همه چیز درباره آزمون GRE

آزمون GRE

آزمون GRE برای تحصیلات عالی:

آزمون GRE مخفف عبارت Graduate Records Examination است. هدف این آزمون سنجش قوا و اطلاعات داوطلبین می باشد. آزمون GRE مدارک بالاتر از لیسانس (فوق لیسانس و دکتری) را می پذیرد و شرط لازم و ضروری دانشگاهها در کشورهای آمریکا و این است که داوطلب نمره های بالاتر را درمقاطع کارشناسی کانادا کسب کند و هزینه ثبت نام این PHD و دکتریMASTER ارشد آزمون ۱۹۵$ میباشد.

آزمون GRE

این آزمون را برگزار میکند، اینETS در کشور آمریکا تشکیلات آزمون مدبرانه ترین راه برای ورود به آموزش تکمیلی و مدرسه کسب و کار تعریف شده است .در آمریکا فردی که میخواهد وارد مقاطع فوق لیسانس و دکتری شود می بایست این آزمون را طی کرده باشد و نمره خود را در اختیار دانشگاه مد نظر ارائه دهد. GMAT را در کنار GRE اکثر مدرسه های برتر کسب و کار در دنیا برای اخذ می پذیرند.

GRE برای اون عده از افرادی که میخواهند رشته حقوق و پزشکی را آزمون دهند را در بر نمیگرد و این افراد باید برای حقوق LSAT و برای پزشکی MACT را امتحان بدهند. بعضی افراد به فکر تست GRE مانند TOEFL و IELTS میباشد ولی این یک تفکر نادرست میباشد. GRE تست منطق است که قوای تحلیلی داوطلب را اندازه میگیرد. شخصی که میخواهد در مقاطع فوق لیسانس و دکتری ادامه تحصیل بدهد باید یک سری قوای منطقی رو بدست بیاورد تا بتواند استدلال ها را به نحو احسن تجزیه و تحلیل کند ، اشکالات را مشخص کند و یک نوشته انتقادی برای موضوعات علمی بنویسد.

داوطلب باید یاد بگیرد که به نحو مطلوبی از پس آزمون بر بیاید. باید برای مواجه شدن با سوالات ، تکنیک و روش های مناسبی داشته باشد. این آزمون مهم می باشد و از آزمونهای تافل و آیلتس پیشی گرفته. تست های تافل و آیلتس جزء آزمونهای زبان محسوب میشوند و داوطلب باید نمره قبولی آزمونها کسب نماید. این آزمون تنها ابزاری است که به کارشناسان مورد نظر در پذیرش دانشگاه این اجازه را میدهد تا داوطلب را در کنار درخواست کنندگان دیگر که از کشورهای گوناگون جهان آمده اند و خواهان گرفتن پذیرش میباشند با یک معیار استاندارد و برابر مورد سنجش قرار بدهند و بعد تمام داوطلبین را بدون در نظر گرفتن مکان تحصیل – معدل – سابقه ، داوطلبان را در یک ترازو در کنار هم قرار بدهند و باهم مقایسه کنند. نمره ای که باید در آزمون GRE کسب کرد باید بالاتر باشد ،نمره بالا در این آزمون باعث میشود که داوطلب خود را از بقیه داوطلبان متمایز نمایند.

بیشتر بخوانید: هزینه آزمون sat

نمره آزمون GRE

GRE بر دو بخش تقسیم میشود :

 1. GRE Subject
 2. GRE General

GRE Subject :

این آزمون رشته های فیزیک – شیمی – ریاضی – GRE Subject ادبیات زبان انگلیسی – روانشناسی- زیست شناسی – بیوشیمی، در بر میگیرد. و برای اندازه گیری مهارت های تحلیلی داوطلبان مورد استفاده قرار میگیرد . آزمون موضوعی درماههای سپتامبر، اکتبر ، آوریل برگزار میشود و دارای نمره منفی است و ۴ پاسخ نادرست یک امتیاز منفی محسوب میشود. آزمون جی آر ای قوای متقاضی را یک زمینه ویژه اندازه می گیرد و این میتونه مهارت های داوطلب در آن زمینه باشد و او را از سایر داوطلبان جدا کند.

GRE General :

یکی از متداول ترین نوع آزمونها محسوب میشود. هزینه ثبت نام این آزمون ۱۸۵ دلار و ثبت نام با تاخیر ۲۵ دلار می باشد. این آزمون در شهرهای گوناگون در داخل کشور برگزار میشود. و مدت اعتبار این آزمون ۵ سال است. آزمون جی آر ای بیشتر روی دایره لغات داوطلب متمرکز می باشد و داوطلبی که قصد دارد در این آزمون نمره بالاتر کسب کند باید بر دایره لغات بالایی تسلط کافی داشته باشد و این نقطه عطفی میباشد برای پیشی گرفتن از دیگر رقبا ، آزمون عمومی جی آر ای بسیار وقت گیر میباشد و داوطلب سر جلسه آزمون بیش از ۴ ساعت برای این آزمون وقت میگذارد ، در این آزمون باید به ۳ نوع سوال جواب داده شود. گنجایش محل برگزاری این امتحان نسبت به آزمون جی آر ای کامپیوتری بی پایان میباشد.

۱-WRITING :

قسمت اول ۲ تا رایتینق میباشد که باید متفاوت از هم باشند و می بایست در این رایتینق ها به تجزیه و تحلیل منطق پرداخته شود و مدت زمان در نظر گرفته شده برای هر رایتینق حدود ۳۰ دقیقه میباشد.

۲- بخش دوم بر ۲ قسمت تقسیم میشود:

Verbal Reasoning -1 ( همان قسمتی می باشد که داوطلب این )

قسمت را تست زبان میداند و این آزمون قوای تحلیلی فرد را اندازه می گیرد . داوطلب در این قسمت دو مجموعه سوال ۲۰ تایی دارد که مدت زمان هر کدام حدود ۳۰ دقیقه می باشد این بخش سعی میکند سطح علم زبان داوطلب را در سطح های بالایی اندازه بگیرد ، داوطلب باید منابع منوط را مطالعه کند تا با سوالات ، متون … آشنایی کافی داشته باشد ، این بخش بیشتر قوای ارزیابی – تحلیل مطالب – قوای درک ارتباط بین واژه ها – محتوای مطالب – قوای آنالیز ارتباط میان قسمتهای گوناگون جملات را مورد تست قرار میدهد ) .

A- نقطه چین Sentence Equivalence /Text Completion

B-درک مطلب Reading Comprehension

Quantitative Reasoning -2( قوای آنالیز کمی یا ریاضی – توانایی تحلیل مسائل ریاضی و درک داوطلب از ریاضیات را اندازه میگیرد ، این قسمت از سوالات مثل سوالات ریاضی دوره دبیرستان میباشد و چندان سخت و دشوار بنظر نمیرسد. سرفصلهای این بخش جبر- تجزیه تحلیل- هندسه را در برمیگیرد . برای مسائل این بخش باید نمونه های زیادی را حل کرد تا با نحوه حل سوالات آشنایی کافی داشت . داوطلب در این بخش دو مجموعه سوال ۲۰ تایی دارد که برای هر مجموعه حداقل ۳۵ دقیقه زمان در پیش رو دارد و برای هر سوال باید بیش از ۹۰ ثانیه وقت بذارد.

Reading Comprehension ( این قسمت شامل ۲۰ سوال میباشد و برای هر سوال حدود ۱٫۵ دقیقه باید وقت گذاشت).

۳-بخش Analytical Writing :

بخش Analytical Writing آزمون GRE به صورت اینترنتی برگزار میشود. داوطلب می بایست کار با کامپیوتر را بصورت روان در مورد موضوعات نوشتن سریع و درست با صفحه کلید کامپیوتر تمرین کند . قسمت نگارش تحلیل – توانایی تبیین افکارسخت بصورت درخشان – توانایی استنباط و بررسی تقاضاها و مدارک-توانایی نوشتن یک مقاله دقیق را می آزماید.

بیشتر بخوانید: ثبت نام ازمون یوس ۲۰۲۱

بخش Analytical Writing آزمون GRE

نیاز به سعی و تلاش بیشتر و هدفمند GRE برای قبولی در امتحان میباشد شخصی که قصد هدفی را دارد احتمالا دارای برنامه مشخصی میباشد و این تلاش و کوشش باید مستلزم تدوام و نظم باشد، اگر شخصی میخواهد در این آزمون نمره قبولی را کسب نماید باید نقاط قوت خود را پایدار کند و روی نقاظ ضعف خود کار کند تا تقویت بشود. اشخاصی که قبلا در آزمون جی آر ای شرکت نکرده اند میتوانند از قبول شدگان این آزمون کمک بگیرند تا با شرایط این آزمون آشنایی کافی داشته باشند. این آزمون نمره قبولی یا مشروطی ندارد ، هر شخص میتواند براساس تلاش و اطلاعات خود در این آزمون نمره کسب نماید. چیزی که در این آزمون از اهمیت خاصی برخوردار است اطلاعات زبان و قوای داوطلبان در امتحان میباشد.

هزینه آزمون GRE باید به دلار آمریکا پرداخته شود. در کشورهایی مانند استرالیا هزینه پرداخت این آزمون ۲۳۰ دلار، در چین ۲۲۰ دلار، نیجریه ۲۲۰ دلار و در سایر کشور ها باید ۲۰۵ دلار پرداخت شود. هزینه GRE GENERAL را نمیتوان جایگزین آزمون SUBJECT نمود.

اگر داوطلبی با تاخیر در امتحان GRE Subject ثبت نام نماید موظف است ۲۵ دلار اضافه پرداخت نماید. و داوطلب فرصت دارد ۱ هفته پس از ثبت نام عادی شروع به ثبت نام کند. این آزمون در ماههای سپتامبر،اکتبر،آپریل برگزار میشود.

به ۴ روش (آنلاین – تلفنی- پست – فکس) میتوان نمره GRE را بعد روز آزمون تقاضا کرد . و تقاضای ریپورت نمرات به طریق آنلاین روش خوبی بشمار می آید.

قسمت تالیفی امتحان تحلیلی GRE GENERAL و قسمت تالیفی امتحان Toefl IBT تبحرهای گوناگون را بررسی میکند. قسمت تالیف تافل حاوی ۲ سوال تالیفی می باشد:۱- سوال مستقل: که داوطلب میخواهداز یک بعد حمایت نماید .۲- سوال یکپارچه: داوطلب میخواهد معلومات موجود در متن را تنظیم و باهم ترکیب نماید.سوالات قسمت تالیفی امتحان تافل بر روی تبحرات ترکیبی عبارات و تسلط کامل بر روی واژگان انگلیسی و دستور زبان و املاء ، به تجزیه و تحلیل – مباحث تمرکز دارد.

 

تفاوت مابین GRE GENERAL و TOFEL IBT در این میباشد که امتحان تافل بر تبحرات بنیادی فهم و تالیف تاکید مینماید، نمره تافل میتواند تمام کننده تالیف تحلیلی امتحان جی آر ای جنرال باشد. اگر داوطلبی در امتحان جی آر ای جنرال نمره پایینی دریافت کند ، نمره تافل داوطلب به کارشناسان اعضای هیئت علمی دریافت کننده نمره در بازشناسی این که آیا نمره جی آر ای داوطلب به علت عدم تسلط به زبان انگلیسی و یا نداشتن قوا در خلق و تحلیل مباحث منطقی است یاری می رساند.

امتحان GRE GENERAL برای بررسی استدلال کمی و سوالات ریاضی در سطوح high school استفاده می‌نماید. قسمت های امتحان Verbal Reasoning ( استدلال کیفی ) و Quantitative Reasoning ( استدلال کمی ) شکل مقایسه ای را شمل میشود. استدلال کیفی طوری جمع آوری شده که از نظر اندازه دشواری در سطح متوسط قرار دارد. سطح دشواری استدلال کمی بستگی به کارکرد داوطلب در بخش استدلال کیفی دارد.

خصوصیات ساختاری GRE General CBT کامپیوتری و GRE General PBT کاغذی در این هست که در جی آر ای کامپیوتری:

۱- قدرت دید و بازبینی قسمت های گوناگون هر بخش امتحان.

۲- خصوصیات مارک کردن – نمایش دادن برای علامت گذاشتن پرسش ها.

۳- امکان تغییر – تصحیح سوالات در هر قسمت.

۴- دسترسی به ماشین حساب در رو صفحه کیبورد برای قسمت استدلال کمی.

اما خصوصیات امتحان جی آر ای کاغذی:

۱- هنگام جواب دادن به قسمت استدلال کیفی و استدلال کمی داوطلب در هر قسمت آزاد است به هر شکلی که بخواهد به سوالات جواب دهد.

۲- داوطلب می بایست جواب ها رو در برگه امتحانی جواب بدهد و برگه دیگری وجود ندارد.

۳-داوطلب در این بخش مجاز نیست که از ماشین حساب استفاده نماید. مدت زمان GRE General PBT حدودا سه ساعت و نیم میباشد. این آزمون از ۶ قسمت تشکیل شده و یک آنتراکت ۱۰ دقیقه ای به داوطلب تعلق دارد.

بیشتر بخوانید: پذیرش بدون آزمون ترکیه

قسمت تالیف تحلیلی

۱- تحلیل یک مسئله: زمان مورد نظر، حدود ۳۰دقیقه.

۲- تحلیل یک مبحث: زمان مورد نظر، حدود ۳۰دقیقه.

استدلال کیفی

۲۵ سوال : زمان مورد نظر حدود ۳۵ دقیقه زمان

۲۵ سوال : زمان مورد نظر حدود ۳۵ دقیقه زمان

استدلال کمی

۲۵ سوال : زمان مورد نظر حدود ۴۰ دقیقه.

۲۵ سوال : زمان مورد نظر حدود ۴۰ دقیقه.

داوطلبی که تصمیم دارد امتحان GRE General PBT و GRE General CBT، جی آر ای کاغذی و جی آر ای کامپیوتری خود را کنسل کند می‌بایست به PBT- CBT Registration اقدام کند در غیر اینصورت شهریه ثبت نام آزمون امتحان جی آر ای به وی بازگردانده نخواهد شد.

داوطلبی که آزمون خود را کنسل می کند نیمی از شهریه امتحان جی آر ای توسط سازمان ETS آمریکا به وی بازگردانده میشود.

چنانچه داوطلبی تصمیم بگیرد تاریخ آزمون GRE GENERAL خود را به زمان دیگری موکول کند تا ۴ رو پیش از برگزاری آزمون مهلت دارد به PBT Registration اقدام کند و موظف است شهریه تاریخ جدید را بطور کامل واریز کند و هزینه آزمون قبلی قبلی به حساب داوطلب بازگردانده نمیشود.تقاضای داوطلب تا ۳ روز پیش از آزمون تعیین شده می بایست در سازمان ETS کشور آمریکا دریافت شود و بدین صورت اگر از زمان مقرر بگذرد درخواست داوطلب دیگر اثر پذیر نخواهد شد.

هزینه تاریخ آزمون GRE General به مبلغ ۵۰ دلار کشور آمریکا میباشد که از طریق تلفن یا ایمیل میتوان این کار را انجام داد.

وقتی که تاریخ یا مرکز آزمون GRE general تغییر کند اطلاعاتی حاوی شناسه داوطلب- تاریخ تولد- آدرس- شماره گواهی- تاریخ امتحان جدید- مرکز آزمون از داوطلب تقاضا میشود.

GRE General مهارتهایی را در قسمت هایی از استدلال کیفی- کمی و تالیف تحلیلی.

قسمت استدلال کیفی : قوای داوطلب را در تجزیه و استنتاج از یک گفتار – درک – فهم معنای عبارات و متتن ها را بررسی میکند. اما استدلال کمی ، قوای داوطلب را در تفسیر و تجزیه داده های کمی و استفاده ازتبحرهای ریاضی مثل حسابان- آمار- جبر- هندسه برای تحلیل مسائل را بررسی می کند.قسمت تالیف تحلیلی : قوای داوطلب برای حفظ گفتمان یکپارچه و معطوف – شرح باورهای مشکل بصورت روشن و کارساز – درخواست ها و گواه ها را برسی می کند.

تفاوت مابین GRE GENERAL و TOFEL IBT در این میباشد که امتحان تافل بر تبحرات بنیادی فهم و تالیف تاکید مینماید، نمره تافل میتواند تمام کننده تالیف تحلیلی امتحان جی آر ای جنرال باشد. اگر داوطلبی در امتحان جی آر ای جنرال نمره پایینی دریافت کند ، نمره تافل داوطلب به کارشناسان اعضای هیئت علمی دریافت کننده نمره در بازشناسی این که آیا نمره جی آر ای داوطلب به علت عدم تسلط به زبان انگلیسی و یا نداشتن قوا در خلق و تحلیل مباحث منطقی است یاری می رساند.

امتحان GRE GENERAL برای بررسی استدلال کمی و سوالات ریاضی در سطوح high school استفاده می‌نماید. قسمت های امتحان Verbal Reasoning ( استدلال کیفی ) و Quantitative Reasoning ( استدلال کمی ) شکل مقایسه ای را شمل میشود. استدلال کیفی طوری جمع آوری شده که از نظر اندازه دشواری در سطح متوسط قرار دارد. سطح دشواری استدلال کمی بستگی به کارکرد داوطلب در بخش استدلال کیفی دارد.

خصوصیات ساختاری GRE General CBT کامپیوتری و GRE General PBT کاغذی در این هست که در جی آر ای کامپیوتری:

۱- قدرت دید و بازبینی قسمت های گوناگون هر بخش امتحان.

۲- خصوصیات مارک کردن – نمایش دادن برای علامت گذاشتن پرسش ها.

۳- امکان تغییر – تصحیح سوالات در هر قسمت.

۴- دسترسی به ماشین حساب در رو صفحه کیبورد برای قسمت استدلال کمی.

اما خصوصیات امتحان جی آر ای کاغذی:

۱- هنگام جواب دادن به قسمت استدلال کیفی و استدلال کمی داوطلب در هر قسمت آزاد است به هر شکلی که بخواهد به سوالات جواب دهد.

۲- داوطلب می بایست جواب ها رو در برگه امتحانی جواب بدهد و برگه دیگری وجود ندارد.

۳-داوطلب در این بخش مجاز نیست که از ماشین حساب استفاده نماید. مدت زمان GRE General PBT حدودا سه ساعت و نیم میباشد. این آزمون از ۶ قسمت تشکیل شده و یک آنتراکت ۱۰ دقیقه ای به داوطلب تعلق دارد.

قسمت تالیف تحلیلی :

۱- تحلیل یک مسئله: زمان مورد نظر، حدود ۳۰دقیقه.

۲- تحلیل یک مبحث: زمان مورد نظر، حدود ۳۰دقیقه.

استدلال کیفی :

۲۵ سوال : زمان مورد نظر حدود ۳۵ دقیقه زمان

۲۵ سوال : زمان مورد نظر حدود ۳۵ دقیقه زمان

استدلال کمی :

۲۵ سوال : زمان مورد نظر حدود ۴۰ دقیقه.

۲۵ سوال : زمان مورد نظر حدود ۴۰ دقیقه.

داوطلبی که تصمیم دارد امتحان GRE General PBT و GRE General CBT، جی آر ای کاغذی و جی آر ای کامپیوتری خود را کنسل کند می‌بایست به PBT- CBT Registration اقدام کند در غیر اینصورت شهریه ثبت نام آزمون امتحان جی آر ای به وی بازگردانده نخواهد شد.

داوطلبی که آزمون خود را کنسل می کند نیمی از شهریه امتحان جی آر ای توسط سازمان ETS آمریکا به وی بازگردانده میشود.

بیشتر بخوانید: قبولی در آزمون آلس ترکیه

چنانچه داوطلبی تصمیم بگیرد تاریخ آزمون GRE GENERAL خود را به زمان دیگری موکول کند تا ۴ رو پیش از برگزاری آزمون مهلت دارد به PBT Registration اقدام کند و موظف است شهریه تاریخ جدید را بطور کامل واریز کند و هزینه آزمون قبلی قبلی به حساب داوطلب بازگردانده نمیشود.تقاضای داوطلب تا ۳ روز پیش از آزمون تعیین شده می بایست در سازمان ETS کشور آمریکا دریافت شود و بدین صورت اگر از زمان مقرر بگذرد درخواست داوطلب دیگر اثر پذیر نخواهد شد.

هزینه تاریخ آزمون GRE General به مبلغ ۵۰ دلار کشور آمریکا میباشد که از طریق تلفن یا ایمیل میتوان این کار را انجام داد.

وقتی که تاریخ یا مرکز آزمون GRE general تغییر کند اطلاعاتی حاوی شناسه داوطلب- تاریخ تولد- آدرس- شماره گواهی- تاریخ امتحان جدید- مرکز آزمون از داوطلب تقاضا میشود.

GRE General مهارتهایی را در قسمت هایی از استدلال کیفی- کمی و تالیف تحلیلی.

قسمت استدلال کیفی :

قسمت استدلال کیفی

قوای داوطلب را در تجزیه و استنتاج از یک گفتار – درک – فهم معنای عبارات و متتن ها را بررسی میکند. اما استدلال کمی ، قوای داوطلب را در تفسیر و تجزیه داده های کمی و استفاده ازتبحرهای ریاضی مثل حسابان- آمار- جبر- هندسه برای تحلیل مسائل را بررسی می کند.قسمت تالیف تحلیلی : قوای داوطلب برای حفظ گفتمان یکپارچه و معطوف – شرح باورهای مشکل بصورت روشن و کارساز – درخواست ها و گواه ها را برسی می کند.

اگر داوطلبی در آزمون جی آر ای کامپیوتری شرکت کند میتواند نمره جی آر ای خود را پس از ۱۵ الی ۱۰ روز دیگر مشاهده نماید. تعداد دفعات شرکت در این آزمون حدودا ۵ بار در سال می باشد ، این آزمون به تعداد زیادی در سال برگزار میشود. ولی اگر داوطلبی در آزمون جی آر ای کاغذی شرکت نماید میتواند ۶ هفته پس از تاریخ آزمون نمره خود را نیز مشاهده کند. ولی تعداد دفعات شرکت در این آزمون حدودا ۳ بار در سال می باشد.

 

قبولی 100 درصد در آزمون SAT

All Comments:

 1. نیما

  ۰۷/۰۱/۱۳۹۹

  سلام به صورت تقریبی چه مدت طول میکشه برای این آزمون آماده شد.

  • fathi97

   ۰۷/۰۱/۱۳۹۹

   سلام دوست عزیز .
   حدود ۹ الی یک سال طول می کشد اگر سطح زبان انگلیسیتان در حد عالی باشد.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

همه چیز درباره تحصیل پزشکی بدون کنکور

۰۹

فروردین
دانشگاه های ترکیه

پزشکی بدون کنکور ترکیه

رشته پزشکی را می توان به جرئت پرمتقاضی ترین رشته در ایران و تقریبا در کل جهان دانست. از این رو متقاضیان رشته پزشکی روز به روز بیشتر از قبل می شود، ظرفیت های موجود پر شده و قبولی در این رشته سخت تر از قبل می شود. از این رو برخی از متقاضیان به دنبال قبولی […]

پذیرش بدون کنکور در دانشگاه های ترکیه

۰۳

فروردین
دانشگاه های ترکیه

پذیرش بدون کنکور در ترکیه

آیا می دانید برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه از چه راه هایی می توان اقدام کرد؟ شما می توانید از ۳ طریق آزمون YOS ، آزمون SAT و پذیرش بدون آزمون ترکیه در دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور ترکیه تحصیل نمایید. در این مقاله سعی خواهیم کرد راه سوم تحصیل در کشور ترکیه یعنی پذیرش[…]