بورس تاپ

دانشگاه بیلگی

دانشگاه بیلگی دارای یک پردیس عالی و پر از فرصت‌های کم نظیر برای دانشجویان جوان از جمله رویدادهای فرهنگی، موقعیت کاری، برنامه‌های بین‌المللی تبادل دانشجویی است. این دانشگاه در بخش اروپایی استانبول واقع شده که نزدیک به مرکز شهر است.

دانشگاه بیلگی یک مؤسسه آموزش بین‌المللی است که زبان اصلی آن انگلیسی است و می‌توان گفت یکی از بهترین برنامه‌های درسی انگلیسی را دارد و در راستای متدهای آموزشی جهانی پیش می‌رود. مزایای این دانشگاه عالی آنقدر زیاد که هر کسی را جذب خود می‌کند مانند مدل آموزشی «یادگیری از طریق انجام» که شرح آن در مقاله پیش رو رفته است. با ما همراه باشید تا به طور کامل با دانشگاه بیلگی آشنا شوید.

لوگو دانشگاه بیلگی
نام دانشگاه

استانبول بیلگی (Bilgi University)

نوع دانشگاه

خصوصی

شهر

استانبول

سال تاسیس

۱۹۹۶ میلادی

مورد تایید ایران:

مورد تایید وزارت علوم

مورد تایید اروپا و آمریکا

مورد تایید است

نحوه پذیرش

شرط معدل دیپلم یا آزمون‌های ملی و بین‌المللی

رتبه در ترکیه

۲۲

برنامه تبادل دانشجویی

آراسموس پلاس

تعداد دانشکده

۶

زبان آموزشی

ترکی - انگلیسی

مقاطع تحصیلی

کارشناسی - کارشناسی ارشد - دکتری

پذیرش باز است

آنچه در این مطلب خواهید خواند

تاریخچه دانشگاه بیلگی ترکیه

دانشگاه بیلگی با اصل غیر مدرسه‌ای «ما باید برای زندگی یاد بگیریم، نه مدرسه» در ۷ ژوئن ۱۹۹۶ به عنوان یک دانشگاه خصوصی فعالیت‌های آکادمیک خود را شروع کرد. دانشگاه بیلگی استانبول از زمان تأسیس خود در فضایی به مساحت ۲۱۰,۰۰۰ متر مربع در ۳ پردیس به نام‌های کوش تپه، دولاپ دره و سانترال استانبول، میزبان دانشجویانی است که از بدو ورود به دنبال پیشرفت و موفقیت‎های تحصیلی هستند. دانشگاه بیلگی استانبول همواره در بسیاری از زمینه‌ها جز اولین‌های ترکیه بوده است که در طی ۲۳ سال، با هدف افزایش کیفیت آموزشی و پژوهشی، بین سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۰۶ وارد همکاری طولانی مدت با “Laureate Education”، یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های آموزشی بین‌المللی در جهان شده و اکنون بخشی از این شبکه را شکل می‌دهد.

دانشگاه بیلگی با رویکرد آموزشی نوآورانه، کادر علمی قوی و زندگی پر جنب و جوش پردیسی خود، یکی از دانشگاه‌های پیشرو در ترکیه است. BİLGİ با هدف بهبود کیفیت آموزشی و تحقیقاتی و انجام فعالیت‌های آکادمیک مطابق با استانداردهای بین‌المللی، برای اعتبار و کیفیت علمی خود اهمیت بسیار زیادی قائل است. به همین خاطر با در نظر گرفتن اصل بهبود مستمر در راستای ارتقای سطح کیفی، دانشگاه بیلگی ترکیه چه در سطح سازمانی و چه در سطح برنامه آموزشی، جوایز ارزیابی «کیفیت و اعتبار» متعددی را توسط مؤسسات معتبر جهانی دریافت کرده است.

در حال حاضر دانشگاه بیلگی بیش از ۲۰,۰۰۰ دانشجو، بیش از ۶۰,۰۰۰ فارغ‌التحصیل و بیش از ۱۰۰۰ عضو هیئت علمی دارد. این دانشگاه با ۸ دانشکده، ۳ مؤسسه، ۳ مدرسه حرفه‌ای با بیش از ۱۵۰ برنامه آموزشی، به دانشجویان خود در مقاطع تحصیلی مختلف آموزش می‌دهد.

نکات بیشتردانستنی‌ها:
Laureate Education” شبکه‌ای از کالج‌ها و دانشگاه‌های آموزش عالی است که بر آموزش آنلاین تمرکز دارد، اما دارای مدارس حضوری هم هست. “Laureate” از برنامه‌های ویدئویی و صوتی برای بهبود تجربه یادگیری آنلاین استفاده می‌کند.

مزایای تحصیل در دانشگاه بیلگی استانبول

مزایای دانشگاه بیلگی استانبول

در دانشگاه بیلگی سیستم آموزشی مبتنی بر مدل «یادگیری از طریق انجام» وجود دارد. به این ترتیب می‌توانید آموخته‌های خود را در استودیوها، کارگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و اتاق‌های شبیه‌سازی مجهز دانشگاه به اجرا درآورید، در پروژه‌های مشترک با بخش صنعت شرکت کنید و ابتکارات خود را اجرا کنید. در رشته حقوق، در دوره‌های کلینیک حقوقی، دانشجویان بر روی پرونده‌های واقعی کار می‌کنند و به افرادی که دسترسی محدودی به پشتیبانی حقوقی دارند، زیر نظر یکی از اعضای هیئت علمی کمک حقوقی کنند.

دانشجویان طراحی دانشگاه بیلگی قادرند پروژه‌های خود را در کارگاه‌های مجهز توسعه دهند و زیر نظر استادان و اعضای هیئت علمی در مدرسه تابستانی، ساختمان‌ها و بناهایی را به عنوان نمونه بسازند. همچنین دانشجویان شانس این را دارند که بتوانند طراحی پایان ترم خود را در بینال ونیز (Venice Biennale)، جایی که مختص طراحان است در قسمت مربوط به دانشجویان به نمایش بگذارند.

در دانشکده ارتباطات دانشگاه بیلگی، فرصتی برای تولید در محیط‌های رسانه‌ای واقعی و شرکت در پروژه‌های مشترک با صنعت وجود دارد. دانشجو می‌تواند پخش‌های ویدئویی را در استودیوهای مجهزی مانند RGB Studios و Green Studios فیلم‌برداری کند، بازی‌های دیجیتال خود را در آزمایشگاه Play Space طراحی کند، گزارشگری در HaberVesaire و برنامه‌های رادیویی زنده در RadyoVesaire را توسعه دهد.  از آن طرف، آژانس دانشجویی PUBLICA، جایی است که دانشجویان با دنیای تجارت و سازمان‌های غیردولتی کار می‌کنند و C-LAB که در آن پروژه‌ها را سازمان‌دهی می‌کنند.

دانشجویان مهندسی دانشگاه بیلگی می‌توانند پروژه‌های خود را در آزمایشگاه‌های مجهز طراحی شده برای رفع نیاز رشته‌های مختلف، سازمان‌دهی کنند. به طور نمونه آن‌ها  می‌توانند با رباتی که ساخته‌اند در مسابقه‌ای که در آمریکای جنوبی برگزار می‌شود شرکت کنند. حتی امکان این وجود دارد که  دانشجویان با اپلیکیشن خرید موبایلی که توسعه داده‌اند، این شانس را پیدا کنند که وارد این صنعت شوند.

شما به عنوان دانشجو می‌توانید در تحقیقات میدانی جامعه شناختی و پروژه‌هایی که به طور مشترک با سازمان‌های غیردولتی در دانشکده علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه بیلگی توسعه یافته‌اند، تجربه کسب کنید.

برنامه های اعتبارسنجی شده دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه خصوصی بیلگی همانند سایر مؤسسات معتبر و شناخته شده ترکیه با دانشگاه‌های کشورهای اروپایی و آمریکایی، توافق‌نامه‌های همکاری تحصیلی – کارآموزی دارد که مهم‌ترین آن‌ها اراسموس و اراسموس پلاس هستند و البته در همکاری با ایران، تأییدیه وزارت علوم را دارد. همچنین در خصوص برنامه‌های اعتبارسنجی باید گفت که فارغ‌التحصیلی از آن‌ها برابر است با دریافت مدرک دیپلمی که اعتبار حرفه‌ای و بین‌المللی دارد. برای نمونه رشته‌هایی در مقطع کارشناسی دانشکده فنی و مهندسی و علوم طبیعی؛ کامپیوتر، برق – الکترونیک، صنعت، سیستم‌های انرژی، ژنتیک و مهندسی زیستی، جز برنامه‌های اعتبارسنجی هستند. همچنین به چند مورد دیگر در ادامه اشاره می‌کنیم؛

 1. برنامه مقدماتی انگلیسی دانشگاه بیلگی استانبول: کمیسیون اعتباربخشی برنامه زبان انگلیسی .(CEA)
 2. دانشکده علوم اجتماعی و علوم انسانی برنامه کارشناسی روان‌شناسی: انجمن روان‌شناسی ترکیه (TPD)
 3. برنامه کارشناسی ارشد روان‌شناسی بالینی، بخش زوج و خانواده درمانی: انجمن بین‌المللی خانواده درمانی (IFTA)

دانشگاه بیلگی از جمله دانشگاه‌هایی است که دارای برنامه‌های دوگانه اصلی و فرعی است. هر دانشجوی مقطع کارشناسی که شرایط لازم را داشته باشد می‌تواند از این فرصت بهره‌مند شود و مدرک دو رشته تحصیلی اصلی (به طور هم‌زمان) و یا گواهینامه مینور را دریافت کند.

نکات بیشترنکته:
برنامه مینور یا رشته فرعی، برنامه‌ای است که در آن دانشجویان می‌توانند در کنار واحدهای درسی رشته اصلی خود، تعدادی واحد از رشته مرتبط بر رشته اصلی را دریافت کنند و پس از پاس کردن این واحدها یک گواهینامه هم دریافت کنند که برای استخدام، مزیت بزرگی محسوب می‌شود.

رتبه و رنکینگ دانشگاه بیلگی

در ابتدا بگوییم که دانشگاه بیلگی استانبول توسط “QS Stars” مستقر در انگلستان که دانشگاه‌های معتبر جهان را رتبه‌بندی می‌کند، ۴ ستاره دریافت کرده است. امتیاز این سایت به این گونه است به دانشگاه‌ها تا ۵ ستاره و البته بیشتر می‌دهد. اما برای اینکه رنکینگ این دانشگاه را در سطح ملی و بین‌المللی بدانید در جدول زیر به استناد سایت رتبه دهی “۴icu.org” رتبه آن را آورده‌ایم؛

سطح رتبه دهیرتبه
رتبه  جهانی۱۶۵۹
رتبه  داخل ترکیه۲۲

همان‌طور که در جدول فوق مشاهده کردید، دانشگاه بیلگی جز ۲۵ دانشگاه برتر ترکیه است که محبوبیت زیادی دارد. از دیگر دانشگاه‌هایی که می‌توان گفت پا به پای بیلگی پیش می‌رود دانشگاه باشکنت است که در رتبه ۲۳ قرار دارد. قبل از تصمیم‌گیری نهایی پیشنهاد می‌کنیم شرایط و مزایای این دانشگاه را هم به طور کامل بررسی کنید.

شرایط پذیرش دانشگاه بیلگی استانبول

گرچه دانشگاه بیلگی جز مؤسسات آموزش عالی خصوصی ترکیه است اما برای پذیرش آن شما نیازمند قبولی یا داشتن یکی از آزمون‌های بین‌المللی هستید و توجه داشته باشید که آزمون ملی (YOS) مورد قبول این دانشگاه نیست. در پایین شرایط پذیرش را آورده‌ایم؛

 1. دیپلم دبیرستان با حداقل معدل ۱۰
 2. ارائه یکی از دیپلم‌ها و یا آزمون‌های بین‌المللی (SAT,ACT,GCE,Abitur,IB).
 3. رسانه آموزشی در دانشگاه بیلگی استانبول انگلیسی است، اگر دانشجوی بین‌المللی در یکی از آزمون‌های صلاحیت زبان انگلیسی زیر نمره کافی کسب کرده باشد، برای یک سال تحصیلی در بیلگی استانبول از «برنامه مقدماتی انگلیسی» معاف می‌شود. بدین ترتیب مهارت زبان انگلیسی دانشجویان به شرح زیر ارزیابی می‌شود:
 • گواهی کمبریج در زبان انگلیسی پیشرفته (CAE): حداقل امتیاز C
 • آزمون مهارت کمبریج (CPE): حداقل نمره C
 • اولین گواهی زبان انگلیسی (FCE): حداقل امتیاز B
 • تافل IBT: حداقل نمره ۷۵
 • PTE آکادمیک: ۶۰

نکات بیشتر  پیام مشاور:
چنانچه شرایط پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی را دارید. بهتر است قبل از انتخاب، همه گزینه‌های خود را بررسی کنید. در ترکیه دانشگاه‌های خصوصی برتر زیادی هست که می‌توانید در مقاله رتبه دانشگاه‌های خصوصی ترکیه، اطلاعات آن‌ها را در رابطه با رتبه دانشگاهی، شرایط پذیرش و.. دریافت و با یکدیگر مقایسه کنید.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه بیلگی

برای پذیرش در کارشناسی ارشد دانشگاه بیلگی، علاوه ارائه مدرک کارشناسی مرتبط، لازم است متقاضیان خود را برای اخذ حداقل نمره قبولی یکی از آزمون‌های مورد نظر دانشگاه آماده کنند.

 • داشتن مدرک کارشناسی مرتبط

شرایط پذیرش دکتری در دانشگاه بیلگی

اگر قصد تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه بیلگی را دارید به غیر از ارائه مدرک مقطع کارشناسی ارشد، بهتر است از الان به فکر آمادگی برای آزمون‌های ورودی و زبان انگلیسی باشید. در جدول زیر آزمون‎‌های زبان و آزمون‌های برنامه‌هایی که نیاز به پایان‌نامه دارند برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری را آورده‌ایم:

آزمون‌های لازم برای برنامه‌هایی که  نیاز به پایان‌نامه دارند
ALESGMATGRE
55450149
حدنصاب نمرات و آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی
TOEFL IBTYDSKPDSUDS

BİLGİ ۳

(BİLGİ English Test)

7260606070

مدارک ثبت نام دانشگاه بیلگی

پس از آنکه موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه بیلگی شدید، نوبت به ارائه مدارک مورد نیاز برای ثبت نام دانشگاه می‌رسد. این مدارک عبارت‌اند از:

 • فتوکپی دیپلم دبیرستان (با ریز نمرات رسمی).
 • ریز نمرات دبیرستان (۴ سال آخر دبیرستان).
 • فتوکپی پاسپورت.
 • گواهی معادل سازی مدرک دیپلم.
 • سابقه نمرات برای یک امتحان صلاحیت زبان انگلیسی به عنوان مثال تافل یا گواهینامه کمبریج در صورت وجود.
 • اجازه اقامت (اگر ساکن ترکیه هستید).

آزمون های لازم برای پذیرش در بیلگی

در بخش‌های قبلی اسامی آزمون‌های بین‌المللی لازم برای پذیرش دانشگاه بیلگی، به همراه حداقل امتیاز مورد قبول هرکدام را گفتیم. در اینجا مجدداً به همراه موارد تکمیلی آن‌ها را ارائه می‌دهیم؛

 • GCE (گواهی عمومی آموزش) سطح پیشرفته با حداقل نمرات “D”.
 • ACT (امتحان پذیرش کالج ملی) ۱۸ امتیاز.
 • SAT با امتیاز ۱۰۰۰٫
 • معدل دیپلم‌های ملی و بین‌المللی:
 • IB (لیسانس بین‌المللی) ۲۸ امتیاز
 • لیسانس فرانسوی حداقل نمره ۱۰٫
 • Abitur حداقل ۳ امتیاز.
 • حداقل معدل مورد نیاز دیپلم دبیرستان: ۱۰

بورسیه دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلگی اگرچه دانشگاهی خصوصی است اما برای دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش شوند، بورسیه‌هایی را تعیین کرده است که شامل موارد مختلفی می‌شود که آن‌ها را نام می‌بریم؛

 • بورسیه‌های موفقیت
 • بورسیه نیاز مالی
 • بورسیه‌های ورزشی
 • بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی
 • تخفیف خواهر و برادر

بورسیه دانشگاه بیلگی استانبول برای دانشجویان

شرایط بورسیه دانشگاه بیلگی

بورسیه‌هایی که در بالا نام بردیم هرکدام شرایط به خصوصی دارند که در اینجا به تفکیک آن‌ها را بررسی می‌کنیم؛

بورسیه‌های موفقیت

در پایان سال تحصیلی، دانشجویانی که سال دوم و سوم را با موفقیت به پایان برسانند و شرایط بورسیه موفقیت (CGPA سال تحصیلی مربوطه با معدل  ۳٫۷۰ و بالاتر) را داشته باشند، ۵۰ درصد از شهریه سال تحصیلی آینده آن‌ها شامل تخفیف می‌شود و بورسیه شایستگی به دانشجو تعلق می‌گیرد.  بورسیه‌ها برای یک سال تحصیلی معتبر است و شامل مدارس تابستانی نمی‌شود. خوب است که بدانید دانشگاه باشکنت ترکیه هم چنین بورسیه‌ای دارد. اگر خود را واجد شرایط این بورسیه می‌دانید حتماً دانشگاه باشکنت را هم در گزینه‌های خود قرار دهید.

بورسیه نیاز مالی

دانشجویان دانشگاه بیلگی که نیاز به حمایت مالی دارند، در صورتی می‌توانند برای بورسیه نیاز مالی درخواست دهند که حداقل یک سال تحصیلی بدون وقفه به تحصیل خود ادامه داده باشند و مشکلات مالی خود را مستند کرده باشند. دانشجویی که درخواست او پذیرفته می‌شود ملزم به امضای تعهدنامه‌ای است و سپس بورسیه به او داده می‌شود. بورسیه تحصیلی برای یک ترم یا یک سال تحصیلی اعطا می‌شود و شامل مدرسه تابستانی نمی‌شود. اگر دانشجویانی که معدل تجمیعی (۲٫۰۰) یا بالاتر در پایان ترم یا سال تحصیلی دریافت کنند و مجدداً درخواست دهند، ادامه بورسیه آنها توسط کمیته بورسیه ارزیابی می‌شود.

بورسیه‌های ورزشی

بورسیه ورزشی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در شاخه‌هایی که دانشگاه بیلگی استانبول در مسابقات بین دانشگاهی شرکت کرده و به سطح تیم ملی رسیده‌اند یا پس از انتخاب برای تیم دانشگاه عملکرد بالایی از خود نشان داده‌اند، حتی اگر ملی نباشند. بورسیه‌های رایگان ورزشکاران با نرخ‌هایی که توسط کمیته بورسیه تعیین می‌شود، ارائه می‌شوند. مبنای اعطای بورسیه تحصیلی این است که دانشجوی مورد نظر نماینده دانشگاه بیلگی استانبول در تیم دانشگاه باشد و موفقیت تحصیلی خود را در اولویت قرار دهد. بورسیه تحصیلی ورزشکاران به مدت ۲ سال  در برنامه آمادگی زبان انگلیسی، ۴ سال در برنامه‌های کارشناسی، ۲ سال در برنامه‌های مقطع کاردانی معتبر است و شامل مدرسه تابستانی نمی‌شود؛ و توجه داشته باشید که اگر معدل از ۲٫۰۰ کمتر شود، این بورسیه قطع می‌شود.

بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی

دانشگاه بیلگی استانبول برای حمایت از دانشجویانی که تحصیلات عالی خود را با برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری ادامه می‌دهند، بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد. موضوعاتی مانند میزان بورسیه، سهمیه، شرایطی که متقاضیان باید واجد آن باشند، هر ساله توسط هیئت امنا تعیین و به واسطه هماهنگ‌کننده‌های برنامه، اجرا می‌شود.

تخفیف فارغ‌التحصیلان

دانشجویان فارغ‌التحصیل از مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه بیلگی استانبول از ۳۰ درصد تخفیف (برای دانشجویانی که از سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ وارد دانشگاه شده‌اند معتبر است) در صورت ثبت نام در یک برنامه جدید بهره‌مند می‌شوند.

تخفیف خواهر و برادر

خواهران و برادران دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه بیلگی استانبول در صورت واجد شرایط بودن برای تحصیل در بیلگی از ۱۰ درصد تخفیف خواهر و برادر بهره‎مند می‌شوند. این تخفیف برای مقاطع کارشناسی، کاردانی و کارشناسی ارشد می‌باشد. البته این بورسیه برای مدرسه تابستانی معتبر نیست. گفتنی است که دانشگاه بیکنت استانبول هم این نوع بورسیه را دارد که می‌توانید شرایط آن دانشگاه را هم بررسی کنید.

شهریه دانشگاه بیلگی

می‌رسیم به یکی از پرتکرارترین سؤالات دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند؛ «شهریه دانشگاه چقدر است؟» در اینجا لیست شهریه دقیق پر متقاضی‌ترین رشته‌های دانشگاه بیلگی را به شما ارائه می‌دهیم؛

معماری

لیسانس معماری (Bachelor of architecture)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۹٫۷۲۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۹٫۷۲۰ دلار در سال
حقوق

لیسانس حقوق (Bachelor of Law)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۹٫۷۲۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۹٫۷۲۰ دلار در سال
طراحی صنعتی

لیسانس طراحی صنعتی (Bachelor of Industrial Design)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۹٫۷۲۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۹٫۷۲۰ دلار در سال
طراحی محیط

لیسانس طراحی محیط (Bachelor of Environment design)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۹٫۷۲۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۹٫۷۲۰ دلار در سال
مهندسی عمران

لیسانس مهندسی عمران (Bachelor of civil engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۹٫۷۲۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۹٫۷۲۰ دلار در سال
مهندسی صنایع

لیسانس مهندسی صنایع (Bachelor of industrial engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۹٫۷۲۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۹٫۷۲۰ دلار در سال
مهندسی الکترونیک

لیسانس مهندسی الکترونیک (Bachelor of Electronic Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۹٫۷۲۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۹٫۷۲۰ دلار در سال
مهندسی مگاترونیک

لیسانس مهندسی مگاترونیک (Bachelor of Mechatronic engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۹٫۷۲۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۹٫۷۲۰ دلار در سال
موسیقی

لیسانس موسیقی (Bachelor of Music)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال
روابط بین الملل

لیسانس روابط بین الملل (Bachelor of International Relations)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال
روانشناسی

لیسانس روانشناسی (Bachelor of Psychology)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال
مدیریت کسب و کار

لیسانس مدیریت کسب و کار (Bachelor of business management)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال
اقتصاد

لیسانس اقتصاد (Bachelor of Economy)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال
مدیریت سیستم های اطلاعاتی

لیسانس مدیریت سیستم های اطلاعاتی (Bachelor of information systems Management)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال
تجارت و بازرگانی بین المللی

لیسانس تجارت و بازرگانی بین المللی (Bachelor of International trade and commerce)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال
تبلیغات

لیسانس تبلیغات (Bachelor of Advertising)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال
مدیریت هنری و فرهنگی

لیسانس مدیریت هنری و فرهنگی (Bachelor of Arts and Cultural Management)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال
طراحی بازی دیجیتال

لیسانس طراحی بازی دیجیتال (Bachelor of Digital game design)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال
طراحی ارتباطات بصری

لیسانس طراحی ارتباطات بصری (Bachelor of Visual Communication Design)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال
روابط عمومی و تبلیغات

لیسانس روابط عمومی و تبلیغات (Bachelor of Public relations and advertising)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال
گزارش و برنامه نویسی تلویزیون

لیسانس گزارش و برنامه نویسی تلویزیون (Bachelor of TV reporting and programming)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال
پرستاری

لیسانس پرستاری (Bachelor of nursing)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال
فیزیوتراپی

لیسانس فیزیوتراپی (Bachelor of Physiotherapy)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال
مدیریت تدارکات

لیسانس مدیریت تدارکات (Bachelor of supply Management)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال
مدیریت گردشگری

لیسانس مدیریت گردشگری(Bachelor of Tourism management)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال
غذا و هنر آشپزی

لیسانس غذا و هنر آشپزی (Bachelor of Food and culinary art)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال
طراحی مد و پارچه

لیسانس طراحی مد و پارچه (Bachelor of Fashion and fabric design)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸٫۱۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۸٫۱۰۰ دلار در سال

دانشکده های دانشگاه بیلگی

دانشگاه بیلگی برنامه‌های آموزشی خود را در ۸ دانشکده به دانشجویان خود ارائه می‌دهد که عبارت‌اند از:

 1. دانشکده ارتباطات بیلگی استانبول
 2. دانشکده حقوق
 3. دانشکده مدیریت
 4. دانشکده معماری
 5. دانشکده فنی و مهندسی و علوم طبیعی
 6. دانشکده علوم بهداشت
 7. دانشکده علوم اجتماعی و انسانی
 8. دانشکده علوم کاربردی

رشته های دانشگاه بیلگی

دانشگاه بیلگی در اکثر حوزه‌های دانشگاهی رشته تحصیلی دارد که در اینجا برای آشنایی بیشتر، برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم؛

 1. تغذیه و رژیم غذایی
 2. علوم کامپیوتر
 3. مهندسی صنایع
 4. فیزیوتراپی و توان‌بخشی
 5. پرستاری
 6. حقوق
 7. آموزش زبان انگلیسی
 8. عمران
 9. معماری
 10. موسیقی
 11. روان‌شناسی
 12. رادیو، تلویزیون و سینما
 13. منسوجات و طراحی مد

امکانات رفاهی دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلگی یکی از بهترین پردیس‌های استانبول را دارد؛ Santral (پردیس اصلی) فوق‌العاده است و کافه، رستوران و حتی آرایشگاه هم دارد. پردیسی بزرگ، تمیز و سرسبز. از جذابیت‌های این پردیس درهم تنیدگی علم و فرهنگ و هنر است. پردیسی که در آن اولین ساختمان‌های نیروگاه برق ترکیه تغییر کاربری داده و برای آموزش، مجدداٌ باز شد و اکنون موزه انرژی را در خود جای داده است. همچنین تمام ساختمان‌ها نوساز یا کاملاً بازسازی شده و مجهز هستند. زندگی تحصیلی در بیلگی به گونه‌ای است که شما به همه امکانات دسترسی دارید، چرا که به همه چیز نزدیک هستید و می‌توانید ساعت‌ها در فضای زیبای پردیس دانشگاه قدم زنید و وقت بگذرانید. در اینجا تنها برخی از امکانات رفاهی زیادی که دانشگاه بیلگی برای فراهم کردن اوقات فراغتی مطلوب، در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد را نام می‌بریم؛

 • کتابخانه
 • سالن ورزش
 • مرکز پزشکی
 • سالن غذاخوری
 • خوابگاه
 • کافه تریا
 • سالن اجتماعات
 • مرکز کپی
 • استودیو رادیو
 • پارک
 • عابر بانک
 • آرایشگاه
 • مسیر پیاده‌روی

خوابگاه دانشگاه بیلگی

دانشگاه بیلگی استانبول خوابگاه اختصاصی ندارد و خدمات خوابگاهی را برای دانشجویان خود به واسطه خوابگاه‌های قراردادی و قابل اعتماد در نزدیکی پردیس‌هایش ارائه می‌دهد. خوابگاه‌های پیشنهادی دانشگاه در اتاق‌هایی با ظرفیت‌های یک نفره، دو نفره، چهار تخته و.. ارائه می‌شوند.

برای نمونه مجموعه خوابگاهی “Republica Aparts Ortaköy” واقع در مرکز Ortaköy، ۲ دقیقه پیاده تا ایستگاه اتوبوس فاصله دارد و خدمات شاتل (سرویس‌های رفت و برگشتی) به نقاط مختلف شهر ارائه می‌دهد.

امکانات و خدماتی که این مجموعه در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد عبارت‌اند از:

 • سالن بدنسازی
 • کادر پزشکی
 • استخر
 • اتاق مطالعه
 • کافه تریا
 • اتاق سینما
 • اتاق بازی
 • مبلمان برای همه اتاق‌ها
 • آشپزخانه مشترک و اتاق رخت‌شویی
 • سرویس بهداشتی و حمام برای همه اتاق‌ها
 • نظافت اتاق‌ها هفته‌ای یکبار توسط تیم نظافتی
 • خدمات اینترنتی
 • سه وعده غذایی در روز در کافه تریا

در نظر داشته باشید که به منظور تأمین امنیت ساختمان‌ها، به صورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته این مجموعه خوابگاهی توسط نگهبانان و دوربین‌های امنیتی نظارت می‌شود.

آدرس دانشگاه بیلگی

پردیس مرکزی دانشگاه بیلگی  (Santral) در ساحل خلیج، در منطقه‌ای سرسبز به مساحت ۱۱۸ هکتار در بخش اروپایی شهر با دسترسی آسان به هر از نقطه شهر، واقع شده است:

 1. پردیس کوش تپه Kustepe: پردیسی در مرکز استانبول، ۵ دقیقه از Mecidiyekoy و Şişli، فاصله دارد که جز مراکز تجاری شهر استانبول محسوب می‌شوند.
 2. پردیس دولاپ دره Dolapdere: پردیسی که در سال ۲۰۰۲ برنده جایزه «ساختمان و محیط زیست» در فاصله ۱۰ دقیقه‌ای از میدان تقسیم قرار دارد.

آدرس دقیق دانشگاه: استانبول، ایوب سلطان ۳۴۰۶۰، جاده کاظیم کارابکیرش:۲/۱۳، سانترال برق سیلاح تاراغای سابق، پردیس سانترال استانبول

استانبول با داشتن تنوع فرهنگی و رویدادهای هنری گسترده همواره از مقاصد اصلی دانشجویان برای تحصیل بوده است. احتمالاً شما هم یکی از افرادی هستید که می‌خواهید شانس خود را برای تحصیل و زندگی در استانبول امتحان کنید. پس قبل از هر چیز باید لیستی از دانشگاه‌های خصوصی و دولتی این شهر را داشته باشید تا شرایط هرکدام را بررسی و دانشگاهی که با علایق شما تطابق بیشتری دارد را انتخاب کنید. به همین منظور ما اطلاعات این دانشگاه‌ها را برای راحتی فرایند جستجو و گزینش شما، در یک صفحه جمع‌آوری کرده‌ایم که کافیست وارد لینک زیر شده و دانشگاه مطلوب خود را پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: لیست دانشگاه های دولتی و خصوصی استانبول

جمع‌بندی

در این مقاله به یکی از دانشگاه‌های خصوصی معتبر ترکیه پرداختیم که به گفته دانشجویان آن یکی از بین‌المللی‌ترین دانشگاه‌های شهر استانبول است. در ابتدا دانشگاه بیلگی را معرفی کردیم، سپس اطلاعاتی در خصوص رتبه، شرایط پذیرش، بورسیه و مزایا و… این دانشگاه ارائه دادیم که با خواندن مقاله آشنایی خوبی با این دانشگاه پیدا خواهید کرد و حتی شاید این دانشگاه در لیست اولویت‌های شما برای اپلای قرار گیرد.

سؤالات متداول کاربران درباره دانشگاه بیلگی

برای اطلاع دقیق از شهریه رشته‌های مختلف دانشگاه بیلگی به بخش شهریه‌ها در همین صفحه مراجعه کنید.

دانشگاه بیلگی مورد تأیید وزارت علوم ایران است. همچنین جز دانشگاه‌هایی است که در برنامه اراسموس و اراسموس پلاس مشارکت دارد. در بخش مزایای همین مقاله می‌توانید جستجو کنید.

دانشگاه بیلگی به عنوان یک دانشگاه خصوصی معتبر، جایگاه ۲۲ را به خود اختصاص داده است.

رشته‌های متنوع بسیاری در دانشگاه بیلگی ارائه می‌شود که می‌توانید در بخش معرفی رشته‌ها تعداد زیادی از آن‌ها را مشاهده کنید مانند: معماری داخلی، پرستاری، مهندسی برق و الکترونیک، رادیو، تلویزیون و سینما و موسیقی.

بیلگی خوابگاه اختصاصی ندارد. اما با خوابگاه‌هایی در نزدیکی خود طرف قرارداد است که جزئیات آن را می‌توانید در همین مقاله مطالعه کنید.

دانشگاه بیلگی در نزدیکی مرکز شهر استانبول قرار دارد.

بیلگی انتخاب بسیار خوبی برای تحصیل است. اگر شما هم قصد تحصیل در این دانشگاه شهری را دارید، با مشاوران ما در بورس تاپ تماس بگیرید و سیر تا پیاز اطلاعاتی که برای پذیرش این دانشگاه نیاز دارید را دریافت کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

۵/۵ – (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در
اطلاع از
guest
۰ نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ارتباط با مشاوران بورس تاپ

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

پیشنهاد می‌کنم مقالات زیر رو هم ببینید

لوگو دانشگاه بیلگی
دانشگاه استانبول بیلگی
پذیرش باز است

نام دانشگاه به زبان انگلیسی:
 Bilgi University

نوع دانشگاه:
خصوصی

نحوه پذیرش:
شرط معدل دیپلم یا آزمون‌های ملی و بین‌المللی

برنامه تبادل دانشجویی:
اراسموس پلاس

رتبه در میان دانشگاه های ترکیه:
۲۲

زبان آموزشی:
ترکی – انگلیسی

مورد تایید ایران:
مورد تایید وزارت علوم

مورد تایید اروپا و آمریکا:
است

تعداد دانشکده:
۸

مقالات به‌روز شده