوم کاربردی

رشته های دانشگاه بیلکنت

در اینجا تنها به برخی از رشته‌های ارائه شده در سه مقطع تحصیلی دانشگاه بیلکنت اشاره می‌کنیم تا از تنوع و گستردگی آن‌ها مطلع شوید؛

 • معماری داخلی و طراحی محیطی
 • معماری
 • بازیگری
 • زبان و ادبیات انگلیسی
 • مهندسی الکترونیک برق
 • مهندسی مکانیک
 • موسیقی
 • تئاتر
 • مدیریت گردشگری و هتلداری
 • طراحی لباس

امکانات رفاهی دانشگاه بیلکنت آنکارا

وقتی دانشگاه بیلکنت جز برترین دانشگاه‌های ترکیه است و در سطح بین‌المللی جایگاه معتبری دارد، بدیهی است که این اعتبار و محبوبیت را تنها به صرف داشتن کیفیت آموزشی بالا به دست نیاورده است و حتماً امکانات و خدمات رفاهی ویژه‌ای هم در نظر داشته است. در ادامه تنها به مواردی از این امکانات اشاره می‌کنیم؛

 • فضای سبز
 • پارکینگ ماشین
 • بانک
 • عابر بانک
 • کتابخانه
 • کافه تریا
 • مرکز پزشکی
 • سالن غذاخوری
 • باشگاه‌های دانشجویی

امکانات ورزشی دانشگاه بیلکنت برای دانشجویان

خوابگاه های دانشگاه بیلکنت

خوابگاه‌های دانشگاه بیلکنت، با ظرفیت تقریباً ۴۶۰۰ نفر، از ۲۶ ساختمان تشکیل شده است که فضای اقامتی امن، راحت و بهداشتی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است. این خوابگاه‌ها که در پردیس مرکزی و شرقی واقع شده‌اند، به دانشجویان امکان انتخاب اتاق‌های یک نفره، دو نفره و سه تخته و چهار تخته را می‌دهند.

اتاق‌ها دارای اسباب و اثاثیه اولیه مانند تخت خواب، کمد، میز، قفسه کتاب، یخچال کوچک، سیستم مرکزی پخش تلویزیونی و دسترسی نامحدود به اینترنت (رایگان) هستند.

فضاهای مشترک برای استفاده دانشجویان شامل آشپزخانه، خشک‌شویی، تلویزیون، اتاق مطالعه و بازی است. تعداد حمام و سرویس بهداشتی در قسمت‌های مشترک به تعداد کافی وجود دارد. در خوابگاه‌هایی که با سیستم مرکزی گرمایش می‌شوند، آب گرم به صورت ۲۴ ساعته تأمین می‌شود. همچنین در محوطه خوابگاه‌ها کافه تریا، زمین‌های ورزشی سرپوشیده و روباز، فضای سبز و پارکینگ وجود دارد.

آدرس دانشگاه بیلکنت

پردیس دانشگاه در فاصله ۱۲ کیلومتری از بزرگراه اصلی اسکی شهیر واقع شده است. (۱۰ مایل) در غرب مرکز آنکارا که مساحتی بیش از ۳۰۰ هکتار را پوشش می‌دهد. حمل‌ونقل به پردیس دانشگاه بیلکنت با وسایل نقلیه شخصی شاتل ارائه می‌شود که هر ساعت از دو نقطه اصلی آنکارا (خیابان تونس و سیهیه) حرکت می‌کنند. این خودروها همچنین دارای ایستگاه‌های AŞTİ و Bahçelievler هستند.

آدرس: آنکارا، چانکایا ۰۶۸۰۰، دانشگاه بیلکنت.

حدود ۱۵ دانشگاه در شهر آنکارا قرار دارد که هرکدام ویژگی‌های منحصربه‌فرد خودشان را دارند، برای اینکه با برترین این دانشگاه‌ها آشنا شوید و بهترین گزینه را انتخاب کنید، خواندن مقاله معرفی دانشگاه های آنکارا را از دست ندهید. در آنجا به طور مفصل آن‌ها را بررسی کردیم. همچنین اگر دانشگاهی توجه شما را جلب کرد، می‌توانید در همین سایت بورس تاپ، تنها با سرچ نام آن دانشگاه خاص، اطلاعات و جزئیات بیشتری را کسب کنید.

جمع بندی

دانشگاه بیلکنت هفتمین دانشگاه برتر ترکیه است که فرصت تحصیل در آن، مزیت بزرگی برای آینده حرفه‌ای شما به حساب می‌آید. اگر می‌خواهید در دانشگاهی که نام آن برند است تحصیل کنید، مطالب این مقاله را کامل بخوانید تا با همه شرایط و نکات مربوط به پذیرش دانشگاه بیلکنت آشنا شده و سپس اپلای کنید.  

سؤالات متداول کاربران درباره دانشگاه بیلکنت

برای سهولت کار شما دانشجویان، جدولی تهیه کردیم و میزان شهریه رشته‌های پرطرفدار دانشگاه بیلکنت را در آن قرار دادیم. با مراجعه به بخش مربوطه، از هزینه‌های هر رشته مطلع شوید.

دانشگاه بیلکنت مورد تأیید وزارت علوم ایران است. همچنین در برنامه‌های تبادل دانشجویی همانند اراسموس مشارکت دارد.

دانشگاه بیلکنت جز ده دانشگاه برتر کشور ترکیه به شمار می‌رود که در جایگاه هفتم قرار گرفته است.

دانشگاه بیلکنت برنامه‌های آموزشی گسترده‌ای در رشته‌های مختلف مانند: تئاتر، حقوق، روابط بین‌المللی،   روان‌شناسی، طراحی گرافیک دارد. برای مشاهده رشته‌های بیشتر  به بخش معرفی رشته‌ها در همین صفحه مراجعه کنید.

بله. دانشگاه بیلکنت دارای مجموعه خوابگاه‌هایی با ظرفیت تقریباً ۴۶۰۰ نفر در ۲۶ ساختمان است.

اگر می‌خواهید در دانشگاه بیلکنت تحصیل کنید، می‌توانید با مشاوران ما در مجموعه بورس تاپ تماس بگیرید تا شما را از اولین گام تا نهایی شدن پذیرش دانشگاه، راهنمایی کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

۵/۵ – (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در
اطلاع از
guest
۰ نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ارتباط با مشاوران بورس تاپ

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

پیشنهاد می‌کنم مقالات زیر رو هم ببینید

لوگو دانشگاه بیلکنت
دانشگاه بیلکنت
پذیرش باز است

نام دانشگاه به زبان انگلیسی:
Bilkent University

نوع دانشگاه:
خصوصی

نحوه پذیرش:
شرط معدل دیپلم یا آزمون های ملی و بین المللی

برنامه تبادل دانشجویی:
اراسموس پلاس

رتبه در میان دانشگاه های ترکیه:
۷

زبان آموزشی:
ترکی – انگلیسی

مورد تایید ایران:
مورد تایید وزارت علوم

مورد تایید اروپا و آمریکا:
است

تعداد دانشکده:
۱۰

مقالات به‌روز شده

راحت ترین راه برای پیدا کردن دانشگاه
راحت ترین راه برای اپلای دانشگاه

تماس با ما

تمامی حقوق برای دپارتمان بورس تاپ محفوظ است

طراحی و توسعه: تیم طراحی بورس تاپ