دانشگاه استانبول

استانبول شهری است که اروپا و آسیا را به هم وصل می‌کند. تاریخ طولانی و پرجاذبه استانبول به همراه فرهنگ غنی،  این شهر را به محلی هیجان‌انگیز برای دانشجویانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند تبدیل کرده است. دانشگاه استانبول واقع در این شهر فقط یک دانشگاه نیست، با تحصیل در آن گویی در دل تاریخ قدم می‌زنید. چرا که بر اساس بسیاری از نظرسنجی‌های معتبر، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه های ترکیه محسوب می‌شود که بسیار پرطرفدار است. در ادامه شرح مفصلی از این دانشگاه ارائه خواهیم داد تا با ویژگی‌های آن بیشتر آشنا شوید. برای نمونه می‌توان به یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دانشگاه استانبول اشاره کرد؛ یعنی به اشتراک‌گذاری دانش و تجربیات متقابل، به لطف ارتباط گرم بین اعضای هیئت علمی و دانشجویان.

نام دانشگاه

استانبول (Istanbul University)

نوع دانشگاه

دولتی

شهر

استانبول

سال تاسیس

۱۹۳۳ میلادی

مورد تایید ایران:

مورد تایید وزارت علوم و بهداشت

مورد تایید اروپا و آمریکا

مورد تایید است

نحوه پذیرش

شرط معدل دیپلم یا آزمون‌های ملی و بین‌المللی

رتبه در ترکیه

۱

برنامه تبادل دانشجویی

اراسموس پلاس - فارابی - مولانا

تعداد دانشکده

۱۷

زبان آموزشی

ترکی - انگلیسی

مقاطع تحصیلی

کارشناسی - کارشناسی ارشد - دکتری

پذیرش باز است

آنچه در این مطلب خواهید خواند

معرفی تاریخچه دانشگاه ترکیه

تاریخچه دانشگاه استانبول به مؤسسات آموزشی‌ای  با نام مدارس سامانیه (Sahn-ı Seman) برمی‌گردد که پس از فتح استانبول در سال ۱۴۵۳ توسط سلطان محمد دوم عثمانی، بنیان نهاده شد. سبک غربی دانشگاه استانبول ترکیه یکی از ویژگی‌هایی است که به آن شناخته می‌شود.

دانشگاه استانبول ترکیه که در حال حاضر یکی از بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه است، «اولین و تنها دانشگاه» ترکیه نیز هست که در سال ۱۹۳۳ فعالیت آکادمیک خود را آغاز کرد. از زمان تأسیس تاکنون بر اصل پیش‌گامی خود تأکید داشته و عملکرد آن شاهدی بر این موضوع است. برای نمونه می‌توان به جوایز نوبل فارغ‌التحصیلان آن؛ اورهان پاموک و غزیز سانجار اشاره کرد.

دانشجویان دانشگاه استانبول ترکیه

دانشگاه استانبول مفتخر است که جزء یکی از ۱۰ دانشگاه برتر تأسیس شده در اروپا به حساب می‌آید. در طول قرن‌های گذشته، دانشگاه استانبول تغییرات زیادی را از سر گذرانده اما همیشه بهترین بوده است.

دانشگاه استانبول با داشتن ۱۷ دانشکده،۱۳ مؤسسه تحصیلات تکمیلی، ۲ مدرسه عالی (یکی از آن‌ها کنسرواتور موسیقی و هنرهای زیبا) و ۲ مدرسه فنی حرفه‌ای برنامه‌های آموزشی خود را در تمامی مقاطع تحصیلی از کاردانی تا دکتری ارائه می‌دهد.

مزایای دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول با وجود اینکه قدیمی‌ترین دانشگاه ترکیه است اما همواره جز پیشتازان عرصه علم و دانش به شمار می‌رود. چنین موقعیتی به آسانی به دست نیامده و آن را مدیون عرضه خدمات آموزشی و پژوهشی بسیار خود به جامعه دانشگاهی است. در ادامه به گوشه‌ای از مزایای علمی و البته رفاهی دانشگاه می‌پردازیم چرا که ذکر تمامی موارد یکجا ممکن نیست.

پردیس در دسترس

پردیس اصلی دانشگاه استانبول در نزدیکی میدان بیازیت، واقع شده است؛ مکان‌های Vezneciler، Vefa، Çapa، Aksaray، Laleli که سایر بخش‌ها در آن هستند نیز در محدوده منطقه فاتح در سمت اروپایی استانبول قرار دارند. با توجه به موقعیت مرکزی دانشگاه، امکانات حمل‌ونقل فراوانی در دسترس دانشجویان قرار گرفته و دسترسی به ساختمان‌های دانشگاه استانبول از بسیاری از نقاط استانبول به خصوص با تراموا و اتوبوس به راحتی و در مدت زمان کوتاهی امکان‌پذیر است.

فعالیت‌های اجتماعی متنوع

دانشجویان دانشگاه استانبول این امکان را دارند که در بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی – فرهنگی و ورزشی هر دانشکده شرکت کنند و به عضویت انجمن‌های متنوع دانشجویی درآیند.

امکان انتقال افقی از دانشگاه‌های دیگر

داوطلبانی که در دانشگاه دیگری ادامه تحصیل می‌دهند و قصد انتقال دارند نیز می‌توانند سهمیه انتقال افقی (تغییر رشته) را در دانشگاه استانبول در نظر داشته باشند و فرایند درخواست خود را به صورت آنلاین دنبال کنند.

دریافت جوایز معتبر بین‌المللی

اورهان پاموک و عزیز سانجار دو برنده جایزه نوبل، از فارغ‌التحصیلان دانشگاه استانبول هستند؛ اورهان پاموک، فارغ‌التحصیل دانشکده ارتباطات و دیگری دکتر عزیز سانجار فارغ‌التحصیل دانشکده پزشکی است. دیگر افتخارات این دانشگاه عبارت‌اند از:

 • موفقیت در کسب جایزه TÜBA-GEBİP از اعضای هیئت علمی دانشگاه استانبول
 • جوایز آکادمی علوم ترکیه (TÜBA) 2022 دانشمند جوان برجسته (GEBİP)
 • 4 عضو هیئت علمی دانشگاه استانبول شایسته دریافت جایزه در رشته‌های علوم اجتماعی و علوم طبیعی در محدوده جوایز TÜBA – GEBIP عنوان شدند.

دریافت گواهی‌نامه‌های معتبر بین‌المللی

دانشگاه استانبول ۶۰ گواهینامه معتبر برای ۵۷ برنامه بین‌المللی در همکاری با مؤسسات آموزش عالی دنیا اختیار دارد. در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال ۲۰۲۲، دانشگاه استانبول در بین ۱۰۰۰-۸۰۱  دانشگاه جهان قرار گرفته است.

منابع انسانی غنی

با توجه به وسعت دانشگاه استانبول منابع انسانی آن بسیار غنی است که به آن اشاره می‌کنیم؛

 • ۳۷۲۲ کل کادر آموزشی در سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱
 • ۴۸۶ مربی
 • ۴۱۸ دانشیار
 • ۱۱۴۲ دستیار پژوهش
 • ۹۴۸ استاد
 • ۱۲۴ آکادمیسین خارجی
 • ۶۰۴ عضو هیئت علمی

مراکز علمی – پژوهشی

دانشگاه استانبول مراکز علمی – پژوهشی زیادی دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها را معرفی می‌کنیم؛

 • مراکز تحقیقاتی – کاربردی وابسته به ریاست دانشگاه (۴۵ عدد)
 • مراکز تحقیقاتی وابسته به دانشکده پزشکی استانبول (۲ عدد)
 • مرکز تحقیقاتی و کاربردی جذام و بیماری‌های مقاربتی
 • مرکز تحقیقاتی و کاربردی مجموعه‌های فرهنگ میکروارگانیسم‌ها
 • مراکز وابسته به دانشکده حقوق (۵ عدد)
 • مراکز وابسته به دانشکده ادبیات (۷ عدد)

اعتبار دانشگاه استانبول ترکیه

آیا دانشگاه استانبول مورد تایید است

دانشگاه استانبول به عنوان برترین دانشگاه استانبول مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران است. همچنین در برنامه‌های تبادل دانشجویی بین‌المللی اراسموس و اراسموس پلاس، مولانا و فارابی مشارکت فعال دارد. چنانچه پس از تحصیل در ترکیه با هدف راه‌اندازی حرفه خود، قصد بازگشت به ایران را دارید، داشتن تأییدیه ایران ضروری است. به همین خاطر اگر می‌خواهید از انتخاب دانشگاه خود مطمئن شوید، از لیست دانشگاه‌های وزارت بهداشت ترکیه و لیست دانشگاه‌های وزارت علوم ترکیه دانشگاهتان را انتخاب کنید. اگر نیاز به جزئیات بیشتری داشتید می‌توانید با مشاورین ما در بورس تاپ تماس گرفته تا صفر تا صد تحصیل در ترکیه را با نظر به شرایط شما شرح دهند. در ادامه با ما همراه باشید تا برنامه‌های بین‌المللی دانشگاه استانبول را توضیح دهیم؛

رتبه و رنکینگ دانشگاه استانبول

رتبه دانشگاه استانبول گویای همه چیز است و دیگر نیاز به تعریف بیشتری ندارد. می‌دانیم که مراجع معتبر رنکینگ دانشگاهی بر اساس داده‌های خود رتبه‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند. با این توضیح، جالب است بدانید دومین دانشگاه ترکیه بر اساس سایت معتبر “Edurank.org” در دیگر کلان‌شهر مهم ترکیه قرار دارد. دانشگاه حاجت تپه آنکارا همواره در تعقیب دانشگاه استانبول بوده است. به‌طورکلی همیشه رقابتی دشوار میان استانبول به عنوان پایتخت فرهنگی و آنکارا به عنوان پایتخت سیاسی ترکیه بوده است. در اینجا رتبه دانشگاه “IU” را بر پایه سایت نام برده می‌آوریم؛

سطح رتبه بندیرتبه
رتبه عمومی در ترکیه۱
رتبه عمومی در جهان۴۶۳

شرایط پذیرش دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول تمامی مقاطع تحصیلات دانشگاهی از کاردانی تا دکتری را دارد و داوطلبان می‌توانند حداکثر برای سه رشته اقدام کنند. همچنین مراحل اخذ پذیرش از طریق صفحه اصلی دانشگاه İÜYÖS انجام می‌شود. فقط توجه داشته باشید دانشگاه استانبول تنها بر اساس آزمون “YOS” پذیرش کارشناسی دارد و سایر آزمون‌های بین‌المللی مورد تأیید دانشگاه نیستند.  شما می‌توانید با داشتن شرایطی که در ادامه عنوان می‌شود، موفق به اخذ پذیرش از برترین دانشگاه ترکیه شوید؛

 • ارائه دیپلم دبیرستان یا پیش دانشگاهی
 • حداقل امتیاز ۳۰ برای رشته‌های کاردانی در آزمون YOS
 • حداقل امتیاز ۴۰ برای رشته‌های کارشناسی در آزمون YOS

شرایط پذیرش تحصیلات تکمیلی دانشگاه استانبول

برای آنکه بتوانید در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه استانبول اپلای کنید باید شرایطی که در ادامه معرفی می‌کنیم را داشته باشید. در ادامه ابتدا به آزمون‌هایی که برای پذیرش این دو مقطع نیاز دارید، می‌پردازیم؛

نام مؤسسهآزمون (ALES)آزمون (GMAT)آزمون (GRE)
مؤسسه علوم و مدیریت دریایی۶۵۴۵۰

حداقل ۶۱۰ (قدیمی)

حداقل ۱۵۱ (جدید)

در بخش کمی

دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم طبیعی و کاربردیارشد: حداقل ۶۰ندارد

حداقل ۶۵۰ (قدیمی)

حداقل ۱۵۱ (جدید)

در بخش کمی

دکتری: حداقل ۶۵
مؤسسه مطالعات روان‌شناسی هوانوردی۶۵۵۳۰

حداقل ۶۶۰ (قدیمی)

حداقل ۱۵۲ (جدید)

در بخش کمی

مؤسسه اقتصاد بازرگانی۵۵۴۵۰حداقل ۱۴۹ (کمی)
مؤسسه علوم بهداشتیکارشناسی ارشد: حداقل ۶۰۴۸۰

حداقل ۶۵۰ (قدیمی)

حداقل ۱۵۱ (جدید)

در بخش کمی

دکتری: حداقل ۶۵

نمره پزشکی پایه: حداقل ۵۵

مؤسسه علوم اجتماعی۶۵۵۳۰

حداقل ۶۶۰ (قدیمی)

حداقل ۱۵۲ (جدید)

در بخش کمی

نمرات پایه برای آزمون زبان انگلیسی YDS یا آزمون معادل
نام مؤسسهارشددکتری
مؤسسه علوم و مدیریت دریایی۵۰۵۵
دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم طبیعی و کاربردی۵۰۵۵
دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم طبیعی و کاربردی (برنامه‌های به زبان انگلیسی)۶۵
مؤسسه اقتصاد بازرگانی۶۵
مؤسسه اقتصاد بازرگانی (برنامه‌های به زبان انگلیسی)۶۵
مؤسسه علوم بهداشتی۵۰۵۵
مؤسسه علوم بهداشتی (برنامه‌های به زبان انگلیسی)۷۰
مؤسسه علوم اجتماعی۵۰۵۵
مؤسسه علوم اجتماعی (برنامه‌های به زبان انگلیسی)۷۵

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه استانبول

 • داشتن مدرک کارشناسی
 • داشتن نتایج آزمون ALES و یا آزمون‌های بین‌المللی مشابه
 • داشتن نتایج آزمون زبان انگلیسی YDS و یا آزمون‌های مشابه معتبر

شرایط پذیرش دکتری دانشگاه استانبول

 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد
 • داشتن نتایج آزمون ALES و یا آزمون‌های بین‌المللی مشابه
 • داشتن نتایج آزمون زبان انگلیسی YDS و یا آزمون‌های مشابه معتبر
 • مصاحبه

شرایط ثبت نام دانشگاه استانبول

مدارک ثبت نام دانشگاه استانبول

بعد از آنکه موفق به اخذ پذیرش دانشگاه استانبول شدید، باید برای گردآوری مدارک ضروری در ثبت نام دانشگاه اقدام نمایید. ما در اینجا کلیه مدارک و اسناد مورد نیاز داوطلبان را آورده‌ایم که در صورت کسری بتوانید برای تهیه آن‌ها اقدام کنید. این مدارک عبارت‌اند از:

 • اصل دیپلم دبیرستان یا گواهی فارغ‌التحصیلی موقت و ترجمه ترکی آن که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • اصل دیپلم دبیرستان، گواهی معادل‌سازی اخذ شده از اداره آموزش ملی استانی وزارت آموزش ملی جمهوری ترکیه یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ
 • دروس گذرانده شده در دبیرستان، نمرات و معدل و کارنامه رسمی تأیید شده توسط مدیریت دبیرستان و ترجمه ترکی که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
  پرینت سند نتیجه İÜYÖS
 • یک کپی از صفحات گذرنامه که اطلاعات هویتی و مدت اعتبار را نشان دهد و ترجمه ترکی آن، که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • رونوشت گواهی زبان خارجی معتبر بین‌المللی و یا گواهی مهارت ترکی که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • گواهی اقامت؛ باید حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ ثبت نام به دفتر دانشجویی واحد مربوطه ارائه شود.
 • هشت قطعه عکس ۵×۶ سانتیمتری؛ نهایتاً تا شش ماه قبل از ثبت نام باشد.
 • رسید بانکی مبنی بر پرداخت شهریه به بانک

آزمون‌های لازم برای پذیرش در استانبول

از جمله شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه دولتی استانبول قبولی در یکی از آزمون‌های ورودی معرفی شده از طرف دانشگاه است. برای سهولت داوطلبان، ما در قالب جدولی، کلیه آزمون‌هایی که باید دانشجویان از آن‌ها اطلاع داشته باشند را گردآوری کرده‌ایم؛

نوع دیپلم و یا آزمون‌های ملی و بین‌المللی مورد پذیرشامتیاز و توضیحات
یوس دانشگاه استانبول (İÜYÖS)

   برنامه پزشکی ترکیه: داشتن حداقل امتیاز ۹۰ از ۱۰۰

سایر برنامه‌ها: داشتن حداقل امتیاز ۶۰ از ۱۰۰

SAT (آزمون استعداد تحصیلی)

   دانشکده پزشکی:

* داشتن حداقل نمره ۱۲۰۰ از ۱۶۰۰ در «ریاضی» و «خواندن و نوشتن مبتنی بر شواهد» (خواندن انتقادی در نسخه قدیمی SAT)

* حداقل نمره ۶۸۰ از ۸۰۰ در بخش «آزمون ریاضی»

سایر دانشکده‌ها و مدارس:

* داشتن حداقل نمره ۱۱۰۰ از ۱۶۰۰ در «ریاضی» و «خواندن و نوشتن مبتنی بر شواهد» (خواندن انتقادی در نسخه قدیمی SAT)

* داشتن حداقل نمره ۶۰۰ از ۸۰۰ در بخش «آزمون ریاضی»

ACT (تست کالج آمریکایی)حداقل امتیاز ۲۵ از ۳۶
ABITUR (آلمان)حداکثر امتیاز ۳ (بین ۱-۳ امتیاز)
لیسانس فرانسهحداقل نمره ۱۴ از ۲۰ (فقط نتایج آزمون‌های به دست آمده از وزارت آموزش فرانسه پذیرفته می‌شود، نتایج امتحانات سایر کشورها پذیرفته نیست.)
Matura (اتریش)حداقل امتیاز ۳ از ۵
IBامتیاز ۳۳ از ۴۵

بورسیه دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول در قالب چهار برنامه، به دانشجویان خود بورسیه ارائه می‌دهد؛ بنابراین دانشجویانی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند، بهتر است درباره این بورسیه‌ها بدانند تا شاید با داشتن شرایط یکی از آن‌ها بتوانند هزینه‌های تحصیل خود را کاهش دهند. در ادامه این بورسیه‌ها را معرفی می‌کنیم؛

 • بورسیه موفقیت
 • بورسیه‌های مؤسسات اعتباری و خوابگاه‌ها
 • بورسیه‌های ویژه
 • فرصت کار پاره وقت

انواع بورسیه دانشگاه استانبول

شرایط بورسیه دانشگاه استانبول

پیش‌تر توصیه کردیم که از شرایط بورسیه‌های دانشگاه استانبول اطلاعات کسب کنید تا از این طریق، در پرداخت شهریه دانشگاه، هزینه‌ای به مراتب کمتری را متحمل شوید. بدین ترتیب شرایط هرکدام از این بورسیه‌ها را بیان می‌کنیم؛

بورسیه موفقیت

کمک هزینه تحصیلی ماهانه و جوایز تشویقی مانند لپ‌تاپ به دانشجویان تعلق می‌گیرد؛ بدین صورت که دانشگاه استانبول ۵۰۰ نفر برتر در رتبه‌بندی آزمون مؤسسات آموزش عالی (YKS) را  توسط هیئت اداری برای اعطای این کمک هزینه تعیین می‌کند. علاوه بر این، دانشجویانی که جزء ۵۰۰ نفر برتر هستند، می‌توانند از خدمات تغذیه و اقامت دانشگاه استانبول به صورت رایگان در محدوده دو برنامه بورسیه تحصیلی جداگانه، یکی بورسیه خوابگاهی و دیگری بورسیه غذایی بهره‌مند شوند.

بورسیه‌های مؤسسات اعتباری و خوابگاه‌ها

بورسیه‌هایی هستند که توسط مؤسسه اعتباری و امور خوابگاه‌ها تعیین می‌شوند که آیا دانشجویان می‌توانند مطابق با سهمیه اختصاص داده شده، بورسیه تحصیلی (غیر قابل استرداد) یا وام تحصیلی (قابل بازپرداخت) دریافت کنند یا نه. فقط در نظر داشته باشید که وام تحصیلی صرفاً مختص دانشجویان ترک است.

بورسیه‌های ویژه

بورسیه‌هایی هستند که از طریق سازمان‌های غیردولتی مختلف مانند بنیادها، انجمن‌ها و اشخاص حقیقی که می‌خواهند از دانشجویان در طول تحصیل حمایت مالی کنند، تأمین می‌شوند. فرایندهای اخذ بورسیه در چارچوب معیارهای تعیین شده توسط اهداکننده پیگیری می‌شود.

فرصت کار پاره وقت

دانشجویان دانشگاه استانبول در چارچوب «برنامه اشتغال پاره وقت دانشجویی» که زیر نظر واحد مدیریت بودجه است، از نظر مالی حمایت می‌شوند. مطابق برنامه، آن‌ها فرصت کار پاره وقت در واحدهای دانشگاهی را دارند که حداکثر ساعات کار ۵۲٫۵ ساعت در ماه تعیین شده است.

شهریه دانشگاه استانبول

در اینجا لیست دقیقی از شهریه رشته‌های پرمتقاضی دانشگاه استانبول را ارائه می‌دهیم که از این طریق به یکی از پرسش‌های پرتکرار شما داوطلبان، پاسخ گفته باشیم. با مشاهده میزان شهریه هر رشته می‌توانید بخش عمده‌ی هزینه‌های تحصیلی خود را حساب کنید.

پزشکی (ترکی)

پزشکی (Bachelor of Medicine)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۸۰٫۰۰۰ لیر در سال
پزشکی (انگلیسی)

پزشکی (Bachelor of MEDICINE)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۸۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۸۰٫۰۰۰ لیر در سال
دندانپزشکی (ترکی)

لیسانس دندانپزشکی (Bachelor of Dentistry)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۵۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۵۰٫۰۰۰ لیر در سال
دندانپزشکی (انگلیسی)

لیسانس دندانپزشکی (Bachelor of Dentistry)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۵۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۵۰٫۰۰۰ لیر در سال
داروسازی (ترکی)

لیسانس داروسازی (Bachelor of Pharmacy)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۴۰٫۰۰۰ لیر در سال
داروسازی (انگلیسی)

لیسانس داروسازی (Bachelors in Pharmacy)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۴۰٫۰۰۰ لیر در سال
پرستاری

لیسانس پرستاری (Bachelor of nursing)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۳۰٫۰۰۰ لیر در سال
حقوق

لیسانس حقوق (Bachelor of Law)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۲٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۲۲٫۰۰۰ لیر در سال
تجارت

لیسانس تجارت (Bachelor of Business)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
معماری

لیسانس معماری (Bachelor of Architecture)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۲٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۲۲٫۰۰۰ لیر در سال
فیزیک (ترکی)

لیسانس فیزیک (Bachelor of physics)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
فیزیک (انگلیسی)

لیسانس فیزیک (Bachelor of physics)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
اقتصاد (ترکی)

لیسانس اقتصاد (Bachelor of Economy)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
اقتصاد (انگلیسی)

لیسانس اقتصاد (Bachelor of Economy)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
لجستیک

لیسانس لجستیک (Bachelor of logistic)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
مدیریت کسب و کار

لیسانس مدیریت کسب و کار (Bachelor of Business Administration)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
علوم سیاسی و روابط بین الملل (ترکی)

لیسانس علوم سیاسی و روابط بین الملل (Bachelor of Political Science and International Relations)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
علوم سیاسی و روابط بین الملل (انگلیسی)

لیسانس علوم سیاسی و روابط بین الملل (Bachelor of Political Science and International Relations)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
علوم سیاسی و مدیریت دولتی

لیسانس علوم سیاسی و مدیریت دولتی (Bachelor of Political Science and Public Administration)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
روزنامه نگاری

لیسانس روزنامه نگاری (Bachelor of Journalism )

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
روابط عمومی و تبلیغات

لیسانس روابط عمومی و تبلیغات (Bachelor of Public Relations and Publicity )

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
رادیو، تلویزیون و سینما

لیسانس رادیو، تلویزیون و سینما (Bachelor of Radio, TV and Cinema )

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
مدیریت گردشگری

لیسانس مدیریت گردشگری (Bachelor of Tourism Administration )

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال
سیستم های مدیریت اطلاعات

لیسانس سیستم های مدیریت اطلاعات (Bachelor of Tourism Administration )

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
۱۴٫۰۰۰ لیر در سال

دانشکده‌های دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول با ظرفیت گسترده خود، دارای ۱۷ دانشکده است که می‌توان گفت اغلب رشته‌های دانشگاهی را پوشش می‌دهد. برای آشنایی با این دانشکده‌ها، لیست کامل آن را ارائه می‌دهیم؛

 1. دانشکده پزشکی
 2. دانشکده دندانپزشکی
 3. دانشکده داروسازی
 4. دانشکده حقوق
 5. دانشکده ادبیات
 6. دانشکده علوم
 7. دانشکده اقتصاد
 8. دانشکده مدیریت بازرگانی
 9. دانشکده علوم سیاسی
 10. دانشکده ارتباطات
 11. دانشکده علوم آبزیان
 12. دانشکده الهیات
 13. دانشکده آموزش آزاد و از راه دور
 14. دانشکده حمل‌ونقل و تدارکات
 15. دانشکده معماری
 16. دانشکده پرستاری
 17. دانشکده کامپیوتر و فناوری اطلاعات (در حال تأسیس)

نکات بیشترنکته:
دانشکده بازرگانی دانشگاه استانبول تنها مدرسه بازرگانی دارای اعتبارنامه مؤسسه AACSB در بین دانشگاه‌های دولتی ترکیه است.

رشته‌های دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول بی‌شمار رشته دانشگاهی در شاخه‌های پزشکی، مهندسی، انسانی و هنر دارد که نام بردن همه آن‌ها امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین در این قسمت به برخی از رشته‌هایی می‌پردازیم که دانشجویان بیشترین درخواست را برای آن دارند؛

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • پرستاری
 • داروسازی
 • مدیریت کسب و کار
 • علوم سیاسی و روابط بین‌الملل
 • روابط عمومی و تبلیغات
 • رادیو، تلویزیون و سینما
 • معماری
 • مدیریت کسب و کار
 • مدیریت گردشگری

رشته های پزشکی دانشگاه استانبول

گفتنی است که دانشگاه استانبول در زمینه علوم پزشکی تعداد ۱۷,۷۵۹ مقاله علمی ایندکس شده دارد. یعنی این مقالات به تأیید نشریات معتبر رسیده و انتشار یافته است. پس می‌توان گفت این دانشگاه گزینه‌ای ایده‌آل برای پزشکی است. همچنین اگر تمایل دارید با شرایط پذیرش این رشته در ترکیه آشنا شوید، مقاله تحصیل پزشکی در ترکیه را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید.

امکانات رفاهی دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول تمام امکاناتی که شایسته یک زندگی دانشجویی عالی است را برای دانشجویان خود فراهم آورده است. در کل می‌توان با اطمینان گفت که دانشجویان نه تنها از جاذبه‌های شهری بهره‌مند خواهند شد بلکه از زندگی پردیسی و تحصیل در دانشگاه استانبول رضایت کامل را به دست خواهند آورد.

در ادامه لیست امکانات پایه‌ای دانشگاه را عنوان می‌کنیم تا از هر نظر مطمئن باشید که دانشگاه استانبول همه ابعادی را که برای رفاه و آسایش یک دانشجو نیاز است را پوشش داده است. این امکانات عبارتند از:

 • مسیر پیاده‌روی
 • باربری
 • پارکینگ ماشین
 • حمل‌ونقل دانشگاه
 • استخر
 • مرکز پزشکی
 • سالن غذاخوری
 • مرکز کپی
 • سالن اجتماعات
 • خوابگاه دانشجویی
 • استودیو رادیو
 • موزه
 • تالار رقص
 • کافه تریا
 • پردیس دوچرخه سواری
 • مهمان خانه

خوابگاه دانشگاه استانبول

امکانات خوابگاه دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول دارای مجموعه‌ی خوابگاهی است که برای دختران و پسران خدمات‌رسانی می‌کند؛ خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه متشکل از ۳ بلوک در محوطه دانشگاه در منطقه Avcılar قرار دارند.

خوابگاه Ömer Halisdemir که فقط مخصوص دانشجویان دانشگاه استانبول است، در نزدیکی Yenibosna در منطقه Bahçelievler واقع شده است. یک بلوک ۵ طبقه‌ای از سال ۲۰۱۶ با ظرفیت ۶۴ دانشجو برای دانشجویان دختر در نظر گرفته شده است که دارای اتاق‌های ۲، ۳ و ۴ نفره هستند و در هر طبقه سرویس بهداشتی، حمام و اتاق مطالعه وجود دارد. لاندری، کافه تریا و سرویس اینترنت نیز طبیعتاً برای استفاده دانشجویان وجود دارد.
خوابگاه دانشجویی صفیه علی (دخترانه و پسرانه) در ۲ بلوک در منطقه فاتح قرار دارد که دارای اتاق‌های ۲ و ۳ نفره است که در هر طبقه سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه قرار دارد. همچنین اینترنت، خشکشویی و اتاق مطالعه نیز در دسترس دانشجویان است. این خوابگاه تنها ۵۰ متر با پردیس دانشکده پزشکی استانبول فاصله دارد.
خوابگاه مردانه KYK دانشگاه استانبول که وابسته به مؤسسه اعتباری و امور خوابگاهی هستند؛ جایی که دانشجویان نزدیک به دانشگاه استانبول و پردیس‌های IU Cerrahpaşa می‌توانند در آنجا اقامت کنند.

کتابخانه دانشگاه استانبول

امکانات کتابخانه دانشگاه استانبول

کتابخانه مرکزی دانشگاه استانبول که قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین کتابخانه در بین کتابخانه‌های دانشگاهی در ترکیه است، به دانشجویان خود فرصت‌های دسترسی در دانشگاه و خارج از دانشگاه ارائه می‌دهد. دانشجویان با استفاده از ایمیل خود می‌توانند نه تنها در محوطه دانشگاه بلکه خارج از دانشگاه به پایگاه‌های الکترونیکی و آرشیو کتاب‌های الکترونیکی دسترسی پیدا کنند. کتابخانه مرکزی دانشگاه استانبول با ارائه یک محیط راحت از نظر فضای کاربری، همواره رضایت دانشجویان خود را جلب کرده است.

آدرس دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول دارای ۱۰ پردیس است که پردیس مرکزی (Beyazıt-Central)  شامل دانشکده حقوق، دانشکده اقتصاد، دانشکده علوم سیاسی، دانشکده داروسازی، دانشکده ارتباطات و دانشکده معماری است.

پردیس در شبه جزیره تاریخی استانبول، در میان مرکز شهر و در یک باغ بزرگ واقع شده است که بنای آن دارای ارزش تاریخی و زیبایی‌شناختی بالایی است. پردیس اصلی دانشگاه استانبول در بیازیت که قبلاً به عنوان وزارت جنگ مورد استفاده قرار می‌گرفت، در ۱۹۲۳ به دانشگاه استانبول واگذار شد.

به‌طورکلی دسترسی به پردیس‌های دانشگاه با استفاده از حمل‌ونقل عمومی به ویژه مترو به راحتی امکان‌پذیر است و دانشجویان دشواری از این بابت نخواهند داشت. همچنین به سبب موقعیت دانشگاه، افراد فرصت بازدید از نقاط پرجاذبه شهری را از دست نخواهند داد چرا که با زندگی دانشجویی آنان درهم تنیده است.

آدرس دقیق دانشگاه: استانبول، فاتح ۳۴۴۵۲، بیاضیت

جمع بندی
دانشگاه استانبول به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه ترکیه، یکی از مراکز آموزش عالی دولتی به شمار می‌رود. این دانشگاه توانسته با دستاوردهای علمی خود، جایگاه اول رنکینگ دانشگاهی ترکیه را به دست آورد. در این مقاله تلاش شد تا کلیه اطلاعات مربوط به شرایط پذیرش، شهریه و بورسیه، مزایا و… دانشگاه استانبول شرح داده شود و در اختیار شما دانشجویان قرار گیرد.

سوالات متداول کاربران درباره دانشگاه

در بخش شهریه همین مقاله، اطلاعات دقیق و به روز شهریه رشته‌های مهم دانشگاه استانبول از جمله شهریه رشته‌های دندانپزشکی را آورده‌ایم که می‌توانید مشاهده و بررسی کنید.

خوشبختانه دانشگاه استانبول تأییدیه وزارت علوم و بهداشت ایران را دارد. علاوه بر این در برنامه‌های تبادل دانشجویی بین‌المللی اراسموس پلاس و… عضویت دارد که اطلاعات کامل آن را می‌توانید در بخش مزایا، مطالعه نمایید.

دانشگاه استانبول برترین دانشگاه ترکیه است که بدیهی است رتبه یک کشور را داشته باشد.

دانشگاه استانبول تقریباً همه رشته‌های دانشگاهی را پوشش می‌دهد که از جمله پرطرفدارترین آن‌ها، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و معماری است. برای اطلاع از سایر رشته‌ها به بخش رشته‌ها و جدول شهریه مراجعه کنید.

بله. دانشگاه استانبول در داخل محوطه خود مجموعه‌ای خوابگاهی دارد. همچنین در اطراف دانشگاه خوابگاه‌های خصوصی و دولتی بسیاری است که دانشجویان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

همان‌طور که از اسم دانشگاه پیدا است، دانشگاه استانبول در مرکز شهر استانبول قرار دارد.

شما تنها با یک تماس با مجموعه بورس تاپ، می‌توانید کلیه اطلاعات لازم برای اپلای دانشگاه استانبول را دریافت نمایید و سپس پروسه اخذ پذیرش را آغاز نمایید. تیم ما در طول این مسیر شما را راهنمایی و هدایت خواهند کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

رای دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در
اطلاع از
guest
۰ نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ارتباط با مشاوران بورس تاپ

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

پیشنهاد می‌کنم مقالات زیر رو هم ببینید

لوگوی دانشگاه استانبول
دانشگاه استانبول
پذیرش باز است

نام دانشگاه به زبان انگلیسی:
Istanbul University

نوع دانشگاه:
دولتی

نحوه پذیرش:
شرط معدل دیپلم یا آزمون های ملی و بین المللی

برنامه تبادل دانشجویی:
اراسموس پلاس – فارابی – مولانا

رتبه در میان دانشگاه های ترکیه:
۱

زبان آموزشی:
ترکی – انگلیسی

مورد تایید ایران:
مورد تایید وزارت علوم و بهداشت

مورد تایید اروپا و آمریکا:
است

تعداد دانشکده:
۱۷

مقالات به‌روز شده

راحت ترین راه برای پیدا کردن دانشگاه
راحت ترین راه برای اپلای دانشگاه

تماس با ما

تمامی حقوق برای دپارتمان بورس تاپ محفوظ است

طراحی و توسعه: تیم طراحی بورس تاپ