بورس تاپ

دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا زندگی پردیسی بسیار فعالی را برای دانشجویان بین‌المللی در پنج پردیس بزرگ خود در مناطق مختلف آنکارا فراهم کرده است. حدود ۴۰ انجمن در محوطه دانشگاه وجود دارد؛ آنها برای طیف گسترده‌ای از علایق مانند موسیقی، گروههای کر، هنر، ورزش، موضوعات دانشگاهی و تفریحی در نظر گرفته شده‌اند. دانشگاه آنکارا در ترکیه جز پنج دانشگاه برتر کشور است که در ادامه به طور مفصل اطلاعات این دانشگاه را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

لوگوی دانشگاه آنکارا
نام دانشگاه

آنکارا (Ankara University)

نوع دانشگاه

دولتی

شهر

آنکارا

سال تاسیس

۱۹۴۶ میلادی

مورد تایید ایران:

مورد تایید وزارت علوم و بهداشت

مورد تایید اروپا و آمریکا

مورد تایید است

نحوه پذیرش

شرط معدل دیپلم یا آزمون‌های ملی و بین‌المللی

رتبه در ترکیه

۳

برنامه تبادل دانشجویی

اراسموس پلاس - مولانا

تعداد دانشکده

۱۹

زبان آموزشی

ترکی - انگلیسی

مقاطع تحصیلی

کارشناسی - کارشناسی ارشد - دکتری

پذیرش باز است

آنچه در این مطلب خواهید خواند

معرفی تاریخچه دانشگاه آنکارا ترکیه

دانشگاه آنکارا دانشگاهی است که پایه و اساس آن را مصطفی کمال آتاتورک بزرگ بنا نهاد تا مبانی اصول و اصلاحات آتاتورک پی‌ریزی شود. بدین ترتیب هدف آن بود که این اصول و اصلاحات در سراسر کشور گسترش یابد و این ارزش‌ها که بیانگر مدرنیته، علم و روشنگری هستند، در ترکیه نوین نهادینه شوند.

دانشگاه آنکارا اولین دانشگاه ترکیه به حساب می‌آید که ذیل «قانون تأسیس دانشگاه‌های جمهوری ترکیه نوین» در سال ۱۹۴۶ میلادی تأسیس شد. البته پیش از آن با دانشکده زبان، تاریخ و جغرافیا در سال ۱۹۳۵ فعالیت آموزشی خود را آغاز کرده بود که در ادامه دانشکده علوم و دانشکده پزشکی به آن‌ها اضافه شد.

دانشگاه آنکارا با پیشرفت روزافزون در میان دانشگاه های ترکیه چشم‌انداز خود را این‌گونه تعریف کرده است: «دانشگاهی نوآور باشیم که تحقیقات با کیفیت انجام دهد، دانش و مهارت‌های خود را به نفع بشریت و کشور به کار گیرد و با ایجاد تغییر در سطح جهانی، آینده را شکل دهد».

دانشگاه آنکارا با ۲۵ پردیس خود دارای ۱۹ دانشکده ، یک کنسرواتوار موسیقی و هنرهای زیبا، ۱۴ مؤسسه تحصیلات تکمیلی، ۱ مدرسه عالی، ۱۱ مدرسه فنی حرفه‌ای و ۴۷ مؤسسه تحقیقاتی و کاربردی است که از این نظر یکی از بزرگترین و پیشروترین دانشگاه‌های ترکیه است.

اعتبار دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا در راستای کسب تأییدیه «اتحادیه دانشگاه‌های اروپایی» پروسه بررسی‌های اولیه کارشناسی اتحادیه بین‌المللی دانشگاه‌های اروپا که بیش از ۸۰۰ دانشگاه در آن عضو هستند و از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ مشاهدات عینی آن ادامه داشت را با موفقیت پشت سر گذاشت.

دانشگاه آنکارا علاوه بر داشتن تأییدیه از وزارتخانه‌های علوم و بهداشت ایران، در چارچوب برنامه‌های بین‌المللی تبادل دانشجویی اراسموس و مولانا با سایر دانشگاه‌های معتبر دنیا قرارداد همکاری دارد. دانشجویان، دانشگاهیان و کارکنان این دانشگاه و همچنین دانشجویان، دانشگاهیان و کارکنان دانشگاه‌های همکار می‌توانند از این برنامه‌های تبادلی که توسط دانشگاه آنکارا ارائه می‌شود بهره‌مند شوند. در محدوده این برنامه تحرک، متقاضیان می‌توانند از برنامه‌های تبادلی ارائه شده توسط دانشگاه استفاده کنند و از یکی از ۱۰۰ کشور مختلف بازدید کنند و اطلاعاتی در مورد تحصیلات، کار آکادمیک یا رشته خود به اشتراک بگذارند.

رنکینگ دانشگاه آنکارا

رتبه‌بندی دانشگاه آنکارا  در سایت “edurank.org” بر اساس ۳ عامل است: خروجی تحقیق (شاخص eduRank دارای ۲۳,۳۲۹ نشریه و ۵۲۶,۲۸۶ استناد منتسب به دانشگاه)، شهرت غیر آکادمیک و تأثیرگذاری ۸۲ فارغ‌التحصیل برجسته آن. در جدول زیر رتبه دانشگاه را اعلام می‌کنیم. همچنین بر مبنای مرجع نام برده، دانشگاه آنکارا بعد از دانشگاه حاجت تپه با رتبه ۲ و پیش از دانشگاه فنی خاورمیانه با رتبه ۴ قرار دارد.

سطح رتبه دهیرتبه
رتبه  جهانی۵۸۱
رتبه  ترکیه۳

شرایط پذیرش دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا از مقطع کاردانی تا دکتری و همچنین در رشته‌های هنری دانشجو می‌پذیرد که در ابتدا به شرایطی که برای اخذ پذیرش در مقاطع کاردانی و کارشناسی این دانشگاه الزامی است می‌پردازیم.

 • داشتن مدرک دیپلم دبیرستان
 • نتایج یکی از آزمون‌های ملی (YÖS) و یا دیپلم‌ و آزمون‌های بین‌المللی (SAT – ACT – GCE – ABITUR,…) با نمرات لازم
 • ارائه مدرک معتبر مهارت زبان ترکی (تومر دانشگاه آنکارا) و یا انگلیسی

شرایط پذیرش تحصیلات تکمیلی دانشگاه آنکارا

شرایطی را که باید برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آنکارا داشته باشید را بیان می‌کنیم و در ادامه به شرایطی که برای پذیرش دکتری دانشگاه آنکارا نیاز دارید می‌پرازیم.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد

 • گواهی فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی
 • ریزنمرات فارغ‌التحصیلی دوره کارشناسی؛ حداقل ۲٫۰۰ در سیستم ۴ امتیازی یا نمره معادل در سیستم ۱۰۰ امتیازی
 • گواهی زبان خارجی برای کارشناسی ارشد با پایان‌نامه
  • نمره ۵۰ از YÖKDİL یا YDS که حداکثر برای ۵ سال گذشته باشد.
  • نمره معادل YÖKDİL یا YDS از یکی از آزمون‌های زبان خارجی معتبر بین‌المللی
  • حداقل امتیاز ۶۰ در آزمون ALES (کمی)
 • گواهی زبان خارجی برای کارشناسی ارشد بدون پایان‌نامه
  • حداقل امتیاز ۵۵ در آزمون ALES (کمی)

نکات بیشتر  نکته:
آزمون ALES برای داوطلبانی که برای برنامه‌های کارشناسی ارشد بدون پایان نامه درخواست می‌دهند الزامی نیست. همچنین برای این برنامه‌ها، نیازی به زبان خارجی وجود ندارد.

شرایط پذیرش دکتری

 • گواهی فارغ‌التحصیلی کارشناسی ارشد
 • ریز نمرات فارغ‌التحصیلی؛ حداقل ۲٫۷۵ در سیستم ۴ امتیازی یا نمره معادل در سیستم ۱۰۰ امتیازی
 • حداقل نمره ۵۰ از YÖKDİL یا YDS که حداکثر برای ۵ سال گذشته باشد.
 • نمره معادل YÖKDİL یا YDS از یکی از آزمون‌های زبان خارجی معتبر بین المللی
 • حداقل امتیاز ۶۰ در آزمون ALES (کمی)

نکات بیشتر  نکته:
کسانی که از دانشگاه آنکارا فارغ‌التحصیل نشده‌اند باید ۲ نسخه تأیید شده از ریزنمرات خود ارائه دهند.

مدارک ثبت نام دانشگاه آنکارا

ثبت نام دانشگاه آنکارا

مدارکی که دانشگاه آنکارا از دانشجویان بین‌المللی خود جهت ثبت نام می‌خواهد باید با فرمت jpeg یا pdf و حجم حداکثر ۲ مگابایت در سامانه دانشگاه بارگذاری شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم؛

 • اصل دیپلم دبیرستان یا گواهی معادل و ترجمه ترکی آن که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • گواهی ریز نمرات و ترجمه ترکی آن که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • ارائه نتیجه آزمون‌های خواسته شده
 • بارگذاری صفحات گذرنامه با تصاویر و اطلاعات هویتی در سامانه دانشگاه آنکارا
 • کپی گواهی ثبت هویت؛ مختص دانشجویان دو تابعیتی است که باید ملیت اول خود را ثبت کنند.

آزمون های لازم برای پذیرش در آنکارا

در این قسمت قصد داریم به طور مفصل آزمون‌های لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه آنکارا، به همراه توضیحات و نکات آن‌ها را شرح دهیم.

ملاحظات و نکات مهم آزمون‌های دانشگاه آنکارا:

 • فقط یک نتیجه امتحان باید در طول درخواست در سیستم بارگذاری شود و درخواست داوطلبانی که از بیش از یک نتیجه آزمون ارائه دهند، باطل خواهد شد.
 • ۱۰ درصد سهمیه کشوری در فرآیند ارزیابی اعمال می‌شود؛ داوطلب باید ملیت خود را به درستی انتخاب کند. انتخاب ملیت متفاوت باعث ابطال درخواست می‌شود حتی اگر حق ثبت نام داشته باشد.
 • متقاضیانی که تحصیلات متوسطه را برابر با تحصیلات دبیرستان ترکیه گذرانده‌اند و شرایط لازم را دارند می‌توانند برای تحصیل در برنامه‌های کاردانی و کارشناسی دانشگاه آنکارا اقدام کنند.
 • درخواست و شرکت در آزمون AYÖS به این معنی نیست که شما برای درخواست ترجیحی درخواست داده‌اید. درخواست برای آزمون AYÖS و درخواست اولویت از طریق سیستم‌های مختلف انجام می‌شود.
 • درخواست‌هایی با شناسنامه غیر از پاسپورت پذیرفته نمی‌شود.؛ به جز نامزدهایی که شهروند جمهوری ترکیه با کارت آبی باشند و کارت حفاظتی که از جمهوری ترکیه گرفته باشند.
 • این واقعیت که یکی از والدین شهروند جمهوری ترکیه و دیگری تبعه خارجی است نشان دهنده خارجی بودن دانشجوی کاندید نیست. این داوطلبان به عنوان شهروند ترکیه (در صورت نداشتن کارت آبی) محسوب می‌شوند و البته باید تمام تحصیلات دبیرستان خود را در خارج از کشور گذرانده باشند.
 • درخواست‌های دارای مدرک دیپلم پذیرفته نمی‌شوند. متقاضیان باید با نتیجه آزمون معتبر مورد قبول دانشگاه آنکارا اقدام کنند.
 • دانشگاه آنکارا با هیچ شرکت، مؤسسه یا سازمانی در محدوده درخواست‌های پذیرش دانشجوی بین‌المللی همکاری نمی‌کند.
 • هیچ هزینه‌ای برای درخواست لازم نیست.
 • محدودیت سنی برای درخواست وجود ندارد.
 • درخواست‌های مضاعف پذیرفته نخواهند شد.

آزمون‌های معتبر و حداقل نمرات مورد نیاز

نام آزمون

امتیاز آزمون

دستورالعمل

AYÖS

حداقل امتیاز ۵۰

نتایج آزمون AYOS 2021 و AYOS 2022 پذیرفته می‌شود.

SAT

حداقل امتیاز کل ۱۱۰۰ و حداقل امتیاز ریاضی ۶۵۰ است

نتایج ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ پذیرفته شده است. رتبه‌بندی بر اساس نمره ریاضی انجام می‌شود.

ACT

حداقل امتیاز ۲۴

نتایج ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ پذیرفته می‌شود.

TQDK

حداقل امتیاز ۴۰۰ از ۷۰۰

در زمینه تخصصی مرتبط با برنامه درخواست شده

Tawjihi

حداقل امتیاز ۸۰ در همه برنامه‌‌ها

فقط آزمون‌های Tawjihi اردن و فلسطین معتبر است.

WASSCE

حداقل سطح B2 در ۶ زمینه که یکی از آن‌ها باید با برنامه‌ای که داوطلب درخواست می‌کند، مرتبط باشد.

WAEC

حداقل سطح B2 در ۶ زمینه که یکی از آن‌ها باید با برنامه‌ای که داوطلب درخواست می‌کند، مرتبط باشد.

GCE A-LEVEL & ASL

حداقل امتیاز کل ۳۲۰

حداقل امتیاز در دو دوره A-LEVEL مرتبط با برنامه‌ای که داوطلب درخواست می‌کند؛ با حداقل نمره A در یکی از آن‌ها. علاوه بر این، حداقل امتیاز ۳۲۰ از تمام سطوح A-LEVEL یا AS-LEVEL گرفته شده (با نرخ‌های تعرفه سطح A: A*=140، A=120، B=100، C=80) باید در AS-LEVEL احراز شود که  ممکن است به جای A-LEVEL غیرضروری با نصف نرخ تعرفه در نظر گرفته شود. (کسانی که امتیازی از هر نوع امتحانی در لیست نداشته‌اند، نباید برای تحصیل در هیچ برنامه‌ای اقدام کنند.) درخواست‌هایی با نتایج معلق پذیرفته نمی‌شوند.

دیپلم بین‌المللی (IB)

حداقل امتیاز ۳۰

 

لیسانس فرانسه (BF)

حداقل امتیاز ۱۵ از ۲۰

فقط مدارک تحصیلی فرانسه معتبر است.

ABITUR

حداقل امتیاز ۴

دیپلم حرفه‌ای Fachabitur  معتبر نیست.

آزمون استعداد: متقاضیانی که برای دپارتمان‌هایی که نیاز به آزمون استعداد دارند درخواست می‌دهند، نه تنها باید شرایط لازم ذکر شده در بالا را ارائه دهند، بلکه باید در آزمون استعدادی که توسط دانشکده یا گروه مربوط برگزار می‌شود نیز شرکت کنند.

نتایج آزمون‌هایی که به عنوان آزمون ورودی دانشگاه مشخص شده تنها برای دو سال اعتبار دارد.

بورسیه دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا برای دانشجویان موفق خود که برای ادامه تحصیل نیاز به حمایت مالی دارند، انواع حمایت‌های مالی را ارائه می‌دهد. آن‌ها به شکل بورسیه تحصیلی، مسکن رایگان، غذا و کمک‌های آموزشی ارائه می‌شوند. این دانشگاه دارای یک بانک لباس است که توسط انجمن فارغ‌التحصیلان تأسیس شده است. دانشجویانی که تمایل دارند می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

اکثر بورسیه‌های ارائه شده در این دانشگاه از انجمن فارغ‌التحصیلان نشات می‌گیرد و همچنین بورسیه‌هایی نیز توسط انجمن‌ها، بنیادها، باشگاه‌ها و افراد زیادی به دانشجویان دانشگاه آنکارا اختصاص می‌یابد. دانشجویانی که در دانشکده‌های خود برتر هستند نیز به طرق مختلف توسط ریاست دانشگاه پاداش می‌گیرند. درصدها و میزان این کمک‌ها توسط هیئت امنای دانشگاه آنکارا مشخص می‌گردد. برخی از مؤسسات و سازمان‌هایی که فرصت‌های بورسیه تحصیلی را ارائه می‌دهند در زیر فهرست شده‌اند:

 • مؤسسه اعتباری و خوابگاه ها
 • بنیاد سابانچی
 • بنیاد آموزش ترکیه (TEV)
 • بنیاد وهبی کوچ
 • پشتیبانی از موفقیت در ورودی دانشگاه
 • حمایت های احتیاج ضروری مورد نیاز
 • پشتیبانی ارائه شده توسط اشخاص حقوقی

شهریه دانشگاه آنکارا

دانشگاه دولتی آنکارا تقریباً تمامی رشته‌های مهم و پرمتقاضی پزشکی، مهندسی و… را دارد که شهریه آن‌ها را در جدول زیر برای شما دانشجویان کاندید تحصیل در ترکیه آورده‌ایم.

پزشکی (ترکی)

لیسانس پزشکی (Bachelor of Medicine)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۲۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۲۰٫۰۰۰ لیر در سال
پزشکی (انگلیسی)

لیسانس پزشکی (Bachelor of MEDICINE)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۸۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۸۰٫۰۰۰ لیر در سال
دندانپزشکی

لیسانس دندانپزشکی (Bachelor of DENTISTRY)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۲۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۲۰٫۰۰۰ لیر در سال
دامپزشکی (ترکی)

لیسانس دامپزشکی (Bachelor of veterinary)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۵۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۵۵٫۰۰۰ لیر در سال
دامپزشکی

لیسانس دامپزشکی (Bachelor of Fashion clothing design)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸۲۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸۲۰٫۰۰۰ لیر در سال
پرستاری

لیسانس پرستاری (Bachelors of Nursing)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳۰٫۰۰۰ لیر در سال
مامایی

لیسانس مامایی (Bachelor of Midwifery)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳۰٫۰۰۰ لیر در سال
حقوق

لیسانس حقوق (Bachelor of Law)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶۰٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی کامپیوتر

لیسانس مهندسی کامپیوتر (Bachelor of Computer Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶۷۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶۷۵٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی زیست پزشکی

لیسانس مهندسی زیست پزشکی (Bachelor of Biomedical engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶۷۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶۷۵٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی الکترونیک برق

لیسانس مهندسی الکترونیک برق (Bachelor of Electrical electronics engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶۷۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶۷۵٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی برق و الکترونیک

لیسانس مهندسی برق و الکترونیک(Bachelor of Electrical and Electronic Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶۷۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶۷۵٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی فیزیک

مهندسی فیزیک (Bachelor of Physics engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶۷۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶۷۵٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی مواد غذایی

لیسانس مهندسی مواد غذایی (Bachelor of Food engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶۷۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶۷۵٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی ژئوفیزیک

لیسانس مهندسی ژئوفیزیک (Bachelor of Geophysical engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶۷۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶۷۵٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی زمین شناسی

لیسانس مهندسی زمین شناسی (Bachelor of Geological engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶۷۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶۷۵٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی شیمی

لیسانس مهندسی شیمی (Bachelor of chemical engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶۷۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶۷۵٫۰۰۰ لیر در سال
نجوم و علوم فضایی

لیسانس نجوم و علوم فضایی (Bachelors of Astronomy and space science)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲۰٫۰۰۰ لیر در سال
ریاضی (ترکی)

لیسانس ریاضی (Bachelor of Math)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲۰٫۰۰۰ لیر در سال
ریاضی (انگلیسی)

لیسانس ریاضی (Bachelor of Law)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳۰٫۰۰۰ لیر در سال
فیزیک

لیسانس فیزیک (Bachelor of Physics)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲۰٫۰۰۰ لیر در سال
شیمی (ترکی)

لیسانس شیمی (Bachelor of chemistry)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲۰٫۰۰۰ لیر در سال
شیمی (انگلیسی)

لیسانس شیمی (Bachelor of chemistry)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳۰٫۰۰۰ لیر در سال
زیست شناسی (ترکی)

لیسانس زیست شناسی (Bachelor of biology)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲۰٫۰۰۰ لیر در سال
زیست شناسی (انگلیسی)

لیسانس زیست شناسی (Bachelor of biology)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳۰٫۰۰۰ لیر در سال
تغذیه و رژیم غذایی

لیسانس تغذیه و رژیم غذایی (Bachelor of Nutrition and diet)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲۵٫۰۰۰ لیر در سال
رشد کودک

لیسانس رشد کودک (Bachelor of child growth)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲۵٫۰۰۰ لیر در سال
ارتز و پروتز

لیسانس ارتز و پروتز (Bachelor Orthotics and prosthesis)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲۵٫۰۰۰ لیر در سال
مدیریت سلامت

لیسانس مدیریت سلامت (Bachelor of Health management)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲۵٫۰۰۰ لیر در سال
خدمات اجتماعی

لیسانس خدمات اجتماعی (Bachelor of Social services)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲۵٫۰۰۰ لیر در سال

دانشکده‌های دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا در ۱۸ دانشکده برنامه‌های آموزشی خود را ارائه می‌دهد و علاوه بر آن‌ها این دانشگاه دارای یک دانشکده آموزش آزاد و از راه دور است که نیازهای آموزشی افراد متقاضی آموزش از راه دور را پوشش می‌دهد. دانشکده‌های دانشگاه آنکارا عبارتند از:

 1. دانشکده زبان و تاریخ – جغرافیا
 2. دانشکده دندانپزشکی
 3. دانشکده داروسازی
 4. دانشکده علوم تربیتی
 5. دانشکده علوم
 6. دانشکده هنرهای زیبا
 7. دانشکده پرستاری
 8. دانشکده حقوق
 9. دانشکده الهیات
 10. دانشکده ارتباطات
 11. دانشکده مهندسی
 12. دانشکده علوم بهداشت
 13. دانشکده علوم سیاسی
 14. دانشکده علوم ورزشی
 15. دانشکده پزشکی
 16. دانشکده علمی کاربردی
 17. دانشکده دامپزشکی
 18. دانشکده کشاورزی

رشته‌های دانشگاه آنکارا

رتبه رشته های دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا ترکیه با تعداد۹,۴۵۰ مقاله ایندکس شده در زمینه پزشکی و رتبه ۱۳۲ درمیان ۱۰۷۱ دانشگاه در زمینه جراحی مغز و اعصاب گزینه مطلوبی برای تحصیل این رشته است. چنانچه تصمیم‌گیری برای شما دشوار بوده، می‌توانید مقاله تحصیل پزشکی در ترکیه را مطالعه کنید تا ضمن کسب اطلاعات کاربردی در خصوص این رشته، با سایر دانشگاه‌های پزشکی ترکیه نیز آشنا شوید.

همچنین دانشگاه آنکارا دارای برنامه‌های ماژور و مینور است که شما می‌توانید یا در دو رشته اصلی به طور همزمان تحصیل کرده و دو مدرک لیسانس بگیرید و یا در یک رشته اصلی تحصیل و از یک رشته فرعی واحدهای دلخواه خود را انتخاب کرده که در پایان علاوه مدرک اصلی خود، یک گواهی برای واحدهای فرعی دریافت خواهید کرد که در کاریابی پس از فارغ‌التحصیلی به شما کمک خواهد کرد. در ادامه به برخی از رشته‌های مهم دانشگاه اشاره می‌کنیم؛

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • دامپزشکی
 • حقوق
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی زیست پزشکی
 • مهندسی الکترونیک برق
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • مهندسی فیزیک
 • مهندسی ژئوفیزیک
 • نجوم و علوم فضایی

مزایای دانشگاه آنکارا

مزایای تحصیل در دانشگاه آنکارا

هدف دانشگاه آنکارا پرورش افراد خلاقی است که بتوانند با برخورداری از تفکر انتقادی توانایی حل مسئله داشته باشند. در همین راستا بستری فراهم کرده است تا افراد بتواند دائماً خود را در زمینه شخصی و حرفه‌ای به‌روز کنند، به طبیعت حساس باشند و به تفاوت‌ها احترام بگذارند.

با توجه به مسئولیت اجتماعی و در راستای اهداف توسعه پایدار، دانشگاه آنکارا از انجام تحقیقات میان رشته‌ای در جهت حمایت از علم و هنر در سطح جهانی، پیشتیبانی می‌کند. در اینجا می‌پردازیم به برخی از مزایای دانشگاه آنکارا که برای دانشجویان خود فراهم کرده است؛

 • مراکز تحقیقاتی – پژوهشی: داشتن بیش از ۴۷ مرکز تحقیقاتی – پژوهشی در زمینه‌های پژوهشی گوناگون
 • برنامه آموزش مادام العمر و تبادل دانشجویی اتحادیه اروپا: در محدوده این برنامه‌ها، دانشجویان دانشگاه آنکارا می‌توانند در دانشگاه‌های اتحادیه اروپا تحصیل کرده و دوره‌های کارآموزی را بگذرانند.
 • کادر آموزشی با تجربه: کادر علمی متخصص، که هر یک در زمینه خود با تجربه هستند و بخش قابل توجهی از آن‌ها در خارج از ترکیه سابقه تحصیل یا تدریس دارند.
 • بیمارستان‌های آموزشی و بالینی اختصاصی
  • بیمارستان تحقیقاتی و کاربردی جبجی
  • بیمارستان دانشکده دندانپزشکی
  • بیمارستان تحقیقاتی و کاربردی ابن سینا
  • بیمارستان دام و طیور دانشکده دامپزشکی

فرصت‌های کارآموزی و تحصیلی دانشگاه آنکارا

این دانشگاه طیف گسترده‌ای از فرصت‌های کارآموزی و تحصیلی را به دانشجویان خود از ژاپن تا ایالات متحده آمریکا، از جمهوری آفریقای جنوبی تا روسیه، ارائه می‌دهد. این فرصت‌ها در چارچوب قراردادهایی مبنی بر برنامه‌های تبادل دوجانبه و برنامه‌های تبادل کارآموز در سراسر جهان انجام می‌گیرد. به همین منظور دانشگاه آنکارا با انجمن بین‌المللی تبادل دانشجویان برای تجربه فنی (IAESTE) و انجمن بین‌المللی دانشجویان در اقتصاد و علوم بازرگانی (AISEC)، توافقنامه‌هایی برای فراهم ‌آوری فرصت‌های کارآموزی امضا کرده است.

امکانات رفاهی دانشگاه آنکارا

امکانات باشگاه دانشگاه آنکارا

دانشگاه دولتی آنکارا تمامی امکانات لازم برای یک زندگی دانشجویی راحت را دارد. این دانشگاه دارای بیش از ۱۸۰ باشگاه و تسهیلات ورزشی است. یک استخر المپیک، ۵ سالن بدنسازی و ۳ زمین تناسب اندام برای دانشجویان دانشگاه آنکارا وجود دارد. علاوه بر این، زمین‌های باز فوتبال، زمین والیبال، زمین بسکتبال و زمین تنیس در هر دانشکده قرار دارند. همچنین یک مرکز برای ورزش‌های آبی در مرکز تفریحی ماناوگات/سید چولاکلی و مرکز اسکی ایلگاز برای رفاه دانشجویان در نظر گرفته شده است. در پایین فهرستی از امکانات دانشگاه آنکارا را ارائه می‌دهیم؛

 • آمفی تئاتر
 • پارکینگ ماشین
 • سینما
 • استودیوی موسیقی
 • پردیس در دسترس
 • استخر
 • مرکز پزشکی
 • سالن غذاخوری
 • مرکز کپی
 • سالن اجتماعات
 • خوابگاه دانشجویی
 • استودیو رادیو
 • سالن ورزش
 • زمین تنیس
 • موزه
 • استودیو فیلم
 • تالار رقص
 • کافه تریا
 • مهمان خانه
 • کتابخانه

خوابگاه دانشگاه آنکارا

امکانات خوابگاه دانشگاه آنکارا

در اینجا به طور مفصل به معرفی خوابگاه‌های دانشگاه آنکارا می‌پردازیم و توضیحات کاملی را درباره‌ آن‌ها ارائه می‌دهیم. دانشگاه آنکارا ۶ خانه دانشجویی در آنکارا و ۱ خانه در بی پازاری دارد. همچنین دانشجویان می‌توانند از خوابگاه‌های وابسته به مؤسسه اعتباری و امور خوابگاه‌ها بهره‌مند شوند. تاریخ درخواست دانشجویان دانشگاه آنکارا که می‌خواهند از خانه‌های دانشجویی دانشگاه آنکارا بهره‌مند شوند با در نظر گرفتن تقویم تحصیلی تعیین می‌شود.

 • خانه‌های دانشجویی دخترانه Yıldırım Beyazıt، لاتاری ملی و Cumhuriyet واقع در مرکز آنکارا و خانه‌های دانشجویی پسرانه Male and Vehbi Koç خدمات خوابگاهی به دانشجویان دانشگاه آنکارا ارائه می‌دهند. خانه دانشجویی Keçiören به دستیاران پژوهشی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دکتری سایر دانشگاه‌ها در محدوده ماده ۳۵ قانون آموزش عالی در بلوک A و دانشجویان دختر مقطع کارشناسی در بلوک B خدمات ارائه می‌دهد.
 • خانه دانشجویی Keçiören برای ۵۲ دانشجو در بلوک A و ۴۵ دانشجو در بلوک B مسکن فراهم می‌کند.
 • خانه دانشجویی پسرانه Vehbi Koç دانشگاه آنکارا ۲۰۰ نفر را در خود جای می‌دهد که اکثر آنها دانشجویان ارشد هستند که بر اساس سطوح موفقیت انتخاب شده‌اند. گفتنی است که ۲۰ درصد از این دانشجویان رایگان هستند. در خانه دانشجویی وهبی کوچ اتاق‌های یک نفره و دو نفره وجود دارد.

آدرس دانشگاه آنکارا

در حالی که مدارس فنی حرفه‌ای تقریباً در سراسر آنکارا گسترده شده‌اند. این دانشگاه دارای ۵ پردیس اصلی در ۵ نقطه مختلف است: Cebeci، Tandoğan، Gölbaşı، Dışkapı و Sıhhiye. پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه آنکارا در نقاط مختلف آنکارا پراکنده هستند. ساختمان ریاست دانشگاه در پردیس مرکزی Tandoğan واقع شده است. تاندوغان یکی از شلوغ‌ترین مناطق آنکارا است. بنابراین دسترسی به پردیس آسان است و در اطراف آن امکانات اقامتی فراوانی وجود دارد. به غیر از دانشکده، امکاناتی مانند استخر، کتابخانه و کافه نیز وجود دارد. دانشکده‌هایی مانند علوم و داروسازی در اینجا قرار دارند. معماری و مناطق سبز پردیس کاملاً چشمگیر است و قطعاً نظر شما را جلب خواهد کرد.

آدرس دقیق دانشگاه: آنکارا، ینیم محله:۰۶۰۰، جاده دوگل، امنیت

جمع بندی

شما با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی از تاریخچه، شرایط پذیرش و بورسیه و مزایای دانشگاه آنکارا کسب خواهید کرد؛ دانشگاه آنکارا یک دانشگاه دولتی جامع است که در پایتخت این کشور واقع شده است. این مؤسسه به عنوان اولین مؤسسه آموزش عالی جمهوری، با تجربه گسترده خود، کادر علمی و دانشجویان بسیار ماهری دارد و با سابقه خود در امر آموزش و یادگیری، جایگاه معتبری را در داخل و عرصه به دست آورده است.

سوالات متداول کاربران درباره دانشگاه آنکارا

می‌توانید به بخش شهریه‌های دانشگاه در همین صفحه مراجعه کنید و شهریه‌ رشته‌های مهم این دانشگاه را مشاهده کنید.

دانشگاه آنکارا مورد تأیید وزارت علوم بهداشت ایران است و در سایر برنامه‌های بین‌المللی تبادل دانشجویی مشارکت دارد که در بخش اعتبارات توضیحات آن آمده است.

دانشگاه آنکارا رتبه ۲ دانشگاه‌های ترکیه را به خود اختصاص داده است.

انشگاه آنکارا تقریباً همه رشته‌های دانشگاهی را دارد که می‌توانید در بخش شهریه و رشته‌های دانشگاه با آن‌ها آشنا شوید. رشته‌هایی مانند: پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، مهندسی کامپیوتر، حقوق.

بله دانشگاه آنکارا دارای خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه است که در بخش مربوطه توضیحات آن گفته شده است.

همانطور که از اسم دانشگاه پیداست، این دانشگاه در شهر آنکارا قرار دارد.

شما می‌توانید همین حالا با مشاوران ما در بورس تاپ تماس بگیرید و با دریافت وقت مشاوره پروسه اپلای خود را آغاز کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on telegram
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp
رای دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در
اطلاع از
guest
۰ نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ارتباط با مشاوران بورس تاپ

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

پیشنهاد می‌کنم مقالات زیر رو هم ببینید

لوگوی دانشگاه آنکارا
دانشگاه آنکارا
پذیرش باز است

نام دانشگاه به زبان انگلیسی:
Ankara University

نوع دانشگاه:
دولتی

نحوه پذیرش:
شرط معدل دیپلم یا آزمون‌های ملی و بین‌المللی

برنامه تبادل دانشجویی:
اراسموس پلاس – مولانا

رتبه در میان دانشگاه های ترکیه:
۳

زبان آموزشی:
ترکی – انگلیسی

مورد تایید ایران:
مورد تایید وزارت علوم و بهداشت

مورد تایید اروپا و آمریکا:
است

تعداد دانشکده:
۱۹

مقالات به‌روز شده

راحت ترین راه برای پیدا کردن دانشگاه
راحت ترین راه برای اپلای دانشگاه

تماس با ما

تمامی حقوق برای دپارتمان بورس تاپ محفوظ است

طراحی و توسعه: تیم طراحی بورس تاپ