دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا یا مرمره یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ترکیه در شهر استانبول است که از نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی فعالیت خود را شروع کرد. این دانشگاه دولتی از جمله دانشگاه‌های بزرگ ترکیه به حساب می‌آید که افراد سرشناسی از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند. همین موضوع باعث شهرت و محبوبیت هر چه بیشتر آن شده است. در میان این افراد برجسته، چند تن از مشهورترین آن‌ها را معرفی می‌کنیم؛ رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، کادیر توپ باش شهردار ۴ دوره اخیر استانبول، نیهات زیبکچی، وزیر اقتصاد، سویل سابانجی از سهامداران هولدینگ بزرگ سابانجی دوین، جیدا دوونجی بازیگر و مجری ایتالیایی-ترکی، جس ملهو بازیگر و تویگار ایشیکلی آهنگساز مشهور ترکیه که موسیقی متن بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های محبوب ترکیه مانند عشق ممنوع، کوزی گونی و فاطماگل را ساخته است.

حضور چنین چهره‌های شاخص عرصه سیاست و هنر در دانشگاه مارمارا استانبول، نشان می‌دهد فارغ‌التحصیل شدن از این دانشگاه، به تنهایی اعتبار خاصی در آینده برای دانشجویان به همراه خواهد داشت. در ادامه به معرفی دانشگاه مارمارا می‌پردازیم تا با آن آشنا شوید و اگر مایل به تحصیل در این دانشگاه هستید، بتوانید زودتر اقدام کنید.

لوگوی دانشگاه مارمارا استانبول
نام دانشگاه

مارمارا (Marmara University)

نوع دانشگاه

خصوصی

شهر

استانبول

سال تاسیس

۱۹۸۳ میلادی

مورد تایید ایران:

مورد تایید وزارت علوم و بهداشت

مورد تایید اروپا و آمریکا

است

نحوه پذیرش

آزمون ملی

رتبه در ترکیه

۱۱

برنامه تبادل دانشجویی

مورد تایید وزارت علوم و بهداشت

تعداد دانشکده

۱۸

زبان آموزشی

ترکی - انگلیسی - آلمانی - فرانسه - عربی

مقاطع تحصیلی

کارشناسی - کارشناسی ارشد - دکتری

پذیرش باز است

آنچه در این مطلب خواهید خواند

تاریخچه و معرفی دانشگاه مارمارا ترکیه

دانشگاه مارمارا در سال ۱۸۸۳، به عنوان مؤسسه آموزشی وابسته به صنعت بازرگانی، کشاورزی، جنگلداری و معدن تأسیس شد. همچنین جالب است بدانید که  دانشگاه مارمارا، اولین مؤسسه‌ای است که در آن دروس اقتصادی و بازرگانی ارائه و تدریس شد.

دانشگاه مارمارا ترکیه از دانشگاه‌های دولتی ترکیه محسوب می‌شود که در سال تحصیلی ۱۹۸۲ – ۱۹۸۳ خدمات آموزشی خود را با ۹ دانشکده، ۱ کالج و ۱ مؤسسه آغاز کرد. امروزه تعداد دانشکده‌ها به ۲۱، تعداد مدرسه‌ها به ۹ و تعداد مؤسسه‌ها به ۱۱ افزایش یافته است. تعداد دوره‌های کاردانی و کارشناسی در حال حاضر به ۱۹۹ می‌رسد.

بیش از ۷۰,۰۰۰ دانشجو در حال حاضر در دانشگاه مارمارا مشغول به تحصیل هستند که آن را به یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ترکیه تبدیل کرده است. دانشگاه دولتی مارمارا در راستای خواسته‌های جامعه، برای توسعه نیروی انسانی و فناوری مورد نیاز کشور خدمت می‌کند. رویکرد آموزشی این دانشگاه، ارائه راه حل برای مشکلات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی کشور است که همین امر باعث شده که به عنوان یکی از مهم‌ترین مؤسسات آموزش عالی ترکیه شناخته شود.

مزایای دانشگاه مارمارا استانبول

باید بدانید مدرکی که به هنگام فارغ‌التحصیلی از دانشگاه مارمارا دریافت می‌کنید، دارای اعتبار بین‌المللی است. این دانشگاه در نظر دارد تا دانشجویان را نه تنها به لحاظ علمی بلکه به لحاظ سایر مهارت‌های کاربردی و اجتماعی آماده کند تا بدین طریق دانشجویان با اعتماد به نفس بیشتری وارد جامعه و بازار کار شوند. به همین منظور، ۸۷۹ برنامه آموزشی و دیپلم به ۵ زبان ترکی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و عربی را ارائه می‌دهد و دانشجویان را برای مشاغل آینده‌شان آماده می‌کند.  پس جای تعجب ندارد که دانشگاه مارمارا، براساس شاخص اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در سال ۲۰۲۰، در رتبه هفتم قرار گرفت.

درباره سطح علمی دانشگاه مارمارا باید گفت ۷۶ رشته تحصیلی این دانشگاه رتبه اول را به خود اختصاص داده‌اند و ۶۰ رشته دیگر آن در بین رتبه‌های اول تا سوم قرار دارند. علاوه بر این، فارغ‌التحصیلان اقتصاد و مدیریت دولتی، الهیات، آموزش و پرورش، حقوق، رسانه و مطبوعات دانشگاه مارمارا، رتبه اول این فهرست را به خود اختصاص دادند.

رشته‌های دانشکده‌های مهندسی، پزشکی و دندان‌پزشکی به زبان ترکی و انگلیسی و رشته‌های دانشکده اقتصاد و علوم اداری به چهار زبان ترکی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی تدریس می‌شود.

از فرصت‌های خیلی خوب دانشگاه مارمارا، امکان تحصیل هم‌زمان در دو رشته است. بدین گونه که شما می‌توانید در دو رشته اصلی تحصیل کنید و دو مدرک تحصیلی مثلاً لیسانس دریافت کنید و یا در کنار رشته اصلی خود یک رشته فرعی را هم در دوره‌های آموزشی خود قرار دهید. رشته‌های فرعی شامل واحدهایی می‌شوند که دانشجو در کنار رشته اصلی خود برای مهارت افزایی، از سایر رشته‌ها اخذ می‌کند. کسانی می‌توانند رشته فرعی داشته باشند که به طور نمونه میانگین معدل آن‌ها، ۲٫۷۵ و بالاتر باشد تا بتوانند در ترم سوم یا پنجم برای برنامه رشته فرعی مطلوب خود درخواست دهند.

تبادل دانشجویی دانشگاه مارمارا استانبول

فرصت بی‌نظیر دیگری که دانشگاه دولتی مارمارا در اختیار دانشجویان خود قرار داده است؛ امکان تحصیل و کارآموزی در دانشگاه‌های برتر اروپایی است. دانشگاه مارمارا در بخش تبادل دانشجویی و تبادل کارآموز با دانشگاه‌ها و مؤسسات معتبر اروپایی و حتی کشورهای همسایه، همکاری می‌کند. برنامه‌های تبادل دانشجویی شامل  ERASMUS و FARABI و برنامه‌های کارآموزی شامل IAESTE و AIESEC می‌شود.

دانشگاه مارمارا یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های دانشگاهی را در اختیار دارد؛ کتابخانه‌ای بین‌المللی با حدود ۱۰۰,۰۰۰ جلد کتاب. همچنین تعداد انتشارات دوره‌ای و مستمر این دانشگاه به بیش از ۷۵۰ مورد می‌رسد و دانشجویان به بزرگ‌ترین پایگاه‌های الکترونیکی جهان دسترسی دارند.

نکات بیشتر  پیام مشاور:
دانشجویان ایرانی پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند با مدرک خود در ایران مشغول به کار شوند، چرا که دانشگاه مارمارا مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران قرار دارد. اگر دوست دارید با سایر دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت آشنا شوید، مقاله لیست دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ترکیه را از دست ندهید.

رتبه و رنکینگ دانشگاه مارمارا

با توجه به توضیحاتی که در بخش‌های قبلی ارائه دادیم، حتماً تا الان متوجه اهمیت و سطح بالای دانشگاه مارمارا شده‌اید. همچنین پشت سر آن دانشگاه آنادولو  با رتبه ۱۲ قرار دارد که می‌توانید شرایط پذیرش و ثبت نام این دانشگاه را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. در اینجا رتبه دانشگاه مارمارا طبق سایت معتبر رتبه دهی edurank.org آمده است؛

؛

سطح رتبه دهیرتبه
رتبه  جهانی۹۲۷
رتبه  داخل ترکیه۱۱

شرایط پذیرش دانشگاه مارمارا استانبول

شرایط عمومی برای پذیرش دانشگاه مارمارا مانند سایر دانشگاه‌های دولتی، به غیر از آزمون‌های ارزیابی مهارت‌های زبانی، شامل آزمون ورودی YOS و حدنصاب نمره معدل دیپلم است. دانستیم که این دانشگاه جز برترین دانشگاه‌های ترکیه به شمار می‌رود که با مراجعه به صفحه دانشگاه های ترکیه  می‌توانید با سایر دانشگاه‌های تاپ ترکیه آشنا شوید. پس از بررسی دانشگاه‌ها می‌توانید برای پذیرش در یکی از ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه با مشاوران ما در بورس تاپ تماس بگیرید تا با جزئیات، کلیه شرایط و راهکارهای اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها را به شما ارائه دهند.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه مارمارا

در این بخش اختصاصاً به شرایط اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مارمارا می‌پردازیم؛

 • مدرک کارشناسی
 • مدرک زبان تافل به حداقل امتیاز ۷۲؛ برای برنامه‌های انگلیسی زبان
 • مدارک معتبر زبان برای برنامه‌های آموزشی به زبان‌های آلمانی، فرانسوی و عربی
 • مدرک زبان ترکی TOMER، سطح B2

شرایط پذیرش دکتری در دانشگاه مارمارا

پذیرش در مقطع دکتری دانشگاه مارمارا همانند کارشناسی ارشد آن است و شما نیاز به ارائه مدارک مقطع پایین‌تر خود را دارید. برای اطمینان بیشتر ما این موارد را در ادامه معرفی می‌کنیم؛

 • مدرک کارشناسی
 • مدرک زبان تافل به حداقل امتیاز ۷۲؛ برای برنامه‌های انگلیسی زبان
 • مدارک معتبر زبان برای برنامه‌های آموزشی به زبان‌های آلمانی، فرانسوی و عربی
 • مدرک زبان ترکی TOMER، سطح B2

مدارک ثبت نام دانشگاه مارمارا

با شرایط پذیرش دانشگاه مارمارا آشنا شدید، اما برای ثبت نام در این دانشگاه شما مستلزم ارائه مستندات شخصی و مدارک تحصیلی خود هستید که عبارت‌اند از:

 • ترجمه تأیید شده انگلیسی یا ترکی دیپلم
 • ریز نمرات کامل دبیرستان
 • نتیجه آزمون YOS دانشگاه مارمارا و یا دانشگاه‌های مورد قبول
 • مدارک مهارت زبان ترکی برای برنامه‌های به زبان ترکی و مدرک زبان انگلیسی برای برنامه‌های به زبان انگلیسی
 • اسکن صفحات گذرنامه

آزمون های لازم برای پذیرش در مارمارا

برای ورود به دانشگاه‌های دولتی شما نیاز به قبولی در دو آزمون دارید، یکی برای ارزیابی سطح زبان ترکی یا انگلیسی با توجه به برنامه‌های آموزشی منتخب و دیگری آزمون ورودی که همانند کنکور در ایران است. این آزمون‌ها عبارت‌اند از:

 • آزمون YOS
 • نتایج آزمون‌های زبان ترکی و یا انگلیسی؛ TOMER آزمون زبان ترکی و TOFEL  آزمون زبان انگلیسی

بورسیه دانشگاه مارمارا استانبول

دانشگاه مارمارا به علت دولتی بودن، شهریه نسبتاً مناسبی دارد، با این حال دو برنامه بورسیه برای واجدین شرایط ارائه می‌دهد که از این قرارند؛

 • بورسیه بنیاد آموزشی بهداشتی و کمک رسانی ELELE
 • بورسیه‌های بنیاد Sabancı

انواع بورسیه دانشگاه مارمارا ترکیه برای دانشجویان

شرایط بورسیه دانشگاه مارمارا

در این قسمت می‌پردازیم به شرایطی که متقاضیان برای دریافت بورسیه‌های دانشجویی دانشگاه مارمارا باید از آن‌ها مطلع شوند؛

 • بورسیه بنیاد آموزش بهداشت و کمک رسانی ELELE: مطابق با مقررات بورسیه داخلی ESE، دانشگاه مارمارا بورسیه تحصیلی (غیر قابل استرداد) را به مدت ۹ ماه، شامل ماه‌های اکتبر تا ژوئن سال تحصیلی مربوطه، برای دانشجویان موفق اما نیازمند حمایت مالی در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در دانشکده‌ها، مؤسسات، هنرستان‌ها یا کالج‌ها ارائه می‌کند.
 • بورسیه‌های بنیاد Sabancı: به دانشجویان موفقی داده می‌شود که نیاز به حمایت مالی دارند و هیچ گونه تعهدی برای بازپرداخت یا انجام هرگونه خدمات در مقابل این بورسیه ندارند. کمک هزینه تحصیلی به مدت ۹ ماه به حساب بانکی دانشجو واریز می‌شود.

شهریه دانشگاه مارمارا

برای اینکه بتوانید متوسط هزینه‌های تحصیلی خود را محاسبه کنید، در جدول زیر میزان شهریه برخی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاه مارمارا را آورده‌ایم؛

پزشکی

پزشکی (Bachelor of Medicine)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳۷٫۹۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳۷٫۹۰۰ لیر در سال
دندان‌پزشکی

دندان‌پزشکی(Bachelor of Dentistry)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳۴٫۰۰۰ لیر در سال
داروسازی

لیسانس داروسازی(Bachelor of Pharmacy)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳۴٫۰۰۰ لیر در سال
حقوق

لیسانس حقوق(Bachelor of Low)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۵٫۶۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۵٫۶۰۰ لیر در سال
پرستاری

لیسانس پرستاری(Bachelors in nursing)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۱٫۶۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۱٫۶۰۰ لیر در سال
مامایی

لیسانس مامایی(Bachelor of Midwifery)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۱٫۶۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۱٫۶۰۰ لیر در سال
فیزیوتراپی

لیسانس فیزیوتراپی(Bachelor of Physiotherapy and Rehabilitation)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۱٫۶۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۱٫۶۰۰ لیر در سال
تغذیه و رژیم غذایی

لیسانس تغذیه و رژیم غذایی(Bachelor of Nutrition and diet)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۴۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۴۰۰ لیر در سال
معماری داخلی

لیسانس معماری داخلی(Bachelor of Interior Architecture)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۴۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۴۰۰ لیر در سال
مهندسی الکترونیک برق(ترکی)

لیسانس مهندسی الکترونیک برق(Bachelor of Electrical electronics engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۴۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۴۰۰ لیر در سال
مهندسی برق و الکترونیک

لیسانس مهندسی برق و الکترونیک(Bachelor of Electrical and Electronics Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۴۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۴۰۰ لیر در سال
مهندسی کامپیوتر

لیسانس مهندسی کامپیوتر(Bachelor of Computer Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۴۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۴۰۰ لیر در سال
مهندسی صنایع

لیسانس مهندسی صنایع(Bachelor of Industrial Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۴۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۴۰۰ لیر در سال
طراحی صنعتی

لیسانس طراحی صنعتی(Bachelor of Industrial Design)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۴۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۴۰۰ لیر در سال
روزنامه‌نگاری

لیسانس روزنامه‌نگاری(Bachelor of journalism)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۶۹۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۶۹۰ لیر در سال

دانشکده های دانشگاه مارمارا

همان‌طور که گفتیم دانشگاه مارمارا دارای ۲۱ دانشکده در رشته‌های متنوع است که در ادامه به معرفی تمامی این دانشکده‌ها می‌پردازیم؛

 1. دانشکده پزشکی
 2. دانشکده داروسازی
 3. دانشکده دندان‌پزشکی
 4. دانشکده علوم بهداشت
 5. دانشکده حقوق
 6. دانشکده معماری و طراحی
 7. دانشکده مهندسی
 8. دانشکده مدیریت
 9. دانشکده آموزش آتاتورک
 10. دانشکده علوم
 11. دانشکده ارتباطات
 12. دانشکده علوم سیاسی
 13. دانشکده فنی
 14. دانشکده علوم مالی
 15. دانشکده اقتصاد
 16. دانشکده علوم انسانی و اجتماعی
 17. دانشکده علوم ورزشی
 18. دانشکده هنرهای زیبا
 19. دانشکده الهیات
 20. دانشکده آموزش فنی
 21. دانشکده علمی کاربردی

رشته های دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ترکیه، بیشمار رشته دانشگاهی دارد که از میان آن‌ها به برخی از پرمتقاضی‌ترین آن‌ها می‌پردازیم؛

 • پزشکی
 • دندان‌پزشکی
 • داروسازی
 • حقوق
 • پرستاری
 • مامایی
 • فیزیوتراپی و توان‌بخشی
 • تغذیه و رژیم غذایی
 • معماری داخلی
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی الکترونیک برق
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • مهندسی صنایع
 • طراحی صنعتی
 • روزنامه‌نگاری

نکات بیشتر  پیام مشاور:
پزشکی جز پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی خصوصاً برای دانشجویان ایرانی است و دانشگاه مارمارا می‌تواند گزینه مناسبی باشد. اما به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل رشته پزشکی در ترکیه می‌توانید با مجموعه بورس تاپ ارتباط برقرار کنید تا مطمئن‌ترین و آسان‌ترین راهکارهای اخذ پذیرش در رشته پزشکی از دانشگاه‌های ترکیه را در اختیارتان قرار دهند.

امکانات رفاهی دانشگاه مارمارا استانبول

خیلی از دانشجویان برای انتخاب دانشگاه، یکی از اولین موضوعاتی که جستجو می‌کنند، امکانات و خدمات رفاهی آن دانشگاه است. دانشگاه مارمارا جز برترین دانشگاه‌های ترکیه است و طبیعتاً امکانات رفاهی بسیار خوبی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. این امکانات و خدمات عبارت‌اند از؛

امکانات اجتماعی و فرهنگی:

 • کتابخانه مرکزی و کتابخانه‌های واحدها
 • باشگاه‌های دانشجویی
 • سالن همایش‌های دانشکده تربیت بدنی و ورزش
 • سالن همایش رشات کاینار
 • سالن همایش ابراهیم اوزومجو
 • موزه جمهوری و گالری هنر
 • امکانات خوردن و آشامیدن
 • سالن‌های غذاخوری و کافه تریاهای مرکزی و بین دانشکده‌ها

امکانات ورزشی:

 • سالن‌های ورزشی چند منظوره بزرگ
 • استخر سرپوشیده
 • سالن ورزش
 • زمین فوتبال بزرگ و پیست دو و میدانی تارتان
 • مرکز تناسب اندام
 • زمین‌های تنیس

امکانات خوابگاهی:

 • مراکز بهداشتی
 • مرکز پزشکی – اجتماعی Göztepe
 • مرکز پزشکی – اجتماعی

خوابگاه دانشگاه مارمارا

امکانات خوابگاه دانشگاه مارمارا استانبول

داشتن خوابگاه‌های مجزا و مجهز برای دانشگاهی با این کیفیت بالا جزء بدیهیات امور رفاهی محسوب می‌شود. دانشگاه مارمارا دارای خوابگاه‌های پسرانه و دخترانه است که در پایین آن‌ها را معرفی می‌کنیم؛

دو خوابگاه برای دانشجویان دختر در پردیس Göztepe که از خارج از شهر می‌آیند، وجود دارند؛

 1. خوابگاه دخترانه Özmen Aktar
 2. خوابگاه دخترانه Handan Ertuğrul

خوابگاه‌های دانشجویان پسر:

 1. خوابگاه دانشجویی دولتی معمار سینان
 2. خوابگاه دانشجویی پسرانه Maltepe Mimar Sinan توسط مؤسسه اعتباری و امور خوابگاه‌ها برای دانشجویان پسر ارائه شده است.
 3. خوابگاه دانشجویی Mehmet Genç Kulliye: در مجموع ۱۲۶۰ دانشجو شامل ۵۳۴ دانشجوی پسر و ۷۲۶ دانشجوی دختر می‌توانند اسکان داده شوند.

آدرس دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا با ۸ پردیس، در بخش‌های آناتولی (آسیایی) و اروپایی استانبول پراکنده شده است. از میان آن‌ها، پردیس‌های آجی بادم، آنادولو حیصار، باغلارباشی، مجتمع پردیسی رجب طیب اردوغان، گوزتپه، کارتال، مجتمع محمت گنج در سمت آناتولی و پردیس سلطان احمد در سمت اروپایی قرار دارند. اگر هم شهر استانبول را برای تحصیل انتخاب کردید اما همچنان در انتخاب دانشگاه خود تردید دارید، کافیست وارد صفحه لیست دانشگاه های استانبول شوید و پس از مقایسه و بررسی دانشگاه‌های این شهر، دانشگاه دلخواه خود را برگزینید.

آدرس دقیق دانشگاه: استانبول، کادیکوی۳۴۷۲۲، پردیس گوزتپه

جمع‌بندی

در مقاله دانشگاه مارمارا، ابتدا به معرفی این دانشگاه و تاریخچه آن پرداختیم. در ادامه مهم‌ترین مواردی که هر دانشجو برای تحصیل در این دانشگاه نیاز دارد از قبیل: شرایط پذیرش، مدارک مورد نیاز برای ثبت نام، آزمون‌های ضروری، بورسیه‌ها و شهریه‌ها را شرح دادیم. دانشجویان عزیزی که تمایل دارند از دانشگاه مارمارا پذیرش بگیرند، با خواندن مقاله پیشرو، می‌توانند خود را برای اخذ پذیرش، آماده کنند.

سوالات متداول کاربران درباره دانشگاه مارمارا

شما می‌توانید در همین صفحه در بخش شهریه دانشگاه مارمارا اطلاعات خوبی از میزان شهریه رشته‌های مهم این دانشگاه به دست آورید.

بله. دانشگاه مارمارا مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران هست. در قسمت مزایای دانشگاه در همین صفحه می‌توانید از سایر برنامه‌های بین‌المللی این دانشگاه مطلع شوید.

رتبه دانشگاه مارمارا در بین دانشگاه‌های ترکیه ۱۱ می‌باشد.

دانشگاه مارمارا طیف گسترده‌ای از رشته‌ها را شامل می‌شود مانند؛ پزشکی، پرستاری، دندان‌پزشکی، معماری داخلی، مهندسی برق و الکترونیک. سایر رشته‌های تاپ این دانشگاه را در این مقاله معرفی کردیم که می‌توانید همین جا، با آن‌ها آشنا شوید.

بله. دانشگاه مارمارا دارای خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه مجزا هست.

دانشگاه مارمارا دارای ۸ پردیس است که در بخش‌های آسیایی و اروپایی پراکنده شده‌اند.

کافیست با مشاوران ما در بورس تاپ تماس بگیرید تا صفر تا صد مراحل اپلای تحصیلی برای دانشگاه مارمارا را با جزئیات برایتان توضیح دهند و در تمامی مراحل شما را راهنمایی و هدایت کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

رای دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در
اطلاع از
guest
۰ نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ارتباط با مشاوران بورس تاپ

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

پیشنهاد می‌کنم مقالات زیر رو هم ببینید

لوگوی دانشگاه مارمارا استانبول
دانشگاه مارمارا
پذیرش باز است

نام دانشگاه به زبان انگلیسی:
Marmara University

نوع دانشگاه:
خصوصی

نحوه پذیرش:

آزمون ملی

برنامه تبادل دانشجویی:
اراسموس پلاس – فارابی

رتبه در میان دانشگاه های ترکیه:
۱۱

زبان آموزشی:
ترکی – نگلیسی – آلمانی – فرانسه – عربی

مورد تایید ایران:

مورد تایید وزارت علوم و بهداشت

مورد تایید اروپا و آمریکا:
است

تعداد دانشکده:
۱۸

مقالات به‌روز شده

راحت ترین راه برای پیدا کردن دانشگاه
راحت ترین راه برای اپلای دانشگاه

تماس با ما

تمامی حقوق برای دپارتمان بورس تاپ محفوظ است

طراحی و توسعه: تیم طراحی بورس تاپ