دانشگاه فنی خاورمیانه

در دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشجویان همیشه می‌توانند رویدادی را بیابند که به آن‌ها کمک می‌کند تا حرفه مورد علاقه خود را از طریق انجمن‌های دانشجویی صمیمانه و دوست داشتنی، دنبال کنند. ازآنجاکه پردیس دانشگاه بزرگ است، دانشجویان می‌توانند زندگی پردیسی جذاب و متنوعی را تجربه کنند. از جذابیت‌های طبیعی دانشگاه فنی خاورمیانه، دریاچه ایمیر است که در داخل محوطه دانشگاه قرار دارد. بخش وسیعی از محوطه دانشگاه را جنگل بزرگی تشکیل داده است که می‌توان گفت آن‌قدر سرسبز است که منبع اکسیژن شهر آنکارا محسوب می‌شود.

از مزیت‌های قابل توجه این دانشگاه بین‌المللی، زبان آموزشی انگلیسی آن است. همچنین تا دلتان بخواهد امکانات تفریحی و رفاهی زیادی مانند سالن‌های ورزشی، استخرهای شنا، مراکز خرید، بازارها، آرایشگاه‌ها،  بانک‌ها و کافه‌ها در محوطه دانشگاه وجود دارد. با ما همراه شوید تا با اطلاعات کاملی که در اختیارتان قرار می‌دهیم، با بهترین دانشگاه ترکیه آشنا شوید.

لوگوی دانشگاه فنی خاورمیانه
نام دانشگاه

فنی خاورمیانه (Middle East Technical University (METU))

نوع دانشگاه

دولتی

شهر

آنکارا

سال تاسیس

۱۹۵۶ میلادی

مورد تایید ایران:

مورد تایید وزارت علوم

مورد تایید اروپا و آمریکا

است

نحوه پذیرش

شرط معدل دیپلم یا آزمون SAT

رتبه در ترکیه

۱

برنامه تبادل دانشجویی

اراسموس پلاس

تعداد دانشکده

۵

زبان آموزشی

انگلیسی

مقاطع تحصیلی

کارشناسی - کارشناسی ارشد - دکتری

پذیرش باز است

آنچه در این مطلب خواهید خواند

معرفی و تاریخچه دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

دانشگاه فنی خاورمیانه در ۱۵ نوامبر ۱۹۵۶ برای کمک به توسعه ترکیه و کشورهای خاورمیانه به‌ویژه تربیت افرادی به منظور ایجاد نیروی کار ماهر در زمینه‌های علوم طبیعی و اجتماعی تأسیس شد. دانشگاه فنی خاورمیانه با شعار «علم واقعی‌ترین راهنمای زندگی است». به عنوان دانشگاهی پیش‌گام، روش‌ها و نوآوری‌های جدیدی را در شیوه‌های تحقیقاتی به سیستم آموزش عالی ترکیه معرفی کرد. در سال‌های اولیه، بخشی از METU در ساختمان کوچکی قرار داشت که متعلق به دفتر تأمین اجتماعی بازنشستگان بود و بخش دیگر، در پشت پادگان مجلس بزرگ ملی ترکیه مستقر شد. در سال ۱۹۶۳، دانشگاه به مکان فعلی پردیس خود که اولین پردیس دانشگاهی ترکیه است، نقل مکان کرد.

معماری اولین برنامه آکادمیکی بود که در این دانشگاه تدریس شد و در حال حاضر ۴۳ رشته در مقطع کارشناسی، ۱۰۷ دوره فوق‌لیسانس و ۶۹ برنامه دکتری را به حدود ۳۰,۰۰۰ دانشجو ارائه می‌دهد. زبان آموزشی در دانشگاه فنی خاورمیانه، انگلیسی است که دوره‌های مقدماتی آموزش زبان را برای دانشجویانی که مسلط به انگلیسی نیستند برگزار می‌کند. در نتیجه باید گفت تمام برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه به زبان انگلیسی است و این دانشگاه خانه بیش از ۱۷۰۰ دانشجوی بین‌المللی از تقریباً ۱۰۰ کشور مختلف دنیا است.
دانشگاه دولتی فنی خاورمیانه در ۵ دانشکده معماری، مهندسی، علوم اداری، هنر و علوم، آموزش‌وپرورش و دانشکده‌های فارغ‌التحصیلان  (به طور جداگانه) علوم طبیعی، علوم اجتماعی، انفورماتیک، ریاضیات کاربردی و علوم دریایی سازماندهی شده است.

همه دانشکده‌ها و گروه‌های دانشگاه در یک منطقه پردیس هستند، به جز «مدرسه فارغ‌التحصیل علوم دریایی» که در İçel-Erdemli در ساحل جنوبی ترکیه و پردیس METU در قبرس شمالی واقع شده است. پردیس بین‌المللی دانشگاه فنی خاورمیانه در قبرس شمالی در سال ۲۰۰۳ به عنوان  اولین پردیس خارج از کشور ترکیه افتتاح شد. پردیس اصلی آن در آنکارا در ۱۱۰,۰۰ هکتار زمین شبیه به یک جنگل طراحی شده که در کنار یک دریاچه، منطقه‌ای کانونی برای فعالیت‌های تفریحی دانشجویان است.

تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا

مزایای دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا

امروزه، دانشگاه فنی خاورمیانه به عنوان یک مؤسسه بین‌المللی متمرکز شناخته می‌شود که در پروژه‌های تحقیقاتی بین‌المللی نسبت به سایر دانشگاه‌های ترکیه درآمد بیشتری دارد. از طرفی این دانشگاه تأییدیه وزارت علوم ایران را دارد و با سازمان‌های پیشرو جهانی مانند ناسا، ناتو، سازمان ملل متحد و بانک جهانی همکاری و در برنامه تبادل دانشجویی اراسموس عضویت دارد. همچنین می‌توان به اولین پارک توسعه علمی و تحقیقاتی ترکیه اشاره کرد که در دانشگاه فنی خاورمیانه قرار دارد. این پارک به نام METU Technopolis شناخته می‌شود و در محوطه اصلی خود دانشگاه قرار دارد که به عنوان مرکزی برای استارت‌آپ‌های با فناوری پیشرفته عمل می‌کند.

رتبه و رنکینگ دانشگاه فنی خاورمیانه

مطابق داده‌های سایت معتبر  “webometrics.info”، رتبه‌های ملی و جهانی دانشگاه فنی خاورمیانه در جدول زیر آورده شده است. همچنین گفتنی است مطابق همین منبع، دانشگاه فنی استانبول پس از این دانشگاه در رتبه دوم قرار گرفته است.

سطح رتبه دهیرتبه
رتبه  جهانی۵۴۲
رتبه  داخل ترکیه۱

شرایط پذیرش دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا

از جمله شرایط ابتدایی تقریباً همه دانشگاه‌های دولتی شرکت در یکی از آزمون‌های ورودی است و معمولاً هر دانشگاه آزمون یوس (YOS) خود را برگزار می‌کند. اما باید در نظر داشته باشید که دانشگاه فنی خاورمیانه شرط پذیرش با آزمون یوس را ندارد و سایر آزمون‌های بین‌المللی را ملاک پذیرش قرار می‌دهد. در ادامه به شرایط عمومی که برای ورود به این دانشگاه نیاز دارید می‌پردازیم؛

 • ارائه مدرک دیپلم دبیرستان و یا پیش دانشگاهی با معدل بالای ۱۸ از ۲۰ و یا کسب امتیاز مورد نیاز از آزمون‌های بین‌المللی مورد پذیرش دانشگاه.
 • ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی.

زبان آموزش دانشگاه فنی خاورمیانه در ترکیه

تمامی دوره‌ها در دانشگاه فنی خاورمیانه به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. این یک مزیت بزرگ برای کسانی است که یا موقعیتی آکادمیک را هدف قرار می‌دهند و یا کسانی که هدفشان موقعیت‌های شغلی سطح بالا و بین‌المللی است.

نکات بیشتر  نکته:
پذیرفته شدگانی که در حین ثبت نام، نمره معتبر TOEFL – IELTS یا PTE ACADEMIC را ارسال نکنند، می‌توانند در آزمون مهارت زبان انگلیسی دانشگاه شرکت کنند. افرادی که حداقل نمره این آزمون را کسب نکنند، به مدت یک سال در کلاس آمادگی زبان در دپارتمان زبان انگلیسی پایه شرکت خواهند کرد.

شرایط پذیرش تحصیلات تکمیلی دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا

در این قسمت به طور مجزا به شرایطی اشاره می‌کنیم که دانشجویان برای اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری باید آنها را داشته باشند؛

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه فنی خاورمیانه

 • داشتن مدرک کارشناسی
 • ریزنمرات ترجمه شده کارشناسی
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • پرداخت وجه ثبت نام
 • ارائه نتایج آزمون ALES یا آزمون‌های مشابه بین‌المللی: GRE – GMAT.
 • نمره یکی از آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی:
  • METU-EPE (امتحان مهارت زبان انگلیسی METU)
  • تافل IBT؛ ارائه شده توسط ET
  • IELTS ACADEMIC
  • PTE ACADEMIC

شرایط پذیرش دکتری در دانشگاه فنی خاورمیانه

 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد
 • ریزنمرات ترجمه شده کارشناسی ارشد
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • پرداخت وجه ثبت نام
 • ارائه نتایج آزمون ALES یا آزمون‌های مشابه بین‌المللی: GRE – GMAT.
 • نمره یکی از آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی
  • METU-EPE (امتحان مهارت زبان انگلیسی METU)
  • تافل IBT؛ ارائه شده توسط ETS
  • IELTS ACADEMIC
  • PTE ACADEMIC

نکات بیشتر  توجه:
آزمون YÖKDİL، YDS و e-YDS مورد قبول دانشگاه فنی خاورمیانه نیست. نسخه اسکن شده نمرات آزمون زبان در فرمت “jpeg” یا پرینت اینترنتی نمرات آزمون در فرمت “pdf” باید در سامانه درخواست آنلاین بارگذاری شود.

مدارک ثبت نام دانشگاه فنی خاورمیانه

در اینجا به کلیه مدارکی که برای ثبت نام در دانشگاه فنی خاورمیانه نیاز دارید، اشاره می‌کنیم. همچنین لازم به ذکر است که هیچ مبلغی جهت ثبت نام در مقطع کارشناسی لازم نیست. متقاضی برای تکمیل درخواست خود، باید اسکن ترجمه رسمی اسناد مربوطه را به ترکی یا انگلیسی در فرمت‌های pdf یا jpg  به همراه فرم درخواست آنلاین، پیوست و آپلود کند.

ثبت نام دانشجویان در دانشگاه فنی خاورمیانه

مدارکی که برای ثبت نام ضروری هستند عبارت‌اند از:

 1. عکس پرسنلی: عکس باید ۴٫۵×۶ سانتی‌متر، رنگی و در ۶ ماه گذشته گرفته شده باشد. در صورت پذیرش متقاضی، عکس برای کارت دانشجویی استفاده خواهد شد.
 2. گذرنامه: آپلود صفحات گذرنامه.
 3. ریز نمرات رسمی
 4. ترجمه رسمی ریز نمرات (ترکی یا انگلیسی)
 5. نتیجه آزمون‌های معتبر
 6. دیپلم دبیرستان و ترجمه رسمی آن به ترکی یا انگلیسی: اصل دیپلم دبیرستان و ترجمه آن (ترکی یا انگلیسی) باید آپلود شود. کسانی که هنوز دیپلم خود را دریافت نکرده‌اند باید یک نامه رسمی (گواهی فارغ‌التحصیلی موقت) از دبیرستان خود بارگذاری کنند که تاریخ فارغ‌التحصیلی و CGPA مورد انتظار دانشگاه باشد.

نکات بیشترنکته:
نامه معادل‌سازی از وزارت آموزش ملی ترکیه یا سفارتخانه‌های ترکیه که گواهی دهد مدرک داوطلب معادل دیپلم دبیرستان ترکیه است، برای درخواست مورد نیاز نیست. این مدرک در هنگام ثبت نام در صورت دریافت پذیرش متقاضی الزامی خواهد بود.

آزمون‌های لازم برای پذیرش در فنی خاورمیانه

در اینجا در قالب جدولی آزمون‌های لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه فنی خاورمیانه به همراه حدنصاب نمرات آن‌ها را آورده‌ایم؛

نوع آزمون بین‌المللی مورد پذیرشامتیاز لازم
SAT

حداقل نمره کل ۱۲۰۰ از ۱۶۰۰ در «ریاضی» و «خواندن و نوشتن مبتنی بر شواهد.»

حداقل نمره «ریاضی» ۶۸۰ از ۸۰۰ برای دانشکده‌های فنی و مهندسی، معماری و برنامه‌های علمی دانشکده علوم و هنر

نمره ۷۰۰ در حداقل ۳ موضوع در آزمون SAT Subject (SAT2) مربوط به برنامه درخواست شده (ریاضی ۲ باید جزء دروس دانشکده‌های فنی و مهندسی، معماری و علمی باشد)

آزمون بین‌المللی  ACT در سطوح AS و A Levels

حداقل AAB در ۳ سطح A که دو مورد از آنها باید مربوط به برنامه درخواست شده باشد.

نکته یک: در صورت مطالعه بیش از سه درس سطح A، تنها سه مورد از آنها در ارزشیابی لحاظ می‌شود.

نکته دو: از موضوعات زبانی غیر از انگلیسی برای درخواست استفاده نمی‌شود.

لیسانس بین‌المللی (IB)دیپلم بین‌المللی با حداقل نمره کل ۳۳
آزمون تعیین سطح پیشرفته (AP)حداقل امتیاز ۱۴ (۵، ۵، ۴) در سه موضوع Advanced Placement، که ۲ مورد آن مربوط به برنامه درخواست شده است.

بورسیه دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا

دانشجویانی که قصد تحصیل در بهترین دانشگاه ترکیه را دارند، خیالشان از بابت برنامه‎های بورسیه تحصیلی راحت باشد چرا که دانشگاه فنی خاورمیانه بورسیه‌های متنوعی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد که در اینجا آنها را معرفی می‌کنیم؛

 1. بورسیه تخفیف یا معافیت هزینه تحصیل
 2. بورسیه غذا
 3. بورس تحصیلی
 4. بورسیه خوابگاه
 5. بورسیه کمک نقدی
 6. بورسیه‌های تحصیلی دانشجویان بین‌المللی

انواع بورسیه دانشگاه فنی خاورمیانه

در ادامه قصد داریم تا شرایط بورسیه دانشگاه فنی خاورمیانه برای دانشجویان خارجی را بررسی کنیم تا از این طریق بتوانید شرایط خود برای دریافت آن ارزیابی کنید؛

بورسیه تخفیف یا معافیت هزینه تحصیل

دانشگاه فنی خاورمیانه با توجه به موفقیت تحصیلی، برای دانشجویان بین‌المللی تخفیف یا معافیت‌هایی در هزینه شهریه ارائه می‌دهد. برای بهره‌مندی از تخفیف یا معافیت، نیازی به ارائه درخواست ندارید. هر سال دانشجویان با توجه به موفقیت تحصیلی خود برای این بورسیه ارزیابی می‌شوند. به کسانی که حق بهره‌مندی از تخفیف یا معافیت را دارند از طریق ایمیل اطلاع‌رسانی می‌شود.

بورسیه‌های تحصیلی دانشجویان بین‌المللی

دانشگاه فنی خاورمیانه از همان بورسیه‌های تحصیلی محدودی که به دانشجویان ترکی ارائه می‌دهد، برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است. همچنین چندین بورسیه تحصیلی مانند بورسیه غذا، بورسیه تحصیلی، خوابگاه و کمک به صورت نقدی توسط بنیاد توسعه ارائه می‌شود.

شهریه دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا

همیشه شهریه دانشگاه‌ها از مهم‌ترین چالش‌های دانشجویان بوده است. ما برای اینکه دانشجویان درک بهتری از میزان هزینه‌های ورود به دانشگاه فنی خاورمیانه را داشته باشند، در جدول زیر شهریه دقیق و به روز پرطرفدارترین رشته‌های این دانشگاه را آورده‌ایم؛

معماری

لیسانس معماری (Bachelor of Architecture)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲۰٫۰۰۰ لیر در سال
برنامه ریزی شهری و منطقه ای

لیسانس برنامه ریزی شهری و منطقه ای (Bachelor of City and Regional Planning)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲۰٫۰۰۰ لیر در سال
بخش طراحی صنعتی

لیسانس بخش طراحی صنعتی (Bachelor of Industrial Design)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲۰٫۰۰۰ لیر در سال
علوم زیستی

لیسانس علوم زیستی (Bachelor of Biological Sciences)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال
شیمی

لیسانس شیمی (Bachelor of Chemistry)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال
تاریخ

لیسانس تاریخ (Bachelors in History)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۰۰۰ لیر در سال
ریاضی

لیسانس ریاضی (Bachelor of Mathematics)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال
فلسفه

لیسانس فلسفه (Bachelor of Philosophy)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۰۰۰ لیر در سال
فیزیک

لیسانس فیزیک (Bachelor of Physics)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال
روانشناسی

لیسانس روانشناسی (Bachelor of Psychology)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۰۰۰ لیر در سال
جامعه شناسی

لیسانس جامعه شناسی (Bachelor of Sociology)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۰۰۰ لیر در سال
آمار

لیسانس آمار (Bachelor of Statistics)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال
مدیریت بازرگانی

لیسانس مدیریت بازرگانی (Bachelor of Business Administration)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
اقتصاد

لیسانس اقتصاد (Bachelor of Economics)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
روابط بین الملل

لیسانس روابط بین الملل (Bachelor of International Relations)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
علوم سیاسی و مدیریت دولتی

لیسانس علوم سیاسی و مدیریت دولتی (Bachelor of Political Science and Public Administration)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
آموزش کامپیوتر و فناوری آموزشی

لیسانس آموزش کامپیوتر و فناوری آموزشی (Bachelor of Computer Education and Instructional Technology)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
علوم تربیتی

لیسانس علوم تربیتی (Bachelor of Educational Sciences)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
آموزش ابتدایی و پیش دبستانی

لیسانس آموزش ابتدایی و پیش دبستانی (Bachelor of Elementary and Early Childhood Education)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
آموزش زبان های خارجی

لیسانس آموزش زبان های خارجی (Bachelor of Foreign Language Education)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
تربیت بدنی و ورزش

لیسانس تربیت بدنی و ورزش (Bachelor of Physical Education and Sports)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
آموزش ریاضی و علوم

لیسانس آموزش ریاضی و علوم (Bachelor of Mathematics and Science Education)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی هوافضا

لیسانس مهندسی هوافضا (Bachelor of Aerospace Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی شیمی

لیسانس مهندسی شیمی (Bachelor of Chemical Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی عمران

لیسانس مهندسی عمران (Bachelor of Civil Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی کامپیوتر

لیسانس مهندسی کامپیوتر (Bachelor of Computer Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی برق و الکترونیک

لیسانس مهندسی برق و الکترونیک (Bachelor of Electrical and Electronics Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال
علوم مهندسی

لیسانس علوم مهندسی (Bachelor of Engineering Sciences)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی محیط زیست

لیسانس مهندسی محیط زیست (Bachelor of Environmental Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی مواد غذایی

لیسانس مهندسی مواد غذایی (Bachelor of Food Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی زمین شناسی

لیسانس مهندسی زمین شناسی (Bachelor of Geological Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی صنایع

لیسانس مهندسی صنایع (Bachelor of Industrial Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی مکانیک

لیسانس مهندسی مکانیک (Bachelor of Mechanical Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی متالورژی و مواد

لیسانس مهندسی متالورژی و مواد (Bachelor of Metallurgical and Materials Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی معدن

لیسانس مهندسی معدن (Bachelor of Mining Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی نفت و گاز طبیعی

لیسانس مهندسی نفت و گاز طبیعی (Bachelor of Petroleum and Natural Gas Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ لیر در سال

دانشکده های دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه در ۵ دانشکده برنامه‌های آموزشی خود را در تمامی مقاطع دانشگاهی ارائه می‌دهد که اسامی آن‌ها عبارت‌اند از؛

 1. دانشکده معماری
 2. دانشکده علوم و هنر
 3. دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 4. دانشکده تعلیم و تربیت
 5. دانشکده مهندسی

رشته های دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه همان‌طور که از اسم آن معلوم است در رشته‌های فنی – مهندسی شهرت بسیاری دارد. اما به این معنا نیست که سایر رشته‌هایی که در این دانشگاه تدریس می‌شود از کیفیت پایین‌تری برخوردارند. چرا که اگر چنین بود، به برترین دانشگاه ترکیه تبدیل نمی‌شد. در اینجا به برخی از رشته‌های آن اشاره می‌کنیم؛

 • معماری
 • تاریخ
 • ریاضی
 • فلسفه
 • فیزیک
 • روان‌شناسی
 • جامعه‌شناسی
 • مهندسی هوافضا
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی عمران
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • علوم مهندسی
 • مهندسی محیط زیست
 • مهندسی مواد غذایی
 • مهندسی زمین‌شناسی
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی متالورژی و مواد
 • مهندسی معدن
 • مهندسی نفت و گاز طبیعی

امکانات رفاهی دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا

خدمات رفاهی دانشگاه فنی خاورمیانه برای دانشجویان

دانشجو بودن در دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا به معنای تحصیل در یکی از شهرهای دوستدار دانشجو با مزایای بی‌شمار است. کسانی که فرصت ورود به METU را پیدا می‌کنند، تجربیاتی را به دست می‌آورند که هرگز فراموش نخواهند کرد و همیشه با اشتیاق از این دانشگاه یاد خواهند کرد.

مثلاً پردیس دانشگاه شامل دریاچه ایمیر است که در اطراف آن بخش‌هایی وجود دارد که کارکنان و دانشجویان می‌توانند مشغول قایقرانی، ماهیگیری و برپایی پیک‌نیک شوند. در ادامه فهرستی از امکانات دانشگاه فنی خاورمیانه را ارائه می‌دهیم؛

 • آمفی تئاتر
 • بانک
 • مسیر پیاده‌روی
 • باربری
 • پارکینگ ماشین
 • حمل‌ونقل دانشگاه
 • سینما
 • استارباکس
 • باشگاه‌ها و انجمن‌ها
 • پردیس در دسترس
 • استخر
 • مرکز پزشکی
 • سالن غذاخوری
 • مرکز کپی
 • سالن اجتماعات
 • خوابگاه دانشجویی
 • آرایشگاه
 • سالن ورزش
 • زمین تنیس
 • موزه
 • تالار رقص
 • کافه تریا
 • پردیس دوچرخه سواری
 • مهمان خانه
 • استادیوم
 • کتابخانه

دانشگاه دارای ۳ سالن ورزشی مختلف به نام‌های باراکا، بزرگ و سالن ورزشی تکنوکنت است. علاوه بر این، برای علاقه‌مندان به تنیس، زمین‌های تنیس در پردیس دانشگاه تعبیه شده است.

پردیس بزرگ

پردیس دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا، یکی از شهرهای دانشجویی ترکیه، از زیباترین پردیس‌های پرجاذبه به همراه فرصت‌های بی‌شمار در بین دانشگاه‌های ترکیه به حساب می‌آید. این پردیس از هر طرف توسط درختان و مناطق طبیعی احاطه شده است. مسیرهای پیاده‌روی بی‌نظیر که در آن می‌توانید هرچقدر که می‌خواهید راه بروید و در فضای سبز آن استراحت کنید. دانشجو بودن در دانشگاه فنی خاورمیانه یعنی ارتباط هر روزه با طبیعت.

جامعه دانشجویی غنی

قطعاً شما می‌توانید یکی از علایق خود را در بین انجمن‌های دانشجویی دانشگاه فنی خاورمیانه پیدا کنید؛ انجمن‌هایی مانند سینما، موسیقی، باستان شناسی و انجمن تحقیق و توسعه. به لطف ده‌ها انجمن در دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا، شما می‌توانید در کنار رشته تحصیلی، علاقه خود را دنبال کنید و شبکه‌های دوستی خود را گسترش دهید.

یک شهر با کافه و رستوران

یکی از امکانات پردیس عظیم دانشگاه خاورمیانه در آنکارا، مجموعه رستوران و کافه‌ای به نام Çarşı است. اگرچه نام رسمی آن مرکز خرید METU است، اما این مکان در بین دانشجویان، بازار نام گرفته است. رستوران و کافه‌ای در بازار وجود دارد که تقریباً پاسخگوی هر سلیقه‌ای است؛ کبابی، کافه شیرینی و رستوران‌هایی با غذاهای بین‌المللی و حتی برگر کینگ وجود دارد. جدای از این، مکان‌هایی مانند Doyurucu و Roof خارج از بازار نیز بوفه‌های عالی دارند. برای کسانی که غذاهای مقرون به صرفه و خانگی را ترجیح می‌دهند نیز سالن غذاخوری وجود دارد. این‌ها از جمله دلایلی هستند که باعث می‌شود دانشگاه فنی خاورمیانه در رتبه‌بندی شهرهای دوستدار دانشجو پیشرو باشد.

خوابگاه دانشگاه فنی خاورمیانه

 امکانات خوابگاه دانشگاه فنی خاورمیانه

۱۹ خوابگاه با ظرفیت ۷۷۰۰ دانشجو در پردیس دانشگاه فنی خاورمیانه وجود دارد تا به اکثر دانشجویانی که از خارج از شهر یا کشور می‌آیند، امکان اقامت در محوطه دانشگاه را بدهد. خوابگاه‌هایی مجهز با محیطی دلپذیر که کلیه امکانات و خدمات رفاهی مورد نیاز دانشجویان را در نظر گرفته‌اند. در این بخش برخی از این خوابگاه‌ها را بررسی می‌کنیم؛

خوابگاه  اول:

این خوابگاه در سال ۱۹۶۵ به بهره‌برداری رسید و در حال حاضر به عنوان خوابگاه دخترانه فعالیت می‌کند که دارای ظرفیت ۳۸۰ تخت است. حمام‌ها و توالت‌ها در گروه‌های ۴ اتاقه با اتاق‌های ۲ نفره، مشترک هستند و هر اتاق یک تلفن برای تماس‌های خارجی دارد.

خوابگاه دوم:

این خوابگاه در سال ۱۹۶۵ به بهره‌برداری رسید و در حال حاضر به عنوان خوابگاه پسرانه فعالیت می‌کند که دارای ظرفیت ۳۷۲ تخت است. حمام‌ها و توالت‌ها در گروه‌های ۴ اتاقه با اتاق‌های ۲ نفره، مشترک هستند. همچنین هر اتاق یک تلفن برای تماس‌های خارجی دارد.

خوابگاه سوم:

ظرفیت خوابگاهی که توسط وهبی کوچ در سال ۱۹۶۸ ساخته و به دانشگاه فنی خاورمیانه اهدا شده در حال حاضر به عنوان خوابگاه دخترانه فعالیت می‌کند و دارای ۳۹۶ تخت می‌باشد. اتاق‌ها ۴ نفره و تخت‌ها ۲ طبقه هستند. حمام و توالت برای استفاده مشترک در هر طبقه است و هر اتاق یک تلفن برای تماس‌های خارجی دارد.

آدرس دانشگاه فنی خاورمیانه

به دلیل موقعیت مکانی دانشگاه فنی خاورمیانه در مرکز شهر، دسترسی به آن با مترو، اتوبوس و مینی‌بوس بسیار آسان است. پردیس اصلی بسیار بزرگ است. دریاچه ایمیر در داخل محوطه دانشگاه قرار دارد و بخش بزرگی از محوطه دانشگاه را جنگلی بزرگ از درختان که توسط دانشجویان کاشته شده، پوشانده است. تمام دانشکده‌ها و بخش‌های دانشگاه در یک منطقه پردیس هستند، به جز مؤسسه علوم دریایی در ایچل – اردملی و پردیس قبرس شمالی.

هر دانشجویی می‌تواند نیازهای مختلف خود را از بازار شوک و مرکز خرید در Çarşı Sitesi درون محوطه دانشگاه برآورده کند. یک داروخانه، عکاسی، لوازم‌التحریر، اتاق بیلیارد، بوتیک، کتاب‌فروشی و مکان‌هایی برای غذا خوردن در مرکز خرید وجود دارد. همچنین در شهرک چارشی خیاطی، آرایشگاه وجود دارد. خرید روزنامه و مجلات انگلیسی و ترکی از دکه روزنامه‌فروشی در ورودی کافه تریا، از خوابگاه سوم و کیوسک روبروی آن و از غرفه روزنامه در مرکز چارشی امکان‌پذیر است.

پردیس اصلی دانشگاه فنی خاورمیانه در جاده آنکارا – اسکی شهیر واقع شده است. مساحت پردیس ۴۵۰۰ هکتار (۴۵٫۷۶ کیلومتر مربع)، مساحت جنگل ۳۰۴۳ هکتار (۳۰٫۴۰ کیلومتر مربع) و شامل دریاچه ایمیر است که ۲۰ کیلومتر با مرکز شهر آنکارا فاصله دارد.

آدرس پردیس آنکارا: آنکارا، چانکایا ۰۶۸۰۰، بلوار شماره ۱ دوملوپینار، محله دانشگاه‌ها، دانشگاه فنی خاورمیانه.

آدرس پردیس قبرس شمالی: گوزل یورت، کالکانلی ۹۹۷۳۸، پردیس قبرس شمالی، دانشگاه فنی خاورمیانه.

شهر آنکارا در سال ۲۰۲۲ در رتبه‌بندی بهترین شهرهای دانشجویی “QS”، رتبه ۷۷ را به خود اختصاص داد. این شهر دارای پنج دانشگاه برتر است ترکیه که دانشگاه فنی خاورمیانه یکی از آن‌هاست. برای آشنایی با سایر دانشگاه‌های این شهر مقاله دانشگاه‌های خصوصی و دولتی آنکارا را بخوانید تا خودتان بهترین گزینه مورد نظر برای تحصیل را انتخاب کنید.

جمع‌بندی

در مقاله حاضر سعی کردیم تا دانشگاه فنی خاورمیانه را معرفی کنیم. این دانشگاه بهترین مرکز آموزش عالی کشور ترکیه است که شهرت آن در ارائه رشته‌های فنی – مهندسی است. شرایط پذیرش، بورسیه و شهریه‌ها، امکانات و مزایای این دانشگاه از جمله مواردی هستند که به طور کامل در این مقاله شرح داده شد که می‌توانید در همین صفحه به مطالعه آن‌ها بپردازید.

سؤالات متداول کاربران درباره دانشگاه فنی خاورمیانه

در جدولی، لیستی دقیق از شهریه رشته‌های تاپ دانشگاه فنی خاورمیانه را ارائه داده‌ایم. با مراجعه به آن در همین صفحه می‌توانید شهریه هر رشته را مشاهده کنید.

دانشگاه فنی خاورمیانه مورد تأیید وزارت علوم ایران است و با سایر نهادهای مطرح بین‌المللی همکاری دارد که می‌توانید در بخش مزایا مطالعه کنید.

دانشگاه فنی خاورمیانه در رتبه یک دانشگاه‌های ترکیه قرار دارد.

مهندسی هوافضا، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک از جمله رشته‌های محبوب دانشگاه فنی خاورمیانه هستند. می‌توانید با مراجعه به بخش رشته‌ها با برخی دیگر از رشته‌های آن آشنا شوید.

بله دانشگاه خاورمیانه دارای ۱۹ خوابگاه دانشجویی دخترانه و پسرانه است.

دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا پایتخت کشور ترکیه قرار دارد.

شما می‌توانید با مجموعه بورس تاپ تماس بگیرید و کلیه اطلاعاتی که برای اپلای دانشگاه فنی خاورمیانه نیاز دارید را به طور کامل دریافت کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

رای دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در
اطلاع از
guest
۰ نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ارتباط با مشاوران بورس تاپ

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

پیشنهاد می‌کنم مقالات زیر رو هم ببینید

لوگوی دانشگاه فنی خاورمیانه
دانشگاه فنی خاورمیانه
پذیرش باز است

نام دانشگاه به زبان انگلیسی:
Middle East Technical University (METU)

نوع دانشگاه:
دولتی

نحوه پذیرش:
شرط معدل دیپلم یا آزمون SAT

برنامه تبادل دانشجویی:
اراسموس پلاس

رتبه در میان دانشگاه های ترکیه:
۱

زبان آموزشی:
انگلیسی

مورد تایید ایران:
مورد تایید وزارت علوم

مورد تایید اروپا و آمریکا:
است

تعداد دانشکده:
۵

مقالات به‌روز شده

راحت ترین راه برای پیدا کردن دانشگاه
راحت ترین راه برای اپلای دانشگاه

تماس با ما

تمامی حقوق برای دپارتمان بورس تاپ محفوظ است

طراحی و توسعه: تیم طراحی بورس تاپ