دانشگاه ارجیس

در این مقاله قصد داریم به یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه بپردازیم که با وجود رتبه خوب آن در سطح ملی و جهانی، کمتر مورد توجه قرار گرفته است. دانشگاه ارجیس در نزدیکی کوه Erciyes واقع شده است که مهمترین مرکز ورزش‌های زمستانی از جمله اسکی ترکیه است. در سال ۲۰۱۹، دانشگاه ارجیس توسط بنیاد “UI GreenMetric”، جز ۱۰۰ دانشگاه برتر «سبز و دوستدار محیط زیست» در جهان معرفی شد. با ما همراه شوید تا با مطالعه مطالب پیش رو، از این مرکز آموزش عالی شناخت بهتری پیدا کنید. شاید پس بررسی، همین دانشگاه به لیست انتخابی شما برای تحصیل در ترکیه اضافه شود.

لوگوی دانشگاه ارجیس
نام دانشگاه

ارجیس (Erciyes University)

نوع دانشگاه

دولتی

شهر

کایسری (قیصریه)

سال تاسیس

۱۹۷۸ میلادی

مورد تایید ایران:

مورد تایید وزارت علوم

مورد تایید اروپا و آمریکا

هست

نحوه پذیرش

معدل یا با آزمون ملی یا بین المللی

رتبه در ترکیه

۲۰

برنامه تبادل دانشجویی

اراسموس - فارابی - مولانا

تعداد دانشکده

۱۹

زبان آموزشی

ترکی - انگلیسی

مقاطع تحصیلی

کارشناسی - کارشناسی ارشد - دکتری

پذیرش باز است

آنچه در این مطلب خواهید خواند

معرفی تاریخچه دانشگاه ارجیس ترکیه

دانشگاه ارجیس در سال ۱۹۷۸ در قیصریه به عنوان یک دانشگاه دولتی تأسیس شد و به مطالعات علمی و تولید دانش و فناوری در زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی، هنری و ورزشی پرداخت. این دانشگاه دارای ساختار دانشجویی و آموزشی بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی پیشرو در ترکیه است.

دانشکده پزشکی Gevher Nesibe در سال ۱۹۶۹ زیر نظر دانشگاه حاجت تپه و دانشکده تجارت Kayseri در سال ۱۹۷۷ افتتاح شدند که این دو هسته اصلی دانشگاه Erciyes را تشکیل دادند. نام دانشگاه از کوه Erciyes الهام گرفته شده است که در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی آن قرار دارد.

امروزه دانشگاه ارجیس با مجموع ۱۹ دانشکده، ۱ مدرسه عالی، ۲ مدرسه فنی حرفه‌ای، ۷ مؤسسه، ۶ بخش، ۴۲ مرکز تحقیقاتی و یک بیمارستان پیشرفته با ۱۳۵۰ تخت خدمات ارائه می‌دهد. علاوه بر بیمارستان Gevher Nesibe، بیمارستان بیماری‌های قلبی عروقی، بیمارستان پیوند اعضا و دیالیز، بیمارستان انکولوژی، بیمارستان کودکان و مرکز پیوند مغز استخوان و درمان سلول‌های بنیادی از مهم‌ترین مؤسسات بهداشتی منطقه هستند که با دانشگاه ارجیس همکاری دارند.مزایای تحصیل در دانشگاه ارجیس قیصریه

مزایای دانشگاه ارجیس قیصریه

دانشگاه ارجیس با موفقیت‌های بسیار مهمی که در سال‌های اخیر به دست آورده، پیشرفت زیادی در جهت تبدیل شدن به یک مرکز آموزش عالی برتر داشته است.  بر اساس نتایج رتبه بندی QS EECA، دانشگاه ارجیس در بین ۴۰۰ دانشگاه برتر از نظر استناد به هر مقاله در رتبه هفدهم، از نظر کارکنان دارای مدرک دکترا رتبه ۷۴ و از نظر نرخ مقاله به ازای هر عضو هیئت علمی رتبه ۹۲ را دارد.

دانشگاه ارجیس قیصریه از جمله دانشگاهایی است که امکان تحصیل در دو رشته اصلی یا فرعی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. بدین ترتیب دانشجویان ممتاز دانشگاه می‌توانند در پایان دوره کارشناسی خود در دو رشته مهارت و تخصص پیدا کنند.

در آخر می‌‌توان به کتابخانه مرکزی دانشگاه Erciyes Kadir Has اشاره کرد که دارای فضای بسته ۱۰,۴۰۰ متر مربعی با ظرفیت ۶۸۳ صندلی، سالن کنفرانس ۱۲۸ نفره و اتاق مطالعه خصوصی ۵۰ نفره است. همچنین امکان دسترسی نامحدود به اینترنت، آخرین نشریات و کتاب‌ها از تمام زبان‌های جهان وجود دارد. از طرفی ۸۱,۰۰۰ عنوان کتاب غیرپزشکی در تالار کتاب، ۱۴,۰۰۰ عنوان در تالار کتاب پزشکی، ۷۲,۰۰۰ مجله با جلد گالینگور و شومیز در تالار نشریات و سالنی با ارائه ۱۳ روزنامه به دانشجویان عرضه می‌شود.اعتبار دانشگاه ارجیس ترکیه

آیا دانشگاه ارجیس مورد تأیید ایران است؟

یکی از مواردی که برای دانشجویان بسیار اهمیت دارد تأییدیه دانشگاه‌ها از ایران است که باید گفت دانشگاه ارجیس مورد تأیید وزارت علوم قرار دارد. به همین خاطر دانشجویان با مدرک خود به راحتی ‌می‌توانند در ایران مجوزهای لازم برای شروع فعالیت حرفه‌ای خود را دریافت کنند. علاوه بر این، دانشگاه در راستای جهانی شدن و توسعه مطابق با استانداردهای بین‌المللی در برنامه مولانا مشارکت دارد و به عضویت برنامه‌های تبادل دانشجویی و کارآموزیی اراسموس و اراسموس پلاس و درآمده است.

رتبه و رنکینگ دانشگاه ارجیس

دانشگاه ارجیس با موفقیت‎های چشمگیر خود توانست در سال ۲۰۲۱ در محدوده ۲۵۱-۳۰۰ رنکینگ دانشگاه‌های اقتصادی در حال توسعه جهان قرار گیرد. بر اساس نتایج سایت معتبر “webometrics” در میان دانشگاه‌های دولتی ترکیه رتبه هفتم و در بین کل دانشگاه‌های کشور رتبه بیستم را کسب کرده است که همتراز با آن دانشگاه ساکاریا قرار دارد که از جمله دانشگاه‌های خوب ترکیه برای تحصیل است.

سطح رتبه دهیرتبه
رتبه  جهانی۱۴۰۶
رتبه  داخل ترکیه۲۰

شرایط پذیرش دانشگاه ارجیس قیصریه

دانشگاه ارجیس جز یکی از دانشگاه‌های عالی ترکیه است و اگر شما برای شروع تحصیلات دانشگاهی خود به دنبال جایی هستید که آزادی‌های آکادمیک داشته باشید، حتماً ارجیس مناسب شما خواهد بود. چرا که از اصول پایه‌ی این دانشگاه؛ آزادی در تدریس، آزادی در انجام تحقیق و انتشار، آزادی بیان افکار در مورد سیستم دانشگاهی و… است. در ادامه شرایطی که برای ورود به این دانشگاه ضروری است را عنوان می‌کنیم؛

 • داشتن مدرک دیپلم دبیرستان یا پیش‌دانشگاهی با معدل بالای ۱۷
 • موفقیت در آزمون یوس (YOS) دانشگاه و یا ارائه نتایج یکی از آزمون‌ها یا دیپلم‌های بین‌المللی

نحوه پذیرش دانشگاه ارجیس قیصریه

شرایط پذیرش تحصیلات تکمیلی دانشگاه ارجیس

در بخش قبل شرایط مبنایی پذیرش دانشگاه ارجیس را گفتیم. در این قسمت قصد داریم تا به تفکیک درباره مدارکی که شما باید برای پذیرش کارشناسی ارشد و دکتری به دانشگاه ارائه دهید صحبت کنیم. ضمناً خوب است که بدانید برای آن دسته از متقاضیان خارجی که از مؤسسه‌ای خارج از ترکیه فارغ‌التحصیل شده‌اند، داشتن نمره ALES یا هر آزمونی معادل آن الزامی نیست. اما برای آن دسته از دانشجویانی که از مؤسسه‌ای در ترکیه فارغ‌التحصیل شده‌اند، داشتن نمره ALES الزامی است.

نکات بیشتر  نکته:
توجه داشته باشید برای متقاضیانی که با مدرک کارشناسی خود برای کارشناسی ارشد و چه بطور مستقیم برای دکتری اقدام می‌کنند، حداقل معدل ۲٫۰۰ از ۴ (۷۵ از ۱۰۰) و برای متقاضیانی که با مدرک کارشناسی ارشد خود برای دکتری درخواست می‌دهند، حداقل معدل ۲٫۵۰ از ۴ (۸۰ از ۱۰۰) الزامی است.

البته توضیحاتی که داده شد شرایط عمومی پذیرش دانشگاه در تحصیلات تکمیلی است اما گاهاً برخی دانشکده‌ها و رشته‌ها ممکن است مدرک آزمون خاصی را از دانشجو طلب کنند. در ادامه بپردازیم به مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری؛

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه ارجیس

 • ارائه مدرک کارشناسی
 • ارائه مدرک مهارت زبانی ترکی یا انگلیسی

شرایط پذیرش دکتری در دانشگاه ارجیس

در نظر داشته باشید، دانشجویان خارجی‌ای که می‌خواهند برای برنامه دکتری درخواست دهند، باید حداقل نمره ۵۵ را از YDS در هر زبانی (بسته به زبان برنامه آموزشی) که توسط شورای بین دانشگاهی به رسمیت شناخته شده است، کسب کنند. در غیر این صورت باید در آزمونی که توسط آن به رسمیت شناخته شده ، نمره معادل را به دست آورند، به طور مثال امتیاز معادل تافل آن ۶۶ است.

 • ارائه مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد
 • ارائه مدرک مهارت زبانی ترکی یا انگلیسی

مدارک ثبت نام دانشگاه ارجیس

وقتی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه ارجیس شدید برای آنکه مراحل ثبت نام را به درستی طی کنید، بهتر است مدارک مورد نیاز خود را از قبل آماده کرده باشید. لازم به ذکر است که مدارک مورد نیاز به صورت جداگانه از طریق پست، فکس یا ایمیل ارسال نشود چرا که پروسه آپلود آن‌ها به صورت آنلاین انجام می‌شود. این مدارک عبارتند از:

 • دیپلم دبیرستان: کپی گواهی دیپلم دبیرستان، به زبان ترکی که توسط دفتر اسناد رسمی یا کنسولگری تأیید شده باشد.
 • ریزنمرات رسمی: لازم است که این سند توسط مدیریت دبیرستان مربوطه تأیید شده باشد و باید ترجمه رسمی ترکی آن به دانشگاه ارائه شود.
 • اظهارنامه نتیجه آزمون اصلی (که در دو سال گذشته گرفته شده است) یا یک نسخه ترجمه و تأیید شده از آن
 • یک کپی از گذرنامه که فقط اطلاعات هویتی را نشان دهد.
 • رسید بانکی مبنی بر پرداخت هزینه درخواست

آزمون های لازم برای پذیرش در ارجیس

برای آنکه بتوانید موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه ارجیس شوید، آزمون‌ها و گواهی‌هایی مورد نیاز است. به  طور کلی اکثر دانشگاه‌های دولتی ترکیه شرط آزمون ورودی دارند. اما همانطور که در بخش تحصیلات تکمیلی گفته شد برای مقاطع ارشد و دکتری، آزمون ورودی جز شروط پذیرش برای دانشجویان خارجی نیست. پس اگر شما جز کسانی هستید که معدل بالا و یا گواهی‌های بین‌المللی معتبری را دارید می‌توانید شرایط سایر دانشگاه‌های دولتی ترکیه را نیز بررسی کرده و با مقایسه آن‌ها انتخاب بهتری داشته باشید. در ادامه به معرفی آزمون‌های دانشگاه ارجیس می‌پردازیم؛

 • حداقل نمره ۵۰ از آزمون YOS دانشگاه ارجیس برای ورودی کارشناسی؛ ۵۰ درصد از سهمیه دانشگاه برای متقاضیان با توجه به نتیجه این آزمون با تصمیم سنای دانشگاه اختصاص یافته است.
 • حداقل امتیاز ۱۰۰۰ در کل برای آزمون SAT 1؛ حداقل ۵۰۰ امتیاز برای ریاضیات
 • حداقل امتیاز ۲۱ برای ACT (تست کالج آمریکایی) ترکیبی، ریاضیات و منطق علمی
 • GCE (General Certificate Examination / A Level Certificate) حداقل ۳ گواهینامه سطح A، که یکی از آنها باید مربوط به برنامه درخواست شده باشد.
 • I.B. (لیسانس بین‌المللی): کسانی که دارای مدرک دیپلم بین‌المللی هستند و امتیاز دیپلم آنها بسته به گروهی که برای آن درخواست می‌کنند حداقل ۲۸ باشد.
 • حداکثر امتیاز ۴ ا از ABITUR (لیسانس آلمانی)
 • آزمون زبان ترکیTOMER در سطح G1
 • آزمون مهارت زبان خارجی YDS با حداقل امتیاز ۵۵ که معادل ۶۶ آزمون انگلیسی تافل است.
 • کسانی که دارای مدرک دیپلم فرانسه هستند و امتیاز دیپلم آنها باید حداقل ۱۲ از۲۰ باشد.
 • دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی ایران؛ حداقل معدل ۱۷ از ۲۰ دیپلم و یا پیش‌دانشگاهی

بورسیه دانشگاه ارجیس قیصریه

اگر به دنبال تخفیفات و کم کردن هزینه تحصیل خود هستید حتماً موارد بورسیه دانشگاه ارجیس را مطالعه کنید تا ببینید شرایط بهر‌مندی از آنها به چه ترتیبی است. بورسیه‌های دانشگاه شامل موارد زیر است:

 1. بورسیه های تحصیلی KYK
 2. بورسیه‌های ویژه

در ادامه با ما همراه باشید تا هر دو بورسیه دانشگاه ارجیس را توضیح دهیم تا از طریق آشنایی با آن‌ها شرایط خود برای دریافت این بورسیه‌ها ارزیابی کنید.

بورسیه های تحصیلی KYK

سهمیه‌های اختصاص داده شده به دانشگاه ارجیس توسط اداره کل اعتبار و امور خوابگاه‌ها (KYK)  در هر سال می‌تواند متفاوت باشد و سهمیه‌های ورودی با توجه به تعداد دانشجویان بین دانشکده‌ها و مدارس توزیع می‌شود. درخواست‌‎های دانشجویی پس از ارزیابی توسط کمیسیون‌ بورسیه دانشکده‌ها و مدارس عالی و همچنین سهمیه مورد نظر توسط ریاست دانشگاه به موسسه اعتباری و خوابگاه ها ارسال می‌شود. در نتیجه بررسی‌های انجام شده توسط KYK، بورسیه تحصیلی به دانشجویانی که مستندات آنها مورد قبول قرار گرفته است تعلق می‌گیرد. همچنین به دانشجویانی که شرایط مالی خوبی ندارند، وام با بازپرداخت، اعطا می‌شود. نتایج بورسیه در آذرماه هر سال در سایت مؤسسه اعتباری و خوابگاه‌ها اعلام می‌شود. در صورتی که دانشجو به دلیل تعلیق یا غیبت براساس مواد مربوطه دستورالعمل بورسیه دانشگاه ارجیس در کلاس مردود نشود، بورسیه تحصیلی تا پایان دوره  (۱۲ ماهه) ادامه خواهد یافت.

بورسیه‌های ویژه

کلیه کسانی که می‌خواهند به دانشجویان بورسیه بدهند گرد هم می‌آیند تا مبالغ مورد نظر جمع‌آوری شود.خیرین بورسیه‌هایی را که می‌دهند مستقیماً به شماره حساب دانشجویان واریز می‌شود. بورسیه‌های ویژه توسط بنیادهای مختلف توسط دفتر بورسیه اداره خدمات اجتماعی دانشگاه اعلام می‌شود. علاوه بر این، برخی از دانشکده‌ها و مدارس عالی هم هستند که بورسیه‌های تحصیلی ویژه را برای محصلان خود در نظر گرفته‌اند.

شهریه دانشگاه ارجیس قیصریه

شهریه پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی که دانشگاه ارجیس ارائه می‌دهد را در جدولی تدوین کرده‌ایم. جدول زیر را مشاهده کنید تا از میزان شهریه رشته‌ خود مطلع شوید. گفتنی است که این دانشگاه جز مؤسسات دولتی ترکیه محسوب می‌شود که هزینه‌ آن نسبتاً پایین است و می‌تواند گزینه مناسبی برای تحصیل باشد.

پزشکی

لیسانس پزشکی (Bachelor of MEDICINE)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷۶٫۰۰۰ لیر در سال
دندانپزشکی

لیسانس دندانپزشکی (Bachelor of DENTISTRY)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳۲٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳۲٫۰۰۰ لیر در سال
داروسازی

لیسانس داروسازی (Bachelor of PHARMACY)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳۰٫۰۰۰ لیر در سال
دامپزشکی

لیسانس دامپزشکی (Bachelor of VETERINARY MEDICINE)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲۵٫۰۰۰ لیر در سال
تغذیه و رژیم غذایی

لیسانس تغذیه و رژیم غذایی (Bachelor of Nutrition and diet)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۱٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۱٫۰۰۰ لیر در سال
پرستاری

لیسانس پرستاری (Bachelors in nursing)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۱٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۱٫۰۰۰ لیر در سال
حقوق

لیسانس حقوق (Bachelor of Low)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۶٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی عمران

لیسانس مهندسی عمران (Bachelor of civil engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۶٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی مکانیک

لیسانس مهندسی مکانیک (Bachelor of mechanical engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۶٫۰۰۰ لیر در سال
علم و مهندسی مواد

لیسانس علم و مهندسی مواد (Bachelor of Materials science and engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۶٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی مکاترونیک

لیسانس مهندسی مکاترونیک (Bachelor of Mechatronic engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۶٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی نساجی

لیسانس مهندسی نساجی (Bachelor of textile engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۶٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی الکترونیک برق

لیسانس مهندسی الکترونیک برق (Bachelor of Electrical electronics engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۶٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی سیستم های انرژی

لیسانس مهندسی سیستم های انرژی (Bachelor of Energy systems engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۶٫۰۰۰ لیر در سال
معماری

لیسانس معماری (Bachelor of architecture)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۶٫۰۰۰ لیر در سال
مجسمه

لیسانس مجسمه (Bachelor of statue)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۹٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۹٫۰۰۰ لیر در سال
موسیقی

لیسانس موسیقی (Bachelor of Music)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۹٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۹٫۰۰۰ لیر در سال
تصویر

لیسانس تصویر (Bachelor of Image)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۹٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۹٫۰۰۰ لیر در سال
سرامیک و شیشه

لیسانس سرامیک و شیشه (Bachelor of Ceramics and glass)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۹٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۹٫۰۰۰ لیر در سال
اقتصاد

لیسانس اقتصاد (Bachelor of Economy)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۳٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۳٫۰۰۰ لیر در سال
کسب و کار

لیسانس کسب و کار (Bachelor of Business)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۳٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۳٫۰۰۰ لیر در سال
دارایی، مالیه، سرمایه گذاری

لیسانس دارایی، مالیه، سرمایه گذاری (Bachelor of Property, finance, investment)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۳٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۳٫۰۰۰ لیر در سال
علوم سیاسی و مدیریت دولتی

لیسانس علوم سیاسی و مدیریت دولتی (Bachelor of Political science and public administration)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۳٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۳٫۰۰۰ لیر در سال
روابط بین الملل

لیسانس روابط بین الملل (Bachelor of international relations)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۳٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۳٫۰۰۰ لیر در سال
تجارت و مدیریت بین المللی

لیسانس تجارت و مدیریت بین المللی (Bachelor of International business and management)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۳٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۰۰۰ لیر در سال

دانشکده های دانشگاه ارجیس

دانشگاه ارجیس یکی از دانشگاه‌های بزرگ ترکیه به حساب می‌آید که دارای ۱۹ دانشکده در طیف گسترده‌ای از رشته‌ها است. همچنین جالب است بدانید که دانشکده ارتباطات دانشگاه ارجیس ترکیه در سی‌ویکمین مسابقات ارتباط سازان جوان، موفق به دریافت ۱۰عنوان جایزه شده است. اسامی دانشکده‌ها عبارتند از:

 1. دانشکده پزشکی
 2. دانشکده دندانپزشکی
 3. دانشکده داروسازی
 4. دانشکده دامپزشکی
 5. دانشکده علوم بهداشت
 6. دانشکده حقوق
 7. دانشکده مهندسی
 8. دانشکده معماری
 9. دانشکده علوم
 10. دانشکده ارتباطات
 11. دانشکده هنرهای زیبا
 12. دانشکده هوانوردی و فضانوردی
 13. دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 14. دانشکده تعلیم و تربیت
 15. دانشکده ادبیات
 16. دانشکده الهیات
 17. دانشکده علوم ورزشی
 18. دانشکده گردشگری
 19. دانشکده کشاورزی

دانشگاه ارجیس چه رشته هایی دارد

رشته های دانشگاه ارجیس

تا الان شاهد بودیم که از مزیت‌های قابل توجه دانشگاه دولتی ارجیس، دانشکده‌های زیاد آن است که طبیعتاً باعث می‌شود رشته‌های متنوع بسیاری ارائه شود. از مزایای تحصیل در این دانشگاه امکان تحصیل در دو رشته اصلی و یا فرعی است؛

به این صورت که در پلن دو رشته اصلی، به دانشجویان موفق دوره‌های کارشناسی نیز این فرصت داده می‌شود تا با ادامه برنامه آموزشی، گروه یا واحد دیگری را هم برای اخذ دیپلم دوم کارشناسی یا انتقال به دوره کارشناسی دیگر در همان واحد اقدام کنند. در پلن فرعی فرصتی در اختیار دانشجویان موفق برنامه‌های کارشناسی گذاشته می‌شود تا واحدهای مختلف را به عنوان مینور از دپارتمان‌های دیگر انتخاب کنند.

در برنامه فرعی برخلاف دو رشته اصلی شما قادر هستید واحد‌هایی را در رشته‌های دیگر دریافت کنید که البته بعد از پاس کردن آن‌ها به شما گواهی یا دیپلمی داده می‌شود که شما واجد دانش و مهارت‌های مربوطه هستید. به همین خاطر در فرآیند کاریابی بسیار به کارتان خواهد آمد. با این توضیحات برویم سراغ معرفی برخی از مهم‌ترین رشته‌های این دانشگاه؛

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • داروسازی
 • دامپزشکی
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی نقشه کشی
 • مهندسی عمران
 • مهندسی مکانیک
 • فیزیک
 • شیمیایی
 • مدیریت گردشگری
 • پرستاری
 • روابط عمومی و تبلیغات

نکات بیشتر  پیام مشاور:
از جمله رشته‌های محبوب دانشگاه ارجیس دندانپزشکی است که اصولاً جز رشته‌های پرمتاقضی ترکیه محسوب می‌شود. چنانچه شما هم یکی از متقاضیان این رشته هستید، مقاله تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را حتماً بخوانید تا با برترین دانشگاه‌های رشته دندانپزشکی و شرایط و مزایای آن‌ها به طور کامل آشنا شوید.

امکانات رفاهی دانشگاه ارجیس کایسری

خدمات رفاهی دانشگاه ارجیس

دانشگاه ارجیس امکانات رفاهی بسیار کاملی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. مثلاً می‌توان به امکانات ورزشی سرپوشیده و روباز آن اشاره کرد که شامل بسکتبال، فوتبال، پیست، تنیس، والیبال، شنا و سالن‌های بدنسازی می‌شود. علاوه بر این، دانشجویان دانشگاه ارجیس کایسری می‌توانند در بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی سازمان یافته در اوقات فراغت خود شرکت کنند. در اینجا لیستی از سایر امکانات دانشگاه را آورده‌ایم؛

 • آمفی تئاتر
 • بانک
 • مسیر پیاده روی
 • باربری
 • پارکینگ ماشین
 • حمل و نقل دانشگاه
 • سینما
 • پردیس در دسترس
 • استخر
 • مرکز پزشکی
 • سالن غذاخوری
 • مرکز کپی
 • سالن اجتماعات
 • خوابگاه دانشجویی
 • سالن ورزش
 • زمین تنیس
 • تالار رقص
 • کافه تریا
 • مهمان خانه
 • کتابخانه

خوابگاه دانشگاه ارجیس

امکانات خوابگاه دانشگاه ارجیس کایسری

دانشگاه ارجیس مجموعه خوابگاهی مستقل ندارد اما دانشجویانی که موفق به اسکان در خوابگاه‌های KYK نمی‌شوند، می‌توانند از خوابگاه‌های خصوصی استفاده کنند و یا در منطقه تالاس و مرکز شهر خانه اجاره کنند.

۴ خوابگاه در شهر قیصریه فعال است که عبارتند از: خوابگاه پسرانه Erciyes با ظرفیت ۱,۷۲۶ دانشجو، خوابگاه دخترانه Gevher Nesibe با ظرفیت ۲,۱۳۳ دانشجو، خوابگاه دخترانه ملیکگزی با ظرفیت ۱,۳۴۰ دانشجو و خوابگاه دانشجویی مختلط Develi با ظرفیت کل ۴۲۴ دانشجو که به عبارتی مجموع ظرفیت خوابگاهی شهر کایسری ۵,۸۲۷ نفر می‌شود.

در رابطه با امکانات خوابگاهی باید گفت؛ خوابگاه‌های دانشجویی متعلق به مؤسسه اعتباری و خوابگاهی دارای امکانات کامل برای رفع انواع نیازهای اجتماعی هستند. علاوه بر آن، سالن‌هایی برای فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی، غذاخوری، استراحت، مطالعه و قرائت خانه تدارک دیده شده است. همچنین در جریان باشید که به موازات افزایش تعداد دانشجویان در دانشگاه ارجیس، مؤسسه KYK در حال افزایش ظرفیت خوابگاه‌های دانشجویی خود است.

آدرس دانشگاه ارجیس

دانشگاه ارجیس به سبب موقعیت مکانی خود، دسترسی بسیار خوبی به مرکز شهر قیصریه دارد. حمل و نقل به پردیس مرکزی هیچ دشواری برای دانشجویان ایجاد نمی‌کند. دانشجویانی که در خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه وابسته به مؤسسه اعتباری و امور خوابگاه‌ها اقامت می‌کنند، می‌توانند به راحتی با پیاده‌روی یا اتوبوس و تراموا شهرداری کلان‌شهر قیصریه به محوطه دانشگاه برسند.

افرادی که در مرکز شهر و مناطق نزدیک به مرکز شهر زندگی می‌کنند، می‌توانند حمل و نقل خود را خیلی راحت از طریق اتوبوس و تراموا انجام دهند. همچنین جابجایی در خود دانشگاه هم بسیار آسان است چرا که دانشگاه ارجیس خدمات حمل و نقل رایگان (مانند شاتل) را به دانشجویان و کارکنان در محوطه خود ارائه می‌دهد.

دانشگاه ارجیس در محله Yenidogan واقع در منطقه Talas شهر قیصریه (کاسیری) قرار گرفته که حدود ۶ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد.

آدرس دقیق دانشگاه: کایسری (قیصریه)، تالاس ۳۸۲۸۰، کوی شماره یک تورهان بایتوپ، محله یئنی دوغان

جمع بندی
دانشگاه ارجیس از جمله دانشگاه‌های سطح بالای ترکیه است که با تنوع گسترده برنامه‌های آموزشی‌ای که ارائه می‌دهد حتماً رشته مورد علاقه شما را دربر خواهد داشت. همچنین ویژگی شگفت‌انگیز این دانشگاه برای دانشجویان خارجی‌ای که قصد دارند تحصیلات تکمیلی خود را در آنجا بگذرانند، این است که شرط قبولی در آزمون‌های بین‌المللی برای آن‌ها وجود ندارد. بهتر است برای آشنایی بیشتر با سایر شرایط و مزایا دانشگاه ارجیس، چند دقیقه وقت بگذارید و مطالب این صفحه رو بخوانید.

سوالات متداول کاربران درباره دانشگاه ارجیس

برای اینکه اطلاعات دقیقی از مبالغ شهریه رشته‌های دانشگاه ارجیس به دست آورید به بخش شهریه‌ها در همین مقاله مراجعه کنید و در کمترین زمان ممکن شهریه رشته خود را مشاهده کنید.

دانشگاه ارجیس مورد تأیید وزارت علوم ایران است و در برنامه‌های تبادل دانشجویی اراسموس  و اراسموس پلاس مشارکت فعال دارد.

دانشگاه ارجیس رتبه بیستم دانشگاه‌های ترکیه را از آن خود کرده است.

به سبب تعداد زیاد دانشکده‌های دانشگاه ارجیس، رشته‌های ارائه شده آن بسیار متنوع و گسترده است، از جمله پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مدیریت گردشگری و داروسازی. برخی دیگر از پرطرفدارترین آن‌ها را می‌توانید در بخش مربوطه در این صفحه ببینید.

دانشگاه ارجیس مستقلاً خوابگاهی ندارد اما در اطراف دانشگاه خوابگاه‌های دولتی و خصوصی به دانشجویان خدمات رسانی می‌کنند که می‌توانید در بخش خوابگاه دانشگاه درباره آن‌ها بخوانید.

دانشگاه ارجیس در شهر کاسیری (قیصریه) واقع شده است.

برای تحصیل در دانشگاه دولتی ارجیس می‌توانید از خدمات مشاوره مجموعه بورس تاپ بهره‌مند شوید. به این منظور با مشاوران ما تماس گرفته تا صفر تا صد مراحل اپلای این دانشگاه را برای شما شرح دهند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

رای دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در
اطلاع از
guest
۰ نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ارتباط با مشاوران بورس تاپ

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

پیشنهاد می‌کنم مقالات زیر رو هم ببینید

لوگوی دانشگاه ارجیس
دانشگاه ارجیس
پذیرش باز است

نام دانشگاه به زبان انگلیسی:
Erciyes University

نوع دانشگاه:
دولتی

نحوه پذیرش:
 شرط معدل دیپلم یا با آزمون ملی یا بین‌المللی

برنامه تبادل دانشجویی:
اراسموس – فارابی – مولانا

رتبه در میان دانشگاه های ترکیه:
۲۰

زبان آموزشی:
ترکی – انگلیسی

مورد تایید ایران:
مورد تایید وزارت علوم

مورد تایید اروپا و آمریکا:
هست

تعداد دانشکده:
۱۹

مقالات به‌روز شده

راحت ترین راه برای پیدا کردن دانشگاه
راحت ترین راه برای اپلای دانشگاه

تماس با ما

تمامی حقوق برای دپارتمان بورس تاپ محفوظ است

طراحی و توسعه: تیم طراحی بورس تاپ