همه چیز درباره آزمون YOS

همه چیز در مورد آزمون یوس (YÖS)

آزمون یوس چیست؟

آزمون یوس ، آزمون ورودی دانشگاهها دولتی ترکیه برای داوطلبان خارجی است ، اشخاصی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاههای ترکیه را از مقطع لیسانس و یا رشته های پزشکی و دندان پزشکی را دارند می بایست در آزمون یوس دانشگاه مورد نظر شرکت کنند و با کسب نمره قبولی برای پذیرش در دانشگاه هدف اقدام کنند. کلمه YOS مخفف Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı که به معنای امتحان دانشجویان اتباع خارجی می باشد. این آزمون هر سال توسط دانشگاه های کشور ترکیه برگزار می شود و برای پذیرش دانشجویان غیر بومی می باشد. این آزمون توسط همه دانشگاه های خصوصی و دولتی کشور ترکیه برگزار می شود و هر دانشگاه نسبت به ظرفیتی که برای دانشجویان خارجی تعیین کرده است، دانشجویان غیر بومی پذیرش می کند. دانشجویان می توانند با کسب نمره بالا در آزمون یوس ترکیه علاوه بر دریافت پذیرش دانشگاه مدنظرشان، شانس خود را برای بورسیه شدن در آن دانشگاه نیز امتحان کنند. قابل ذکر است که دانشجویان بورسیه مبلغ کمتری نسبت به دیگر دانشجویان به عنوان شهریه پرداخت میکنند.

آزمون یوس چیست

سازمان سنجش کشور ترکیه تا سال ۲۰۱۰ آزمون یوس را بصورت سراسری برگزار میکرد . اما از سال ۲۰۱۲ بر اساس مقررات تصویب شده در نظام آموزشی ترکیه هر دانشگاه بصورت مستقل این آزمون ر ا برگزار میکند.

اکثر دانشگاههای دولتی معتبر ترکیه خود اقدام به طراحی و برگزاری آزمون یوس مختص خود می کنند که هر دانشگاه در هر سال یک نوبت اقدام به برگزاری این آزمون می کند ( البته برخی از دانشگاه ها مانند کاپادوکیا و باشکنت چند بار در سال آزمون YOS برگزار می کنند ) . اصولا بازه های برگزاری آزمون یوس از اواخر فروردین تا اوایل خرداد است.

قبولی 100 درصد در آزمون SAT

نوع سوالات آزمون یوس:

در حالت کلی سوالات آزمون YOS از ۲ قسمت اصلی تشکیل شده است : ۱- هوش و ریاضی ۲- زیان ترکی . در بخش اول سوالات هوش منطقی داوطلب سنجیده می شود و در بخش دوم میزان توانایی و تسلط فرد بر زبان ترکی مورد سنجش قرار می گیرد.

سوالات ریاضی آزمون YOS از ۳ بخش مهم تشکیل شده است . هوش- ریاضی – هندسه .اکثر دانشگاهها ۸۰ سوال در آزمون طرح می کنند که ۴۵ سوال آن شامل آی کیو ، ۳۰ سوال ریاضی ، ۵ سوال شامل هندسه می گردد . اما این تعداد سوال با این تقسیم بندی در همه دانشگاهها اجرا نمی شود . در برخی دانشگاهها دیده شده آزمون با ۱۰۰ یا ۱۱۰ سوال با تقسیم بندی متفاوت طرح گردیده. اما در حالت کلی بیشتر دانشگاه ها از نسبت ۳۰:۵:۴۵ برای طرح سوالات استفاده می کنند. اگر دانشگاه خاصی برای شرکت در آزمون یوس مدنظزتان است بهتر است برای اطلاعات بیشتر از تعداد سوالات به سایت آن دانشگاه مراجعه نمایید.

نوع سوالات آزمون یوس

اکثر دانشگاهها برای جواب های غلط نمره منفی منظور نمی کنند ، اما برخی دانشگاهها عموما برای جواب های اشتباه نمره منفی در نظر می گیرند و نسبت نمره منفی ۴ به ۱ میباشد . هر ۴ پاسخ غلط یک پاسخ صحیح را از بین خواهد برد منابع آزمون yos در موفقیت شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

بخش دوم سوالات برای سنجش توانایی های داوطلب در تسلط به زبان ترکی می باشد. نمره دهی در این بخش کاملا به صورت کیفی می باشد و معیار برای قبول شدن داوطلب در دانشگاه نمی باشد و اگر داوطلب نتواند نمره حد نصاب را کسب نماید در یک دوره ۶ ماهه به یادگیری دوباره زبان ترکی میپردازد تا دوباره در امتحان زبان شرکت کند. مدت زمان پاسخگویی برای سوالات این بخش ۶۰ دقیقه می باشد. تعداد و نوع سوالات نسبت به دانشگاه های مختلف کاملا متفاوت است. برخی از دانشگاه ها در این بخش موضوعی به شما می دهند و از شما می خواهند پیرامون آن موضوع بنویسید. سطح کیفی متقاضی در این بخش با حروف B، A و C سنجیده می شود.

 

زبان آزمون یوس :

داوطلبین این نکته را در نظر داشته باشند که سوالات آزمون یوس بدلیل داشتن ماهیت ریاضی نیازی به تسلط حرفه ای داشتن به زبان ترکی استانبولی یا انگلیسی نیست و داوطلب با دانستن دایره محدود از لغات و جملات ساده از عهده سوالات بر می آ ید .

زبان آزمون یوس

اصولا سوالات آزمون یوس به انتخاب متقاضی به غیر از زبان ترکی استانبولی – به زبان انگلیسی و دیگر زبان ها نیز طرح میگردد.

حوزه های برگزاری آزمون ها :

هر دانشگاه دولتی ترکیه به غیر از شهرهای خود دانشگاه در دیگر شهرهای بزرگ ترکیه و دیگر کشورها بخاطر دسترسی آسان برای داوطلب ها اقدام به برگزاری آزمون می کنند . در سالهای اخیر برخی دانشگاهها در شهرهایی همچون تبریز ، ارومیه ، تهران نیز اقدام به برگزاری آزمون در ایران کرده اند .

ثبت نام ، برگزاری و دریافت نتیجه آزمون یوس :

دانشگاههای ترکیه به دلیل برگزاری مستقل آزمون YOS ، دارای زمان ثبت نام ، زمان برگزاری و زمان اعلام نتایج در تاریخ های مختص به خود هستند. ولی اکثر دانشگاهها از اواخر آذر ماه تا اواخر فروردین ماه زمان ثبت نام به آزمون را اعلام می کنند و زمان برگزاری آزمون های اغلب دانشگاهها از اواخر فروردین ماه تا اوایل خرداد ماه خواهد بود و اعلام نتایج هر دانشگاه ۱ ا لی ۲ هفته بعد آزمون در وبسایت هر دانشگاه قرار میگیرد.
نکته :زمان ثبت نام هر دانشگاه محدود بوده و ۱ الی ۲ ماه می باشد لذا متقاضیان می بایست در زمان اعلام شده اقدام به ثبت نام در آزمون یوس دانشگاه مورد نظر نمایند .

زمان های برگزاری آزمون YOS : 

برگزاری آزمون یوس تفاوت بسیاری با کنکور سراسری ایران دارد. همانطور که اشاره کردیم در کشور ترکیه هر دانشگاه به صورت جداگانه اقدام به برگزاری آزمون ورودی می کند. اما به طور کلی زمان برگزاری آزمون های ورودی در چه بازه زمانی می باشد؟ طبیعتا نمی توانیم زمان دقیقی را اعلام کنیم، اما بیشتر دانشگاه ها در بازه زمانی فروردین تا خرداد اقدام به برگزاری آزمون ها می کنند. دپارتمان بورس تاپ هر سال در این زمان تور آزمون یوس برگزار می کند و متقاضیان را برای شرکت در آزمون ها به شهر های مختلف ترکیه می برد.

به دلیل شیوع ویروس کورنا در کشور ترکیه، دولت تصمیم گرفته است برگزاری آزمون YOS سال ۲۰۲۰ را به تعویق بی اندازد. ما سعی کرده ایم در تلگرام تمامی اخبار مربوط به تغییر زمان آزمون یوس را به اشتراک بگزاریم. برای اطلاع از اخبار جدید تغییر زمان های انجام شده بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

شرایط شرکت در آزمون های یوس :

شرایط شرکت در آزمون یوس

آزمون YOS مختص داوطلبین خارجی می باشد ،اشخاصی که خارج از کشور ترکیه مقطع دبیرستان خود را به اتمام رسانده اند.

متقاضیان ایرانی می بایست برای شرکت در این آزمون ، دارای مدرک پیش دانشگاهی ( نظام قدیم ) و یا مدرک دوازدهم ( نظام جدید ) باشند

داوطبین می بایست سال آخر دبیرستان یا فارغ التحصیل دبیرستان باشند .
داوطلبان می بایست جزء اتباع خارجی باشند .
در صورتی که یک متقاضی در بدو تولد تبعه ترکیه بوده و با گواهی وزارت کشور ترکیه از تابعیت این کشور خارج شده باشد . باید برگه های مورد نظر را از وزارت کشور اخذ و ارائه کند .
اتباع جمهوری ترکیه که دوره دبیرستان را بصورت کامل در خارج ازکشور به اتمام رسانده باشند حتی برخورداری از این قانون را دارند.

All Comments:

 1. danyal amami

  ۲۳/۱۲/۱۳۹۸

  ba salam khaste nabashid khedmat azaye sayt
  kodam daneshgah ha azmun khodeshun ro az farvardin be khordad mah entegal dadand??

  • fathi97

   ۲۵/۱۲/۱۳۹۸

   همه تغییرات زمان آزمون یوس در کانال تلگرامی دپارتمان بورس تاپ قرار داده شده است . آیدی کانال @artanburstap

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

همه چیز درباره تحصیل پزشکی بدون کنکور

۰۹

فروردین
مطالب پذیرش بدون آزمون

پزشکی بدون کنکور | پذیرش قطعی

رشته پزشکی را می توان به جرئت پرمتقاضی ترین رشته در ایران و تقریبا در کل جهان دانست. از این رو متقاضیان رشته پزشکی روز به روز بیشتر از قبل می شود، ظرفیت های موجود پر شده و قبولی در این رشته سخت تر از قبل می شود. از این رو برخی از متقاضیان به دنبال قبولی […]

پذیرش بدون کنکور در دانشگاه های ترکیه

۰۳

فروردین
مطالب پذیرش بدون آزمون

پذیرش بدون کنکور در ترکیه

آیا می دانید برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه از چه راه هایی می توان اقدام کرد؟ شما می توانید از ۳ طریق آزمون YOS ، آزمون SAT و پذیرش بدون کنکور در دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور ترکیه تحصیل نمایید. در این مقاله سعی خواهیم کرد راه سوم تحصیل در کشور ترکیه یعنی پذیرش بدون[…]