آزمون تافل

همه چیز در مورد آزمون تافل (TOFEL)

آزمون تافل چیه کلا!!

TOFEL مخفف عبارت TEST Of English as a Foregin Language است. این امتحان از طریق سازمان ETS کشور ایالت متحده آمریکا در سال ۲۰۰۵ برنامه ریزی شده است و در کنار امتحان آیلتس، آزمون تافل از امتحانات مهم بشمار میرود. این آزمون به این دلیل هست که سطح قوای استفاده از زبان انگلیسی اشخاصی که زبان مادری آنها غیر از زبان انگلیسی هست و تمایل دارند در دانشگاهها مشغول به تحصیل باشند اندازه گیری میشود. این آزمون ، یک آزمون کامل زبان انگلیسی محسوب میشود که نزدیک به ۵۰۰۰ دانشکده و دانشگاه در آمریکا و کانادا به این آزمون احتیاج دارند ، از سال ۱۹۶۸ تا سال ۱۹۹۸ این آزمون به گونه نوشتاری انجام میشد و داوطلبین جوابها را در برگه پاسخ علامت می زدند اما از سال ۱۹۹۸ به بعد برای بار نخست بصورت تافل اینترنتی کار خودش را شروع کرد.

حتما بخوانید: زمان برگزاری آزمون sat 2021

آزمون تافل چیست

آزمون تافل به ۳ صورت انجام می پذیرد:

۱- تافل اینترنتی در کشور ایران انجام نمی پذیرد. ۲- تافل نوشتاری سالی حدود ۶ مرتبه در کشورهای مختلف همچون ایران انجام می پذیرد. ۳- تافل اینترنتی ، شیوه متداول امتحان تافل محسوب میشود و در کشورهای گوناگون این امتحان انجام میگیرد.
امتحان تافل همچون مقیاسی میباشد برای اندازه گیری سطح علم زبان انگلیسی. آزمون تافل از آزمونهای معتبر جهانی برای زبان انگلیسی محسوب میشود و در همه کشورهای دنیا رسمی شده. شهریه امتحان تافل معادل ۲۱۵ دلار کشور آمریکا میباشد و نمره دریافتی این امتحان به مدت ۲ سال معتبر میباشد. تافل از مدارک مهم برای شناخت سطح زبان انگلیسی محسوب میشود ، داوطلب باید تلاش کند که نمره تافل خود را به ۱۲۰ برساند در اینصورت ایشان قبولی خود را منسجم میکند.

امتحان تافل اینترنتی است و داوطلب موظف است در تایم مقرر بصورت اینترنتی به سوالات جواب دهد. دراین آزمون تاکید بر تمامی تبحرهایی است که در امتحان سوال میشود و اعتبار این آزمون به مدت ۲ سال معتبر میباشد. امتحان تافل ، امتحانی است که تراز استعداد و قوای اشخاص را در زمینه برقراری ارتباط به زبان خارجی در سطح دانشگاه و آموزشگاه را بررسی میکند.

طبق معمول اشخاصی که تمایل دارند از دانشگاههای کشورهای دیگر اخذ بگیرند نیاز به دریافت حد ضروری در امتحان تافل را دارند. تافل از ۴ قسمت دارای ۱۲۰ سوال تشکیل شده است و زمان ۴ ساعته برای این امتحان لحاظ شده و داوطلب میتواند بعد از ۲ هفته نتیجه آزمون خود را مشاهده نماید. در این آزمون داوطلب می بایست طبق زمان در نظر گرفته شده به سوالات پاسخ دهد و داوطلب موظف است چند دقیقه ای را بعنوان آنتراکت برای خود در نظر بگیرد.

حتما بخوانید: آزمون yos ترکیه

قسمت های تافل اینترنتی حاوی این عناوین میباشند:

Reading -1

Listening -2

Writing -3

Speaking -4

reading :

بخش درک مطلب

این قسمت ۴ الی ۳ متون حدودا ۷۰۰ واژه را دارد و داوطلب موظف می باشد که در زمان مقرر به این متون جواب بدهد ، این متون باید طبق اطلاعات داوطلب جواب داده شود و زمان در نظر گرفته شده برای این قسمت حدود ۸۰ الی ۶۰ دقیقه می باشد. در این قسمت این امکان هم وجود دارد که داوطلب برگشت به عقب داشته باشد و سوالات را دوره کند تا سوال فراموشی و اشتباه را دوباره جواب دهد.

در این قسمت ، در ارتیاط با مبحث مهم متن – جزئیات –جمع آوی از متن – جانشین مناسب عبارات و کلمات هم معنی از داوطلب پرسیده میشود. داوطلب میبایست تبحرهای مهم مثل چکیده برداشت سریع مهم و نکات اصلی را داشته باشد. نمره در نظر گرفته شده برای این قسمت از ۳۰ – ۰ میباشد.

Listening :

بخش شنیداری

داوطلب در این قسمت ۳ الی ۲ گفت و گو میشنود و هر گفت و گو حدود ۳ دقیقه زمان میبره ، داوطلب به ۵ پرسش ۴ جوابی پاسخ میدهد. به غیر این قسمت داوطلب یک بخش دیگرهم پیش رو دارد و آن هم این هست که به یک سخنرانی کلاسی گوش میدهد و در اینجا هم به ۶ سوال ۴ جوابی می بایست پاسخ دهد جمعا روی هم رفته داوطلب باید به ۵۱ -۳۴ سوال خواسته شده جواب دهد.

و زمان در نظر گرفته شده برای این قسمت حدودا ۹۰ الی ۶۰ دقیقه است معادل ۱ الی ۱٫۳۰ ساعت. مثل بخش قبلی در این قسمت امکان دوره دوباره سوالات وجود ندارد. در این قسمت داوطلب یک آنتراکت ۱۰ دقیقه ای اختیاری خواهد داشت. امتیاز مد نظر برای این بخش ۳۰-۰ است.

Writing :

بخش نوشتاری

داوطلب در این قسمت می بایست دو نوع انشاء بنویسد و این انشاء ها از هم متفاوت هستند هم در زمان و هم در نوع. انشاء اول تلفیقی و حدود ۲۰ دقیقه زمان میبرد و انشاء دوم مستقل و حدود ۳۰ دقیقه زمان نیاز است. این نوع انشاها می بایست توسط صفحه کلید کامپیوتر روی مانیتور تایپ شوند. انشاء تلفیقی باید بین ۳۰۰- ۲۳۰ واژه باشد و داوطلب می بایست در مورد موضوع دانشگاهی مطالعه کند و بعد به یک سخنرانی ۲ دقیقه ای گوش بدهد، سپس اینها باید جمع بندی شوند و روی هم رفته حدود ۱۵۰ واژه را روی مانیتور کامپیوتر تایپ کند.

اما در انشاء دوم داوطلب باید دیدگاه خودش را نسبت به موضوع مورد نظر شرح دهد ، این انشاء، انشاء مستقل میباشد و حدودا ۳۰ دقیقه زمان میبرد که داوطلب در حدود ۳۰۰ واژه دیدگاه خود را بصورت شفاف بیان نماید. روی هم رفته ۵۰ دقیقه زمان برای این دو انشاء زمان اختصاص داده میشود. نمره تافل از ۱۲۰ ارزیابی میشود .

حتما بخوانید: شانس قبولی در بورسیه ترکیه

Speaking :

بخش صحبت کردن

داوطلب می بایست در این قسمت با استفاده از گوشی روی هدست به ۶ سوال جواب دهد که حاوی ۴ پرسش تلفیقی و ۲ پرسش مستقل می باشد. سوالات بر دو نوع می باشند : بعضی سوالات کمی دشوار هستند که داوطلب می بایست متنی را مطالعه کند یا گفت و گویی را گوش کند تا آماده پاسخ گویی به سوالات مورد نظر باشد و بعضی سوالات هستند که تنها در روی مانیتور مشاهده میشود و داوطلب بعد از چند ثانیه وقت در نظر گرفته شده می بایست به سوالات جواب بدهد.

در این قسمت هم هر سوال ۳۰ الی ۱۵ ثانیه زمان میبرد و برای ضبط صوت هم ۶۰ الی ۴۵ ثانیه زمان هست، در این بخش باید سوالات راس تایم مقرر به پایان برسد. تمام قسمت شفاهی حدودا ۲۰ دقیقه زمان میبرد. نمره ثبت شده در این بخش حدود ۳۰-۰ میباشد.

قسمت های Reading و Listening برپایه صورتحسابی که تصحیح کننده تافل دارد اندازه گیری میشود و ۳۹ و ۳۴ پرسش در این دو قسمت وجود دارد و در این قسمت ها پاسخ درست اندازه نمره ۳۰ خواهد بود. در کارنامه امتحان تافل تنها نمرات پایانی ثبت میشود و دیگر اثری از پاسخ های نادرست در کارنامه دیده نمیشود. هر قسمت حاوی ۳۰ نمره میباشد .

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

همه چیز درباره تحصیل پزشکی بدون کنکور

۰۹

فروردین
دانشگاه های ترکیه

پزشکی بدون کنکور ترکیه

رشته پزشکی را می توان به جرئت پرمتقاضی ترین رشته در ایران و تقریبا در کل جهان دانست. از این رو متقاضیان رشته پزشکی روز به روز بیشتر از قبل می شود، ظرفیت های موجود پر شده و قبولی در این رشته سخت تر از قبل می شود. از این رو برخی از متقاضیان به دنبال قبولی […]

پذیرش بدون کنکور در دانشگاه های ترکیه

۰۳

فروردین
دانشگاه های ترکیه

پذیرش بدون کنکور در ترکیه

آیا می دانید برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه از چه راه هایی می توان اقدام کرد؟ شما می توانید از ۳ طریق آزمون YOS ، آزمون SAT و پذیرش بدون آزمون ترکیه در دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور ترکیه تحصیل نمایید. در این مقاله سعی خواهیم کرد راه سوم تحصیل در کشور ترکیه یعنی پذیرش[…]