دانشگاه آکدنیز در بهشت ​​گردشگری آنتالیا، به واسطه دریا، آسمان و جنگل احاطه شده است. پردیس آن در وسط شهر قرار دارد؛ پردیسی سرسبز در شهری محصور در طبیعت. دسترسی به همه جا از محوطه دانشگاه بسیار آسان است. همچنین دانشگاه تنها ۱۰ دقیقه با ساحل فاصله دارد که می‌توانید پس از کلاس خود به ساحل بروید و اوقات خوبی را سپری کنید. از آنجایی که آنتالیا یک شهر توریستی است، مردم از سراسر دنیا به آنجا می‌آیند و شما این فرصت را دارید که با افراد مختلفی از فرهنگ‌های مختلف ملاقات کنید.

دانشگاه آکدنیز،  تنها یک پردیس دارد که شما می‌توانید به همه امور دانشگاهی خود رسیدگی کنید بدون اینکه نیاز باشد به محل دیگری بروید. با رتبه بسیار خوبی که این دانشگاه دارد، به همراه طبیعت و خدمات رفاهی چشمگیر آن،  دوره تحصیلی آرام و البته مفرحی را سپری خواهید کرد. با ما همراه باشید تا جزئیات آنچه درباره این مرکز آموزش عالی گفتیم را شرح دهیم.

لوگوی دانشگاه آکدنیز
نام دانشگاه

آک‌دنیز (Akdeniz University)

نوع دانشگاه

دولتی

شهر

آنتالیا

سال تاسیس

۱۹۸۲ میلادی

مورد تایید ایران:

مورد تایید نیست

مورد تایید اروپا و آمریکا

مورد تایید است

نحوه پذیرش

شرط معدل دیپلم یا با آزمون‌های ملی و بین‌المللی

رتبه در ترکیه

۱۸

برنامه تبادل دانشجویی

اراسموس پلاس - فارابی

تعداد دانشکده

۲۳

زبان آموزشی

ترکی - انگلیسی

مقاطع تحصیلی

کارشناسی - کارشناسی ارشد - دکتری

پذیرش باز است

آنچه در این مطلب خواهید خواند

معرفی تاریخچه دانشگاه آکدنیز ترکیه

دانشگاه آکدنیز در  منطقه مدیترانه غربی واقع شده است. این دانشگاه  با شعار «پیشرو در آموزش و علم» در سال ۱۹۸۲ در آنتالیا تأسیس شد، اما در طول زمان بخش‌هایی از آن چندین بار جابه‌جا شدند. دانشگاه دولتی آکدنیز واحدهای خود در اسپارتا را در سال ۱۹۹۲ به دانشگاه سلیمان دمیرل منتقل کرد. سپس برخی از واحدهای آن در بوردور در سال ۲۰۰۶ به دانشگاه مهمت آکیف ارسوی منتقل شدند. پس از تأسیس دانشگاه آلانیا علاءالدین کیکوبات در سال ۲۰۱۵، واحدهای دیگری به آنجا انتقال پیدا کردند.

دانشگاه آکدنیز از بدو تأسیس تاکنون با فعالیت‌های بسیار مهمی که در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی و توسعه‌ای و خدمات اجتماعی داشته است، توانسته دستاوردهای برجسته‌ای در حوزه‌های علمی، بهداشت، خدمات اجتماعی، آموزش، زبان، هنر و… در سطوح ملی و بین‌المللی به دست آورد.

محوطه مرکزی دانشگاه آکدنیز دارای مساحت ۳,۴۸۳,۵۸۹ متر مربع و مساحت ساختمان ۶۱۵,۱۰۵ متر مربع است. دانشگاه آکدنیز در حال حاضر با ۲۴ دانشکده، ۷ مؤسسه تحصیلات تکمیلی، ۱ مدرسه عالی، ۱ کنسرواتور موسیقی و هنرهای زیبا، ۱۲ مدرسه فنی – حرفه‌ای و ۵۷ مرکز تحقیقاتی و کاربردی، پژوهشی و خدمات اجتماعی، برنامه‌های آموزشی خود را ارائه می‌دهد.

دانشگاه آکدنیز آنتالیا دارای یک بیمارستان درمانی، آموزشی و یک بیمارستان تخصصی دندانپزشکی است که هر دوی آن‌ها در محوطه پردیس دانشگاه قرار دارند و امکان گذراندن دوره‌های کارآموزی در بالاترین سطح را برای دانشجویان این رشته‌ها فراهم آورده است.

مزایای دانشگاه آکدنیز آنتالیا

پردیس مرکزی دانشگاه آکدنیز پس از دانشگاه بغازیچی به عنوان دومین پردیس زیبای ترکیه انتخاب شده است که محوطه آن دارای زمینی وسیع و سرسبز بوده و تنها  ۱۵-۱۰ دقیقه با ساحل کنیالتی فاصله دارد.

دانشگاه آکدنیز با هدف توسعه فرهنگ و آگاهی کارآفرینی به واسطه مرکز توسعه کارآفرینی و تجارت خود به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان کمک می‌کند تا به مشاغل دلخواهشان دست پیدا کنند. همچنین، این مرکز با هدف رشد شخصیتی دانشجویان، خدمات مشاوره تحصیلی ارائه می‌دهد.

مزایای تحصیل در دانشگاه آکدنیز آنتالیا

دانشگاه آکدنیز در ترکیه علاوه بر مزیت‌های جغرافیایی، میزبان بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی، علمی و ورزشی است. به همین خاطر برگزاری بسیاری از مسابقات ورزشی، جشنواره‌ها و فعالیت‌های باشگاهی در طول سال، دانشجویان را قادر می‌سازد تا اوقات فراغت خود را در خارج از کلاس به طور سازنده و پرهیجان سپری کنند.

یکی از مراکز پر رونق این دانشگاه مرکز اجتماعی Ceypark است که در سال ۲۰۱۷ شروع به کار کرد. این مرکز با مساحت کل داخلی ۲۶۵۳ متر مربع، با فضاهایی مانند بوتیک‌ها و آرایشگاه‌ها، عمدتاً رستوران‌ها و کافه‌ها پاسخگوی نیازهای دانشجویان و کارمندان است.

دانشگاه آکدنیز که با مطالعات و تحقیقات موفق در حوزه سلامت، نام خود را بر سر زبان‌ها انداخته و این حوزه به یک برند تبدیل شده است؛ بیمارستان دانشگاه آکدنیز با خدمات درمانی در تمامی شاخه‌ها، تقاضای زیادی برای خدمات درمانی از داخل و خارج از کشور دارد که به یکی از مراکز برجسته آن می‌پردازیم؛

مرکز پیوند عضو بیمارستان دانشگاه آکدنیز در زمینه پیوند کلیه از اهداکننده زنده/جسد، پیوند کبد از اهداکننده زنده/جسد، پیوند اعضا مانند پانکراس و قلب (اهداکننده)، پیوند اعضای ترکیبی مانند قلب – کلیه، کبد – کلیه، پانکراس – کلیه پیوندهای بافتی (قرنیه، پوست، استخوان) و همچنین پیوند اعضای کامپوزیت، موفقیت‌های زیادی داشته است.

نکات بیشتر  بیشتر بدانید:
اولین پیوند دو بازوی ترکیه، اولین پیوند رحم اهداکننده جسد در جهان و اولین مورد پیوند صورت در ترکیه که تعداد آنها اکنون به ۵ مورد رسیده است نیز در بیمارستان دانشگاه آکدنیز انجام شد.

دانشگاه Akdeniz عضو انجمن دانشگاه‌های اروپا و انجمن آموزش قفقاز است. در مراسم اهدای جوایز هفتمین دوره مراکز پژوهشی – توسعه‌ای مناطق توسعه تکنولوژی که توسط وزارت صنعت و فناوری ترتیب داده شده بود، پارک فناوری (تکنوکنت) دانشگاه آکدنیز جایگاه هشتم در بین تمام پارک‌های فناوری ترکیه را به خود اختصاص داد. دانشجویان این فرصت را دارند که یک شرکت در این پارک‌های فناوری تأسیس کنند و دانشجویانی که در دانشکده‌ها تحصیل می‌کنند این فرصت را دارند که با همکاری دانشگاه و بخش صنعت دوره‌های کارآموزی خود را بگذرانند. دانشجویانی که مشغول کارآموزی هستند نیز در همان مکانی که کارآموزی می‌کنند، امکان فعالیت پیدا می‌کنند.

علاوه بر این هیئت کیفیت آموزش عالی دانشگاه آکدنیز به عضویت ۱۱ دانشگاهی که در برنامه اعتباربخشی سازمانی که برای اولین بار اجرا می‌شود، در‌آمده است. همچنین بر اساس مطالعات آکادمیک، این دانشگاه به عنوان پنجمین دانشگاه با بیشترین تعداد مقالات آکادمیک شناخته می‌شود.

آیا دانشگاه آکدنیز مورد تأیید ایران است؟

دانشگاه آکدنیز مورد تأیید ایران نیست اما در برنامه‌های بین‌المللی تبادل دانشجویی مختلفی مشارکت دارد که فرصت تحصیل و کارآموزی در بهترین دانشگاه‌های اروپا و آمریکا را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. همچنین خوب است بدانید، گرچه برنامه‌های پزشکی این دانشگاه جز بهترین‌های ترکیه است اما برای کسانی که می‌خواهند پس از فارغ‌التحصیلی به قصد کار به ایران بازگردند، باید در دانشگاه‌هایی تحصیل کنند که تأییدیه ایران را داشته باشند. به همین منظور پیش از انتخاب دانشگاه خود، لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران را مشاهده و سپس برای اخذ پذیرش از دانشگاه دلخواهتان اقدام کنید. در ادامه  برنامه‌های بین‌المللی دانشگاه آکدنیز را معرفی می‌کنیم؛

 • برنامه اراسموس پلاس
 • برنامه تبادل مولانا
 • برنامه تبادل فارابی
 • برناه IAESTE
 • برنامه انتقال رایگان
 • برنامه تبادل در محدوده پروتکل‌های همکاری بین دو دانشگاه

رتبه و رنکینگ دانشگاه آکدنیز

دانشگاه آکدنیز جز ۲۵ دانشگاه برتر ترکیه است که هم‌تراز با آن دانشگاه باهچه شهیر در رتبه ۲۸ قرار دارد که می‌توانید شرایط پذیرش و ثبت نام این دانشگاه را در صفحه آن به طور کامل بررسی کنید. در ادامه به رتبه‌های دانشگاه آکدنیز بر اساس سایت معتبر edurank.org اشاره می‌کنیم؛

سطح رتبه دهیرتبه
رتبه  جهانی۱۲۸۷
رتبه  داخل ترکیه۱۸

شرایط پذیرش دانشگاه آکدنیز آنتالیا

دانشگاه آکدنیز جز مؤسسات دولتی ترکیه به شمار می‌رود که در همه مقاطع تحصیلی از کاردانی تا دکتری، دوره‌های آموزشی ارائه می‌دهد. در ادامه می‌پردازیم به شرایط اصلی این دانشگاه که برای همه مقاطع الزامی هستند؛

 • داشتن مدرک دیپلم
 • کسب حداقل نمره در آزمون‌های YOS و یا ارائه دیپلم‌ها و
 • نتایج آزمون‌های بین‌المللی
  فارغ‌التحصیلان دانشکده دندانپزشکی و نمره استاندارد ALES برای سایر داوطلبان

شرایط پذیرش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آکدنیز

پذیرش ارشد و دکتری دانشگاه آکدنیز

برای اخذ پذیرش در مقاطع فوق لیسانس و دکتری دانشگاه آکدنیز، همه شرایط و مدارکی که نیاز دارید را آورده‌ایم. پیش از ورود به معرفی شرایط هر یک از این مقاطع، خوب است که بدانید آزمون ALES برای درخواست‌های فارغ‌التحصیلان دکتری، رشته‌های هنری با آزمون عملی استعداد، تخصص در پزشکی، تخصص در دندانپزشکی، تخصص در دامپزشکی، تخصص در داروسازی لازم نیست. برای رویه‌ ارزیابی نامزدها در این محدوده به موارد زیر توجه کنید؛

 1. صرف نظر از نوع نمره ورودی دوره تحصیلات تکمیلی یا رشته تخصصی، نمره ۷۵ به بالا که توسط سنای دانشگاه تعیین و شرایط رشته مربوطه اعلام شود.
 2. داوطلبان می‌توانند در رشته‌ای متفاوت از رشته‌هایی که قبلاً در آن‌ها فارغ‌التحصیل شده‌اند، درخواست دهند.
 3. امتیاز اعلام شده بدون توجه به نوع امتیاز ALES در محاسبات لحاظ می‌شود.

نکات بیشتر  توجه:
در برنامه‌های کارشناسی ارشد بدون پایان‌نامه و کنسرواتور موسیقی و هنرهای زیبا  نیازی به آزمون ALES نیست.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه آکدنیز:

 • داشتن مدرک کارشناسی
 • کسب امتیاز بالای ۵۵ در آزمون ALES و یا معادل آن در آزمون‌های بین‌المللی GRE -GMAT
 • داشتن نمره استاندارد ALES یا TUS برای فارغ‌التحصیلان دانشکده پزشکی، ALES یا DUS برای

شرایط پذیرش دکتری در دانشگاه آکدنیز:

 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد با پایان‌نامه
 • داشتن مدرک کارشناسی برای درخواست دکتری مستقیم و رشته‌های هنری با آزمون عملی استعداد.
 • داشتن نمره استاندارد ALES یا TUS برای فارغ‌التحصیلان دانشکده پزشکی، ALES یا DUS برای توجه: در برنامه‌های کارشناسی غیر پایان‌نامه‌ای و هنرهای زیبا و هنرستان موسیقی شرط ALES لازم نیست.
 • فارغ‌التحصیلان دانشکده‌های دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و پزشکی با حداقل ده نیمسال تحصیلات کارشناسی به استثنای کلاس‌های مقدماتی و همچنین دانشکدۀ علوم و دانشکده داروسازی چهار ساله که در یک رشته تخصص یافته باشد. شعبه آزمایشگاه طبق اصولی که توسط وزارت بهداشت تنظیم می‌شود.
 • برای داوطلبانی که برای دوره‌ دکتری مستقیم اقدام کنند، معدل فارغ‌التحصیلی آنها در مقطع کارشناسی باید حداقل ۳ از ۴ یا نمره معادل آن باشد و حداقل ۸۰ امتیاز از آزمون ALES را دریافت کرده باشند.
  برای داوطلبانی که متقاضی رشته‌های هنری با آزمون عملی استعداد هستند، حداقل امتیاز ۸۰ در بخش کلامی ALES الزامی است.

مدارک ثبت نام دانشگاه آکدنیز

پس از آنکه موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه آکدنیز شدید، نوبت به ثبت نام این دانشگاه می‌رسد. در ادامه به کلیه مدارک و اسنادی که شما به آن نیاز دارید می‌پردازیم؛

متقاضیان از کشورهای خارجی:

 • اصل یا کپی محضری مدرک دیپلم یا معادل آن
 • ۶ قطعه عکس گذرنامه
 • اصل یا کپی محضری شناسنامه
 • گواهی اقامت
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • رسید بانکی

آزمون های لازم برای پذیرش در آکدنیز

برای سهولت هر چه بیشتر شما داوطلبان، در جدولی تمامی آزمون‌هایی که برای پذیرش دانشگاه آکدنیز ضروری هستند را جمع‌آوری کرده‌ایم. شما می‌توانید با توجه به رشته‌ای که قصد تحصیل در آن دارید، برای آزمون مربوطه آماده شوید.

نوع آزمون امتیاز آزمون در دانشکده پزشکی و دندانپزشکیامتیاز آزمون در مهندسی و حقوقامتیاز آزمون در سایر رشته‌های کارشناسی
YOS807060
SATنمره کلی ۱۱۰۰ و ۶۰۰ ریاضینمره کلی ۱۱۰۰ و ۶۰۰ ریاضینمره کلی ۱۱۰۰ و  ۵۵۰ ریاضی
ACT242421
GCE (A LEVEL)کسب سطح A در ۳ درس که ۱ مورد آن مربوط به برنامه درخواست شده است.کسب سطح A در ۳ درس که ۱ مورد آن مربوط به برنامه درخواست شده است.کسب سطح A در ۲ درس که ۱ مورد آن مربوط به برنامه درخواست شده است.
MATURA22.53
IB303029
Abitur22.53

بورسیه دانشگاه آکدنیز آنتالیا

دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های دولتی را دارند و ‌می‌خواهند در میزان هزینه دانشگاه خود هرچه بیشتر صرفه‌جویی کنند حتماً به این بخش توجه کنند. دانشگاه آکدنیز با هدف تسهیل زندگی تحصیلی دانشجویان نیازمند حمایت مالی و ایجاد انگیزه در آنها از طریق مدیریت واحد مشاوره و روان‌شناسی وزارت بهداشت، فرهنگ و ورزش به صورت رایگان از بنیادها و انجمن‌های مختلف محلی و ملی، به دانشجویان بورسیه اعطا می‌کند. گفتنی است سازمان‌های غیردولتی، مؤسسات رسمی، افراد خصوصی و مشاغل با ارائه بورسیه‌های تحصیلی یک سیستم مؤثر بورسیه ایجاد کرده‌اند که هدفشان رفاه هر چه بیشتر دانشجویان است. برنامه‌های بورسیه از این قرارند:

 • بورسیه‌های با منابع عمومی
 • بورسیه مؤسسه اعتباری و خوابگاهی
 • وام تحصیلی مؤسسه اعتباری و خوابگاهی
  سایر بورسیه‌ها

شرایط بورسیه دانشگاه آکدنیز

دانشجویانی که قرار است بورسیه تحصیلی دریافت کنند در جریان قرار گیرند که بورسیه با همکاری هیئت بورسیه و خدمات اجتماعی و ریاست واحد مشاوره و روان‌شناسی دانشگاه که در هر دانشکده وجود دارد، تعیین می‌شود.

رویه تقاضای این بورسیه‌ها  به این صورت است که درخواست‌های وام بورسیه، شهریه و مشارکت دانشجویانی که برای اولین بار در دانشگاه ثبت نام می‌کنند، پس از اعلام نتایج ÖSYM (مرکز آزمون‌ها و جانمایی دانشجویان)، از طریق صفحه نتایج سایت مربوطه اعلام می‌شود.

در نظر داشته باشید کلیه امور مربوط به سایر بورسیه‌ها، وام‌های مشارکت و وام تحصیلی توسط مؤسسه اعتباری آموزش عالی و امور خوابگاه‌ها سازمان‌دهی می‌شود. واحد بورسیه دانشگاه آکدنیز دانشجویانی را که نیازمند وام و بورسیه هستند، راهنمایی می‌کند.

پیش‌تر با بورسیه‌هایی که دانشگاه آکدنیز برای دانشجویان خود در نظر گرفته است، آشنا شدید. برای اینکه بدانید شرایط هرکدام از این بورسیه‌ها به چه صورتی است، هرکدام را جداگانه توضیح می‌دهیم؛

 • بورسیه های با منابع عمومی: بورسیه تحصیلی، وام مشارکتی و وام تحصیلی به دانشجویانی که توسط مؤسسه اعتباری آموزش عالی و خوابگاه‌ها درخواست می‌دهند، اعطا می‌شود. هر ساله ۱% سهمیه بورسیه تعیین شده توسط مؤسسه اعتباری آموزش عالی و امور خوابگاه‌ها به این دانشگاه اختصاص می‌یابد و به آن بورسیه دانشگاه آکدنیز می‌گویند.
 • بورسیه مؤسسه اعتباری و خوابگاهی: مبلغی است که طبق قانون «اعطای بورسیه و وام به دانشجویان آموزش عالی» به دانشجویان موفق و نیازمند در ترکیه تعلق می‌گیرد.
 • وام تحصیلی مؤسسه اعتباری و خوابگاهی: وامی است که طی دوره عادی تحصیل در مؤسسات آموزش عالی به منظور حمایت مالی از دانشجویان و تسهیل رشد اجتماعی و فرهنگی آنان اعطا می‌شود.
 • وام مشارکت مؤسسه اعتباری و خوابگاهی: وجهی است که مؤسسه از طرف دانشجو شاغل به تحصیل در قبال استقراض به حساب دانشگاه پرداخت می‌کند.
 • سایر بورسیه‌ها: دانشگاه آکدنیز فرصت‌های بورسیه تحصیلی را توسط انجمن‌ها، بنیادها، شرکت‌ها و افراد خصوصی مختلف به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. اطلاعیه‌های این‌گونه بورسیه‌ها را می‌توانید از طریق انجمن‌های دانشجویی در گروه‌ها پیگیری کنید.

سازمان‌های غیردولتی که بورسیه تحصیلی به دانشجویان اعطا می‌کنند:

 • بنیاد حمایت از دانشگاه آنتالیا
 • انجمن آکادمی دندانپزشکی زیبایی EDAD
 • بنیاد مهمت زورلو
 • بنیاد کمک و آموزش ورزش معلولان TESYEV ترکیه
 • بنیاد آموزش ترکیه
 • بنیاد وهبی کوچ
 • داوطلبان و سازمان‌های مختلف

نکات بیشتر  پیام مشاور:
در نهایت خوب است که بدانید علاوه بر خدمات بورسیه، منابعی برای دانشجویانی که از نظر اقتصادی ناتوان هستند و در ایام تعطیلات به شهر یا کشور خود بازنمی‌گردند و در پرداخت شهریه و هزینه خوابگاه خود با مشکل روبه‌رو هستند، در نظر گرفته شده است که از سوی افراد و سازمان‌های نیکوکار حمایت می‌شود.

شهریه دانشگاه آکدنیز

شهریه دانشگاه اگر نگوییم مهم‌ترین مسئله اما یکی از مهم‌ترین مسائلی که ذهن دانشجویان را مشغول می‌کند، میزان شهریه دانشگاه است که بخش اعظم هزینه‌های تحصیل را در بر می‌گیرد. به همین منظور برای اینکه به این نیاز شما پاسخ گفته باشیم، مبالغ دقیق و به روز شهریه بسیاری از رشته‌های مطرح دانشگاه آکدنیز ترکیه را در جدولی گردآوری کردیم تا از طریق  اگر قصد تحصیل در این دانشگاه دولتی را دارید، بتوانید هزینه‌های خود را محاسبه کنید.

پزشکی

لیسانس پزشکی (Bachelor of Medicine)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۴۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴۰٫۰۰۰ لیر در سال
دندانپزشکی

لیسانس دندانپزشکی (Bachelor of Dentisty)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲۰٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲۰٫۰۰۰ لیر در سال
پرستاری

لیسانس پرستاری (Bachelor of Nursing)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۵٫۰۰۰ لیر در سال
تغذیه و رژیم غذایی

لیسانس تغذیه و رژیم غذایی (Bachelor of Nutrition and diet)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۵٫۰۰۰ لیر در سال
شنوایی سنجی

لیسانس شنوایی سنجی (Bachelor of Audiologists)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۵٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۵٫۰۰۰ لیر در سال
حقوق

لیسانس حقوق (Bachelor of Rights)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی کامپیوتر

لیسانس مهندسی کامپیوتر (Bachelor of Computer engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۹٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۹٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی پزشکی

لیسانس مهندسی پزشکی (Bachelor of biomedical engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
مهندسی محیط زیست

لیسانس مهندسی محیط زیست (Bachelor of environmental engineering )

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
مهندسی الکترونیک برق

لیسانس مهندسی الکترونیک برق (Bachelor of Electrical electronics Engineering )

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
مهندسی مواد غذایی

لیسانس مهندسی مواد غذایی (Bachelor of the food Engineering )

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
مهندسی عمران

لیسانس مهندسی عمران (Bachelor of civil Engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
مهندسی زمین شناسی

لیسانس مهندسی زمین شناسی (Bachelor of geological engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
مهندسی مکانیک

لیسانس مهندسی مکانیک (Bachelor of mechanical Engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
مهندسی مواد

لیسانس مهندسی مواد (Bachelor of Materials Engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
مهندسی مکاترونیک

لیسانس مهندسی مکاترونیک (Bachelor of Mechatronic Engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
نقاشی

لیسانس نقاشی (Bachelor of paint)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
مجسمه سازی

لیسانس مجسمه سازی (Bachelor of Statue)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
گرافیک

لیسانس گرافیک (Bachelor of Graphic)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
سرامیک

لیسانس سرامیک (Bachelor of ceramic)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
موسیقی

لیسانس موسیقی (Bachelor of Music)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
عکاسی

لیسانس عکاسی (Bachelor of photography)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
سینما و تلویزیون

لیسانس سینما و تلویزیون (Bachelor of Cinema and TV)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
هنرهای سنتی ترکیه

لیسانس هنرهای سنتی ترکیه (Bachelor of Turkish traditional arts)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
نساجی و طراحی مد

لیسانس نساجی و طراحی مد (Bachelor of Textile and fashion design )

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
حفاظت و احیای میراث فرهنگی

لیسانس حفاظت و احیای میراث فرهنگی (Bachelor of Protection and restoration of cultural heritage)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
آموزش و پرورش پایه

لیسانس آموزش و پرورش پایه (Bachelor of Basic training)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
تزیینات صحنه و لباس

لیسانس تزیینات صحنه و لباس (Bachelor of Stage decorations and costumes )

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
معماری

لیسانس معماری (Bachelor of architectural)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
معماری داخلی

لیسانس معماری داخلی (Bachelor of Interior architecture)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
معماری منظر

لیسانس معماری منظر (Bachelor of landscape architecture)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
برنامه ریزی شهر و منطقه

برنامه ریزی شهر و منطقه (Bachelor of city and regional planning)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
طراحی محصولات صنعتی

لیسانس طراحی محصولات صنعتی (Bachelor of industrial product design)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
تجارت بین المللی و لجستیک

لیسانس تجارت بین المللی و لجستیک (Bachelor of International trade and logistics)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
بازاریابی

لیسانس بازاریابی (Bachelor of Marketing )

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
سیستم های اطلاعات مدیریت

لیسانس سیستم های اطلاعات مدیریت (Bachelor of information management systems)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
مالی و بانکی

لیسانس مالی و بانکی (Bachelor of Finance and banking)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
مدیریت بیمه

لیسانس مدیریت بیمه (Bachelor of Insurance Management)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
مدیریت هوانوردی

لیسانس مدیریت هوانوردی (Bachelor of Aviation Management)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
اقتصاد و دارایی

لیسانس اقتصاد و دارایی (Bachelor of Economics and finance)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
مدیریت گردشگری

لیسانس مدیریت گردشگری (Bachelor of Tourism Management)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۹٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۹٫۰۰۰ لیر در سال
تجارت و تجارت بین المللی

لیسانس تجارت و تجارت بین المللی (Bachelor of Trade and international trade)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
مدیریت بازرگانی دریایی

لیسانس مدیریت بازرگانی دریایی (Bachelor of maritime business)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی مدیریت حمل و نقل دریایی

لیسانس مهندسی مدیریت حمل و نقل دریایی (Bachelor of Maritime transport management engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال
مهندسی مدیریت ماشین آلات کشتی

لیسانس مهندسی مدیریت ماشین آلات کشتی (Bachelor of Ship machinery management engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۷٫۵۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۵۰۰ لیر در سال
گروه سیستم های اطلاعات مدیریت

لیسانس گروه سیستم های اطلاعات مدیریت (Bachelor of Management information systems group)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۶٫۰۰۰ لیر در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۰۰۰ لیر در سال

دانشکده های دانشگاه آکدنیز

تصور کنید در دانشگاهی تحصیل کنید که با وسعت بسیار خود، تعداد ۲۴ دانشکده را دربرگرفته باشد. قطعاً چنین محیطی باعث می‌شود از یک‌سو سطح تعاملات و از سوی دیگر تنوع ارتباطات بالا رود. در ادامه به معرفی دانشکده‌های آکدنیز می‌پردازیم؛

 1. دانشکده پزشکی
 2. دانشکده دندانپزشکی
 3. دانشکده پرستاری
 4. دانشکده علوم بهداشت
 5. دانشکده علوم بهداشت کوملوکا
 6. دانشکده مهندسی
 7. دانشکده کشاورزی
 8. دانشکده علوم
 9. دانشکده ادبیات
 10. دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 11. دانشکده حقوق
 12. دانشکده تعلیم و تربیت
 13. دانشکده ارتباطات
 14. دانشکده هنرهای زیبا
 15. دانشکده شیلات
 16. دانشکده الهیات
 17. دانشکده گردشگری
 18. دانشکده گردشگری ماناوگات
 19. دانشکده معماری
 20. دانشکده علمی کاربردی
 21. دانشکده علوم ورزشی
 22. دانشکده مدیریت بازرگانی سریک
 23. دانشکده دریانوردی کمر
 24. دانشکده علوم اجتماعی و انسانی ماناوگات

دانشجویان دانشگاه آکدنیز

رشته های دانشگاه آکدنیز

دانشگاه آکدنیز با تعداد زیاد دانشکده‌های خود تقریباً همه رشته‌های دانشگاهی را پوشش می‌دهد. در این قسمت به برخی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین رشته‌های این دانشگاه اشاره می‌کنیم؛

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • پرستاری
 • فیزیوتراپی و توان‌بخشی
 • مدیریت بهداشت و درمان
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی الکترونیک برق
 • مهندسی عمران
 • مهندسی مکانیک
 • نقاشی
 • مجسمه‌سازی
 • گرافیک
 • موسیقی
 • عکاسی
 • نساجی و طراحی مد
 • معماری

نکات بیشتر  پیام مشاور:
پزشکی جز محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی خصوصاً برای داوطلبان ایرانی است. اگر شما هم جز این گروه هستید، مقاله تحصیل پزشکی در ترکیه حتماً مطالعه کنید تا از همه جزئیات تحصیلی و شرایط پذیرش دانشگاه‌های خوب این رشته از جمله دانشگاه آکدنیز مطلع شوید.

امکانات رفاهی دانشگاه آکدنیز آنتالیا

دانشگاه آکدنیز امکانات اجتماعی و رفاهی  بسیاری برای دانشجویان خود تدارک دیده است. از آنجایی که این دانشگاه تنها یک پردیس دارد، افراد به تمامی این امکانات و خدمات می‌توانند دسترسی داشته باشند بدون اینکه نیاز باشد مانند بسیاری از دانشگاه‌ها برای دسترسی به خدمات رفاهی متنوع بین پردیس‌ها در رفت‌وآمد باشند. امکانات این دانشگاه عبارت‌اند از:

 • بانک
 • محموله
 • پارکینگ خودرو
 • پردیس بدون مانع
 • استخر
 • مرکز سلامت
 • ۴۴ سفره‌خانه
 • مرکز کپی
 • سالن کنفرانس
 • خوابگاه
 • آرایشگاه
 • استودیو رادیو
 • سالن ورزش
 • ۲۲ کافه تریا
 • دوچرخه در محوطه دانشگاه
 • کتابخانه

گذشته از مباحث علمی، قابل توجه دانشجویان و یا دوستداران ورزش قرار بگیرد که دانشگاه آکدنیز در رشته‌هایی مانند دو و میدانی، بدمینتون، تنیس، بسکتبال، فوتبال، هندبال، شطرنج، کوهنوردی، کُشتی، تنیس روی میز، موآی تای، شمشیربازی، سه گانه، والیبال ساحلی، فوتسال، قایقرانی، کاراته و تیراندازی تیم‎های ورزشی دارد. در ادامه برای نمونه به امکانات ورزشی دانشگاه در محوطه پردیس اشاره می‌کنیم؛

 • استادیومی با ظرفیت ۷۰۰۰ نفر
 • استخر سرپوشیده
 • سالن ورزشی سرپوشیده
 • مرکز تناسب اندام
 • زمین فوتبال با استانداردهای جهانی (چمن طبیعی و چمن مصنوعی)
 • زمین بسکتبال
 • زمین والیبال
 • زمین هندبال
 • زمین بدمینتون
 • زمین والیبال ساحلی
 • زمین تنیس
 • دیوار کوهنوردی

خوابگاه دانشگاه آکدنیز

امکانات خوابگاه دانشگاه آکدنیز

دانشگاه آکدنیز زیر نظر مؤسسه اعتباری و امور خوابگاه‌ها  (KYK)، دو خوابگاه متفاوت با ظرفیت بیش از ۲۰۰۰ نفر در پردیس خود دارد که یکی از آنها شامل ۳ بلوک و دیگری از ۲ بلوک تشکیل شده است. دانشکده‌های ادبیات، آموزش و زبان‌های خارجی و مدرسه حرفه‌ای (مخصوص دوره کاردانی) در نزدیکی این مجموعه خوابگاهی قرار گرفته‌اند.

این خوابگاه‌ها از اتاق‌های چهار نفره تشکیل شده که هر اتاق یک اتاق‌خواب (۱+۱) دارد. امکانات خوابگاه شامل یک مینی یخچال، یک کمد کفش، کمد لباس، میز و کتابخانه است. سرویس بهداشتی و حمام به صورت جداگانه در هر اتاق تعبیه شده است.

هر دو خوابگاه دارای دو سالن غذاخوری مجزا هستند. دولت ترکیه به همه مؤسسات KYK مبالغی برای صبحانه و شام اعطا می‌کند. همچنین شما می‌توانید از امکانات سفره‌خانه مجموعه خوابگاهی استفاده نمایید. برای وقت‌گذرانی و استفاده از فضای باز هم هیچ محدودیتی ندارید و می‌توانید از محوطه سرسبز و دلنشین پردیس استفاده کنید.

آدرس دانشگاه آکدنیز

برخلاف اکثر دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه آکدنیز تنها با یک پردیس خود، فعالیت‌های آکادمیک خود را ادامه می‌دهد. به همین خاطر دانشگاه این مزیت را دارد که دانشجویان می‌توانند به راحتی به همه بخش‌ها، چه اداری و چه غیر اداری، دسترسی داشته باشند. برای دسترسی به دانشگاه و رفت‌وآمد به شهر وسایل نقلیه عمومی وجود دارد. همچنین فاصله دانشگاه تا فرودگاه آنتالیا حدود ۲۵-۱۵ دقیقه با تاکسی است.

علاوه بر آکدنیز دانشگاه‌های خصوصی و دولتی دیگری هم در شهر پرجاذبه آنتالیا وجود دارد که از رتبه و شرایط پذیرش خوبی برخوردارند. شما می‌توانید در صفحه دانشگاه‌های آنتالیا، اطلاعات آن‌ها را کسب کنید، شاید یکی از همین دانشگاه‌ها گزینه نهایی شما برای اپلای باشد.

آدرس دقیق دانشگاه: آنتالیا، کونیاآلتی۰۷۰۷۰، دانشگاه آک دنیز، پینارباشی

جمع بندی

مقاله‌ای که خواندید شرحی کامل از تمامی اطلاعاتی بود که دانشجویان برای اپلای دانشگاه آکدنیز به آن نیاز دارند. شرایط پذیرش، بورسیه‌ و شهریه‌ها، مزایا و امکانات دانشگاه از جمله موضوعاتی بودند که به آن‌ها پرداخته شد. دانشگاه دولتی آکدنیز در شهر آنتالیا واقع شده است و با ظرفیت‌های علمی و رفاهی سرشاری که دارد، توانسته در بین ۲۰ دانشگاه برتر ترکیه قرار گیرد.

سؤالات متداول کاربران درباره دانشگاه آکدنیز

لیست کامل و دقیقی از شهریه بسیاری از رشته‌های دانشگاه آکدنیز را تهیه کرده‌ایم که در بخش شهریه دانشگاه می‌توانید مشاهده کنید.

خیر. اما در برنامه‌های بین‌المللی اراسموس پلاس، فارابی و مولانا مشارکت فعال دارد که می‌توانید در بخش مزایا بیشتر بخوانید.

دانشگاه آکدنیز رتبه ۱۸ دانشگاه‌های ترکیه را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه آکدنیز ۲۴ دانشکده دارد که تقریباً همه رشته‌های دانشگاهی را پوشش می‌دهد من جمله پزشکی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی، پرستاری، معماری.

دانشگاه آکدنیز مجموعه‌ای خوابگاهی داخل پردیس خود دارد که زیر نظر مؤسسه اعتباری و امور خوابگاه‌ها فعالیت می‌کند. 

دانشگاه آکدنیز در شهر آنتالیا واقع شده است.

اگر می‌خواهید برای تحصیل در مقاطع مختلف، دانشگاه آکدنیز را انتخاب کنید، توصیه می‌کنیم برای سهولت هر چه بیشتر فرایند اپلای، با مشاوران ما در بورس تاپ تماس بگیرید تا صفر تا صد پروسه اپلای این دانشگاه را برای شما شرح دهند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

رای دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در
اطلاع از
guest
۰ نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ارتباط با مشاوران بورس تاپ

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

پیشنهاد می‌کنم مقالات زیر رو هم ببینید

لوگوی دانشگاه آکدنیز
دانشگاه آکدنیز
پذیرش باز است

نام دانشگاه به زبان انگلیسی:
Akdeniz University

نوع دانشگاه:
دولتی

نحوه پذیرش:
شرط معدل دیپلم یا آزمون‌های ملی و بین‌المللی

برنامه تبادل دانشجویی:
اراسموس پلاس، فارابی

رتبه در میان دانشگاه های ترکیه:
۱۸

زبان آموزشی:
ترکی – انگلیسی

مورد تایید ایران:
مورد تایید نیست

مورد تایید اروپا و آمریکا:
است

تعداد دانشکده:
۲۳

مقالات به‌روز شده

راحت ترین راه برای پیدا کردن دانشگاه
راحت ترین راه برای اپلای دانشگاه

تماس با ما

تمامی حقوق برای دپارتمان بورس تاپ محفوظ است

طراحی و توسعه: تیم طراحی بورس تاپ