دانشگاه آیدین

دانشگاه آیدین از مشهورترین دانشگاه‌های کشور ترکیه است که همواره فارغ‌التحصیلان بسیاری را برای بازار کار آماده کرده است. پس تعجب‌آور نیست که با فارغ‌التحصیلان دانشگاه آیدین استانبول در درخشان‌ترین مراتب تجاری و شغلی‌شان روبرو شوید.

دانشگاه آیدین استانبول یک دانشگاه شهری است که در مرکز استانبول واقع شده است. اولین چیزی که هنگام قدم‌گذاشتن در محوطه دانشگاه توجه شما را جلب می‌کند، سرزندگی آن است. در دانشگاه آیدین شما می‌توانید هر ساعت از روز، تحت‌تأثیر انرژی و تحرک فضای دانشگاه، یک فعالیت جدید را تجربه کنید.

این دانشگاه نسبتاً تازه تأسیس با توجه به گسترش روابط بین‌المللی خود و پیشرفت‌های متعدد در زمینه‌‌های علمی، محبوبیت بسیاری در بین دانشجویان بین‌المللی به دست آورده و به مقصد اصلی این دانشجویان تبدیل شده است. تا جایی که سالانه بیش از ۳۵۰۰ دانشجوی بین‌المللی را از ۱۰۱ کشور جهان به سمت خود جذب می‌کند. به همین دلیل بر آن شدیم تا در ادامه مطلب به معرفی این دانشگاه بپردازیم و تمامی اطلاعات لازم در مورد این دانشگاه را در اختیار شما قرار دهیم.

لوگوی دانشگاه آیدین
نام دانشگاه

آیدین (Aydin University)

نوع دانشگاه

خصوصی

شهر

استانبول

سال تاسیس

۲۰۰۷ میلادی

مورد تایید ایران:

مورد تایید وزارت بهداشت و علوم

مورد تایید اروپا و آمریکا

مورد تایید است

نحوه پذیرش

بدون آزمون

رتبه در ترکیه

۵۱

برنامه تبادل دانشجویی

آراسموس پلاس - فارابی - بین‌المللی

تعداد دانشکده

۱۲

زبان آموزشی

ترکی - انگلیسی

مقاطع تحصیلی

کارشناسی - کارشناسی ارشد - دکتری

پذیرش باز است

آنچه در این مطلب خواهید خواند

تاریخچه و معرفی دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین استانبول دانشگاهی خصوصی است که در سال ۲۰۰۷، توسط بنیاد آموزش و فرهنگ Anadolu (آناتولی) در شهر استانبول تأسیس شد. این دانشگاه یک مرکز فناوری به مساحت ۱۷۵۰۰۰ متر مربع است که با در اختیار داشتن ۱۲ دانشکده، ۲ مدرسه عالی، ۳ مدرسه فنی حرفه‌ای و ۱ مؤسسه تحصیلات تکمیلی، به ارائه آموزش عالی در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در بسیاری از رشته‌ها می‌پردازد. همچنین این دانشگاه با داشتن ۳ پردیس؛ پردیس فلوریا (Florya)، پردیس کادیکوی (Kadıköy) و پردیس باهچلی ائولر (Bahçelievler)، به آموزش در زمینه‌های علوم معاصر و مدرن مشغول است.

دانشگاه آیدین استانبول به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه، با شعار «به سوی آینده‌ای روشن»، همواره پیشتاز عرصه آموزش و مطالعات در زمینه علوم مدرن بوده است. این دانشگاه با در اختیار داشتن کادر و هیئت علمی مجرب، شهرت خود را مدیون فعالیت‌های علمی زیادی است که در سطوح ملی و بین‌المللی انجام می‌دهد.

بر اساس آمارهای شورای آموزش عالی ترکیه (YÖK)، این دانشگاه در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ بیش از سایر دانشگاه‌ها، نظر دانشجویان را به خود جلب کرده و همچنین بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ دانشگاه آیدین بیشترین تعداد دانشجویان بین‌المللی را داشته است.

خدمات برنامه‌ریزی شغلی ارائه شده به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان توسط دانشگاه آیدین استانبول، سبب شده است که آمادگی زیادی را برای پیداکردن فرصت‌های شغلی مطلوب ایجاد کند. چرا که این دانشگاه نه تنها در زمینه آموزش نظری فعالیت می‌کند، بلکه در زمینه آموزش‌های کاربردی در سطح جهانی، مشغول ارائه خدمات است. بدین ترتیب دانشجویان و فارغ‌التحصیلان با فراگیری این آموزش‌ها، مهارت‌های لازم را برای پیدا کردن حرفه ایده‌آل خود کسب می‌کنند.

دانشجویان دانشگاه آیدین استانبول

رنکینگ دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین استانبول جزء دانشگاه‌های خصوصی نسبتاً جدیدالتأسیس کشور ترکیه است. اما با توجه به رقابتی بودن این دانشگاه و ارتقای مداوم سطح آموزش عالی خود، شاهد هستیم همواره این دانشگاه در حال بهبود جایگاه خود در میان دانشگاه‌های کشور ترکیه و جهان است.

رتبه‌بندی مؤسسه URAP (رتبه بندی دانشگاه بر اساس عملکرد آکادمیک)، نشان می‌دهد که دانشگاه آیدین استانبول از نظر شاخص‌های ارزیابی علمی در بین ۲ هزار و ۵۰۰ دانشگاه از ۱۰۰ کشور جهان در رده «آموزش»، به طور مداوم در حال بالا بردن سطح موفقیت خود بوده است و رتبه دوم را در بین دانشگاه‌های ترکیه و رتبه ۲۵۵ را در بین دانشگاه‌های جهان کسب کرده است.
در جدول زیر آخرین رتبه دانشگاه آیدین را با توجه به منابع معتبر جهانی ذکر کرده‌ایم.

سطح رتبه‌دهیرتبهمرجع رنکینگ
جهانی۱۰۰۱-۱۲۰۰timeshighereducation
داخلی۵۱edurank

اعتبار دانشگاه آیدین

بهتر است که در همین ابتدا بگوییم که دانشگاه آیدین، در لیست دانشگاه‌های وزارت بهداشت ترکیه قرار داد و همچنین جزء دانشگاه‌های مورد تأیید وزرات علوم ترکیه است، به همین خاطر، با مدرک این دانشگاه می‌توانید به ایران بازگشته و در زمینه‌های پزشکی و غیر‌پزشکی فعالیت شغلی خود را بدون هیچ مشکلی آغاز کنید. دانشگاه آیدین “ECTS Label” را که نشان دهنده افزایش سطح کیفی و اعتباری بوده و از سوی کمیسیون اروپا به خاطر اجرای دقیق سیستم اعتبارسنجی اروپا از سوی مراکز آموزش عالی داده می‌شود را کسب نموده است.

لازم به ذکر است که دانشگاه آیدین استانبول در برنامه تبادل دانشجویی اراسموس پلاس عضویت دارد. این برنامه شامل ۲۶۶ دانشگاه در ۴۹ کشور است که ۲۸ کشور آن، اروپایی هستند و از این طریق، دانشگاه‌ها قادر هستند سالانه دانشجویان خود را به صورت دو جانبه چه برای تحصیل و چه کارآموزی تبادل کنند.

آیا دانشگاه آیدین مورد تایید است

از طرفی این دانشگاه در برنامه فارابی که مختص کشور ترکیه است، مشارکت دارد؛ براساس این برنامه تبادل داخلی، فرصت تحصیل و یا کارآموزی در یکی از دانشگاه‌های طرف قرارداد، در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

شرایط پذیرش دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین استانبول سالانه تعداد بسیار زیادی دانشجو از کشورهای مختلف در مقاطع کاردانی تا دکتری، پذیرش می‌کند که باعث بالا رفتن سطح رقابت، برای اخذ پذیرش از این دانشگاه خصوصی می‌شود. به همین دلیل شرایط خاصی را برای دانشجویان، بالاخص دانشجویان خارجی در نظر گرفته که دربرگیرنده ارزیابی مهارت‌های زبانی دانشجو است که با توجه به رشته‌های مرتبط، آزمون‌ها در دو زبان ترکی یا انگلیسی (و البته سایر زبان‌ها) برگزار می‌شوند. به‌ غیر از آزمون زبان که از اهمیت بالایی برخوردار است، مدارک عمومی دیگری نیاز است که مربوط به مشخصات و سابقه تحصیلی دانشجو هستند. دانشگاه آیدین جزء دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است و برای پذیرش آن کافیست یکی از موارد زیر را داشته باشید؛

 • دیپلم دبیرستان با حداقل نمره ۱۵
 • لیسانس بین‌المللی (IB)
 • ارائه نتیجه آزمون‌های بین‌المللی GCE – SAT I
 • ارائه نتیجه آزمون‌ داخلی “YÖS” یکی از دانشگاه‌های اوندوکوز ماییس، استانبول و مارمارا

مدارک ثبت نام دانشگاه آیدین

اتاق کامپیوتر دانشگاه آیدین

برای ثبت نامبرای ثبت نام دانشگاه آیدین شما نیاز به ارائه مدارکی دارید که دانشگاه از شما درخواست می‌کند. این مدارک عبارتند از:

 • بارگذاری فرم درخواست دانشجوی خارجی
 • اصل مدرک دیپلم با حداقل معدل ۱۵
 • اصل و کپی ریزنمرات و ترجمه ترکی آن که به تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان
 • خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • دیپلم معادل‌سازی شده (دنکلیک) که ترجمه ترکی آن به تأیید دفتر اسناد رسمی یا
 • نمایندگان خارجی ترکیه در کشور مبدأ رسیده باشد.
 • ۲ قطعه عکس
 • فتوکپی صفحات پاسپورت
 • رسید هزینه پیش ثبت نام

آزمون های لازم برای پذیرش در آیدین

پذیرش دانشگاه آیدین فقط نیازمند آزمون‌های زبان است که نتیجتاً شرط پذیرش بدون کنکور دارد. در بخش‌های قبلی به آزمون‌های ورودی دانشگاه اشاره کردیم که الزامی نیستند. در اینجا آزمون‌های زبان این دانشگاه را معرفی می‌کنیم؛

زبان انگلیسی
نوع آزمونحداقل نمره برای قبولی
TOEFL-IBT78
CAEC
CPEC
PTE-Akademik71
KPDS/ÜDS/YDS/YÖKDİL80
زبان اسپانیایی
نوع آزمونحداقل نمره برای قبولی
YDS اسپانیایی۷۰
DELEB2
زبان روسی و زبان عربی
نوع آزمونحداقل نمره برای قبولی
TORFL زبان روسیB2
YDS زبان روسی۶۰
ATTANAL AL ARABI زبان عربیB2
YDS زبان عربی۷۰
زبان ترکی
آزمون TOMER رشته‌های پزشکی و دندانپزشکیC1

آزمون TOMER رشته‌های غیرپزشکی

B1

بورسیه دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین استانبول با توجه به شرایط و صلاحیت‌های هر دانشجو بورسیه‌هایی را در نظر گرفته است. که در ادامه این برنامه بورسیه‌ها را معرفی می‌کنیم؛

 1. بورسیه تحصیلی برنامه‌های ماژور و مینور: دانشجویانی که در دانشگاه آیدین استانبول در برنامه‌های دوگانه اصلی و فرعی (ماژور و مینور) تحصیل می‌کنند از «بورسیه تحصیلی کامل» بهره‌مند می‌شوند.
 2. بورسیه خواهر- برادری: مشروط بر اینکه هر دو خواهر و برادر در دانشگاه آیدین تحصیل کنند، به یکی از دانشجویان ۵ درصد بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی و ۱۰ درصد در مقطع کاردانی تعلق می‌گیرد.
 3. بورسیه تحصیلی برجسته: در هر سال تحصیلی، به دانشجویان اول، دوم و سوم هر گروه آموزشی‌، به میزان تعیین شده توسط هیئت امنا برای سال تحصیلی بعد، «بورسیه دستاوردهای برجسته» اعطا می‌شود.
 4. بورسیه تشویقی: به دانشجویانی که در مسابقات بین‌المللی مدال‌های طلا، نقره و برنز دریافت کنند و توسط شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه (TÜBITAK) شناسایی شده باشند، در رشته‌هایی که جوایز دریافت می‌کنند به میزان ۱۰ درصد تخفیف در شهریه طی دوره تحصیلی دریافت می‌کنند.
 5. بورسیه بنیاد مؤسس (AKEV): به دانشجویانی که بدون بورسیه تحصیلی توسط ÖSYM به ​​دانشگاه آیدین استانبول وارد شدند و ثبت ‌نام کرده‌اند، با در نظر گرفتن وضعیت تحصیلی و مشکلات پرداخت، مبلغی که توسط بنیاد آموزش و فرهنگ آناتولی (AKEV) تعیین می‌شود، تعلق می‌گیرد.

نکات بیشتر  نکته:
زمانی که دانشجو مستحق دریافت بیش از یک بورسیه باشد، بالاترین بورس به عنوان بورسیه به او تعلق می‌گیرد.

شهریه دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین جزء دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است، به همین جهت شاید اولین سوالی که برای داوطلبان تحصیل در این دانشگاه پیش ‌بیاید مربوط به شهریه و هزینه‌های این دانشگاه باشد. ما در اینجا جدولی تدوین کرده‌ایم که شهریه‌‌های به‌روز پرطرفداترین رشته‌های دانشگاه آیدین در آن آمده است.

پزشکی (ترکی)

پزشکی (Bachelor of Medicine )

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۶٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۶٫۰۰۰ دلار در سال
پزشکی (انگیسی)

پزشکی (Bachelor of Medicine)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۹٫۵۰۰در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۹٫۵۰۰ دلار در سال
دندانپزشکی (ترکی)

لیسانس دندانپزشکی (Bachelor of Dentistry)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۴٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۴٫۰۰۰ دلار در سال
دندانپزشکی (انگلیسی)

لیسانس دندانپزشکی (Bachelor of Dentistry)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۷٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۷٫۵۰۰ دلار در سال
پرستاری

لیسانس پرستاری (Bachelor of nursing)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۵۰۰ دلار در سال
فیزیوتراپی و توانبخشی

لیسانس فیزیوتراپی و توانبخشی (Bachelor of Physiotherapy and rehabilitation)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۵۰۰ دلار در سال
شنوایی شناسی

لیسانس شنوایی شناسی (Bachelor of Audiology)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۵۰۰ دلار در سال
تغذیه و رژیم غذایی

لیسانس تغذیه و رژیم غذایی (Bachelor of Nutrition and diet)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۵۰۰ دلار در سال
رشد کودک

لیسانس رشد کودک (Bachelor of Child development)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۵۰۰ دلار در سال
مشاوره و راهنمایی روانشناسی

لیسانس مشاوره و راهنمایی روانشناسی (Bachelor of Psychological Counseling & Guidance)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۰۰۰ دلار در سال
مهندسی نرم افزار

لیسانس مهندسی نرم افزار (Bachelor of Software Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ دلار در سال
مهندسی مکانیک (ترکی)

لیسانس مهندسی مکانیک (Bachelor of Mechanical Engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۵۰۰ دلار در سال
مهندسی مکانیک (انگلیسی)

لیسانس مهندسی مکانیک (Bachelor of Mechanical Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ دلار در سال
مهندسی برق و الکترونیک

لیسانس مهندسی برق و الکترونیک (Bachelor of Electrical and Electronics Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ دلار در سال
مهندسی عمران (ترکی)

لیسانس مهندسی عمران (Bachelor of Civil Engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۵۰۰ دلار در سال
مهندسی عمران (انگلیسی)

لیسانس مهندسی عمران (Bachelor of Civil Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ دلار در سال
مهندسی صنایع

لیسانس مهندسی صنایع (Bachelor of Industrial engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ دلار در سال
مهندسی رایانه

لیسانس مهندسی رایانه (Bachelor of Computer Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ دلار در سال
مهندسی مواد غذایی

لیسانس مهندسی مواد غذایی (Bachelor of Food Engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۵۰۰ دلار در سال
معماری

لیسانس معماری (Bachelor of Architecture)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۵٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۵٫۰۰۰ دلار در سال
معماری داخلی

لیسانس معماری داخلی (Bachelor of Interior Architecture)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۵٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۵٫۰۰۰ دلار در سال
اقتصاد و دارایی

لیسانس اقتصاد و دارایی (Bachelor of Economics and Finance)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۵۰۰ دلار در سال
مدیریت هوانوردی

لیسانس مدیریت هوانوردی (Bachelor of Aviation Management)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ دلار در سال
مدیریت کسب و کار

لیسانس مدیریت کسب و کار (Bachelor of Business Administration)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ دلار در سال
مدیریت ورزشی

لیسانس مدیریت ورزشی (Bachelor of Sports Management)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴ ۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۰۰۰ دلار در سال
مدیریت سلامت

لیسانس مدیریت سلامت (Bachelor of Health Management)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۵۰۰ دلار در سال
مدیریت دولتی

لیسانس مدیریت دولتی (Bachelor of Public Administration)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۵۰۰ دلار در سال
مدیریت هنر

لیسانس مدیریت هنر (Bachelor of Arts Management)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۰۰۰ دلار در سال
سیستم های مدیریت اطلاعات

لیسانس سیستم های مدیریت اطلاعات (Bachelor of Management Information Systems)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۰۰۰ دلار در سال
علوم سیاسی و روابط بین الملل

لیسانس علوم سیاسی و روابط بین الملل (Bachelor of Political sciences and international relations)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ دلار در سال
تجارت بین المللی

لیسانس تجارت بین المللی (Bachelor of International Trade)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ دلار در سال
حسابداری و مدیریت مالی

لیسانس حسابداری و مدیریت مالی (Bachelor of Accounting and Finance Management)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۵۰۰ دلار در سال
طراحی ارتباطات بصری

لیسانس طراحی ارتباطات بصری(Bachelor of Visual communication design)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۰۰۰ دلار در سال
درام و بازیگری

لیسانس درام و بازیگری (Bachelor of Drama and Acting)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۰۰۰ دلار در سال
کارتون و انیمیشن

لیسانس کارتون و انیمیشن (Bachelor of Cartoon and Animation)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۰۰۰ دلار در سال
طراحی گرافیک

لیسانس طراحی گرافیک (Bachelor of Graphic Design)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۰۰۰ دلار در سال
طراحی مد و منسوجات

لیسانس طراحی مد و منسوجات (Bachelor of Fashion and Textiles Design)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۰۰۰ دلار در سال
نساجی و طراحی مد

لیسانس نساجی و طراحی مد(Bachelor of Textile and fashion design)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۰۰۰ دلار در سال
غذا و هنر آشپزی

لیسانس غذا و هنر آشپزی (Bachelor of Gastronomy and Culinary Arts)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۰۰۰ دلار در سال
روزنامه نگاری

لیسانس روزنامه نگاری (Bachelor of Journalism)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۰۰۰ دلار در سال
روابط عمومی و ارائه

لیسانس روابط عمومی و ارائه (Bachelor of Public Relations and Presentation)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۰۰۰ دلار در سال
رادیو، سینما و تلویزیون

لیسانس رادیو، سینما و تلویزیون (Bachelor of Radio, cinema and TV)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۰۰۰ دلار در سال
اخبار و برنامه های تلویزیونی

لیسانس اخبار و برنامه های تلویزیونی (Bachelor of Television News and Programming)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۰۰۰ دلار در سال
طراحی محصول صنعتی

لیسانس طراحی محصول صنعتی (Bachelor of Industrial Product Design)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۵٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۵٫۰۰۰ دلار در سال
طراحی بازی دیجیتال

لیسانس طراحی بازی دیجیتال (Bachelor of Digital Game Design)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۰۰۰ دلار در سال
رسانه های نوین و ارتباطات

لیسانس رسانه های نوین و ارتباطات (Bachelor of New Media and Communication)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۰۰۰ دلار در سال
تبلیغات

لیسانس تبلیغات (Bachelor of Advertising)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۰۰۰ دلار در سال
جامعه شناسی

لیسانس جامعه شناسی (Bachelor of Sociology)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۵۰۰ دلار در سال
تاریخ

لیسانس تاریخ (Bachelor of History)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۵۰۰ دلار در سال
خدمات اجتماعی

لیسانس خدمات اجتماعی (Bachelor of Social Service)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴٫۵۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۵۰۰ دلار در سال

دانشکده های دانشگاه آیدین

دانشگاه خصوصی آیدین شامل ۱۲ دانشکده در رشته‌های مختلف است که لیست این دانشکده‌ها به شرح زیر است:

 1. دانشکده پزشکی
 2. برنامه انگلیسی دانشکده پزشکی
 3. دانشکده دندانپزشکی
 4. دانشکده دندانپزشکی (انگلیسی)
 5. دانشکده تعلیم و تربیت
 6. دانشکده علوم و هنر
 7. دانشکده هنرهای زیبا
 8. دانشکده حقوق
 9. دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 10. دانشکده ارتباطات
 11. دانشکده معماری و طراحی
 12. دانشکده مهندسی

دانشگاه آیدین چه رشته هایی دارد؟

دانشگاه بین‌المللی آیدین استانبول در مقاطع کاردانی تا دکتری، با ارائه برنامه‌های آموزشی متنوع در رشته‌های بسیاری که داراست، به طور مداوم به سمت ارتقای کیفیت برنامه‌های آموزشی خود حرکت می‌کند. در اینجا اسامی برخی از مهم‌ترین این رشته‌ها را آورده‌ایم:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی (ترکی)
 • داروسازی
 • دندانپزشکی (انگلیسی)
 • زبان و ادبیات انگلیسی
 • مهندسی نرم‌افزار
 • علوم سیاسی و روابط بین‌الملل
 • تجارت بین‌المللی
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی عمران
 • تربیت معلم به زبان انگلیسی
 • معماری
 • حسابداری و مدیریت مالی

امکانات دانشگاه آیدین استانبول

امکانات کتابخانه دانشگاه آیدین

دانشگاه آیدین استانبول از آنجایی که یک دانشگاه بین‌المللی به حساب می‌آید، باید بتواند پاسخگوی نیازهای دانشجویانی باشد که از کشورهای مختلف مهمان این دانشگاه هستند. به همین دلیل دارای امکانات و سطح رفاهی بالایی در میان دانشگاه‌های ترکیه است که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • پارکینگ خودرو
 • استودیوی موسیقی
 • مرکز سلامت
 • سفره‌خانه
 • سالن کنفرانس
 • خوابگاه
 • استودیو رادیویی
 • سالن ورزش
 • تالار رقص
 • کافه تریا
 • کتابخانه

خوابگاه دانشگاه آیدین ترکیه

امکانات خوابگاه دانشگاه آیدین

دانشگاه آیدین دارای مجموعه خوابگاهی دخترانه است و برای پسران خوابگاه اختصاصی ندارد. در اینجا با توجه به اطلاعاتی که خود دانشگاه در این خصوص ارائه داده، به معرفی آن‌ها می‌پردازیم؛

خوابگاه و مرکز زندگی دخترانه دانشگاه آیدین استانبول

خوابگاه در مجموع از ۲۶۵ اتاق تشکیل شده است که ۱۱ اتاق آن مهمانپذیر با ویژگی‌های متفاوت است. این مرکز در سال ۲۰۱۴ با هدف ایجاد محیطی آرام، امن، راحت، مفرح، گرم و بهداشتی برای ۶۰۰ دانشجوی داخلی و خارجی در طول تحصیل تأسیس شد.

دراین مجتمع خوابگاهی، مجموعاً ۳۰۰۰ متر مربع فضاهای اجتماعی شامل سالن‌های تلویزیون، سالن بدنسازی و پیلاتس حرفه‌ای، کتابخانه، اتاق مطالعه، اتاق بازی، کافه تریا و رستوران و همچنین اتاق‌های رختشویی و اتو، نمازخانه و اتاق مخصوص چمدان و وسایل دیگر موجود است.

به منظور تسهیل زندگی در خوابگاه و اطمینان از راحتی دانشجویان، همه اتاق‌ها دارای حمام هیلتون، توالت، تخت ارتوپدی، میز با کتابخانه، کابینت آشپزخانه، مینی بار، گاوصندوق شخصی، کمد، اینترنت وای فای نامحدود، پخش تلویزیون دیجیتال، تلفن، تهویه مطبوع مرکزی با امکانات گرمایشی و سرمایشی است.

این مجتمع‌، شامل ۸ طبقه و ۱۸۰۰۰ متر مربع است که علاوه بر سیستم اسکن صورت که در ورودی‌ها و خروجی‌ها استفاده می‌شود، توسط یک سیستم دوربین دید در شب ۲۴ ساعته نظارت می‌شود.

دانشگاه آیدین علاوه بر مهمانسرایی که به راحتی هتل بوده و دانشجویان می‌توانند از مهمانان خود پذیرایی کنند، یک پارکینگ دو طبقه و یک درمانگاه نیز دارد. در این مجموعه خوابگاهی به دانشجویان اتاق‌های یک، دو، سه و چهار تخته در دسته‌بندی‌های قیمتی و متراژهای مختلف ارائه می‌شود.

خوابگاه خصوصی مردانه دوروک

 • خوابگاه دانشجویی تحصیلات عالی مردانه Republika Sefaköy
 • خوابگاه خصوصی پسرانه اکتان
 • خوابگاه خصوصی پسرانه ادوکا فلوریا
 • خوابگاه مردانه پردیس ۳۴
 • خوابگاه دانشجویی تحصیلات عالی مردانه اکا

آدرس دانشگاه آیدین

دانشگاه آیدین استانبول در ۱۴ کیلومتری دانشگاه اوکان قرار دارد که دارای ۵ پردیس در دو طرف شهر استانبول است که در دو قاره پراکنده شده‌اند. پردیس اصلی آن یعنی پردیس فلوریا در قسمت اروپایی واقع شده که حدود ۱۰ دقیقه با فرودگاه بین‌المللی آتاتورک فاصله دارد. همچنین این دانشگاه در فاصله ۲ دقیقه‌ای از ایستگاه‌های اتوبوس، مینی بوس، متروبوس (Beşyol و Sefaköy) قرار دارد. حمل‌ونقل به محوطه دانشگاه از طریق IETT (حمل و نقل عمومی استانبول)، اتوبوس‌های خصوصی، مینی بوس، تاکسی و ماشین‌های شخصی امکان‌پذیر است.

آدرس دقیق دانشگاه آیدین: استانبول، صفا کوی، کوچوک چکمجه، جاده اینونوش ۳۸، محله بش یول، پردیس فلوریا

جمع‌بندی

دانشگاه آیدین استانبول، جزء دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه محسوب می‌شود که با توجه به استانداردهای آموزشی بالای آن، می‌تواند گزینه مناسبی برای مهاجرت تحصیلی باشد. این دانشگاه در مقاطع کاردانی تا دکتری، برنامه‌های آموزشی ارائه می‌دهد و طیف متنوعی از رشته‌های تحصیلی از قبیل؛ علوم پزشکی، مهندسی، هنری و علوم انسانی را دربرمی‌گیرد. در این مقاله، اطلاعات کامل دانشگاه آیدین از شرایط پذیرش و بورسیه گرفته تا امکانات و مزایای آن را شرح دادیم.

سؤالات متداول کاربران درباره دانشگاه آیدین

در جدولی در همین مقاله لیست شهریه رشته‌های برتر دانشگاه آیدین را نمایش داده‌ایم که می‌توانید به آن مراجعه کنید.

بله. این دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران و علوم ایران است و در سایر برنامه‌های تبادل دانشجویی مانند اراسموس پلاس مشارکت دارد.

دانشگاه آیدین در رتبه ۵۱ دانشگاه‌های ترکیه قرار گرفته است.

دانشگاه آیدین طیف گسترده‌ای از رشته‌های دانشگاهی را پوشش می‌دهد از جمله، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مهندسی نرم‌افزار و معماری.

دانشگاه خصوصی آیدین استانبول طبق اطلاعات سایت دانشگاه دارای خوابگاه دخترانه است که در همین مقاله توضیح دادیم. دانشجویان پسر هم می‌توانند از دیگر خوابگاه‌های دولتی و خصوصی بسیاری که در شهر استانبول هستند، استفاده کنند.

دانشگاه آیدین در شهر استانبول واقع شده است.

شما می‌توانید تنها با یک تماس، پروسه اپلای خود را برای دانشگاه آیدین آغاز کنید. متخصصان ما در بورس تاپ با ارائه خدمات مشاوره تخصصی در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، همه ابهامات و سؤالات شما را برطرف می‌کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

۵/۵ – (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در
اطلاع از
guest
۰ نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ارتباط با مشاوران بورس تاپ

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

پیشنهاد می‌کنم مقالات زیر رو هم ببینید

لوگوی دانشگاه آیدین
دانشگاه آیدین
پذیرش باز است

نام دانشگاه به زبان انگلیسی:
Aydin University

نوع دانشگاه:
خصوصی

نحوه پذیرش:
بدون آزمون

برنامه تبادل دانشجویی:
اراسموس پلاس – فارابی – بین‌المللی

رتبه در میان دانشگاه های ترکیه:
۵۱

زبان آموزشی:
ترکی – انگلیسی

مورد تایید ایران:
مورد تایید وزارت بهداشت و علوم

مورد تایید اروپا و آمریکا:
است

تعداد دانشکده:
۱۲

مقالات به‌روز شده

راحت ترین راه برای پیدا کردن دانشگاه
راحت ترین راه برای اپلای دانشگاه

تماس با ما

تمامی حقوق برای دپارتمان بورس تاپ محفوظ است

طراحی و توسعه: تیم طراحی بورس تاپ