شرایط اخذ پذیرش تحصیلات تکمیلی در ترکیه

کار شناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های ترکیه

کار شناسی ارشد ودکترا در دانشگاه های ترکیه

مقاطع کار شناسی ارشد ودکتری در جهت تحصیل در دانشگاههای ترکیه جهت اخذ پذیرش از دانشگاههای ترکیه در مقاطع بالاتر از لیسانس هریک از دانشگاهها شرایطی متفاوت اعلام می نمایند و این تفاوتها حتی در رشته مختلف نیز بعضا اعمال میگردد.

نهادی که مسولیت آموزش عالی را در درون دانشگاهها برعهده دارند.انستیتوی فن و برای رشته های انسانی انستیتوی سوسیال وبرای رشته های علوم تجربی انیستیتوی سالیک رسیدگی می کنند.البته در بسیاری از دانشگاهها انیستیتوهای دیگری هم وجود دارند که رشته های خاصی را در بر میگیرند.نقطه های اشتراکی بین دانشگاهها برای پذیرش در مقاطع بالاتر ازلیسانس آزمونی سراسری بنام آزمون آلس ترکیه میباشد که عبارت است از یکصد سوال ریاضی (sayisaI) ویکصد سوال ترکی استانبولی (sozeI).

معمولا انیستیتوهای فن اغلب نمره بخش سوسیال میانگین نمره بخش سایسال و سوزل را آزمون آلس سالانه دو بار برگزار می گردد. ثبت نام آلس در اسفند وشهریور هر سال توسط موسسات معتبر انجام میشود.

برای ثبت نام در این آزمون اسکن یک قطعه عکس و پاسپورت ویا ترجمه شناسنامه لازم می باشد اما اشخاصی که ترجمه شناسنامه ارایه میدهند میبایستی تا زمان برگزاری آزمون آلس نسبت به اخذ پاسپورت خود اقدام نمایند. در ترکیه دانشگاههای دولتی شانزده دانشگاه و از بین دانشگاههای خصوصی یکی را وزارت علوم وتحقیقات جمهوری اسلامی ایران مورد تایید قرار داده است. تعداد کمی از این دانشگاهها انگلیسی هستند و البته دانشگاههای دو زبانه نیز وجود دارند و یا اینکه در برخی از این دانشگاهها بعضی رشته ها به زبان ترکی استانبولی وبرخی دیگر انگلیسی می باشند.

در اکثر دانشگاههی ترکیه آزمون زبان انگلیسی به نام وای دی اس (YDS)،برگزارمیشود که در داخل  ترکیه اعتبار دارند، ولی دانشگاههای انگلیسی مانند دانشگاه فنی خاورمیانه (ODTU) این مدارک را قبول نخواهد کرد وحتما برای اینگونه موارد خاص تافل نیاز میباشد.

دانشگاههای ترک زبان  دو زبانه معمولا مدرکی به نام تومرکه مدرک زبان ترکی استانبولی می باشد خواهند خواست، آزمون تومر آزمونی برای سنجش توانایی فرد در زبان ترکی استانبولی می باشد وبرجسته ترین ومعتبرترین آزمون تومر را دانشگاه آنکارا برگزار مینماید ومدرک تومر دانشگاه آنکارا با استانداردهای زبان آموزی اروپا سازگارهست ومقبولیت جهانی داشته وهمه دانشگاههای ترکیه نیز آنرا قبول دارند.این آزمون در مراکز تومر دانشگاه آنکارا که عبارتند از شعبه کیزیل آی درشهر آنکارا،شعبه توانایی حلمی درآنکارا، و شعبه داخلی دانشگاه  آنکارا ،وهمچنین در ایران بصورت آنلاین برگزار می شود و پس از قبولی متقاضی ،مدرک رسمی تومر با مهر وامضاء رییس دانشگاه انکارا به مرکز آزمون ارسال میشود ومتقاضیان بایستی حداقل یک هفته قبل جهت شرکت در آزمون مدارک  خود راتحویل موسسه داده وهماهنگی لازم راانجام دهند.

زمان تقاضا برای پذیرش دانشگاه های ترکیه برای مقاطع ارشد ودکتری نیز هر ساله معمولا دردو ترم بهاری وپاییزی با اطلاعیه هایی از طرف دانشگاهها در ایران اعلام گردیده و با انتخاب دانشگاه مورد نظر واراِیه مدارک خواسته شده از طرف دانشگاه تقاضای اخذ پذیرش صورت میگیرد.

به هنگام مراجعه پاسپورت و همچنین ریز نمرات تحصیلی دورهای مختلف دانشگاهی نیز از طرف دانشگاه خواسته خواهد شد.

ثبت نام کلاسهای YDS و ALES

جهت تحصیل در دانشگاههای ترکیه، در مقطع ارشد ودکتری از ۲۵مرداد تا ۵ شهریور *متقاضیان    

با مدرک لیسانس وبا فوق لیسانس میتوانند جهت ادامه تحصیل در ترکیه برای مقاطع بالاتر،دوره ALES

را طی کنند وبا نمره قابل قبول جهت پذیرش دانشگاههای ترکیه اقدام نمایند.

کلاسهای تومر TOMER (زبان استانبولی )* متقاضیان با مدرک لیسانس ویافوق لیسانس میتوانند جهت ادامه تحصیل در ترکیه برای مقاطع بالاتر، دوره ALES ونیز آزمون تومر( مدرک زبان استانبولی )را طی کنند.ارایه مدرک تومر در مرحله اول ثبت نام ومراحل اعزام به دانشگاههای ترکیه ( Basvuru) به همراه سایر مدارک لازمست.

مرحله معادل سازی STS

این مرحله جهت معادل سازی مدارک پزشکان و دندان پزشکان عمومی درسازمان آموزش عالی (YOK)برگزار می گردد.معمولا این مرحله در اواخر فروردین ماه هر سال در قالب آزمونی برای پزشکان و دندان پزشکان اجرا میشود.اصولا این آزمون شامل ۲مرحله میباشد (آزمون پایه وآزمون تخصص وکلنیک ) نکته مهم راهیابی به آزمون  DUSو TUSبا شرط موفقیت وقبولی در STSباشد.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

همه چیز درباره تحصیل پزشکی بدون کنکور

۰۹

فروردین
دانشگاه های ترکیه

پزشکی بدون کنکور ترکیه

رشته پزشکی را می توان به جرئت پرمتقاضی ترین رشته در ایران و تقریبا در کل جهان دانست. از این رو متقاضیان رشته پزشکی روز به روز بیشتر از قبل می شود، ظرفیت های موجود پر شده و قبولی در این رشته سخت تر از قبل می شود. از این رو برخی از متقاضیان به دنبال قبولی […]

پذیرش بدون کنکور در دانشگاه های ترکیه

۰۳

فروردین
دانشگاه های ترکیه

پذیرش بدون کنکور در ترکیه

آیا می دانید برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه از چه راه هایی می توان اقدام کرد؟ شما می توانید از ۳ طریق آزمون YOS ، آزمون SAT و پذیرش بدون آزمون ترکیه در دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور ترکیه تحصیل نمایید. در این مقاله سعی خواهیم کرد راه سوم تحصیل در کشور ترکیه یعنی پذیرش[…]