بورس تاپ

دانشگاه اسکودار

این بار می‌خواهیم یکی از دانشگاه‌های خاص ترکیه را به شما معرفی کنیم. دانشگاه اسکودار(Uskudar University) یکی از دانشگاه‌های جوان ترکیه است که فقط دوازده سال از تاسیس آن می‌گذرد، اما یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های دانش و علوم مربوط به روان در ترکیه و خاورمیانه است؛ علاوه بر این، دانشگاه اسکودار امروزه در عرصۀ پزشکی، مهندسی و علوم انسانی و ارتباطات نیز دارای اعتبار است و صرفا در یک زمینۀ علمی شهرت ندارد.

دانشگاه اسکودار، در کلانشهر استانبول قرار دارد؛ شهری که تمدن کهن آسیا و تمدن جوان قارۀ سبز اروپا را به هم پیوند می‌دهد. دانشگاه اسکودار استانبول، خصوصی است و در همۀ مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. هم‌اکنون در شش دانشکدۀ دانشگاه اسکودار، حدود ده هزار دانشجو از نقاط مختلف دنیا، با دو زبان انگلیسی و ترکی، مشغول به تحصیل هستند.

 اگر به دنبال تحصیل در دانشگاهی معتبر هستید که بیشتر از یک امتیاز دارد، دانشگاه اسکودار را از دست ندهید. برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد دانشگاه و بخش‌های مختلف آن، مانند شرایط پذیرش، شهریه، خوابگاه‌ها، رتبه و آدرس دانشگاه، به فهرستی که در ادامۀ مطلب آمده، مراجعه کنید.

آنچه در این مطلب خواهید خواند
لوگوی دانشگاه اسکودار
نام دانشگاه

اسکودار (Uskudar University)

نوع دانشگاه

خصوصی

شهر

کایسری (قیصریه)

سال تاسیس

۲۰۱۱ میلادی

مورد تایید ایران:

نیست

مورد تایید اروپا و آمریکا

مورد تایید است

نحوه پذیرش

شرط معدل دیپلم

رتبه در ترکیه

۴۲

برنامه تبادل دانشجویی

اراسموس پلاس

تعداد دانشکده

۶

زبان آموزشی

ترکی - انگلیسی

مقاطع تحصیلی

کارشناسی - کارشناسی ارشد - دکتری

پذیرش باز است

معرفی تاریخچه دانشگاه اسکودار ترکیه

دانشگاه اسکودار، ابتدا یک بیمارستان عصب‌شناسی و روان‌درمانی در ترکیه بود. در سال ۲۰۱۱  این بیمارستان، توسط بنیاد ارزش‌های انسانی و سلامت روان در استانبول، تبدیل به دانشگاه شد. موسس دانشگاه اسکودار، پروفسور دکتر نوزات طرحان، یکی از متخصصان برجستۀ علم روانپزشکی در ترکیه است.

هدف از تاسیس دانشگاه اسکودار در استانبول، تخصص در حوزۀ بهداشت رفتار، تولید پروژه‌های دانشگاهی بالاتر از استانداردهای جهانی، توسعۀ منابع این تولید و تربیت افراد واجد شرایط است. دانشگاه اسکودار اولین دانشگاه با موضوع علوم رفتاری و بهداشتی در ترکیه است و دارای ۶ دانشکده، ۵ موسسه، ۱ مدرسه عالی و ۳۸ مرکز کاربردی و تحقیقاتی است؛ که دانشجویانش فرصت کار در یک آزمایشگاه پیشرفته را دارند.

این دانشگاه مورد تایید اروپا و آمریکاست و در طرح اراسموس پلاس قرار دارد؛ که با معتبرترین دانشگاه‌های اروپایی در زمینۀ مبادلۀ دانشجو همکاری می‌کند. همچنین در آگوست ۲۰۱۸، دانشگاه اسکودار به خاطر کار در زمینۀ نوروبیولوژی، پزشکی شناختی و تحقیقات مغز، توسط یونسکو به عنوان “مرکز تعالی” اعلام شد.

مزایای تحصیل در دانشگاه اسکودار استانبول

مزایای دانشگاه اسکودار استانبول

همانطور که قبلا گفتیم، دانشگاه اسکودار، بیش از یک امتیاز و مزیت برای تحصیل دارد. اسکودار اولین دانشگاه با موضوع علوم رفتاری و بهداشتی در ترکیه است. از دیگر ویژگی‌های دانشگاه اسکودار، وجود فرصت‌های شغلی قوی در رابطه با بیمارستان مغز( NP ) استانبول است.

این دانشگاه، همچنین، در اجلاس سران کشورهای صنعتی گروه ۲۰ ( G20 ) در سال ۲۰۱۵ در مورد مطالعات ابتکاری مغز، راهکار ارائه کرده است؛ به‌طور کلی دانشگاه اسکودار در زمینۀ آموزش و پژوهش و همینطور امکان کارآفرینی دارای مزایایی فراوانی است. در ادامه چند نمونه از مزایای آن را می‌آوریم:

 • اولین دانشگاه با موضوع علوم رفتاری و بهداشتی در ترکیه است.
 • ساختمان مرکزی دانشگاه در مرکز شهر استانبول قرار دارد.
 • اولین تمرین‌های مربوط به “روانشناسی مثبت” در دانشگاه اسکودار انجام شده است.
 • در زمینۀ تبادل دانشجو تحت برنامۀ اراسموس پلاس است و با دانشگاه‌های معتبر بسیاری از کشورها همکاری می‌کند.
 • امکان شرکت دانشجویان در مطالعات “پزشکی کامل”؛ که تفاوت‌های فردی را برای دستیابی به نتایج بهتر در درمان‌ها در نظر می‌گیرد.
 • در «نوروسایکوفارماکولوژی» نمره کامل گرفته و بزرگترین نماینده “نوروسایکوفارماکولوژی” در ترکیه است.
 • پروفسور دکتر نوزات طرحان( از برجسته‌ترین متخصصان روانپزشکی) از اعضای علمی دانشگاه اسکودار است.
 • کادر علمی قوی و منحصر به فردی دارد.
 • از امتیاز آموزش در بیش از ۴۰ آزمایشگاه برخوردار است.
 • دانشگاه اسکودار به تعداد زیادی مراکز کاربردی و تحقیقاتی در زمینه‌های مختلف ( از ژنتیک تا واقعیت مجازی) مجهز است.
 • اولین موسسه مطالعات تصوف ترکیه در دانشگاه اسکودار دایر شده است.
 • بیش از ۷۰ باشگاه و انجمن بسیار فعال در این دانشگاه وجود دارد.
 • دانشجویان موفق با اعطای بورسیه‌های متنوع، تشویق می‌شوند.

آیا دانشگاه اسکودار مورد تایید ایران است؟

با اینکه دانشگاه اسکودار مورد تایید کشورهای اروپایی و آمریکاست، اما مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران نیست.

اگر اولویت شما تحصیل در دانشگاه‌هایی ست که مورد تایید کشورمان، ایران باشد، باید بدانید که رشته‌های پزشکی آن دانشگاه باید مورد تایید وزارت بهداشت ایران و رشته‌های غیر پزشکی نیز مورد تایید وزارت علوم ایران باشد. برای اینکه بتوانید دانشگاهی با ویژگی مورد نظرتان پیدا کنید، حتما در ادامه به لیست های زیر مراجعه کنید و ببینید:

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران

رتبه و رنکینگ دانشگاه اسکودار

با وجود تازه تاسیس بودن دانشگاه اسکودار، این دانشگاه به خاطر اعتبار علمی، توانسته رتبۀ خوبی در سطح جهانی و ملی کسب کند. البته باید به این نکته توجه کرد که هدف و دورنمای دانشگاه، رسیدن به جایگاه جهانی است. همچنان‌که پیش‌بینی می‌شود تا چند سال آینده دانشگاه اسکودار جزو دانشگاه‌های برتر دنیا قرار خواهد گرفت. براساس رتبه‌بندی سایت یونی رنک، این دانشگاه در سطح ملی دارای رتبۀ ۴۲ و در سطح بین‌المللی دارای رتبۀ ۲۶۳۸ است.

سطح رتبه دهیرتبه
رتبه  جهانی۲۶۳۸
رتبه  داخل ترکیه۴۲

شرایط پذیرش دانشگاه اسکودار استانبول

شرایط پذیرش هر دانشگاه از مهمترین بخش‌هایی است که متقاضیان باید به آن توجه کنند. مهمترین شرط پذیرش در دانشگاه اسکودار، داشتن حداقل نمرۀ معدل است. توجه کنید که زبان خارجی در این دانشگاه، دو زبان انگلیسی و ترکی است و نیاز به قبولی در آزمون آمادگی زبان خارجی دارد. شرایط پذیرش دانشگاه اسکودار شامل موارد زیر است:

 • داشتن دیپلم دبیرستان یا پیش دانشگاهی با معدل بالای ۱۱
 • آزمون آمادگی زبان خارجی

نکات بیشتر  پیام مشاور:
اگر شما دارای معدل بالا و یا دیگر شرایط پذیرش در دانشگاه‌های دولتی هستید، می‌توانید به دانشگاه‌های دیگری مانند دانشگاه حاجت تپه که در سطح ملی و بین‌المللی دارای رتبه‌ و رنکینگ خوبی است، درخواست پذیرش بدهید. اگر می‌خواهید بدانید که با توجه به مدارک و نمراتتان، کدام دانشگاه برایتان مناسب‌تر است، با مشاوران ما در بورس‌تاپ تماس بگیرید.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه اسکودار

شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه اسکودار در مقاطع مختلف چندان سخت‌گیرانه نیست. در مقطع کارشناسی ارشد نیز، همچون مقاطع پایین‌تر، نیازی به قبولی در آزمون‌ خاصی نیست. اما در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، نمرۀ آزمون‌ زبان خارجی، مانند هر دانشگاه دیگری اهمیت دارد. شرایط پذیرش مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه اسکودار شامل این موارد است:

 • داشتن مدرک کارشناسی در رشتۀ مربوطه
 • ارائۀ نتایج آزمون آلس یا معادل بین‌المللی آن (GRE) با توجه به امتیاز درخواستی هر برنامه

دانشجویان ارشد و دکتری دانشگاه اسکودار

شرایط پذیرش دکتری در دانشگاه اسکودار

اگر شما از دانشجویانی هستید که به دنبال تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه اسکودار ترکیه هستید، انتخاب درستی کرده‌اید؛ زیرا این دانشگاه هم در زمینه‌های پژوهشی امکانات فراوانی دارد و هم فرصت‌های شغلی لازم را در اختیار شما قرار می‌دهد. پس به شرایط پذیرش دکتری در دانشگاه اسکودار که در زیر می‌آید، دقت کنید.

 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد در رشتۀ مربوطه
 • ارائۀ نتایج آزمون آلس یا معادل بین‌المللی آن (GRE). با توجه به امتیاز درخواستی هر برنامه.
 • شرکت در آزمون علمی(در صورت نیاز)

نکات بیشتر    بیشتر بدانید:
برای پذیرش دانشجو در مقطع دکتری، کسب حداقل ۵۵ امتیاز از آزمون‌های بین‌المللی زبان خارجی الزامی است (معادل آزمون‌های زبان خارجی مرکزی پذیرفته شده توسط شورای عالی آموزش و پرورش و یا نمرۀ معادل از زبان خارجی بین‌المللی)؛ یعنی آزمون‌هایی که معادل آن توسط OSYM پذیرفته شده است.

مدارک ثبت‌نام دانشگاه اسکودار

در مورد مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام، لازم به یادآوری است که برای فرم درخواست ثبت‌نام، به صفحۀ وب‌سایت دانشگاه اسکودار مراجعه کنید. همچنین برای ارائۀ سایر مدارک نیز، ترجمه به یکی از زبان‌های ترکی یا انگلیسی، ضروری است. مدارک لازم جهت ثبت‌نام شامل موارد زیر است:

 1.  فرم درخواست (موجود در صفحۀ وب دانشگاه)
 2. فتوکپی دیپلم دبیرستان (ترجمه شده به ترکی یا انگلیسی)
 3. کپی ریزنمرات دبیرستان (اگر در مدرکتان ذکر شده بود، نیازی نیست)
 4.  کپی پاسپورت
 5.  عکس

آزمون‌های لازم برای پذیرش در اسکودار

چون آموزش در دانشگاه اسکودار به دو زبان‌ انگلیسی و ترکی انجام می‌شود، آزمون آمادگی زبان، جزو شرایط پذیرش این دانشگاه است. اگر شما در رشته‌هایی ثبت‌نام کرده‌اید که آموزش مقدماتی زبان خارجی در آنها اجباری است، تحت آزمون مهارت و تعیین سطح زبان خارجی قرار می‌گیرید.

همچنین کسانی که سطح زبان خارجی آنها کافی نیست و کسانی که در آزمون مهارت زبان خارجی مردود می‌شوند، باید برنامۀ آمادگی اجباری زبان خارجی را که توسط دانشگاه اسکودار برگزار می‌شود، ادامه ‌دهند. در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، نیز ارائۀ نتایج آزمون آلس یا معادل بین‌المللی آن (GRE) ضروری است.

نکات بیشتر  بیشتر بدانید:
در صورتی که متقاضیان، در آزمون بین‌المللی زبان خارجی، نمرۀ قبولی سطح دانشگاه اسکودار را به دست آورند، یا تحصیلات مقدماتی زبان خارجی خود را در دانشگاه دیگری با موفقیت به پایان رسانده‌اند، در هر دو صورت پذیرفته خواهند شد.

بورسیه دانشگاه اسکودار استانبول

دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه اسکودار را دارند، امکان درخواست چندین بورسیه و کمک هزینۀ تحصیلی را دارند. این بورسیه‌ها متنوع هستند؛ برخی از بورسیه‌‌ها، به صورت کامل و برخی دیگر بخشی از هزینه‌ها را مورد پوشش قرار می‌دهند. برخی از این بورسیه‌های تحصیلی به شرح زیر می‌باشند:

 • بورسیه ورودی دانشگاه اسکودار
 • بورسیه ورودی دانشکده پزشکی
 • بورسیه جشنواره علم و ایده
 • بورسیه خواهر و برادر
 • بورسیه علم، هنر، دین و فرهنگ
 • بورسیه شایستگی تحصیلی
 • بورسیه تحصیلی TUBITAK
 • بورسیه هیئت امناء
 • بورسیه دانشجویان خارجی
 • بورسیه دانشجویان معلول

بورسیه تحصیلی دانشگاه اسکودار استانبول

شرایط بورسیه دانشگاه اسکودار

در بخش قبل، بورسیه‌های دانشگاه اسکودار را به اختصار نام بردیم. این بورسیه‌ها، از ورودی دانشگاه و شایستگی تحصیلی تا بورسیه خواهر و برادری و انواع معلولیت را شامل می‌شوند. در ادامه، به طور مفصل و با جزئیات لازم، شرایط و میزان هرکدام را برایتان توضیح می‌دهیم.

 • بورسیه نقدی ورودی دانشگاه: به دانشجویانی که با امتیاز بالای دیپلم وارد دانشگاه اسکودار می‌شوند، سالانه به مدت ۸ ماه و هر ماه ۱۰۰۰ لیر بورسیۀ نقدی پرداخت می‌شود.
 • بورسیه نقدی ورودی دانشکده پزشکی: به تعدادی از نفرات برتر ورودی دانشکدۀ پزشکی، سالانه در طول ۸ ماه و هر ماه ۵۰۰۰ لیر پرداخت می‌شود.
 • بورسیه جشنواره علم و ایده: این بورسیه شامل دانشجویانی است که در جشنوارۀ علم و ایده شرکت می‌کنند. این جشنواره با همکاری دانشگاه اسکودار و ادارۀ آموزش ملی استانبول برگزار می‌شود. در صورت کسب رتبه در این جشنواره، متقاضیان مشمول تخفیف‌های ۲۵ و ۵۰ درصد و گاه، در شرایطی خاص، ۷۵ درصد تخفیف برای ورود به دانشگاه اسکودار می‌شوند.
 • بورسیه بین‌المللی لیسانس: به دانشجویانی که در برنامه‌های کارشناسی دانشگاه اسکودار با مدرک دیپلم بین‌المللی ۳۲ و بالاتر ثبت‌نام می‌کنند، ۲۵ درصد تخفیف شهریه داده می‌شود.
 • بورسیه علم، هنر، دین و فرهنگ: به دانشجویانی که در زمینه‌های علمی، هنری، مذهبی و فرهنگی در سطح بین‌المللی به موفقیت دست یافته‌‎اند، ۲۰ درصد از شهریه تخفیف داده می‌شود. این دانشجویان، در انواع فعالیت‌های مرتبط با رشتۀ خود، نمایندۀ دانشگاه اسکودار هستند.
 • بورسیه خواهر و برادر: به هر یک از خواهران و برادران مشغول تحصیل در دانشگاه اسکودار، از جمله خواهران و برادران فارغ‌التحصیل، ۱۰درصد تخفیف اضافی تعلق می‌گیرد.
 • بورسیه تحصیلی TUBITAK: به دانش‌آموزانی که در مسابقات بین‌المللی TUBITAK مدال‌های طلا، نقره و برنز دریافت می‌کنند، در طول دورۀ آموزشی، ماهانه ۳۰۰ لیره بورسیه تحصیلی اعطا می‌شود.
 • بورسیه شایستگی تحصیلی: در پایان هر سال تحصیلی، دانشجویانی که حداقل دو نیمسال در مقاطع کارشناسی و کاردانی تحصیل کرده باشند و معدل موزون آنها ۳٫۵۰ و بالاتر باشد؛ نمرۀ ۳٫۹۰ تا۴٫۰۰ شامل ۵۰درصد و نمرۀ ۳٫۸۰ تا ۳٫۸۹ شامل ۴۰درصد تخفیف در هزینۀ تحصیلی دانشگاه اسکودار است. همچنین در سال بعد بسته به درجۀ موفقیت، معدل موزون۳٫۷۰ تا ۳٫۷۹ شامل۳۰درصد تخفیف؛ نمرۀ معدل ۳٫۶۰ تا ۳٫۶۹ شامل ۲۰درصد تخفیف و نمرۀ معدل بین ۳٫۵۰ تا ۳٫۵۹ شامل۱۰درصد تخفیف می‌شود.
 • بورسیه هیئت امناء: هیئت امنا این اختیار را دارد که به صلاحدید خود، بورسیه‌های تحصیلی را در سطح متناسبی، توسط خود تعیین کند و در شرایطی که لازم می‌داند، آنها را اعطا کند.
 • بورسیه دانشجویان خارجی: هر ساله به هر یک از دانشجویان خارجی که در سهمیۀ دانشجویان خارجی در دانشگاه اسکودار ثبت‌نام می‌کنند، تخفیف‌هایی داده می‌شود. نرخ این بورسیه، شامل تخفیف در شهریه و هزینۀ تحصیل است و توسط هیئت امنا تعیین می‌شود.
 • بورسیه دانشجویان معلول: بر اساس گزارش‌های دانشگاه، میزان بورسیه و تخفیف‌های مشمول دانشجویان دارای معلولیت در برنامه‌های دانشگاه اسکودار به شرح زیر است:
 1. وضعیت معلولیت ۴۰% : ۲۵ درصد تخفیف
 2. وضعیت معلولیت ۵۰% : ۳۰ درصد تخفیف
 3. وضعیت معلولیت ۶۰% : ۳۵ درصد تخفیف
 4. وضعیت معلولیت ۷۰% : ۴۰ درصد تخفیف
 5. وضعیت معلولیت ۸۰% : ۴۵درصد تخفیف
 6. وضعیت معلولیت%۹۰ درصد به بالا: ۵۰ درصد تخفیف

شهریه دانشگاه اسکودار استانبول


برای دانشجویان، شهریۀ دانشگاه از مهمترین مسائل است. همانطور که می‌دانید، دانشگاه اسکودار، یک دانشگاه غیردولتی است؛ اما با توجه به توانایی‌های علمی- آموزشی و امکانات شغلی که دارد، نرخ‌های شهریۀ رشته‌های مختلف آن مقرون به صرفه است. زیرا نرخ به تنهایی مهم و تعیین کننده نیست، بلکه در کنار سایر امکانات و ارزش‌های یک دانشگاه باید محاسبه شود.

در ادامه جدول میزان شهریۀ سالانۀ هر رشته، همراه با زبان تحصیل آن، آمده است. توجه داشته باشید که نرخ‌های شهریه به دلار است.

پزشکی (ترکی)

لیسانس پزشکی (Bachelor of MEDICINE)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۵٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۵٫۰۰۰ دلار در سال
پزشکی (انگلیسی)

لیسانس پزشکی (Bachelor of MEDICINE)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۹٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۹٫۰۰۰ دلار در سال
دندانپزشکی

لیسانس دندانپزشکی (Bachelor of Dentisty)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۳٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۳٫۰۰۰ دلار در سال
پرستاری

لیسانس پرستاری (Bachelor of nursing)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
مامایی

لیسانس مامایی (Bachelor of Midwifery)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
مهندسی زیستی

لیسانس مهندسی زیستی (Bachelor of Bioengineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۹۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۹۰۰ دلار در سال
مهندسی شیمی

لیسانس مهندسی شیمی (Bachelor of chemical engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۹۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۹۰۰ دلار در سال
مهندسی کامپیوتر

لیسانس مهندسی کامپیوتر (Bachelor of Computer Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۹۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۹۰۰ دلار در سال
مهندسی برق – الکترونیک

لیسانس مهندسی برق – الکترونیک (Bachelor of Electrical engineering – electronics)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۹۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۹۰۰ دلار در سال
مهندسی صنایع

لیسانس مهندسی صنایع (Bachelor of industrial engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۹۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۹۰۰ دلار در سال
مهندسی نرم افزار

لیسانس مهندسی نرم افزار (Bachelor of software engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۹۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۹۰۰ دلار در سال
تبلیغات

لیسانس تبلیغات (Bachelor of Advertising)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
کارتون و انیمیشن

لیسانس کارتون و انیمیشن (Bachelor of Cartoons and animation)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
روزنامه نگاری

لیسانس روزنامه نگاری (Bachelors in journalism)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
رسانه و ارتباطات جدید

لیسانس رسانه و ارتباطات جدید (Bachelor of New media and communications)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
روابط عمومی و تبلیغات

لیسانس روابط عمومی و تبلیغات (Bachelor of Public relations and advertising)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
رادیو، تلویزیون و سینما

لیسانس رادیو، تلویزیون و سینما (Bachelor of Radio, TV and cinema)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
طراحی ارتباطات بصری

لیسانس طراحی ارتباطات بصری (Bachelor of Visual communication design)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
ترجمه و ترجمه انگلیسی

لیسانس ترجمه و ترجمه انگلیسی (Bachelor of English translation and translation)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۹۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۹۰۰ دلار در سال
تاریخ

لیسانس تاریخ (Bachelor of Date)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
فلسفه

لیسانس فلسفه (Bachelor of Philosophy)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
علوم سیاسی و روابط بین الملل (ترکی)

لیسانس علوم سیاسی و روابط بین الملل (Bachelor of Political science and international relations)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
علوم سیاسی و روابط بین الملل (انگلیسی)

لیسانس علوم سیاسی و روابط بین الملل (Bachelor of Political science and international relations)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۹۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۹۰۰ دلار در سال
روانشناسی (ترکی)

لیسانس روانشناسی (Bachelor of Psychology)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
روانشناسی (انگلیسی)

لیسانس روانشناسی (Bachelor of Psychology)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۹۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۹۰۰ دلار در سال
جامعه شناسی

لیسانس جامعه شناسی (Bachelor of Sociology)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
زیست شناسی مولکولی و ژنتیک (ترکی)

لیسانس زیست شناسی مولکولی و ژنتیک (Bachelor of Molecular biology and genetics)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
زیست شناسی مولکولی و ژنتیک (انگلیسی)

لیسانس زیست شناسی مولکولی و ژنتیک (Bachelor of Molecular biology and genetics)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۹۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۹۰۰ دلار در سال
شنوایی سنجی

لیسانس شنوایی سنجی (Bachelor of Audiologists)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
رشد کودک

لیسانس رشد کودک (Bachelor of child growth)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
مدیریت سلامت

لیسانس مدیریت سلامت (Bachelor of health Management)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
تغذیه و رژیم غذایی

لیسانس تغذیه و رژیم غذایی (Bachelor of Nutrition and diet)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
بهداشت و ایمنی شغلی

لیسانس بهداشت و ایمنی شغلی (Bachelor of Occupational health and safety)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
کاردرمانی

لیسانس کاردرمانی (Bachelor of occupational therapy)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
پرفیوژن

لیسانس پرفیوژن (Bachelor of Perfusion)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
فیزیوتراپی و توانبخشی

لیسانس فیزیوتراپی و توانبخشی (Bachelor of Physiotherapy and rehabilitation)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال
مددکاری اجتماعی

لیسانس فیزیوتراپی و توانبخشی (Bachelor of Social work)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۲۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۲۰۰ دلار در سال

دانشکده های دانشگاه اسکودار

همانطور که در بخش‌های قبل توضیح دادیم، دانشگاه اسکودار دارای شش دانشکده است؛ اگر چه تعداد این دانشکده‌ها زیاد نیست، اما عموما دارای اعتبار علمی در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی هستند. تقریبا همۀ رشته‌هایی که در این دانشکده‌ها تدریس می‌شوند، دارای امکانات پژوهشی و زمینۀ شغلی لازم هستند. این دانشکده‌ها عبارتند از:

 1. دانشکده پزشکی
 2. دانشکده دندانپزشکی
 3. دانشکده علوم بهداشت
 4. دانشکده فنی و مهندسی و علوم طبیعی
 5. دانشکده ارتباطات
 6. دانشکده علوم انسانی و اجتماعی

علاوه بر این دانشکده‌ها، دانشگاه اسکودار شامل مراکز علمی و آموزشی زیر است:

 • پنج موسسه
 • یک مدرسه عالی
 • سی و هشت مرکز کاربردی و تحقیقاتی که دانشجویانش فرصت کار در یک آزمایشگاه پیشرفته را دارند.

رشته های دانشگاه اسکودار

دانشکده‌های شش‌گانه‌ای که در بخش پیش نام بردیم، رشته‌های متعددی را در خود جای داده‌اند. شهرت دانشگاه اسکودار، در ابتدا به خاطر رشته‌های سلامت روان و علوم مربوط به آن بود؛ اما به تدریج این دانشگاه توانست در زمینه‌های مهندسی زیستی و ژنتیک و رشته‌های دیگری مانند مهندسی کامپیوتر نیز دارای اعتبار و وزنۀ علمی شود. بعضی از محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاه اسکودار، شامل موارد زیر است.

 • پزشکی (ترکی – انگلیسی)
 • دندانپزشکی (ترکی)
 • رسانه و ارتباطات جدید (ترکی)
 • روانشناسی (ترکی – انگلیسی)
 • مهندسی زیستی (انگلیسی)
 • مهندسی شیمی (انگلیسی)
 • مهندسی کامپیوتر (انگلیسی)
 • مهندسی برق – الکترونیک (انگلیسی)
 • مهندسی صنایع (انگلیسی)
 • زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک (ترکی – انگلیسی)
 • مهندسی نرم‌افزار (انگلیسی)
 • مامایی (ترکی)
 • پرستاری (ترکی)

نکات بیشتر  نکته:
در مورد رشته‌هایی که زبان آموزشی آن‌ها ترکی است، اگر دانشجوهای این رشته‌ها، سطح زبان ترکی‌شان کافی نباشد، موظفند با شرکت در کلاس‌های ترکی زبان ترکی خود را تقویت کنند.

امکانات رفاهی دانشگاه اسکودار استانبول

می‌توان گفت یکی از ویژگی‌های دانشگاه خصوصی اسکودار، جاه‌طلبی علمی است. همین نکته باعث شده که مسولان این دانشگاه، تمام امکانات لازم را فراهم آورند، تا توانایی رقابت با سایر دانشگاه‌ها و مراکز علمی دیگر را داشته باشند. در کنار امکانات علمی و پژوهشی، خدمات رفاهی مانند امکانات ورزشی، تفریحی، فرهنگی و… برای دانشجویان دانشگاه اسکودار مهیاست. برخی از این امکانات شامل موارد زیر است:

 • بانک
 • پارکینگ ماشین
 • امنیت
 • پردیس در دسترس
 • مرکز پزشکی
 • سالن غذاخوری
 • سالن اجتماعات
 • خوابگاه دانشجویی
 • سالن ورزش
 • تالار رقص
 • کافه تریا
 • مهمان‌خانه
 • کتابخانه

امکانات خوابگاه دانشگاه اسکودار

خوابگاه دانشگاه اسکودار

از طرف دانشگاه اسکودار، برای دانشجویان غیر بومی، خوابگاهی فراهم شده است. فاصلۀ این خوابگاه تا پردیس مرکزی دانشگاه ۲۰۰ متر است و ظرفیت پذیرش ۷۲ دانشجو را دارد. مسولان دانشگاه تلاش کرده‌اند، با کمک خدمات مشاوره‌ای برای دانشجویان دختر و پسر، خوابگاه‌هایی در نزدیکی دانشگاه به آنها معرفی و ارائه کنند. برخی از این مهمانخانه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی که دانشجویان دانشگاه اسکودار می‌توانند با کمک مشاورین، برای اقامت به آنها مراجعه کنند، شامل موارد زیر است:

 • مهمانخانه دخترانه ناکاشتپه دانشگاه اوسکودار
 • خوابگاه دانشجویی خصوصی بوگازیچی( (Boğaziçi شعبه کادیکوی( Kadıköy)
 • خوابگاه دخترانه دانشگاه ۲۹ Mayıs

علاوه بر این موارد، دانشجویان دانشگاه اسکودار می‌توانند به خوابگاه‌های خصوصی و قراردادی ، که مخصوص دانشجویان است، مراجعه کنند. چند نمونه از این خوابگاه‌ها را در زیر می‌آوریم.

 1. خوابگاه‌های خصوصی دانشجویی آموزش عالی بوگازیچی
 2. خوابگاه دخترانه شرکت اقتصادی دانشگاه Mayıs 29 استانبول 
 3. خوابگاه دخترانه گل اوسکودار 
 4. خوابگاه دخترانۀ اودا اسکودار
 5. خوابگاه دخترانه پردیس 

آدرس دانشگاه اسکودار

استانبول، تنها شهری در جهان است که دو قاره را به هم متصل می‌کند. دانشگاه اسکودار با قرار گرفتن در چنین موقعیتی گویی تمدن کهن آسیا را با فرهنگ جدید اروپا پیوند می‌زند؛ در واقع استانبول در مرکز علم، فرهنگ و تمدن جهان است. دانشگاه اسکودار با دسترسی آسان به دریا، در یکی از ممتازترین نقاط استانبول واقع شده است. اسکودار یک دانشگاه شهری است که در مجموع در ۵ مکان گسترده شده است:

 1. مرکز
 2. بازار
 3. پردیس‌های دانشکده پزشکی در گونی (Güney)
 4. اومرانیه (Ümraniye)
 5. مهمانخانه دختران درناکاستپه (Nakkaştepe)

آدرس دقیق دانشگاه: استانبول، اسکودار۳۴۶۶۲، کوی دانشگاه، شماره ۱۴، آلتون ایزاده

مسیرهایی که می‌توانید از طریق آنها، به پردیس مرکزی دانشگاه اسکودار برسید:

 1. می‌توانید در خیابان کوی دانشگاه شماره ۱۴ در امتداد خیابان کیسیکلی (Kısıklı) به پردیس مرکزی برسید.
 2. رسیدن از بزرگراه TEM: از خروجی اومرانیه-اسکودار (Ümraniye-Üsküdar) خارج شده و مستقیماً بدون خروج از جاده اصلی ادامه دهید. پس از عبور از تونل کاملیکا (Çamlıca) و پل آلتون‌ایزاده (Altunizade) می‌توانید به پردیس مرکزی در خیابان کیسیکلی (Kısıklı)، در خیابان دانشگاه شماره ۱۴ برسید.

اگر شما شهر شگفت‌انگیز استانبول را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید، به شما تبریک می‌گوییم. در این شهر علاوه بر دانشگاه اسکودار، دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ممتاز و معتبری، با رتبه‌های عالی در سطح ملی و بین‌المللی وجود دارد. شما می‌توانید در اینجا لیست کامل و دقیقی از دانشگاه‌های استانبول را ببینید.  

جمع‌بندی

در این مقاله کوشیدیم با معرفی همه‌جانبه‌ای، تصویر دقیقی از دانشگاه اسکودار به شما بدهیم. امکانات متنوع و اعتبار علمی آن و همینطور شرایط پذیرش، ثبت‌نام، دانشکده‌ها و رشته‌های آنها، میزان شهریه‌ و امکانات رفاهی این دانشگاه را برای شما برشمردیم. اکنون نوبت شماست؛ اگر قصد تحصیل در دانشگاهی معتبر دارید، بدون از دست دادن وقت، با مشاوران ما در بورس‌تاپ تماس بگیرید و از همفکری و راهنمایی آنها، دربارۀ دانشگاه اسکودار و بقیۀ دانشگاه‌های ترکیه، استفاده کنید.

 

سوالات متداول کاربران درباره دانشگاه اسکودار

ما شهریۀ دقیق رشته‌های مهم این دانشگاه را برای شما نوشته‌ایم. برای آگاهی از نرخ دقیق هر رشته، حتما به بخش شهریه‌های دانشگاه اسکودار مراجعه کنید.

این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران نیست. دربارۀ اعتبار مدرک دانشگاه اسکودار در اروپا و آمریکا و…  در مقدمه و بخش‌‌ مزایا توضیحات لازم و ضروری آمده است. حتما مطالعه کنید.

طبق رتبه‌بندی سایت یونی‌رنک، دانشگاه اسکودار در ترکیه دارای رتبۀ۴۲ است.

رشته‌هایی مانند پزشکی، زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک، مهندسی کامپیوتر، روانشناسی و رسانه و ارتباطات جدید از مهم‌ترین رشته‌های دانشگاه اسکودار است. در بخش مربوط به رشته‌ها، لیست کامل رشته‌های متنوع این دانشگاه را ببینید.

بله. خوشبختانه خوابگاه‌هایی هم برای دخترها و هم برای پسران در نظر گرفته شده است. خوابگاه‌های دانشگاه اسکودار به پردیس مرکزی دانشگاه بسیار نزدیکند. در بخش مربوط به خوابگاه‌ها، لیست کامل و آدرس اینترنتی هرکدام آمده است.

این دانشگاه در مرکز شهر استانبول قرار دارد و دسترسی به آن بسیار راحت است. 

اگر قصد تحصیل در دانشگاه اسکودار را دارید؛ درست‌ترین راه این است که بدون فوت وقت، همین حالا، با مشاوران زبدۀ بورس‌تاپ تماس بگیرید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

۵/۵ – (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در
اطلاع از
guest
۰ نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ارتباط با مشاوران بورس تاپ

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

پیشنهاد می‌کنم مقالات زیر رو هم ببینید

لوگوی دانشگاه اسکودار
دانشگاه اسکودار
پذیرش باز است

نام دانشگاه به زبان انگلیسی:
Uskudar University

نوع دانشگاه:
خصوصی

نحوه پذیرش:
شرط معدل دیپلم

برنامه تبادل دانشجویی:
اراسموس پلاس

رتبه در میان دانشگاه های ترکیه:
۴۲

زبان آموزشی:
ترکی – انگلیسی

مورد تایید ایران:
نیست

مورد تایید اروپا و آمریکا:
است

تعداد دانشکده:
۶

مقالات به‌روز شده