بورس تاپ

دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت از ابتدای تأسیس تا به امروز یکی از پرطرفدارترین مقاصد دانشجویان داخلی و بین‌المللی برای تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان یا با مدرک زبان بوده است. امکانات فوق‌العاده و دیدگاه خاص علمی مؤسسان باشکنت، آن را مناسب تحصیل افراد خاصی کرده است. در این دانشگاه، به خاطر مدیریت علمی و توجه به جزئیات، امکانات دانشگاه و خوابگاه‌ها به خوبی جوابگوی جزئی‌تری نیازهای دانشجویان است. از طرف دیگر جو فرهنگی خوبی که با برگزاری جشنواره‌ها، تشکیل انجمن‌ها و تیم ها در دانشگاه به دست آمده، باعث ایجاد همدلی بین دانشجویان از ملیت‌های مختلف شده است. در این مقاله با دانشگاه باشکنت آنکارا، امکانات و شرایط اخذ پذیرش آن توسط بورس تاپ آشنا می‌شویم.

لوگو دانشگاه باشکنت
نام دانشگاه

باشکنت (Baskent University)

نوع دانشگاه

خصوصی

شهر

آنکارا

سال تاسیس

۱۹۹۶ میلادی

مورد تایید وزارت بهداشت

است

مورد تایید وزارت علوم

نیست

مورد تایید اروپا و آمریکا

است

رتبه در سطح جهانی

۲۶۸۷

نحوه پذیرش

SAT-YOS

برنامه تبادل دانشجویی

آراسموس

تعداد دانشکده

۱۲

زبان آموزشی

ترکی-انگلیسی

مقاطع تحصیلی

کارشناسی-کارشناسی ارشد-دکتری

پذیرش باز است

آنچه در این مطلب خواهید خواند

 معرفی دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت قدیمی‌ترین دانشگاه خصوصی ترکیه است. این دانشگاه در ۱۹۹۳ با همکاری سازمان سوختگی و پیوند اعضا ترکیه و مرکز آموزشی هابرال تأسیس شد. پروفسور مهمت هابرال پزشک خوش‌نامی است که به خاطر انجام اولین جراحی پیوند کلیه و تأسیس بسیاری از مراکز تحقیقاتی مثل مجموعه باشکنت در جامعه ترکیه کاملاً شناخته شده است. با اینکه دانشگاه در آنکارا قرار دارد، اما در سراسر ترکیه مراکز پزشکی و دیالیز، مدارس فنی و حرفه‌ای و مؤسسات تحقیقاتی زیادی با این نام گره خورده‌اند. ساخت فضای بیرونی و ساختمان‌های این دانشگاه از ۱۹۹۵ شروع شده و همچنان ادامه دارد. در حال حاضر یازده دانشکده، سه خوابگاه، محوطه‌های دانشگاهی با امکانات کامل ورزشی و فرهنگی، مرکز کارآفرینی، درمانگاه و تمام امکانات یک شهر کامل در محل دانشگاه وجود دارد و دانشجویان را از مراجعه به خارج از دانشگاه بی نیاز می‌کند.

شرایط پذیرش دانشگاه باشکنت ترکیه

پذیرش دانشجو در دانشگاه باشکنت از طریق ثبت نام آنلاین و ارسال مدارک آزمون‌های یوس و sat ممکن است. حداقل نمره برای آزمون یوس نمره ۴۰ و برای آزمون اس ای تی ۱۰۰۰ از ۱۶۰۰ و ۱۵۰۰ از ۲۴۰۰ است. حداقل معدل برای پذیرش در این دانشگاه ۱۶ است، البته برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی حداقل ۱۸ می‌باشد. باشکنت ترکیه برای سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱، پذیرش دانشجوی بین الملل خود را تنها طریق از موسسه بورس تاپ انجام می‌دهد. اگر شما هم از علاقه‌مندان تحصیل در این دانشگاه سطح بالا هستید، برای کسب یکی از ۲۰۰ سهمیه موجود، با کارشناسان بورس تاپ تماس بگیرید از شرایط و ضوابط پذیرش در این دانشگاه اطلاع پیدا کنید.

بیشتر برنامه‌های آموزشی دانشگاه به زبان ترکی است اما معمولاً ۳۰ درصد دروس، در مقاطع تکمیلی به‌صورت انگلیسی تدریس می‌شوند از طرف دیگر به خاطر وجهه بین‌المللی و سطح بالای تحصیلی مجموعه باشکنت توجه زیادی به آموزش زبان انگلیسی می‌شود. درصورتی‌که با زبان انگلیسی مشکلی نداشته باشید، به راحتی می‌توانید از برای برنامه‌های تبادل دانشجو که بین باشکنت و دانشگاه‌های اروپا از سال ۲۰۱۴ برقرار است، استفاده کنید. خوشبختانه، اگر به ترکی یا انگلیسی تسلط نداشته باشید درمحل کمپ دانشگاه، مراکزی برای یادگیری و تسلط هر دو زبان وجود دارد و می‌توانید در طول دوره تحصیل یا درصورت نیاز پیش از آن، از این دوره‌ها استفاده کنید. دانشجویان دانشگاه باشکنت برای تسلط به زبان انگلیسی می‌توانند به مدت یک‌ترم تا یک سال از امکانات آموزش زبان در شهر سنت آنتونیو ایالت تگزاس آمریکا، پیش از شروع تحصیل یا در میانه تحصیل استفاده کنند.

پیام مشاور: تومر به معنی مرکز آموزش ترکی است. اگر میخواهید بدانید آزمون تومر چیست بهتر است مقاله مربوطه را به دقت مطالعه کنید. این آزمون مهم‌ترین آزمون برای شرکت و پذیرش در دانشگاه های ترک زبان است. گذراندن دوره تومر و شرکت در آزمون آن، به منزله سطح سنجی متقاضیان برای شرکت و ادامه تحصیل در دانشگاه هایی است که زبان تدریس آن ها ترکی استانبولی است.

بورسیه دانشگاه باشکنت ترکیه

بورسیه دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت امکان ترکیه بوسلاری دانش آموزان ممتاز در بدو ورود به دانشگاه و در زمان تحصیل را فراهم کرده است. با این کار دانشجویان همواره با علاقه برنامه‌های درسی و ورزشی خود را دنبال می‌کنند و با انگیزه می‌مانند؛ مثلاً بورسیه ۲۵ درصدی شهریه دانشگاه به نمرات یوس بالای ۸۵ یا Sat بالای ۱۵۰۰ داده می‌شود. به معدل یا GPA فارغ‌التحصیلی از دبیرستان درصورتیکه بیشتر از ۹۰ درصد یا ۱۸ باشد نیز بورسیه تعلق می‌گیرد. در حین تحصیل هم بورس‌های مختلفی وجود دارد، مثلاً معدل‌های بالا و دانش آموزان ممتاز (ده درصد برتر هر کلاس) یا سه نفر اول مسابقات ورزشی می‌توانند از بورس‌ها استفاده کنند.

بورس های دانشگاه باشکنت مقادیر مختلفی است. از ۲۵ درصد آغاز و حتی تا ۷۵ درصد (برندگان مسابقات بین‌المللی علمی) می‌رسد. بورس تاپ هم که تنها کانال پذیرش بین الملل این دانشگاه برای ۲۰۲۲-۲۰۲۱ است، امکان اخذ بورس‌های مختلف پذیرش برای شما از ۲۵ تا ۶۰ درصد را دارد. برای بهره‌مندی از این بورس‌ها با کارشناسان ما در تماس باشید.

نحوه درخواست برای دانشگاه باشکنت

 • پاسپورت با اعتبار ۱ سال به بالا
 • بر روی دکمه «درخواست پذیرش» کلیک کنید
 • ارسال فرم پذیرش
 • مدارک و مراحل پذیرش را تکمیل کنید
 • برو درس بخون

شهریه دانشگاه باشکنت انکارا

شهریه دانشگاه باشکنت آنکارا، برای رشته های مختلف در بازه‌ای بین ۶۰۰۰۰ لیر تا ۸۵۰۰۰ لیر است. لیست زیر شهریه دانشگاه را بر اساس رشته‌ها در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ را نشان می‌دهد.

پزشکی

پزشکی (Bachelor of medicine)

ترکی
زبان آموزشی
تمام وقت
سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ دلار در سال
شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ دلار در سال
دندان پزشکی

لیسانس دندان پزشکی (Bachelor of Dentistry)

ترکی
زبان آموزشی
تمام وقت
سیستم تحصیلی
۱۰٫۰۰۰ دلار در سال
شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۱۰٫۰۰۰ دلار در سال
داروسازی

لیسانس داروسازی (Bachelor of Medicine)

ترکی
زبان آموزشی
تمام وقت
سیستم تحصیلی
۹٫۰۰۰ دلار در سال
شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۹٫۰۰۰ دلار در سال
آموزش زبان انگلیسی

لیسانس آموزش زبان انگلیسی (Bachelor of English Language Teaching)

ترکی
زبان آموزشی
تمام وقت
سیستم تحصیلی
۶٫۱۰۰ دلار در سال
شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۶٫۱۰۰ دلار در سال
اقتصاد

لیسانس اقتصاد (Bachelor of Economics)

ترکی
زبان آموزشی
تمام وقت
سیستم تحصیلی
۷٫۳۶۰ دلار در سال
شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۳۶۰ دلار در سال
مدیریت

لیسانس مدیریت (Bachelor of management)

ترکی
زبان آموزشی
تمام وقت
سیستم تحصیلی
۷٫۰۰۰ دلار در سال
شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۰۰۰ دلار در سال
زیست شناسی مولکولی و ژنتیک

لیسانس زیست شناسی مولکولی و ژنتیک(Bachelor of Molecular Biology & Genetics)

ترکی
زبان آموزشی
تمام وقت
سیستم تحصیلی
۷٫۰۰۰ دلار در سال
شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۰۰۰ دلار در سال
جامعه شناسی

لیسانس جامعه شناسی (Bachelor of Sociology)

ترکی
زبان آموزشی
تمام وقت
سیستم تحصیلی
۷٫۰۰۰ دلار در سال
شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۰۰۰ دلار در سال
مهندسی عمران

لیسانس مهندسی عمران (Bachelor of Sociology)

ترکی
زبان آموزشی
تمام وقت
سیستم تحصیلی
۷٫۳۶۰ دلار در سال
شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۳۶۰ دلار در سال
معماری

لیسانس معماری (Bachelor of Architecture)

ترکی
زبان آموزشی
تمام وقت
سیستم تحصیلی
۷٫۳۶۰ دلار در سال
شهریه همراه با بورس برای متقاضیان بورس تاپ
 
۷٫۳۶۰ دلار در سال

رشته های دانشگاه باشکنت ترکیه

دانشگاه باشکنت در رتبه جهانی ۱۶۰۰ قرار دارد و در ترکیه دارای رتبه ۴۰ است. دانشکده‌ها و رشته های این دانشگاه به این شرح هستند:

 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده علوم پایه
 • دانشکده علوم تجاری
 • دانشکده هنر، طراحی و معماری (رشته های طراحی گرافیک، طراحی داخلی، تاریخ هنر، معماری، طراحی مد)
 • دانشکده ارتباطات (رشته های رادیو، تلویزیون و سینما، ارتباطات عمومی، طراحی ارتباطات، مدیریت دانش)
 • دانشکده مدیریت و اقتصاد (رشته های اقتصاد، مدیریت، روابط بین الملل وعلوم سیاسی، مدیریت جهانگری، مدیریت تکنولوژی و دانش)
 • دانشکده مهندسی (رشته های مهندسی پزشکی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع)
 • دانشکده علوم بهداشتی (رشته های تغذیه، پرستاری و خدمات بهداشتی، فیزیوتراپی و توانبخشی، علوم ورزشی مدیریت بهداشت، فعالیت‌های اجتماعی)
 • دانشکده تربیت دبیر (رشته های آموزش کامپیوتر و تکنولوژی آموزشی، آموزش زبان‌های خارجی، آموزش ابتدایی زبان ترکی، مشاوره روانشناسی و هدایت آموزشی، تربیت دبیر علوم و ریاضیات متوسطه، تربیت دبیراجتماعی متوسطه)

مهمترین رشته های دانشگاه باشکنت آنکارا

فیزیوتراپی دانشگاه باشکنت

فیزیوتراپی دانشگاه باشکنت از رشته های محبوب و پرطرفدار در این دانشگاه است. دروس این رشته ۷۰ درصد به زبان ترکی و ۳۰ درصد به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. در سال اول دروس پایه و در سال دوم دروس حرکت درمانی و ماساژ تدریس می‌شوند. نوروفیزیولوژی، احیای قبلی و ریوی، الکتروتراپی، آزمایشگاه آناتومی، کلاس‌های اصول حرکت، محتوای دروس در سال سوم و چهارم می‌باشند. کارورزی‌های یک ماهه در بیمارستان در تابستان سال دوم و سوم برای دانشجویان برنامه ریزی شده است. در تمام طول سال چهارم، نیمی از هفته کار بالینی و کارورزی در بیمارستان باشکنت آنکارا برای دانشجویان فیزیوتراپی در نظرگرفته شده است؛ بنابراین دانشجویان پس از اتمام دوره کاملاً آماده فعالیت در بیمارستان‌ها، مراکز توانبخشی و مراکز ورزشی هستند.

امکانات دانشگاه باشکنت

بدون شک در کنارسطح بالای علمی، از امکانات بی نظیر دانشگاه باشکنت نمی‌توان چشم پوشی کرد. این دانشگاه دارای ۵ پردیس و محوطه دانشگاهی در باغلیجا، باحچه لی اولر، کازان، آدانا و قونیه است. امکانات مختلفی در این پردیس های دانشگاهی در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال در پدیس باغلیجا سالن های ورزشی مختلف (مثلاً سالن پینگ پنگ)، سالن های رقص برای یادگیری و برگزاری مسابقات رقص، زمین تنیس و زمین فوتبال آمریکایی و انواع کافه تریا وجود دارد. فستیوالها و جشنواره های مختلفی در طول سال و پیش از امتحانات در این پردیس‌ها برای افزایش روحیه دانشجویان برگزار می‌شود. در طی این کلاس‌ها و جشنواره‌ها، اعتماد به نفس و روحیه رقابتی دانشجویان ارتقا پیدا می‌کند.

  1. خدمات درمان: اورژانس و مرکز درمانی رایگان در محوطه دانشگاه وجود دارد. این مرکز به‌صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته فعال است.
  2. تیم‌ های ورزشی: دانشگاه باشکنت دارای تیم‌های فعال فوتبال، شمشیربازی، تنیس، کیک بوکسینگ، شنا و تیم های والیبال و فوتبال دختران است.
  3. انجمن ها: انجمن های مختلفی در این دانشگاه فعال هستند؛ انجمن های رقص، کمپینگ و ورزش در طبیعت، انجمن ورزشهای موتوری، انجمن رادیو، انجمن رهبران جوان، انجمن مباحثه، انجمن کمک به معلولین.
  4. امکانات امنیتی: مجموعه باشکنت دارای دوربین های مدار بسته و نگهبانی ۲۴ ساعته است.

مرکز کارافرینی دانشگاه

مرکز کارآفرینی اکین اون کولوچکا در سال ۲۰۱۴ تأسیس شد. کار این مرکز حمایت از پروژه ها و پرورش برنامه‌های کارآفرینی است که توسط اساتید یا دانشجویان ارائه می‌شوند. در دفاتر این مرکز در حال حاضر ۲۵ تیم پروژه و ۶۰ عضو فعال به پرورش ایده های کارآفرینانه خود مشغول‌اند. دو مسابقه پروژه برنامه نویسی و مسابقه کارآفرینانه هر سال توسط این مرکز برگزار می‌شود. برندگان مسابقه توسط استادان و صنعتگران انتخاب می‌شوند.

برنامه‌های تبادل باشکنت

برنامه‌های تبادل اراسموس، مولانا و فارابی در باشکنت دنبال می‌شوند به‌وسیله این برنامه‌ها دانشجویان به اروپا برای گذراندن ترم‌های درسی یا دوره‌های کارآموزی فرستاده می‌شوند. به عنوان مثال از ۲۰۱۴ که برنامه آراسموس به دانشگاه‌های ترکیه وارد شده، دانشگاه باشکنت ۴۰۰ دانشجو به اروپا فرستاده و ۱۵۰ دانشجو اروپایی پذیرفته است. برای پذیرش در این برنامه‌ها نیازی به معادل سازی واحدهای درسی نیست.

خوابگاه دانشگاه باشکنت آنکارا

خوابگاه در مجموع سه ساختمان خوابگاه در محل باشکنت وجود دارد. محوطه خوابگاه دارای خشک‌شویی، آرایشگاه، باشگاه بیلیارد و کتابخانه است. هر خوابگاه یک خوابه و دو خوابه دارای حداکثر ظرفیت دو نفر است و حمام‌ها و سرویس‌های بهداشتی شخصی هستند. اتاق‌ها در صورت تمایل دانشجویان هرروز تمیز می‌شوند. در هر اتاق میز مطالعه، یخچال و تلویزیون وجود دارد. رستوران خوابگاه تا آخرین ساعات شب بازاست و به دانشجویان خدمات می‌دهد. کتابخانه نیز در طبقه ششم هر خوابگاه، به‌صورت ۲۴ ساعته باز است.

 آدرس دانشگاه باشکنت کجاست؟

دانشگاه باشکنت در نزدیکی شهر آنکارا و در پردیس باغلیجا نزدیک محله فاتح سلطان قرار دارد. آنکارا با آب و هوایی چهارفصل از ۱۹۲۳ پایتخت ترکیه بوده است. آنکارا مهد فرهنگ و هنر، رقص، اپرا و باله ترکیه محسوب می‌شود، پس وجود انجمن‌ها، مسابقات و برنامه‌های رقص در دانشگاه در کنار برنامه‌های سطح بالای علمی، دور از ذهن نیست. موزه تمدن آناتولی، مسجد بزرگ کوچا تپه و پارک عجایب اوراسیا، تنها بخشی از دیدنی‌ها آنکارا هستند. تأسیسات دانشگاه در فاصله هفده دقیقه‌ای با مرکز شهر آنکارا قرار دارد. در محل این دانشگاه امکانات کاملی وجود دارد، اما در صورت نیاز دانشجویان، سیستم حمل و نقل دانشگاه دانشجویان را بین دانشگاه و ۲۴ نقطه مختلف شهر آنکارا جابجا می‌کند و نیازی به استفاده از هیچ سیستم حمل و نقل دیگری نیست.

آدرس دقیق دانشگاه باشکنت: پردیس باغلیجا، بلوار دوملوپینار، ۱۸ کیلومتری اتیمسگوت، آنکارا

سوالات متداول کاربران درباره دانشگاه باشکنت

با کسب نمره قابل قبول در ازمون های یوس و اس ای تی میتوان برای تحصیل در این دانشگاه پذیرش گرفت. حداقل نمره قابل قبول برای آزمون یوس ۴۰ و برای آزمون اس ای تی ۱۰۰۰ است. ازمون یوس به زبان ترکی و آزمون اس ای تی به زبان انگلیسی برگزار می شود.

بله ، وزارت بهداشت ایران این دانشگاه را تایید میکند. این دانشگاه یکی از مقصد های دانشجویان بین المللی جهان است. بدیهی است با امکاناتی که این دانشگاه ارائه می دهد و روش آموزشی بین المللی که در پیش گرفته ، به یکی از گزینه های اول دانشجویان برای تحصیل در ترکیه تبدیل شده است.

هر ساله سایت ترکیه بورسلاری لیستی از دانشگاه ها برای بورسیه فول فاند آماده می کند. گاها دانشگاه باشکنت در این لیست قرار می گیرد. زمان ثبت نام از ۲۵ دی ماه شروع میشود و تا اوایل اسفند مهلت دارد. نتایج قبولی ها تا اواخر اردیبهشت ابلاغ می شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on telegram
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp
۴/۵ – (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در
اطلاع از
guest
۰ نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ارتباط با مشاوران بورس تاپ

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

پیشنهاد می‌کنم مقالات زیر رو هم ببینید

لوگو دانشگاه باشکنت
دانشگاه باشکنت
پذیرش باز است

نام دانشگاه به زبان انگلیسی:
Baskent University

نوع دانشگاه:
خصوصی

نحوه پذیرش:
SAT-YOS

برنامه تبادل دانشجویی:
آراسموس

رتبه در سطح جهانی:
۲۶۸۷

رتبه در میان دانشگاه های ترکیه:
۴۴

برنامه های تبادل دانشجو:
اراسموس

زبان آموزشی:
ترکی-انگلیسی

مورد قبول وزارت علوم:
نیست.

مورد قبول وزارت بهداشت:
است

مورد تایید اروپا و آمریکا:
است

تعداد دانشکده:
۱۲

مقاطع تحصیلی:
کارشناسی-کارشناسی ارشد-دکتری

مقالات به‌روز شده

راحت ترین راه برای پیدا کردن دانشگاه
راحت ترین راه برای اپلای دانشگاه

تماس با ما

تمامی حقوق برای دپارتمان بورس تاپ محفوظ است

طراحی و توسعه: تیم طراحی بورس تاپ