بورس تاپ

دانشگاه آرل

دانشگاه آرل یک دانشگاه خصوصی است که در شهر زیبای استانبول قرار دارد و از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار است. اهدافی که این مرکز آموزش عالی در نظر دارد، انجام فعالیت‌های آموزشی، تحقیقاتی و خدمات اجتماعی مطابق با استانداردهای بین‌المللی می‌باشد.

دانشگاه آرل  با ارائه برنامه‌های آموزشی دانشجو محور، همواره بر روی مسئولیت اجتماعی خود تأکید داشته است که این موضوع در چشم‌اندازها و مأموریت‌های این دانشگاه به وضوح دیده می‌شود. این دانشگاه غیردولتی رشته‌های گوناگونی از علوم انسانی و هنر گرفته تا مهندسی و معماری را پوشش می‌دهد.

خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند که دانشگاه آرل را بهتر بشناسید. اگر برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه آرل را یکی از گزینه‌های انتخابی خود قرار داده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم تا آخر این مقاله همراه ما باشید تا با نکات مهمی که قبل از تحصیل در این دانشگاه باید بدانید آشنا شوید.

لوگوی دانشگاه آرل
نام دانشگاه

آرل (Istanbul Arel University)

نوع دانشگاه

خصوصی

شهر

استانبول

سال تاسیس

۲۰۰۷میلادی

مورد تایید ایران:

مورد ایران نیست

مورد تایید اروپا و آمریکا

مورد تایید است

نحوه پذیرش

بدون آزمون یا با آزمون های ملی و بین المللی

رتبه در ترکیه

۱۱۲

برنامه تبادل دانشجویی

آراسموس پلاس

تعداد دانشکده

۷

زبان آموزشی

ترکی - انگلیسی

مقاطع تحصیلی

کارشناسی - کارشناسی ارشد - دکتری

پذیرش باز است

آنچه در این مطلب خواهید خواند

تاریخچه دانشگاه آرل ترکیه

دانشگاه آرل در سال ۲۰۰۷ توسط بنیاد آموزشی و فرهنگی کمال گوزوکارا، به عنوان یک مرکز آموزش عالی خصوصی، تأسیس شد. طبق شعار دانشگاه آرل استانبول، این دانشگاه خود را دروازه مدرن آموزش به روی دنیای جوان تعریف کرده است. دانشگاه با ۷ دانشکده، ۱ مؤسسه تحصیلات تکمیلی و ۲ مدرسه عالی حرفه‌ای، فعالیت آموزشی خود را شروع کرد. دانشگاه آرل ترکیه، به طور مسمتر در مسیر توسعه فعالیت‌های تحقیقاتی خود حرکت می‌کند و به همین منظور، دفتر بین‌المللی دانشگاه، بنا نهاده شد.

دانشگاه آرل با کالج‌هایی در کشورهای خارج از منطقه آموزش عالی اروپا همکاری می‌کند و پذیرش دانشجویان از این کشورها را در دستور کار خود قرار داده است. از این نظر، اهداف اصلی دفتر بین‌المللی دانشگاه آرل، شامل گسترش امکانات علمی-آموزشی برای تقویت همکاری‌های خود با مؤسساتی در آمریکای شمالی، کانادا، آفریقا، خاورمیانه، ژاپن و چین است. در همین راستا برای استانداردسازی پذیرش دانشجویان خارجی، دستورالعمل پذیرش دانشجویان بین‌المللی تدوین شد. با چنین دستورالعملی، تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی از کشورهای مختلف راهی دانشگاه آرل شدند.

دانشگاه آرل با وجود همکاری‌ها و توافقات بین‌المللی گسترده، با ایران قرارداد همکاری ندارد. این در حالی است که بسیاری از دانشجویان ایرانی که برای تحصیل به ترکیه مهاجرت می‌کنند، قصد دارند پس از فارغ‌التحصیلی به کشور بازگشته و فعالیت‌ حرفه‌ای خود را آغاز کنند. به همین منظور برای اینکه بدانید چه دانشگاه‌هایی مورد تأیید ایران هستند، مقالات دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه و دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه را مطالعه کرده تا مطمئن شوید مدرکی که در رشته‌های علوم پزشکی و یا سایر رشته‌های غیر پزشکی دریافت می‌کنید، برای فعالیت شغلی، سندیت و اعتبار لازم را داشته باشد.

از مقررات جالب دانشگاه آرل این است که دانشجو باید در ۷۰ درصد سخنرانی‌ها شرکت کند. از طرفی برخی از دپارتمان‌های دانشگاه از دانشجویان می‌خواهند که آزمون استعداد را در برخی برنامه‌ها مانند طراحی گرافیک،  نساجی و مد، بگذرانند. دانشگاه آرل دارای تعدادی مدرسه حرفه‌ای است که برنامه‌های دوساله‌ای را برای دانشجویانی که به دنبال تجربیات عملی هستند، ارائه می‌دهد.

مزایای دانشگاه آرل استانبول

امکاناتی که دانشگاه آرل دارد، توجه دانشجویان بسیاری را به خود جذب کرده است. ۸۰ کلاس درس هوشمند، ۶ سالن سخنرانی، سالن‌های پروژه، استودیوی رادیو و تلویزیون، آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها، کتابخانه، سالن کنفرانس و کافه تریا، تنها بخش کوچکی از این امکانات هستند. در ادامه اشاره خواهیم داشت به مزایایی که تحصیل در دانشگاه آرل به همراه دارد:

 • کلاس‌های درس مدرن با کلیه امکانات مورد نیاز برای دانشجویان در رشته‌های مختلف.
 • آزمایشگاه‌های بسیار مجهز با کلیه مواد طراحی و مهندسی و سایر ملزومات آزمایشگاهی.
 • دانشگاه آرل ترکیه دارای سیستم آموزش آنلاین است؛ زیرا بسیاری از دانشجویانی که در طول دوره تحصیلی خود کار می‌کنند این نوع آموزش را ترجیح می‌دهند.
 • فراهم کردن بسیاری از فرصت‌های کارآموزی در شرکت‌های چند ملیتی؛ دانشگاه آرل با بیش از ۲۵۰۰ شرکت در سراسر جهان توافق همکاری دارد. یکی از آنها شرکت مرسدس است و دانشجویان می‌توانند گواهینامه‌های آموزشی دانشگاه را به ‌عنوان سند سابقه کار خود دریافت کنند.
 • دانشگاه آرل استانبول در برنامه تبادل دانشجویی اراسموس مشارکت دارد.
 • دانشجویان بین‌المللی می‌توانند شهریه سالانه خود را در دو قسط پرداخت کنند.
 • این دانشگاه شامل سالن بدنسازی و سالن‌های ورزشی برای تنیس، یوگا و سایر ورزش‌ها است.
 • دانشجویان می‌توانند از اینترنت دانشگاه در آزمایشگاه‌ها و کتابخانه‌ها نیز استفاده کنند.
 • کتابخانه دانشگاه حدود ۴۰ هزار نسخه کتاب در زمینه‌های مختلف را داراست.
 • دانشگاه به دانشجویان برای یافتن شغل مناسب در رشته خود، کمک می‌کند. همچنین آنها را در نوشتن رزومه و برنامه‌ریزی برای زندگی حرفه‌ای خود پس از فارغ‌التحصیلی پشتیبانی می‌کند.

همکاری دانشگاه آرل استانبول با شرکت های خارجی

رتبه و رنکینگ دانشگاه آرل

این دانشگاه با وجود اینکه درطول سال‌های تأسیس توانسته خود را در بین دانشگاه‌های معتبر ترکیه جای دهد، هنوز مورد تأیید ایران قرار نگرفته است. طبق آماری که از سایت اعتبار سنجی “webometrics.info”به دست آوردیم، رتبه و رنکینگ دانشگاه آرل استانبول به شرح زیر می‌باشد:

سطح رتبه دهیرتبه
رتبه جهانی۳۵۹۷
رتبه در ترکیه۱۱۲

شرایط پذیرش دانشگاه آرل استانبول

هر ساله فارغ‌التحصیلان بسیاری برای ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه آرل اقدام می‌کنند. با توجه به این که آرل یک دانشگاه خصوصی است، به سه طریق می‌توان شانس قبولی در این دانشگاه را کسب کرد:

 • با ارائه مدرک دیپلم دبیرستان با معدل بالای ۱۲
 • شرکت در آزمون ورودی دانشگاه با کسب حداقل نمره‌ی ۵۰ (یوس)
 • شرکت در آزمون بین‌المللی مورد تأیید دانشگاه (اس ای تی)

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه آرل

تقریبأ همه دانشگاه‌های خصوصی ترکیه برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد به دو مورد توجه می‌کنند:

 1. متقاضیان باید دارای مدرک لیسانس (کارشناسی) در یکی از رشته‌های مرتبط باشند.
 2. کسانی که قصد ادامه تحصیل به زبان ترکی را دارند، باید در آزمون تومر شرکت کرده و حداقل نمره‌ی ۷۰ از ۱۰۰ را کسب کنند. همچنین برای متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی، کسب نمره‌ی ۵۰ از ۱۰۰ در آزمون زبان انگلیسی مورد نظر دانشگاه الزامی است.

شرایط پذیرش دکتری در دانشگاه آرل

ارائه آموزش در مقطع دکتری، یکی از مواردی است که اعتبار دانشگاه مورد نظر را تأیید می‌کند. دانشگاه آرل آموزش در  مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را در بر می‌گیرد. برای تحصیل دکتری در این دانشگاه، همانند مقطع کارشناسی ارشد دو معیار زبان و مدرک مقطع تحصیلی دوره‌ی قبل‌تر در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد بایستی در آزمون زبان ترکی یا انگلیسی شرکت کرده و موفق به کسب نمره‌ی حدنصاب شوند.

نکات بیشترنکته:
لازم است بدانید کسانی که در آزمون‌های زبان موفق به کسب حداقل امتیاز لازم نشوند، باید در دوره‌های یک ‌ساله آموزش زبان شرکت کنند تا نمره حداقل را به دست آورند. این دوره ۱ ساله برای دانشجویان، مرخصی محسوب می‌شود.

مدارک ثبت‌نام دانشگاه آرل

به‌طورکلی متقاضیان پس از طی‌کردن مراحل پذیرش و دریافت نامه پذیرش از دانشگاه باید مدارک لازم برای ثبت ‌نام را به دانشگاه ارائه دهند. مدارکی که دانشگاه آرل از متقاضیان خود درخواست می‌کند شامل موارد زیر است:

 • کپی محضری دیپلم دبیرستان
 • فرم درخواست دانشگاه
 • گواهی فارغ‌التحصیلی و ریز نمرات دبیرستان
 • نتیجه آزمون ورودی (در صورت شرکت در آزمون)
 • مدرکی مبنی بر اثبات تمکن مالی

نکات بیشترنکته:
مدارک ذکر شده باید به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه شده باشند.

آزمون‌های لازم برای پذیرش در آرل

دانشگاه آرل ترکیه یک دانشگاه خصوصی است؛ بنابراین امکان پذیرش بدون آزمون دانشجو با حداقل نمره قابل ‌قبول دانشگاه را دارد. از طرفی، درصورتی‌که دانشجویان مدرک دیپلم با معدل مورد تأیید دانشگاه را نداشته باشند، باید در یکی از آزمون‌های زیر، حداقل نمره حدنصاب را کسب نمایند. آزمون‌های مورد تأیید دانشگاه به شرح زیر هستند:

 • آزمون اس ای تی (SAT) با حداقل نمره‌ی ۱۰۰۰
 • آزمون ای سی تی (ACT) با حداقل نمره‌ی ۲۱
 • آزمون یوس (YOS) با حداقل نمره‌ی ۴۰
 • آزمون ib (لیسانس بین‌المللی) با حداقل نمره‌ی ۲۴
 • آزمون ABITUR با حداقل نمره ۴
 • آزمون GCE(بررسی گواهی عمومی) سطح A: 2دوره
 • آزمون GCE (بررسی گواهی عمومی) سطح:O4 دوره

بورسیه دانشگاه آرل استانبول

دانشگاه آرل برای دانشجویانی که تمایل به تحصیل در این دانشگاه را دارند، بورسیه‌های متنوعی ارائه می‌دهد. به این ترتیب افرادی که واجد شرایط دریافت بورسیه هستند، می‌توانند هزینه‌های تحصیل خود را به مقدار قابل توجهی کاهش دهند. لیست بورسیه‌های ارائه شده این دانشگاه در قسمت زیر ذکر شده است:

 • بورسیه موفقیت تحصیلی
 • بورسیه حمایت شغلی هیئت‌امنا‌ء
 • بورسیه احتیاج ضروری
 • بورسیه غذا
 • بورسیه دانشجویان معلول

نکات بیشترنکته:
دوره‌های تابستانی دانشگاه شامل بورسیه و تخفیف‌های موفقیت نمی‌شوند.

شرایط بورسیه دانشگاه آرل

به‌طورکلی دانشجویانی که تمایل دارند از بورسیه‌های ارائه شده آرل استفاده کنند، باید شرایطی که دانشگاه برای هر یک از بورسیه‌ها قرار داده است را داشته باشند. ازاین‌رو دانشجویان واجد شرایط می‌توانند برای دریافت بورسیه درخواست دهند. شرایط لازم برای دریافت بورسیه به شرح زیر است:

بورسیه موفقیت

این بورسیه مختص دوره‌ی کاردانی و کارشناسی است. در پایان ترم بهار هرسال به دانشجویان برتر ۲۵ % بورسیه اعطا می‌شود. این بورسیه‌ها سال تحصیلی بعد را شامل می‌شوند. لازم است بدانید که برای بهره‌مندی از بورسیه یا تخفیف شایستگی باید معیارهای زیر را داشته باشید:

 1. داشتن نمره‌ی ۳٫۵ و بالاتر
 2. نداشتن درس ناموفق (نمره FF) در سالی که رتبه‌بندی انجام شده است.
 3. گذراندن دروس عادی یا اضافی در برنامه درسی دوره کارشناسی مربوطه در ترم‌های پاییز و بهار
 4. بورسیه‌های موفقیت به مدت ۱ سال معتبر است که برای ادامه بورسیه باید نفر اول دپارتمان باشید.

نکات بیشترنکته:
در صورت وجود بیش از یک فرد برتر، اولویت با دانشجویی است که تعداد واحدهای بیش‌تری در ترم آخر گرفته باشد در صورت تساوی واحدهای پاس شده، نمره‌ی آزمون تعیین سطح مرکزی در نظر گرفته می‌شود. اگر زمان ثبت‌ نام یا نوع ثبت‌ نام این دانشجویان متفاوت باشد، اولویت با دانشجوی جوان‌تر است.

بورسیه حمایت شغلی هیئت امناء

این نوع بورسیه به دانشجویان شاغل در واحدهای دانشگاه که حداکثر به مدت ۱۵ ساعت کار می‌کنند، اعطا می‌شود. همچنین هیئت‌امناء از دانشجویان، به دلایلی مانند نداشتن درآمد به ‌اندازه حداقل دستمزد، حمایت می‌کند. به این صورت که دانشجو با درخواست بورسیه و پذیرفته شدن از طرف ارگان‌های مجاز دانشگاه و هیئت‌امنا در اولویت کاریابی قرار می‌گیرد.

بورسیه احتیاج ضروری

دانشجویانی که در زمان ادامه تحصیل در دانشگاه آرل استانبول به دلایل غیر قابل پیش‌بینی در پرداخت شهریه مشکل دارند، در صورت صلاح دید کمیسیون بورسیه، با تصمیم هیئت‌امناء، بورسیه تحصیلی مبتنی بر نیاز دانشجو اعطا می‌شود. از طرفی دانشجویانی که می‌خواهند از این بورسیه‌ها در سال‌های بعد نیز بهره‌مند شوند، باید مجدد با مدارک مورد نیاز اقدام کنند.

بورسیه غذا

به دانشجویانی که در طول تحصیل به دلایل پیش‌بینی نشده مشکل مالی پیدا می‌کنند، بورسیه غذا تعلق می‌گیرد. در همین راستا ریاست دانشگاه درخواست‌های بورسیه را بررسی و به دانشجویان در این مورد اطلاع می‌دهد و درخواست‌ها را به کمیته بورسیه ارسال و مراحل مربوطه را هماهنگ می‌کند. همچنین دانشجویانی که تصمیم دارند از این بورسیه‌ها در سال‌های بعد بهره‌مند شوند، باید دوباره با مدارک مورد نیاز اقدام کنند.

بورسیه دانشجویان معلول

دانشجویان معلولی که در برنامه‌های بورسیه دانشگاه ثبت‌نام می‌کنند طبق تعرفه‌های زیر از تخفیف در شهریه بهره‌مند می‌شوند:

 1. بورسیه ۴۰ درصد برای افراد با درصد ناتوانی ۴۰
 2. بورسیه ۳۰ درصد برای افراد با درصد ناتوانی ۵۰
 3. بورسیه ۳۵ درصد برای افراد با درصد ناتوانی ۶۰
 4. بورسیه ۴۰ درصد برای افراد با درصد ناتوانی ۷۰
 5. بورسیه ۴۵ درصد برای افراد با درصد ناتوانی ۸۰
 6. بورسیه ۵۰ درصد برای افراد با درصد ناتوانی ۹۰

شهریه دانشگاه آرل

اگر با تمام آنچه که تا کنون در این مقاله گفتیم قصد تحصیل در دانشگاه آرل را دارید، بهتر است به این نکته هم توجه کنید که این دانشگاه خصوصی است و امکانات آموزشی و رفاهی بسیار خوبی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. با این حال شهریه بالایی نسبت به دانشگاه‌های دولتی دارد؛ در ادامه شهریه برخی از مهم‌ترین رشته‌های دانشگاه آرل در جدول نمایش داده شده است:

نکات بیشتر  پیام مشاور:
اگر هزینه‌ شهریه دانشگاه برای شما اهمیت زیادی دارد، پیشنهاد می‌کنیم مقاله دانشگاه های دولتی ترکیه را مطالعه کرده و اطلاعات کاملی درباره آن‌ها کسب کنید.

پزشکی

پزشکی (Bachelor of Medicine )

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۱۵٫۰۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۵٫۰۰۰ دلار در سال
مهندسی رایانه

مهندسی رایانه (Bachelor of Computer Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲٫۹۵۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۵۰۰ دلار در سال
مهندسی برق و الکترونیک

لیسانس مهندسی برق و الکترونیک(Bachelor of Electrical and Electronics Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲٫۹۵۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۵۰۰ دلار در سال
مهندسی صنایع

لیسانس مهندسی صنایع(Bachelor of Industrial Engineering)

انگلیسی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲٫۹۵۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۴٫۵۰۰ دلار در سال
مهندسی عمران

لیسانس مهندسی عمران(Bachelor of Civil Engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲٫۳۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۵۰۰ دلار در سال
مهندسی مکانیک

لیسانس مهندسی مکانیک(Bachelor of Mechanical Engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۳٫۵۰۰دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۲٫۳۰۰ دلار در سال
لجستیک و حمل و نقل بین المللی

لیسانس لجستیک و حمل و نقل بین المللی (Bachelor of International Logistics and Transportation)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲٫۳۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۵۰۰ دلار در سال
مهندسی رایانه

لیسانس مهندسی رایانه (Bachelor of Computer Engineering)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲٫۳۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۵۰۰ دلار در سال
طراحی مد و پارچه

لیسانس طراحی مد و پارچه(Bachelor of Fashion and Textile Design department)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲٫۳۰۰دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۵۰۰ دلار در سال
رشد کودک

لیسانس رشد کودک(Bachelor of Child Development)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲٫۳۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۵۰۰ دلار در سال
گردشگری و هتلداری

لیسانس گردشگری و هتلداری(Bachelor of Tourism and Hotel Management)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲٫۳۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۵۰۰ دلار در سال
طراحی گرافیک

لیسانس طراحی گرافیک(Bachelor of Graphic Design)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲٫۳۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۵۰۰ دلار در سال
روانشناسی

لیسانس روانشناسی(Bachelor of Psychology)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲٫۳۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۵۰۰ دلار در سال
روابط عمومی و تبلیغات

لیسانس روابط عمومی و تبلیغات(Bachelor of Public relations and advertising)

ترکی زبان آموزشی
تمام وقت سیستم تحصیلی
۲٫۳۰۰ دلار در سال شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۳٫۵۰۰ دلار در سال

دانشکده های دانشگاه آرل

دانشگاه آرل استانبول از ابتدای تأسیس با چشم‌انداز یک دانشگاه در سطح جهانی عمل می‌کند و همواره در حال توسعه خود است. مأموریت این دانشگاه ارائه بهترین سطح آموزش به تمام دانشجویان بدون حتی کمی تبعیض است.

دانشگاه آرل دارای ۷ دانشکده آموزش عالی در دو پردیس صفاکوی و تپه کنت است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 1. دانشکده پزشکی
 2. دانشکده مهندسی و معماری
 3. دانشکده ی علوم و ادبیات
 4. دانشکده علوم بهداشتی
 5. دانشکده هنرهای زیبا
 6. دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی
 7. دانشکده ارتباطات

رشته های دانشگاه آرل

همان‌طور که گفته شد این دانشگاه دارای ۷ دانشکده است که طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی متنوع را در بر می‌گیرد؛ بنابراین افراد با سلیقه‌های مختلف علمی و هنری می‌توانند به راحتی در رشته مورد نظر تحصیل کنند. در ادامه قصد داریم شما را با ۱۰ تا از رشته‌های پرطرف‌دار که در این دانشکده‌ها تدریس می‌شوند آشنا کنیم:

 1. مهندسی کامپیوتر
 2. مهندسی برق و الکترونیک
 3. مدیریت بهداشت و درمان
 4. پرستاری
 5. تغذیه و رژیم غذایی
 6. فیزیوتراپی و توان‌بخشی
 7. مددکار اجتماعی
 8. مهندسی عمران
 9. مهندسی مکانیک
 10. ۱۰٫معماری

امکانات رفاهی دانشگاه آرل استانبول

اگر این سؤال برایتان پیش آمده که چرا دانشگاه آرل را انتخاب کنیم؟ در پاسخ باید گفت که دانشگاه آرل علاوه بر ارائه آموزش با کیفیت بالا، خدمات رفاهی، تفریحی و امکانات منحصربه‌فردی را برای آسایش زندگی دانشجویان فراهم می‌کند. این دانشگاه برای هر کدام از برنامه‌های خود یک کادر علمی متخصص دارد؛ بنابراین در کنار بهره‌مندی از آموزش عالی، صرف‌نظر از اینکه مشغول تحصیل چه رشته‌ای هستید، زندگی در پردیس‌های فوق‌العاده زیبا و مجهز به تکنولوژی مدرن را تجربه خواهید کرد. برای بررسی دیگر دانشگاه های ترکیه می‌توانید به مقاله مربوط به آن در صفحه دیگر سایت مراجعه کنید.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به بخشی از امکانات رفاهی که این دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد:

 • آرل استودیو
 • رادیو آرل
 • آرل نیوز
 • آرل مدیا
 • دهکده دانشجویی آرل
 • مهمان‌سرای آرل
 • کافه‌ها و رستوران‌ها
 • خدمات بهداشتی
 • شورای دانشجویی
 • مرکز ورزشی پردیس کمال گوزو کارا
 • سالن تناسب اندام
 • زمین‌های تنیس روی میز
 • اتاق سرگرمی
 • خدمات حمل‌ونقل
 • سالن ایروبیک

خوابگاه دانشگاه آرل

خبر خوب این است که اکثر خوابگاه‌های این دانشگاه به صورت ویلایی و مجزا هستند. این خوابگاه‌ها فضای زندگی ایده‌آلی دارند و اکثر نیازهای اقامتی دانشجویان را پاسخ می‌دهند. در ۵۰۰ متری پردیس کمال گوزو کارا خوابگاه ویلایی آرل قرار دارد. علاوه بر آن ۲۵ ویلا تحت عنوان ویلا خوابگاه به دانشجویان دانشگاه آرل خدمات رسانی می‌کنند. هر ویلا دارای اتاق‌خواب‌های کاملاً مبله، حمام، اتاق نشیمن مشترک و آشپزخانه است. علاوه بر این، اتاق‌های کامپیوتر، پرینتر، میز طراحی، دسترسی به اینترنت و پخش تلویزیون‌های ماهواره‌ای در هر ویلا در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

علاوه بر آنچه گفته شد، خدمات ارائه شده برای تمامی اتاق‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. سالن غذاخوری
 2. رستوران و کافه تریا
 3. استخر روباز
 4. اینترنت
 5. تجهیزات کمک‌های اولیه

آدرس دانشگاه آرل

دانشگاه آرل دارای دو پردیس به نام‌های  صفاکوی و تپه کنت است.  مدرسه حرفه‌ای در پردیس صفاکوی و دانشکده‌ها از جمله دانشکده علوم کاربردی و دانشکده زبان‌های خارجی در پردیس تپه کنت واقع شده‌اند. با توجه ‌به فاصله پردیس تپه کنت از مرکز شهر، سرویس رفت‌ و برگشت رایگان از آخرین ایستگاه اتوبوس بیلوکدوزو به پردیس تپه کنت در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

اگر کلانشهر زیبای استانبول را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید، به شما تبریک می‌گوییم. شهری توریستی و دانشجویی که حتماً دوره تحصیلی پر هیجانی را  در آن سپری خواهید کرد. برای انتخاب دانشگاه بهتر است عجله نکنید، استانبول دانشگاه‌های برتر زیادی دارد. توصیه می‌کنیم ابتدا لیست بهترین دانشگاه های استانبول را به همراه اطلاعات هر یک از آن‌ها بررسی کنید تا دانشگاه مورد علاقه خود را پیدا کنید.

آدرس دقیق دانشگاه: استانبول، تپه کنت ۳۴۵۳۷، کوچه ارغوان شماره ۲۶، محله تورک اوبا.

جمع بندی

اگر تا به اینجا همراه ما بوده باشید، حتمأ اطلاعات زیادی راجع به دانشگاه آرل استانبول به دست آورده‌اید. این دانشگاه با ارائه رشته‌های متنوع و امکانات منحصربه‌فرد خود هر ساله میزبان دانشجویان زیادی از کشورهای مختلف است. از طرفی هم کشور ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران و تشابه‌های فرهنگی و آب و هوایی گزینه‌ی مناسبی برای تحصیل در خارج کشور برای ایرانیان می‌باشد. چنانچه ابهاماتی در مورد شرایط پذیرش، آزمون ورودی، شهریه دانشگاه آرل و سایر دانشگاه‌های ترکیه را دارید، با مشاوران ما در تیم بورس تاپ در میان بگذارید تا در کمترین زمان اطلاعات کاملی در اختیارتان قرار دهند.

سؤالات متداول کاربران درباره دانشگاه آرل

هزینه تحصیل با توجه ‌به رشته انتخابی در دانشگاه متفاوت است. در جدولی در بخش شهریه همین مقاله، لیست شهریه‌های این دانشگاه با توجه ‌به رشته مورد نظر دانشجویان قرار گرفته است که می‌توانید اطلاعات کامل آن را در این قسمت مطالعه کنید.

متأسفانه، این دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران نیست. اما می‌توانید با مطالعه این مقاله در مورد اعتبار مدرک دانشگاه، اطلاعات مفیدی کسب کنید.

این دانشگاه توانسته است در میان دانشگاه‌های ترکیه رتبه ۱۱۲ را کسب کند.

دانشگاه خصوصی آرل دارای رشته‌های متنوعی همانند پرستاری، فیزیوتراپی، معماری، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران و… است که می‌توانید لیست کامل‌تر رشته‌های این دانشگاه‌ را در مقاله حاضر مطالعه کنید.

بله این دانشگاه دارای خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه با امکانات بسیار ویژه و مدرن در نزدیکی دانشگاه است که توجه هر دانشجویی را به خود جلب می‌کند و دانشجویان از نظر اسکان و سرویس رفت‌وبرگشت، دغدغه‌ای نخواهند داشت.

این دانشگاه در منطقه تپه کنت در مرکز شهر استانبول قرار دارد و دانشجویان از نظر دسترسی به امکانات و وسایل نقلیه نگرانی نخواهند داشت.

شما می‌توانید با کمک مشاورین بورس تاپ برای تحصیل در این دانشگاه اقدام کنید. پس همین حالا با مشاورین ما تماس بگیرید تا تمام اطلاعات لازم در مورد پذیرش، آزمون ورودی، بورسیه‌های تحصیلی، شهریه و…. را در اختیارتان قرار دهند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

۵/۵ – (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در
اطلاع از
guest
۰ نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ارتباط با مشاوران بورس تاپ

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

پیشنهاد می‌کنم مقالات زیر رو هم ببینید

لوگوی دانشگاه آرل
دانشگاه آرل
پذیرش باز است

نام دانشگاه به زبان انگلیسی:
Istanbul Arel University

نوع دانشگاه:
خصوصی

نحوه پذیرش:
بدون آزمون

برنامه تبادل دانشجویی:
اراسموس پلاس

رتبه در میان دانشگاه های ترکیه:
۱۱۲

زبان آموزشی:
ترکی – انگلیسی

مورد تایید ایران:
مورد تایید نیست

مورد تایید اروپا و آمریکا:
است

تعداد دانشکده:
۷

مقالات به‌روز شده