بورس تاپ
لوگوی دانشگاه وان یوزونجوییل

دانشگاه وان یوزونجوییل

دانشگاه وان یوزونجوییل ترکیه
همین الان پذیرش بگیر!
همین الان پذیرش بگیر!

دانشگاه وان یوزونجوییل یکی از دانشگاه‌های برتر ترکیه با رتبه کشوری ۴۳ است. این دانشگاه بین‌المللی بوده و با دانشگاه‌های دیگر جهان همکاری دارد. دانشگاه یوزونجوییل با تنوع رشته‌هایی که دارد از جمله پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، معماری، اقتصاد و… هر سال میزبان دانشجویان بسیاری از سراسر جهان است. این دانشگاه امکانات بسیاری دارد و دانشجویان دوره تحصیلی پرباری را در این مرکز علمی می‌گذرانند.

در مقایسه با دیگر دانشگاه های ترکیه دسترسی به این دانشگاه که در شهر وان قرار دارد، آسان است. همچنین وجود این دانشگاه در نزدیکی دریاچه وان موجب شده تا در اوقات فراغت بتوان از مناظر زیبای آن استفاده کرد. قصد داریم در این مقاله به تفصیل به شرح دانشگاه یوزونجوییل بپردازیم و تمام اطلاعات آن را در اختیار شما بگذاریم تا اگر علاقه به تحصیل در این دانشگاه داشتید به اندازه کافی با این مرکز علمی آشنا باشید. پس پیشنهاد می‌کنیم قبل از خواندن این مطلب، صفحه را نبندید.

هر آنچه خواهیم گفت:

معرفی تاریخچه دانشگاه وان یوزونجوییل ترکیه

تاریخچه دانشگاه یوزونجوییل وان

دانشگاه Van Yuzuncu Yil در شهر وان در تاریخ ۲۰ ژوئیه ۱۹۸۲ به عنوان یک دانشگاه دولتی تأسیس شد. این دانشگاه دارای ۱۹ دانشکده، ۵ موسسه تحصیلات تکمیلی، ۲ مدرسه عالی، ۱۱ مدرسه حرفه‌ای، ۱ کنسرواتوار، ۴۳ مرکز کاربردی و تحقیقاتی در مناطق گواش Gevaş، اوزالپ Özalp و ارجیش Erciş است. دروس این دانشگاه به زبان ترکی ارائه می‌شود. هدف دانشگاه وان یوزونجوییل کمک به دنیای علم از طریق فعالیت‌های پژوهشی و آموزش نوآورانه و پرورش افراد واجد شرایطی که محقق و کارآفرین هستند، است؛ برای این‌که دانشگاهی پیشگام در زمینه‌های تحقیقاتی و آموزشی باشد.

مدرک دانشگاه یوزونجوییل مورد تأیید ایران نیست و نمی‌توان بعد از فارغ‌التحصیلی در ایران مشغول به کار شد، اما مدرک این دانشگاه اعتبار اروپایی و آمریکایی دارد و بعد از پایان تحصیلات این امکان را دارید که در این دو قاره به ادامه تحصیل یا شغل مورد نظرتان بپردازید. دانشگاه یوزونجوییل در برنامه‌های تبادل دانشجویی اراسموس پلاس، مولانا، فارابی عضو است که با این امکان دانشجویان می‌توانند یک سال تحصیلی را در دانشگاه‌های اروپا بگذرانند.

آدرس دانشگاه وان یوزونجوییل

دانشگاه یوزونجوییل ترکیه در منطقه گواش Gevaş وان واقع شده است. این منطقه در دامنه کوه آرتوس بلندترین کوه کوساهاپ که امتداد کوه‌های جنوب شرقی توروس است، قرار دارد. این دانشگاه دارای یکی از بزرگ‌ترین محوطه‌های پردیس ترکیه در حاشیه دریاچه وان در ۱۳ کیلومتری مرکز شهر است.

آدرس دقیق دانشگاه: وان،۶۵۰۸۰، دانشگاه وان یوزونجوییل

رتبه و رنکینگ دانشگاه وان یوزونجوییل

دانشگاه وان یوزونجوییل یکی از دانشگاه های ترکیه است که رتبه ترکیه و بین‌المللی آن را از منابع معتبر مختلف استخراج کرده‌ایم و به منظور اطلاع شما از رتبه جهانی و کشوری این دانشگاه، در ادامه جدولی را آورده‌ایم:

مقیاس رتبه بندیرتبهمنبع
رتبه در ترکیه۴۳edurank
رتبه بین‌المللی۱۵۰۱+timeshighereducation

دو رشته پزشکی و داروسازی از دانشگاه یوزونجوییل با توجه به سایت معتبر edurank دارای رتبه‌های برتر در ترکیه و جهان هستند. رتبه‌های این دو رشته که داوطلبان بسیاری را به خود جذب می‌کند، در جدول زیر ملاحظه می‌کنید:

نام رشتهرتبه در ترکیهرتبه در جهان
پزشکی۲۶۱۰۶۶
داروسازی۲۳۱۲۰۳

شرایط پذیرش دانشگاه وان یوزونجوییل

برای پذیرش در دانشگاه یوزونجوییل فقط دانشجویان کاردانی و کارشناسی ملزم هستند در آزمون یوس دانشگاه (VAN YYÜ YÖS) شرکت کنند. این آزمون در مجموع شامل ۸۰ سوال از جمله ریاضیات و دروس عمومی است که در یک جلسه ۱۲۰ دقیقه‌ای برگزار می‌شود. دفتر هماهنگی روابط بین‌الملل (UIK) این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که تاریخ و مکان برگزاری آزمون‌ها را در مراکز امتحانی اعلام شده تغییر دهد. نتایج آزمون یوس این دانشگاه تا آخرین روز از سالی که آزمون در آن برگزار می‌شود، معتبر است.

دانشجویان متقاضی باید گواهی مهارت زبان ترکی یا مدرک آزمون TÖMER که تأیید شده از مؤسسه یونس امره (Yunus Emre) است، را داشته باشند. مدرک تومر تا ۲ سال اعتبار دارد. افرادی که در آزمون مهارت ترکی موفق نشده و نتوانند گواهی موفقیت مورد نیاز را ارائه کنند، باید در امتحان تعیین سطح که در ابتدای ترم شرکت کرده و در کلاس‌های آموزش مقدماتی ترکی حضور داشته باشند. نمره کسب شده در آزمون مهارت زبان ترکی که در پایان دوره مقدماتی برگزار می‌شود باید سطح C1 باشد.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه وان یوزونجوییل

مدت کارشناسی ارشد دانشگاه یوزونجوییل دو سال است که در پایان به دانشجویان گواهی اتمام تحصیل این دوره ارائه می‌شود. معدل کارشناسی و نتیجه مصاحبه ورودی در ثبت نام کارشناسی ارشد مؤثر است. برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه Van Yuzuncu Yil، دانشجویان باید مدرک اتمام دوره کارشناسی را به دانشگاه ارائه کنند و در آزمون استعداد شرکت کرده و گواهی آن را به همراه نمره‌های نمونه کارهایشان ارائه کنند.

شرایط پذیرش دکتری دانشگاه وان یوزونجوییل

داوطلبان برای ثبت نام در مقطع دکتری دانشگاه وان یوزونجوییل باید دارای مدرک لیسانس یا فوق لیسانس با پایان نامه باشند و حداقل نمره ۵۵ را از آزمون‌های زبان خارجی مورد قبول سازمان YÖK را کسب کنند. برای ارزیابی آزمون‌ها، داوطلب باید حداقل نمره ۵۰ از مصاحبه و بررسی کارنامه کسب کند. در مجموع نمره قبولی ۶۵ به بالا است. داوطلبان به ترتیب نمراتشان در مقطع دانشجویی پذیرفته می‌شوند و در صورتی که ثبت نام نکنند، ظرفیت‌ها توسط داوطلبین نوبت بعدی پر می‌شود.

مدارک ثبت نام دانشگاه یوزونجوییل

دانشجویان ثبت نامی دانشگاه یوزونجوییل

افراد متقاضی تحصیل در دانشگاه یوزونجوییل در زمان ثبت نام باید مدارک موجود در لیست زیر را به دانشگاه مورد نظر ارائه کنند:

 • اصل دیپلم دبیرستان و ترجمه ترکی آن که مورد تایید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه است.
 • گواهی معادل‌سازی دیپلم خارجی به ترکی که از وزارت آموزش ملی یا سفارت ترکیه اخذ شده است.
 • اصل گذرنامه یا شناسنامه یا کارت شناسایی تأیید شده توسط سفارت
 • اصل گواهی نتیجه آزمون YÖS
 • کپی ویزای دانشجویی تأیید شده
 • ۶ قطعه عکس که در ۶ ماه گذشته گرفته شده باشند.
 • یک کپی از مجوز اقامت
 • گواهی مهارت زبان ترکی (داوطلبانی که این مدرک را ندارند به TÖMER هدایت می‌شوند).
 • اصل یا کپی تأیید شده نتیجه آزمون مهارت زبان انگلیسی (برای رشته‌هایی که زبان تدریس آن‌ها انگلیسی است).

شهریه دانشگاه وان یوزونجوییل

تمام رشته‌های دانشگاه وان یوزونجوییل به زبان ترکی ارائه می‌شوند. شهریه این دانشگاه مانند دانشگاه‌های دولتی دیگر مناسب و مقرون به صرفه است. البته بدانید میزان هزینه تحصیل به نوع رشته تحصیلی وابسته است. در جدول زیر شهریه‌های هر رشته را مشاهده می‌کنید:

رشتهشهریه سالانه (لیر)
پزشکی۵۰,۰۰۰
دندانپزشکی۳۰,۰۰۰
مامایی۵,۰۰۰
دامپزشکی۱۰,۵۰۰
داروسازی۲۰,۰۰۰
فیزیوتراپی و توان‌بخشی۵,۰۰۰
پرستاری۵,۰۰۰
مهندسی کامپیوتر۷,۵۰۰
مهندسی عمران۷,۵۰۰
مهندسی مکانیک۷,۵۰۰
روابط بین‌المللی۵,۵۰۰
معماری۷,۵۰۰
جامعه شناسی۵,۰۰۰
ریاضی۵,۰۰۰
کسب و کار۵,۵۰۰
اقتصاد۵,۵۰۰
رادیو، تلویزیون و سینما۹,۲۰۰
مدیریت گردشگری۵,۰۰۰

بورسیه دانشگاه وان یوزونجوییل

در دانشگاه وان یوزونجوییل ترکیه، اصول مربوط به بورسیه‌های دانشجویی، شرایط معافیت یا تخفیف شهریه برای دانشجویان پذیرفته شده از خارج از کشور، پس از فرایند ثبت نام، توسط هیئت مدیره دانشگاه تعیین شده و اعلام می‌گردد.

دانشکده های دانشگاه وان یوزونجوییل

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه وان یوزونجوییل

دانشگاه یوزونجوییل شامل ۱۹ دانشکده است که رشته‌های مختلفی را ارائه می‌کنند. در لیست زیر اسامی دانشکده‌های این دانشگاه را ملاحظه خواهید کرد:

 1. دانشکده دریانوردی
 2. دانشکده دندانپزشکی
 3. دانشکده داروسازی
 4. دانشکده ادبیات
 5. دانشکده تعلیم
 6. دانشکده مدیریت بازرگانی ارجیش
 7. دانشکده علوم پایه
 8. دانشکده هنرهای زیبا
 9. دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 10. دانشکده الهیات
 11. دانشکده معماری و طراحی
 12. دانشکده مهندسی
 13. دانشکده موسیقی و هنرهای نمایشی
 14. دانشکده علوم بهداشت
 15. دانشکده شیلات
 16. دانشکده پزشکی
 17. دانشکده گردشگری
 18. دانشکده دامپزشکی
 19. دانشکده کشاورزی

پردیس های دانشگاه یوزونجوییل

دانشگاه وان یوزونجوییل ترکیه دارای یک پردیس مرکزی Zeve در حاشیه دریاچه وان و در فاصله ۱۵ کیلومتری از مرکز شهر است. در این پردیس مناطقی برای تأمین انواع نیازهای اجتماعی، فرهنگی، اقامتی و ورزشی وجود دارد. علاوه بر این، رویدادهایی که توسط واحدها و انجمن‌های دانشجویی مختلف دانشگاه یوزونجوییل از جمله کنسرت‌ها، نمایشگاه‌ها، سمینارها، نمایش‌ها و دوره‌ها برگزار می‌شود، به دانشجویان کمک می‌کند تا از زمان فوق برنامه خود در جهت مثبتی استفاده کنند.

همه دانشجویان دانشگاه امکان این را دارند که عضو انجمن‌های دانشجویی شوند و به سازماندهی فعالیت‌های دانشجویی، بپردازند. در پردیس Zeve در زمینه‌های زندگی سالم، فعالیت بدنی و علوم ورزشی تحقیقات متعددی انجام می‌شود تا به عملکرد ورزشی و توسعه سلامت افراد آماتور و حرفه‌ای کمک کند. این مرکز علمی با هدف “ورزش برای داشتن یک زندگی سالم” به افراد مشاوره می‌دهد و فعالیت بدنی، زندگی سالم و فعالیت‌های تغذیه را در تمامی گروه‌های سنی سازماندهی و توصیه می‌کند.

رشته های دانشگاه وان یوزونجوییل

در دانشگاه وان یوزونجوییل علوم مختلف در قالب رشته‌های گوناگون تدریس می‌شوند که می‌توانید با مشاهده ۱۰ رشته برتری که در لیست زیر آورده‌ایم، رشته مورد نظرتان را که برای تحصیل در ترکیه به آن علاقه دارید انتخاب کرده و در آن مشغول به تحصیل شوید.

 • پزشکی
 • مامایی
 • فیزیوتراپی و توان‌بخشی
 • پرستاری
 • روابط بین‌المللی
 • معماری
 • جامعه شناسی
 • ریاضی
 • کسب و کار
 • مدیریت گردشگری

امکانات رفاهی دانشگاه یوزونجوییل

خدمات دانشگاه یوزونجوییل

دانشگاه یوزونجوییل امکانات متنوعی را به دانشجویان ارائه می‌کند تا نیازهای آن‌ها رفع شده و با آسایش خاطر در این دانشگاه به تحصیل بپردازند. در لیست زیر این امکانات را آورده‌ایم:

 • سالن‌های ورزشی متعدد و زمین‌های بازی
 • آمفی تئاتر
 • خشکشویی
 • مرکز پزشکی
 • سالن غذاخوری
 • سالن اجتماعات
 • بانک
 • پارکینگ ماشین
 • مرکز کپی
 • کافه تریا

امکانات آموزشی دانشگاه یوزونجوییل ترکیه

دانشجویان در زمان تحصیل در دانشگاه وان یوزونجوییل امکانات آموزشی متنوعی در اختیار دارند تا به وسیله آن‌ها دانش خود را افزایش دهند و به هدف نهایی خود برسند. در ادامه این امکانات را ملاحظه می‌کنید:

 • کتابخانه
 • آزمایشگاه‌ها
 • برنامه‌های تبادل دانشجویی
 • کارگاه‌های علمی

خوابگاه دانشگاه وان یوزونجوییل

امکانات اتاقهای خوابگاه دانشگاه یوزونجوییل

در داخل و خارج از محوطه دانشگاه وان یوزونجوییل، فضاهای اقامتی کافی برای پاسخگویی به نیازهای اسکان دانشجویان است که به تمام دانشجویان خوابگاه دولتی و خصوصی ارائه می‌کند. در خوابگاه‌ها غذاخوری‌هایی وجود دارد که دانشجویان می‌توانند با قیمت‌های مقرون به صرفه غذا میل کنند. تمام هزینه‌ها به لیر ترکیه و ثابت است. دانشجویان خارجی، صرف نظر از ملیت خود، می‌توانند هزینه‌ای مشابه دانشجویان ترک بپردازند.

بیشتر خوابگاه‌ها در ترکیه به دو دسته خوابگاه‌های دخترانه و خوابگاه‌های پسرانه تقسیم می‌شوند. ظرفیت خوابگاه دولتی  KYK در مجموع ۹۴۷۵ نفر و ظرفیت خوابگاه خصوصی ۷۳۰ نفر است. اسامی اقامتگاه‌های این دانشگاه را در ادامه خواهید خواند:

 1. خوابگاه دخترانه وان ملیکشاه
 2. خوابگاه دانشجویی پسرانه آموزش عالی بنیاد مذهبی ترکیه وان
 3. خوابگاه دانشجویی پسرانه وان سلیمان شاه
 4. خوابگاه دخترانه و پسرانه ارجیش Erciş
 5. خوابگاه دخترانه و پسرانه گواش Gevaş
 6. خوابگاه دخترانه و پسرانه اوزلیپ Özalp

جمع بندی

دانشگاه وان یوزونجوییل یکی از دانشگاه‌های معتبر و برتر ترکیه است. این دانشگاه متقاضی بسیاری دارد پس مقاله‌ای را درباره آن نوشتیم و موارد مهم مانند شرایط پذیرش، مدارک ثبت نام، میزان شهریه، خوابگاه، امکانات و… را شرح دادیم. با توجه به رتبه عالی دانشگاه یوزونجوییل و تنوع رشته‌ای که دارد اگر تمایل به تحصیل در این مرکز علمی دارید پیشنهاد می‌کنم با مشاوران ما در بورس تاپ گفتگو کنید تا شما را راهنمایی کرده و راه درست را به شما نشان دهند.

۴٫۵/۵ - (۲ امتیاز)

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

سوالات متداول کاربران درباره دانشگاه وان یوزونجوییل

شهریه تحصیل در این دانشگاه بستگی به رشته دارد، میزان دقیق هزینه تحصیل هر رشته را در جدولی در قسمت شهریه‌ها آورده‌ایم، حتماً آن را ببینید.

مدرک دانشگاه وان یوزونجوییل مورد تأیید ایران نیست، اما اعتبار جهانی دارد که درباره آن در بخش مربوطه شرح داده‌ایم.

بله دانشگاه وان یوزونجوییل در محوطه و خارج از آن، خوابگاه دولتی و خصوصی برای دخترها و پسرها دارد.

این دانشگاه در منطقه گواش از شهر وان و در نزدیکی دریاچه وان قرار دارد.

بله البته دانشگاه یوزونجوییل در شروع هر سال تحصیلی، در زمان ثبت نام شرایط بورسیه‌ها را اعلام می‌کند.

پیشنهاد ما برای آگاهی بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در
اطلاع از
guest
۰ نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها