همه چیز درباره بورسیه تحصیلی ترکیه

همه چیز درباره بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی چیست ؟؟

بورسیه تحصیلی که به زبان فرانسوی : BOUrse detude میباشد . کمک هزینه ای است که مراکز علمی ، دولت ها ، دانشگاهها یا موسسات خیریه به دانشجویان واجد شرایط اعطا می کنند. این بورس ها اغلب برای دور های تحصیلات تکمیلی در مقاطع کار شناسی ارشد ،و دکترا در نظر گرفته میشود . در این عصر یکی از راههای تامین نیروی انسانی در کشور های جهان اول و دوم که از اغلب که اغلب با کاهش جمعیت مواجه هستند اعطای بورس تحصیلی است . یکی از با اهمیت ترین بورس ها، بورس تحصیلی اراسموس ماندوس است.

نکته : به دریافت کننده بورس تحصیلی بورسیه بورسیه میگویند.که در کشور ما اغلب به خود بورس تحصیلی هم بورسیه گفته میشود.

انواع بورسیه های تحصیلی:

انواع بورسیه تحصیلی

بورسیه ها اغلب به دسته بندی عمده تقسیم بندی میشوند:

 •  بورسیه تحصیلی بدون انجام فعالیت جانبی
 • بورسیه تحصیلی به همراه فعالیت جانبی

که دراین ۲ دسته خود به چندین قسمت تقسیم میشوند :

 • فول فاند FUII FUnd
 •  درصدی ، پولی portal FUnd
 • بورس تحصیلی SchoIar ship
 • فلو شیپ تحصیل heIIdhip
 • بورس جایزه یا پاداش AWARDD
 • وام تحصیل Loan
 • حذف شهریه تحصیل رایگان Tuition
 • دستیار آموزش TA
 • دستیار پژوهش RA
 • کار آموزی Internship
 • کمک هزینه شایستگی علمی MERI TBesed
 • کمک هزینه افراد کم در آمد Finan uaI Need
 • کمک هزینه بانوان woman
 • کمک هزینه رشته های خاص spuiaI studies
 • کمک هزینه موارد خاص پزشکی Dis abi
 • کمک هزینه مناطق خاص Rey ionaI
 • کمک هزینه مهارت های خاص pro fdssio raIs

بورس هایی که بدون انجام فعالیت های جانبی میباشند:

فول فاند :

بورسیه فول فاند

اصولا اینگونه بورس ها هزینه های تحصیل یک دانشجو را بصورت کامل پوشش داده و حتی تمامی هزینه زندگی وی را نیز متقبل میشوند. این چنین بورسا ها که فول فاند گفته میشوند در میان اکثر دانشجویان مورد توجه خاصی قرار گرفته است و به دلیل تقاضای یالا برای دریافت آنها، رقابت شدیدی مابین متقاضیان برای به دست آوردن بورس فول فاند وجود دارد.

بورس poritaI fund : 

این نوع بورس بصورت درصدی یا پولی به دانشجویانی اعطا میگردد (مثال ۲۵%یا۵۰% کل هزینه ها یا ماهیانه ۶۰۰دلار) در این گونه بورس ها کلیه هزینه های دانشجو پوشش داده نمیشود اما تاثیر بسزایی در پرداخت شهریه ،تامین نیازهای وی دارد.

بورسیه تحصیلی scholarship :

بورسیه تحصیلی Scholarships

برای حمایت رشد دانشجو در جهت تامین بخشی از هزینه های زندگی و تحصیلی اعطا میشود .برای دستیابی به این نوع بورس دانشجو میبایست دارای شرایط تحصیلی و علمی در سطوح بالایی باشد. این کمک مالی اغلب به صورت مالی ارائه میگردد و برای دریافت دوباره آن در ترم های بعد اصولا معیار معدل دانشجو را لحاظ قرار میدهند مثال: معدل هر ترم دانشجو باید بالاتر از ۳ از ۴ نمره باشد. این نوع بورس به تمامی مقاطع تحصیلی و تمامی رشته های درسی تعلق میگیرد . اما میزان اختصاص آن به دوره کارشناسی ارشد و مخصوصا به دوره دکتری بیش از سایر مقاطع است.

کمک هزینه تحصیلی fellow ship :

بیشتر به دانشجویان دکتری و در مواردی به دوره فوق لیسانس اعطا میگردد . این نوع کمک هزینه ها اغلب به تیم های تحقیقاتی تعلق میگیرد که به روی موضوعات علمی برای تحقیق و پژوهش تمرکز دارند.اصولا هر ساله تمدید میشوند.انواع مختلفی از این بورس های پژوهشی و تحقیقاتی در کشور های جهان اول و دوم وجود دارد که از طرف بنیاد های خیریه دولتی و خصوصی ارائه میشوند.

بورس جایزه یا پاداش AWARD :

بورس تحصیلی جایزه یا پاداش

این بورس همه نوع جایزه را شامل میشود و هیچ محدودیتی ندارد اما در اغلب موارد مبالغ این جایزه ها زیاد نیست و نمیتواند تمامی هزینه های دانشگاه  را در برگیرد و تنها بخشی از هزینه ها را پوشش میدهد.چگونگی اختصاص یافتن این نوع بورس در برخی موارد همچون کسب رتبه برتر در ترمی خاص تایید هیئت علمی موجب اختصاص جایزه یا پاداش به دانشجو میشود این مبلغ ( برخلاف وام ) مستقیما به حساب دانشجو واریز میگردد.جایزه یا پاداش میتواند پول نقد یا کپن ،بن خرید کتاب. ،هزینه شرکت در کنفرانس های بین المللی ،هزینه شرکت در یک دوره خاص باشد.

وام loan : 

این نوع وام را بانک ها یا سازمان های خصوصی ویا دولتی وام به دانشجویان ارائه میدهند و عموما بصورت مستقیم به حساب دانشجو واریز میگردد.این وام ها به شکل ها و شرایط متفاوتی اعطا میگردد .نکته حائز اهمیت برای اخذ وام معرفی یک ضامن میباشد که تعهدنامه و ضمانت را به دانشگاه ارائه دهد.

حذف شهریه و تحصیل رایگان

حذف شهریه تنها شهریه دانشگاه (هزینه واحد های درسی) را شامل میشوند و ممکن است دانشجو بطور کامل یا بطور نسبی از پرداخت شهریه معاق شود.بصورتی که تخفیف های ۲۵ الی ۵۰ درصدی نسبت به کل شهریه اعمال میگردد. این سیستم تشویقی عموما در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس وجود دارد و در مقطع دکتری کمتر دیده میشود.

بورس تحصیلی همراه با انجام فعالیت:

در این موارد کمک هزینه ای که به دانشجو اعطا میگردد صرفا بخاطر فعالیتی است که دانشجو انجام داده در غیر اینصورت هیچ هزینه ای به وی تعلق نمیگردد. این نوع بورس ها عبارت اند از:

دستیار پژوهشی یا RA :

دستیار پژوهشی

دستیار پژوهشی ( research assistantship) که به اختصار RA گفته میشود .دستیار پژوهشی در واقع به عنوان دست راست استاد مشاور در انجام امور پژوهشی مورد نظر استاد به طور مثال : حضور در ازمایشگاه ها ،شرکت در کنفرانس ها، و همایش ها ، ارائه نوشتن مقالات یا کمک در ویرایش کتاب و مقالات استاد است و کمک هزینه نیز صرفا به خاطر انجام این فعالیت ها به دانشجو اعطا میگردد. میانگین این حقوق که از طرف استاد پردداخت میشود در دانشگاه های مختلف متفاوت است اما بطور متوسط از ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار است .در این نوع بورس اولیت با دانشجویان دکترا است ، نکته با اهمیت شباهت موضوعی است که دانشجو با تخصص استتاد خود دارد در واقع در صورت شباهت موضوعی شباهت است که این امتیاز به دانشجو تعلق میگیرد.

دستیار آموزشی یا TA:

دستیار آموزشی (teaching assistantship) که به اختصار TA گفته میشود .کمک هزینه TA از نظر میزان حقوق دریافتی تفاوت چندانی با ندارد .این کمک هزینه از طرف دانشکده بخاطر انجام وظایف : برگزاری کلاسهای حل تمرین ،تصحیح اوراق امتحانی ،برگزاری جلسات رفع اشکال مسئولیت آزمایشگاه ها پرداخت میگردد.
یک از مهمترین نکات جهت کسب این موقعیت تحصیلی در دوره دکتری، تسلط دانشجو به زبان انگلیسی(به خصوص تواناییspeaking) توانایی تدریس و تسلط وی بر دروس مورد نظر استاد مشاور است
اغلب دانشگاه ها دوره های آموزشی برای دانشجویان خارجی متقاضی TA ارائه می دهند .
در بسیاری از مواقع بنابر نظر استاد مشاور و دانشگاه دانشجویی که به عنوان TA ارائه می دهند.
در بسیاری ازمواقع بنابر نظر استاد مشاور و دانشگاه دانشجویی که به عنوان TA انتخاب میشود
از برخی از شهریه ها مثل شهریه دانشگاه و خوابگاه و…. معاف میشود.
موقعیت های تحصیلی همچون RA , TA اصولا به دانشجویان فوق لیسانس و به خصوص دکتری تعلق میگیرد.

کارآموزی INTERNSHIP:

بورس کارآموزی که INTERNSHIP نام میوشد ، به نوعی کار پاره وقت حساب میشود که دانشجو در طول تحصیلش در یک شرکت یا موسسه ای خارج از دانشگاه انجام میدهد.
به دلیل هزینه های پایین که به کار آموزان تعلق میگیرد شرکت ها علاقه بسیار زیادی به استخدام افراد شاغل به تحصیل (دانشجو) برای کارآموی را دارند.اصولا کار کارآموزی مرتبط با رشته تحصیلی دانشجویان متقاضی کارآموزی میباشد.بدلیل اینکه در این دوره دانشجو هنوز مدرک خود را دریافت نکرده است ، حقوق دریافتیش نیز کمتر از یک نفر خواهد بود . با اینکه حقوق کار آموزی پایین است،اما هزینه های یک دانشجو را به مقدار خوبی تحت پوشش قرار میدهد و از دوره های RA و TA در آمد بهتری دارد.

تامین هزینه از طریق کار:

بعضی کشورها به دانشجویان خارجی اجازه کارکردن برای ساعات معینی در هفته یا ماه را میدهند .میزان مجاز ساعات کارکردن برای دانشجویان خارجی بستگی به قوانین کشور ها دارد.
کمک هزینه هایی که به افراد با شرایط ویژه تعلق میگیرد.

کمک هزینه بانوان woman:

این نوع بورس صرفا به خانم ها برای تشویق به ادامه تحصیل در مقاطع عالی تعلق میگیرد.

کمک هزینه شایستگی عمل MERIT BASED SCHOLARSHIPS :

کلمه MERIT به معنای شایستگی میباشد .این نوع کمک هزینه بر اساس شایستگی دانشجو به وی اعطا میشود.برای دریافت این بورس دانشجویان میبایست از نظر علمی در سطوح بالایی باشند .
مثال :معدل بالا ،رزومه مناسب مقالات معتبر ،انگیزه قوی و نمره عالی زبان.

کمک هزینه مهارت های خاص PROFESSIONALS :

این نوع بورس دانشجویانی اعطا میشود که در حوضه های: ورزشی ،هنری و… مهارتی خاص دارند داشتن توانایی های بالا در آن حرفه ها و بدست آوردن مدال و قهرمانی در مسابقات جشنوارهی معتبر تایید بالایی در اعطا شدن این نوع بورس دارد.

کمک هزینه مناطق خاص REGIONAL:

به دانشجویانی که از مناطق با شرایط خاص (مثال شرایط جنگی و قحطی ویا بلایای طبیعی) اعطا میگردد . برخی از دانشجویان کشورهای جنک زده مثل : عراق ،سوریه ،افغانستان ،کشورهای آفریقایی شامل این بورس میشوند.

کمک هزینه افراد کم درآمد FINANCIAL NEED :

کمک هزینه افراد کم درآمد

این نوع بورس به دانشجویانی که از نظر استعداد باالقوه و درجه علمی بالایی برخوردارند اما بخاطر وضعیت مالی و اقتصادی نامناسب ،امکان ادامه تحصیل برای آنها وجود ندارد. دانشجو میبایست برای دریافت این نئع بورس شغل خانواده ،صورت حساب مالی ، درآمد مالی در پرداخت شهریه به دانشگاه ارائه دهد .دانشگاه ها اغلب برای بررسی وضعیت این افراد برگه های مالیاتی سالیانه آنها را مدنظر قرار میدهد تا اطمینان حاصل کنند آن خانواده درآمد بالایی ندارند.
اصولا معیاری برای سنجش دقیق دانشجویان خارجی برای اختصاص این بورس وجود ندارد و اغلب با توجه به درآمد و پیشرفت بودن و…..کشور مبدا دانشجو به متقاضیان این بورس تحصیلی اعطا میگردد.

کمک هزینه موارد خاص پزشکی DISABILITY:

این بورس به اشخاصی که معلولیت جسمانی ،مشکل سلامتی و یا بیماری خاصی داشته باشد تعلق میگیرد.

کمک هزینه رشته های خاص SPECIAL STUDIES:

این کمک هزینه تحصیلی به رشته هایی تعلق میگیرد که دانشجو بعداز فارغ التحصیلی به احتمال قوی نتواند درآمد بالایی از آن شغل و رشته کسب کند
مثال: رشته محیط زیست که رشته ای نبود فارغ التحصیلان بتوانند از آن درآمد بالایی کسب کنند و مورد توجه دانشجویان زیادی نبود اما با این حال وجود کارشناسان و متخصصان علمی در این زمینه بسیاری از گروه های حامی محیط زیست را به آن داشت تا با تشویق مادی دانشجویان به تحصیل در این رشته ها مشکل مادی آنها را حل کنند
بورس رشته های خحاص عموما از جانب چنین نهادهایی به چنین رشته هایی تعلق میگیرد تا دانشجویان تشویق به تحصیل در این رشته ها شوند.

All Comments:

 1. Saharnaz

  ۰۸/۱۰/۱۳۹۸

  سلام من ۱۸ سالمه و دانشجوی رشته حقوق دانشگاه تبریز هستم من میخوام برای بورس ترکیه شرکت کنم ولی خب من فقط شرط‌معدل رو دارم(۱۹/۴۷) با یه سری مدارک دیگه که بهم گفتن موثره مثل مدال ورزشی و خوارزمی واین جور چیزا ولی مدارک زبان ایلس واینا ندارم و من نمیدونم چه قدر شانس دارم با توجه به اینکه من اصلا شرایط مالی خوبی هم ندارم و میخوام خیلی کامل اگه براتون ممکنه منو راهنمایی کنید همه میگن که امکان نداره بورسیه با این شرایط خوب وجود داشته باشه میگن ممکنه کلکی تو کار باشه واینا و من اصلا هیچی نمیدونم و خیلیم برام مهمه چون من الان دارم تو رشته ی خوب و دانشگاه خوب درس میخونم و چون اگه بورس رو قبول بشم و برم این رو باید ول کنم و اینجوری حتما باید شرایطم برای اون ور مساعد باشه به خاطر همین اگه براتون مقدوره منو راهنمایی کنید
  ممنون

  • fathi97

   ۱۰/۱۰/۱۳۹۸

   دوست عزیز شرایط شما برای ثبت نام بسیار مناسب است. لطفا برای راهنمایی کامل و جامع با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

همه چیز درباره تحصیل پزشکی بدون کنکور

۰۹

فروردین
دانشگاه های ترکیه

پزشکی بدون کنکور ترکیه

رشته پزشکی را می توان به جرئت پرمتقاضی ترین رشته در ایران و تقریبا در کل جهان دانست. از این رو متقاضیان رشته پزشکی روز به روز بیشتر از قبل می شود، ظرفیت های موجود پر شده و قبولی در این رشته سخت تر از قبل می شود. از این رو برخی از متقاضیان به دنبال قبولی […]

پذیرش بدون کنکور در دانشگاه های ترکیه

۰۳

فروردین
دانشگاه های ترکیه

پذیرش بدون کنکور در ترکیه

آیا می دانید برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه از چه راه هایی می توان اقدام کرد؟ شما می توانید از ۳ طریق آزمون YOS ، آزمون SAT و پذیرش بدون آزمون ترکیه در دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور ترکیه تحصیل نمایید. در این مقاله سعی خواهیم کرد راه سوم تحصیل در کشور ترکیه یعنی پذیرش[…]