بورس تاپ
لوگوی دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا در ترکیه
همین الان پذیرش بگیر!
همین الان پذیرش بگیر!

آنکارا پایتخت ترکیه بوده و اهمیت فرهنگی و تاریخی بالایی دارد. دانشگاه Ankara یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های این کشور با رتبه عالی است. این مرکز علمی چندین دانشکده و مرکز تحقیقاتی در زمینه‌های مختلف از علوم انسانی تا علوم فنی و مهندسی دارد. دانشگاه آنکارا دارای محیطی آموزشی و تحقیقاتی بسیار گسترده و چندزبانه است و به دانشجویان خود فرصت‌های تحصیلی و تحقیقی خوبی ارائه می‌دهد. تصمیم داریم در این مقاله شما را با دانشگاه آنکارا ترکیه بیشتر آشنا کنیم، پس تا پایان مقاله با ما باشید.

هر آنچه خواهیم گفت:

معرفی تاریخچه دانشگاه آنکارا ترکیه

تاریخچه دانشگاه آنکارا ترکیه

دانشگاه آنکارا یکی از معتبرترین دانشگاه های دولتی ترکیه است. دانشگاهی نوآور که تحقیقات واجد شرایطی انجام داده، دانش و استعدادهای خود را به نفع بشریت و کشور به کار می‌گیرد و با ایجاد تغییر در سطح جهانی، آینده را شکل می‌دهد. این اولین دانشگاه جمهوری ترکیه است که ریشه‌های آن به سال ۱۸۴۲ باز می‌گردد. این دانشگاه در سال ۱۹۴۶ میلادی تأسیس شده و از ۱۹ دانشکده، ۱۵ مؤسسه تحصیلات تکمیلی، ۱۳ مدرسه عالی، ۱ کنسرواتور و ۱ مدرسه عالی زبان‌های خارجی تشکیل شده است. تقریباً ۷۰ هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. مدرک این دانشگاه اعتبار جهانی دارد و مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران، اروپا و آمریکا است. زبان آموزش این دانشگاه ترکی و انگلیسی است.

در دانشگاه Ankara برنامه‌های تبادل بین‌المللی، اراسموس و مولانا در چارچوب همکاری‌های دوجانبه انجام می‌شود. دانشجویان این دانشگاه و نیز دانشجویان دانشگاه‌های همکار می‌توانند از این برنامه‌ها که دانشگاه آنکارا ارائه می‌کند بهره‌مند شوند. دانشگاه با این برنامه‌ها از تبادل بین‌المللی دانشجویان، دانشگاهیان و کارکنان خروجی و ورودی حمایت می‌کند. در محدوده این برنامه متقاضیان می‌توانند از یک کشور بازدید کنند و اطلاعاتی در مورد تحصیلات، کار آکادمیک یا رشته خود به اشتراک بگذارند.

آدرس دانشگاه آنکارا

این دانشگاه دارای یک پردیس اصلی در ۵ نقطه مختلف است: جبه جی (Cebeci)، تان دوغان (Tandoğan)، گلباشی (Gölbaşı)، دیش کاپی (Dışkapı) و صحیه (Sıhhiye). پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه در نقاط مختلف آنکارا پراکنده هستند. ساختمان ریاست دانشگاه Ankara در پردیس تان دوغان (Tandoğan) واقع و این پردیس به عنوان پردیس مرکزی پذیرفته شده است. تاندوغان یکی از شلوغ‌ترین مناطق آنکارا است. بنابراین می‌توان به آسانی به پردیس دسترسی داشت و نیز در اطراف آن امکانات اقامتی فراوانی وجود دارد. به غیر از دانشکده، امکاناتی مانند استخر، کتابخانه و کافه نیز وجود دارد. معماری و مناطق سبز آنجا کاملاً چشم‌نواز است. دانشکده‌هایی مانند علوم و داروسازی در اینجا قرار دارند.

آدرس دقیق دانشگاه: آنکارا، بش اولر، خیابان دوگل ۰۶۱۰۰، دانشگاه آنکارا

رتبه و رنکینگ دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا اولین دانشگاه جمهوری ترکیه و یکی از برترین دانشگاه‌های ترکیه است. این دانشگاه رشته‌های متنوعی را نیز ارائه می‌دهد که متقاضیان بسیاری دارند. در لیست رتبه‌ها، دانشگاه حاجت تپه قبل از دانشگاه آنکارا قرار داشته و در مرتبه چهارم دانشگاه فنی خاورمیانه است. در جدول زیر رنک و رتبه‌های دانشگاه را که از دو منبع استخراج کرده‌ایم، مشاهده می‌کنید:

مقیاس رتبه بندی رتبه منبع
رتبه در ترکیه ۳ edurank
رتبه بین المللی ۹۰۱ QS World University Rankings
رتبه در آسیا ۹۴ edurank
با هدف اطلاع متقاضیان از رتبه جهانی و کشوری رشته‌های برتر دانشگاه آنکارا، جدول زیر را آورده‌ایم، توجه کنید که رتبه‌ها مطابق گزارش “edurank” هستند. بر اساس این گزارش رشته‌های زیست‌شناسی، داروسازی و روانشناسی این دانشگاه در بین رشته‌های دانشگاه‌های ترکیه رتبه‌های تک رقمی را کسب کرده‌اند که زیست‌شناسی و داروسازی در مقام سوم قرار دارند.
نام رشته رتبه در ترکیه رتبه در آسیا رتبه در جهان
زیست شناسی ۳ ۱۳۶ ۵۴۶
پزشکی ۳ ۷۸ ۴۱۵
روانشناسی ۴ ۹۷ ۵۷۸

شرایط پذیرش دانشگاه آنکارا

پذیرش دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا ترکیه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و همچنین در رشته‌های هنری دانشجو می‌پذیرد. ارائه مدارکی که در زیر اعلام شده‌اند برای پذیرش مقطع کارشناسی این دانشگاه الزامی است:

 • دیپلم دبیرستان
 • کارنامه یکی از آزمون‌های ملی TRYÖS-AYÖS که حداقل نمره به رشته مورد نظر بستگی دارد و آزمون بین‌المللی SAT  با حداقل نمره کل ۱۱۰۰ و ۶۵۰ نمره ریاضی
 • مدرک معتبر مهارت زبان ترکی و یا انگلیسی

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه آنکارا

مدت دوره کارشناسی ارشد دو سال است. برای اخذ پذیرش مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آنکارا ضروری است که مدارک زیر به دانشگاه ارائه شوند:

 • مدرک کارشناسی
 • ریزنمرات دوره کارشناسی با حداقل نمرات ۱۰
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی
 • نمره ۵۰ ازYÖKDİL ،YDS یا نمره معادل یکی از آزمون‌های زبان خارجی معتبر بین‌المللی که حداکثر برای ۵ سال گذشته باشد.

شرایط پذیرش دکتری دانشگاه آنکارا

تحصیل در دوره دکتری ۴ سال به طول می‌انجامد. برای پذیرش در مقطع دکتری دانشگاه آنکارا مدارک زیر باید ارائه شوند:

 • گواهی پایان دوره کارشناسی ارشد
 • ریز نمرات کارشناسی ارشد با حداقل نمرات ۱۵٫۵
 • کسب حداقل نمره ۵۰ در آزمون YDS، YÖKDİL یا نمره معادل یکی از آزمون‌های زبان بین‌المللی که در نهایت مربوط به ۵ سال اخیر باشد.

مدارک ثبت نام دانشگاه آنکارا

ثبت نام دانشگاه آنکارا

به منظور تحصیل در دانشگاه آنکارا، باید هنگام ثبت نام مدارک اعلام شده از سوی دانشگاه را ارائه دهید:

 • کپی اصل مدرک دیپلم
 • ترجمه رسمی و محضری مدرک دیپلم
 • اصل ریز نمرات دبیرستان
 • ترجمه رسمی ریز نمرات
 • صفحه اطلاعات هویتی در گذرنامه
 • کارت آبی
 • برگه نتیجه آزمون

شهریه دانشگاه آنکارا

شهریه دانشگاه آنکارا نسبت به دیگر دانشگاه های ترکیه مقرون به صرفه است. همچنین میزان هزینه تحصیلی به رشته نیز بستگی دارد. در جدول زیر شهریه این دانشگاه را آورده‌ایم:

رشته زبان متوسط شهریه (لیر)
پزشکی انگلیسی ۲۹۳,۰۰۰
مامایی ترکی ۴۹,۰۰۰
دندانپزشکی انگلیسی ۱۹۶,۰۰۰
زیست شناسی ترکی ۳۲,۰۰۰
مهندسی کامپیوتر انگلیسی ۱۱۰,۰۰۰
مهندسی عمران ترکی ۷۳,۴۰۰
مدیریت سلامت ترکی ۴۰,۸۰۰
مدیریت ترکی ۴۸,۹۰۰
فیزیک ترکی ۳۲,۶۰۰
رادیو، تلویزیون و سینما ترکی ۴۰,۸۰۰
مهندسی شیمی انگلیسی ۱۱۰,۱۰۰
علوم سیاسی و مدیریت دولتی ترکی ۴۸,۹۰۰
دامپزشکی انگلیسی ۱۳۴,۵۵۰
اقتصاد ترکی ۴۸,۹۰۰
نجوم و علوم فضایی ترکی ۳۲,۶۰۰

بورسیه دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا از دانشجویان موفق خود که برای ادامه تحصیل نیاز به حمایت مالی دارند، پشتیبانی‌ می‌کند. حمایت‌ها به شکل بورسیه تحصیلی، مسکن رایگان، غذا و کمک‌های آموزشی ارائه می‌شوند. برخی از بورسیه‌ها توسط انجمن فارغ‌التحصیلان این دانشگاه ارائه شده و همچنین بورسیه‌هایی نیز از انجمن‌ها، بنیادها، باشگاه‌ها و افراد زیادی به دانشجویان اختصاص می‌یابد. دانشجویان برتر هر دانشکده نیز به شیوه‌های مختلف از ریاست دانشگاه پاداش دریافت می‌کنند. میزان کمک‌ها را هیئت امنای دانشگاه مشخص می‌کند. در لیست زیر تعدادی از سازمان‌ها و مؤسسات که بورس تحصیلی ارائه می‌دهند را مشاهده می‌کنید:

 • مؤسسه اعتباری و خوابگاه‌ها
 • بنیاد سابانجی
 • بنیاد آموزش ترکیه (TEV)
 • بنیاد وهبی کوچ
 • پشتیبانی از موفقیت در دانشگاه
 • پشتیبانی توسط اشخاص حقوقی

دانشکده های دانشگاه آنکارا

دانشکده حقوق دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا دارای ۱۹ دانشکده است که علوم مختلف و رشته‌های متنوعی را آموزش می‌دهند. در زیر لیست دانشکده‌ها را آورده‌ایم:

 1. دانشکده آموزش آزاد و از راه دور
 2. دانشکده زبان، تاریخ و جغرافیا
 3. دانشکده دندانپزشکی
 4. دانشکده داروسازی
 5. دانشکده علوم تربیتی
 6. دانشکده علوم
 7. دانشکده هنرهای زیبا
 8. دانشکده پرستاری
 9. دانشکده حقوق
 10. دانشکده الهیات
 11. دانشکده ارتباطات
 12. دانشکده مهندسی
 13. دانشکده علوم بهداشت
 14. دانشکده علوم سیاسی
 15. دانشکده علوم ورزشی
 16. دانشکده پزشکی
 17. دانشکده علمی کاربردی
 18. دانشکده دامپزشکی
 19. دانشکده کشاورزی

رشته های دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا ترکیه با داشتن۹,۴۵۰ مقاله ایندکس شده در زمینه پزشکی و رتبه ۱۳۲ در بین ۱۰۷۱ دانشگاه در زمینه جراحی مغز و اعصاب انتخاب خوبی برای تحصیل این رشته است. چنانچه تصمیم‌گیری برای شما دشوار بوده، می‌توانید مقاله تحصیل پزشکی در ترکیه را مطالعه کنید تا علاوه بر دانستن اطلاعات مفید درباره این رشته، با دیگر دانشگاه‌های پزشکی ترکیه هم آشنا شوید.

دانشگاه آنکارا برنامه‌های ماژور و مینور دارد که دانشجو می‌تواند هم‌زمان در دو رشته تحصیل کرده و دو مدرک لیسانس بگیرد یا در یک رشته اصلی تحصیل و از یک رشته فرعی واحدهای دلخواه خود را انتخاب کرده تا در پایان علاوه بر مدرک اصلی خود، یک گواهی نیز برای واحدهای فرعی دریافت کند. این برنامه‌ها به کاریابی و اشتغال پس از فارغ‌التحصیلی کمک خواهند کرد. در ادامه ۱۰ رشته‌های مهم دانشگاه را خواهید دید:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • دامپزشکی
 • حقوق
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی زیست پزشکی
 • مهندسی الکترونیک برق
 • مهندسی فیزیک

امکانات رفاهی دانشگاه آنکارا

خدمات دانشگاه آنکارا

دانشجویان دانشگاه آنکارا یک زندگی راحت را خواهند داشت. اجتماعی پر از کلوب‌های دانشجویی، اجراهای تئاتر، کنسرت‌ها و بسیاری رویدادهای دیگر در انتظار دانشجویان است. در ادامه امکانات رفاهی این دانشگاه را شرح داده‌ایم.

امکانات ورزشی دانشگاه

ورزشی: این دانشگاه بیش از ۱۸۰ باشگاه و امکانات ورزشی زیادی، شامل یک استخر المپیک، ۵ سالن بدنسازی و ۳ زمین تناسب اندام داشته و در هر دانشکده زمین‌های فوتبال، والیبال، بسکتبال و تنیس قرار دارند. همچنین برای رفاه دانشجویان مرکز تفریحی ماناوگات سید چولاکلی و مرکز اسکی ایلگاز ایجاد شده است. با هدف حفظ و ارتقای سلامت جسمی و روحی دانشجویان، فعالیت‌های ورزشی متنوعی برگزار می‌شود.

هر سال در دانشگاه بین دانشجویان بازی‌های ورزشی سنتی و بین کارکنان بازی‌های ورزشی پروفسور نیهات تونجر برگزار می‌شوند. شرکت کنندگان این مسابقات در رشته‌های تنیس روی‌ میز، والیبال، بدمینتون، کشتی، بسکتبال، فوتبال، فوتسال، تنیس و شنا رقابت می‌کنند. در پایان این مسابقات به دانشجویان و تیم‌های برتر جام‌ها و مدال اهدا می‌گردد.

امکانات سلف و خوراک دانشگاه

تغذیه عبارت است از دریافت مواد مغذی لازم برای رشد و نمو؛ و با هدف حفظ سلامتی، تغذیه متعادل و کافی تعیین و توصیه شده است. در دانشگاه آنکارا سالن غذاخوری و کافه تریا وجود دارد که غذاهای با کیفیت و سالمی را ارائه می‌کنند. همچنین در این دانشگاه متخصصان تغذیه وجود دارند که به دانشجویان و کارکنان اطلاعاتی در مورد تغذیه می‌دهند.

امکانات فرهنگی هنری و درمانی دانشگاه

دانشگاه آنکارا با داشتن امکاناتی از جمله آمفی تئاتر، سینما، استودیوی موسیقی و رادیو و فیلم، موزه و تالار رقص فرصت‌های زیادی را در اختیار دانشجویان قرار داده که موجب سرگرمی و افزایش دانش فرهنگی می‌گردد.

بیمارستان‌های بسیاری زیر نظر دانشگاه آنکارا در حال فعالیت هستند. از جمله بیمارستان آموزشی و بالینی اختصاصی، مرکز درمانی تحقیقاتی و کاربردی جبجی، بیمارستان دانشکده دندانپزشکی و مرکز تحقیقاتی و کاربردی ابن سینا.

امکانات آموزشی دانشگاه آنکارا ترکیه

دانشجویان دانشگاه آنکارا ترکیه

هدف هیئت مدیره پژوهشی این است که دانشگاه آنکارا را به یک مؤسسه آموزش عالی فنی و علمی معتبر بین‌المللی تبدیل کند. این دانشگاه مرکز تحقیقات علمی و پروژه‌های نوآورانه است. در آنجا می‌توانید به انجام تحقیقات بپردازید و پروژه‌ها را توسعه دهید. پتانسیل بی‌پایانی برای کشف، یادگیری و خلق چیزهای جدید در انتظار متقاضیان است. برای این منظور دانشگاه امکانات ارزشمندی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. در ادامه از این امکانات مطلع خواهید شد.

مراکز تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه آنکارا

در این دانشگاه ۴۷ مرکز تحقیقاتی و پژوهشی وجود دارد که به دانشجویان این دانشگاه امکان تحقیق و توسعه را می‌دهد. برخی از این مراکز عبارت‌اند از:

 • مرکز تحقیقات و کاربرد مطالعات سالمندی
 • مرکز تحقیقات و کاربرد روابط بین‌الملل سیاسی و اقتصادی
 • مرکز کاربردی و تحقیقاتی مطالعات خاورمیانه
 • مرکز تعالی برنامه مشترک و تحقیقات علوم اعصاب و نوروتکنولوژی
 • مرکز تحقیقات و کاربرد حقوق بشر

کتابخانه دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا متشکل از پردیس‌های بسیاری است که در تمام مناطق آنکارا پراکنده شده‌اند. مرکز اسناد این دانشگاه با هدف هماهنگی و ارتباط بین کتابخانه مرکزی دانشگاه و کتابخانه‌های دیگر پردیس‌ها تأسیس شده است. خرید منابع اطلاعاتی، اشتراک مجلات، خدمات پایگاه داده الکترونیکی و انتشارات آنلاین توسط بخش کتابخانه و اسناد انجام می‌شود.

کتابخانه‌های این دانشگاه متشکل از واحدهای زیر است:

 • کتابخانه‌های دانشکده‌ها
 • کتابخانه‌های مدارس حرفه‌ای
 • کتابخانه‌های مراکز تحقیقاتی و کاربردی
 • کتابخانه‌های مؤسسات تحصیلات تکمیلی
 • کتابخانه کنسرواتور

فرصت‌های کارآموزی و تحصیلی دانشگاه آنکارا

این دانشگاه فرصت‌های تحصیلی و کارآموزی متنوع و بسیاری را به متقاضیان ارائه می‌دهد. این فرصت‌ها در قالب قراردادهایی بر پایه برنامه‌های تبادل دوجانبه و تبادل کارآموز در کل جهان انجام می‌شود. به همین منظور دانشگاه آنکارا با انجمن بین‌المللی تبادل دانشجویان برای تجربه فنی (IAESTE) و انجمن بین‌المللی دانشجویان در اقتصاد و علوم بازرگانی (AISEC)، توافقنامه‌هایی برای ایجاد فرصت‌های کارآموزی امضا کرده است.

خوابگاه دانشگاه آنکارا

امکانات اتاقهای خوابگاه دانشگاه آنکارا

در آنکارا به طور کل ۸ خوابگاه دانشجویی وجود دارد، ۵ خانه برای دختران و ۳ خانه برای پسران. در خوابگاه دانشجویی ملی لاتاری برای اسکان مهمانان دانشگاه، اتاق‌های ویژه‌ای وجود دارد. همچنین دانشجویان امکان استفاده از خوابگاه‌های وابسته به مؤسسه اعتباری و امور خوابگاه‌ها را دارند. تاریخ درخواست متقاضیانی که می‌خواهند از خانه‌های دانشجویی دانشگاه آنکارا بهره‌مند شوند با در نظر گرفتن تقویم تحصیلی تعیین می‌شود. در زیر اسامی خوابگاه‌های این دانشگاه را مشاهده می‌کنید:

 1. خوابگاه دانشجویی جمهوریت (Cumhuriyet)
 2. خوابگاه دانشجویی لاتاری ملی (Milli Piyango)
 3. خوابگاه دانشجویی وهبی کوچ (Vehbi Koç)
 4. خوابگاه دانشجویی پسرانه ییلدیریم بیازیت (Yıldırım Beyazıt)
 5. خوابگاه دانشجویی دخترانه ییلدیریم بیازیت (Yıldırım Beyazıt)
 6. خوابگاه دانشجویی دخترانه کچی اورن (Keçiören)

جمع بندی

در این مقاله درباره یکی از دانشگاه‌های برتر پایتخت ترکیه، دانشگاه آنکارا گفتیم و به شرح تمام موارد مهم از جمله موقعیت، شرایط پذیرش، مدارک ثبت نام، شهریه، امکانات و… پرداختیم. با توجه به ویژگی‌ها، امکانات و رشته‌های گوناگون، در صورتی که به تحصیل در آنجا علاقه دارید، برای اطلاعات بیشتر با مشاوران بورس تاپ تماس بگیرید.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

سوالات متداول

دانشگاه آنکارا یک دانشگاه دولتی با شهریه مناسب است. البته این را بدانید که هر رشته میزان شهریه متفاوتی دارد. هزینه‌های تحصیلی هر رشته را در جدولی در مقاله آورده‌ایم.

دانشگاه آنکارا در شهر آنکارا، پایتخت ترکیه قرار دارد. پردیس‌های این دانشگاه در نقاط مختلف شهر واقع شده‌اند. 

بله این دانشگاه خوابگاه‌های متعددی برای دختران و پسران دارد.

بله مدرک دانشگاه آنکارا به تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران رسیده است.

رشته‌های این دانشگاه در زمینه‌ها و علوم متفاوت فنی، پزشکی، نجوم، حقوق و… هستند.

دانشگاه آنکارا در کشور رتبه ۳ را دارد.

پیشنهاد ما برای آگاهی بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در
اطلاع از
guest
۰ نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها